2737
2739
رفلاکس:

وقتی ماه آخر بارداری بودم،رفته بودم آرایشگاه تا برای عروسی ای که دعوت بودم،سر و صورتم رو درست کنم.یه خانم جوونی تا من رو دید،لبخند زد و بعد از مقدمه چینی گفت:"خیلی مواظب باش وقتی بچه شیر می دی،بچه ت به لبنیات حساسیت نده.بعضی بچه ها حساسن و به پروتیین شیر گاو که مادر می خوره حساسیت نشون می دن.من انقدر پرهیز بودم که عصبی شده بودم و الان هم واقعا توان بچه دوم آوردن رو ندارم."

اون روز من نمی دونستم حساسیت دادن به لبنیات یعنی چی!! ولی وقتی نی نی م از یک ماهگی کمی شیر رو بالا اورد،خوب معنی رفلاکس رو متوجه شدم!

رفلاکس الان خیلی شایع شده و بیماری چندان جدیدی نیست اما قدیمیها اونقدر که باید در موردش تجربه ندارن و حتی نمی دونن چی هست!دلیلش هم نامشخصه.بعضی از متخصصین می گن به علت دارو خوردن خانمها تو دوران بارداریه،بعضیها می گن سزارین رفلاکس می یاره و خیلیهای دیگه می گن به خاطر آلودگی هواست. این روزا از هر 10 نوزاد،8 تاشون رفلاکس دارن(به خصوص نوزادان پسر) و عمدتا" از 20 روزه گی شروع می شه.البته من از 4 ماهگی و یک ماهگی رو هم شنیدم.

وقتی نوزادتون رفلاکس داره،یعنی اینکه دریچه ای که بین معده و مری قرار می گیره ،شله و محتویات معده تا گلو و دهان می یاد بالا.بعضی از خانواده ها فکر می کنن نوزادشون اضافه شیر رو بر می گردونه.اما این تصور غلطیه.چون نوزادی که سالم باشه باید مثل آدم بالغ عمل کنه.وقتی آدم بالغ بیشتر از حجم معده ش غذا می خوره،بقیه رو بالا نمی یاره! بلکه هضم می کنه...بعضی از دکترهای شوت ملخ هم می گن طبیعیه و خودش خوب می شه که البته با عرض معذرت اون مدرکشون تو سرشون بخوره!! چون به هیچ وجه طبیعی نیست و اگر درمان نشه آلرژی و آسم می یاره و به دستگاه تنفسی بچه آسیب می رسه.

علایم رفلاکس:

کیپی بینی،خر خر کردن،بیرون زدن شیر از دهان ، بیرون زدن شیر از بینی و دهان به طور همزمان،بی قراری در طول روز و بی قراریهای شبانه و اینکه نوزاد نمی تونه درست شیر بخوره و گریه می کنه(مثلا وقتی یه قلپ شیر می خوره،جیغ می زنه و از جا می پره یا سرش رو از سینه مادر برمی گردونه) . تک سرفه در طول روز،قورت دادن آب دهان و پیچیدن بچه به خودش(یعنی بدنش رو حالت کمانی کنه و کمرش رو از زمین بلند می کنه)

همه نه!!! بعضا" نوزادان رفلاکسی سینه مادر رو نمی گیرن و همیشه گرسنه ن و از گرسنگی جیغ می زنن.

بدن گرم و دست و پاهای یخ.عرق کردن سر نوزاد.کلافگی نوزاد وقتی که زیاد لباس بهش می پوشونین.یکبار مدفوع سبز هم نشانه حسایت دادن نوزاد به پروتئین گاوه که برخی اوقات با اسهال یا سینه پهلو اشتباه گرفته می شه. جویدن لثه مثل جویدن آدامس.

اگر نوزادی رفلاکس داشته باشه،حباب تو معده ش زیاده.برای همین اسید معده ش زیاد می شه و زمانیکه خوابه ،می زنه بالا و حلق و انتهای مری ش رو می سوزونه که همراه با درد و بی قراری خیلی زیادیه.این علایم ممکنه با سرماخودگی اشتباه گرفته بشه.چون گلو قرمز می شه و بینی کیپ می شه.

خشکی پوست صورت و آرنج و زانو هم یکی دیگه از علائم رفلاکسه.

مراجعه به یک پزشک متخصص گوارش نوزادان خیلی به درمان این مساله کمک می کنه.چند تا دکتر به من قطره ضد استفراغ دادن که مفت گرون بود و بچه رو بدتر کرد.من 5 تا دکتر بردم هیچ کدوم متوجه نشدن،دخترم درگیرشه.تازه بچه من رفلاکس خیلی خیلی خفیف داشت اما واقعا تو اون دو هفته ای که درگیر دکترهای مختلف بودیم،اذیت شد.

نکته 1:

بعضی از شیرخواران رفلاکس پنهان دارن.یعنی بالا نمی یارن فقط محتویات معده تا مری و گلو بالا می یاد و بعد دوباره برمی گرده پایین . فقط خس خس سینه دارن که باز با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شه.باید مادر مدام نوزاد 20 روزه رو چک کنه.اگر می بینید آب دهانش رو تند و تند قورت می ده و مدتی بعد از شیر خوردن حالت خفه گی (مثل اینکه چیزی تو گلوش پریده) داره و نفسش می گیره،رفلاکس پنهانه.

این نوع رفلاکس چون پنهانه جدی گرفته نمی شه و رفته رفته تمام ریه بچه رو داغون می کنه.بهتره نوزادهاتون رو از یک ماهگی به بعد برای چک کردن رفلاکس پیش یه متخصص خیلی خوب ببرید .متخصصهای گوارش اطفال اکثرا" دستگاه سنجش رفلاکس دارن و خیلی سریع می تونن درجه اسید معده نوزاد رو بهتون بگن و اینکه نوزاد رفلاکس خفیف و قابل درمان داره یا شدید و اینکه طول درمانش چند ماه خواهد بود.

نکته 2:

این رو هم بدونید که رفلاکس چه خفیف و چه شدید باید کنترل بشه،وگرنه موجب آلرژی و آسم تو بچه ها می شه.اونوقته که تو دوران دو-سه سالگی بچه تا یه باد می خوره بلافاصله مریض می شه و می ریزه تو ریه ش و سرفه های وحشتناک می یاد سراغش.بعد،مادر و پدر مدام باید تو مطب این دکتر و اون دکتر باشن.

مثال:

پسر یکی از آشناهای ما الان 7 سالشه و پیش دبستانی میره،با اینکه خانواده حساسی بودن اما متوجه رفلاکس پنهان بچه تو دوران شیرخوارگی نشدن و الان پسرشون شبها اونقدر تو خواب سرفه می کنه که نفسش بند می یاد،مدام آلرژی داره و مدام ریه ش درگیره.با اینکه لوزه ش رو هم دو سال پیش عمل کرده،باز هم گوش میانیش چرک می کنه و در طول فصل سرما خیلی اذیت می شه.
در ضمن رفلاکس معده تا دو سال همراه کودک شما هست و به مرور خوب می شه...

کارهایی که باید انجام بدیم تا نوزاد مراحل درمان رو راحتتر طی کنه:

زیاد بهش لباس نپوشونین.

یه سرهمی سبک تو اتاق گرم کافیه(توصیه دکتره).

کلاه که اصلا!! چون سر بچه باید تو خونه باد بخوره.

پتو روش نندازین چون کلافه می شه و از خواب می پره و بی قراری می کنه.یه لحاف سبک که گرم نگهش داره کافیه.

هرچقدر هم هوا سرد باشه،باید روی یه سطح سفت و تقریبا خنک تو یه اتاق گرم بخوابونیدش تا اذیت نشه.

حتما موقع خواب باید بچه رو زاویه 45 درجه قرار بدید که محتویات معده ش تو خواب بالا نیاد و بیدارش نکنه.

می تونید دو تا بالش بزرگ و بلند رو به هم بچسبونید و سرش رو وسط دو تا بالش بگذارید که فرو بره و سر نخوره بیاد پایین.در ضمن گذاشتن یه بالش کوچک زیر باس*نش از لیز خوردنش جلوگیری می کنه و مثل کریر محکم بالا نگهش می داره.

اون معجون عرق نعناع که شرحش رو تو پست قبل دادم، هم به رفع نفخش خیلی کمک می کنه.

شیرخشک ای.آر(A.R ) خیلی به درمان و کنترل رفلاکس کمک می کنه و دل دردهای نوزاد رو کاهش می ده و از بی قراریهاش کم می کنه.

اگر به خاطر رفلاکس فرزندتون تو پرهیز از پروتئین گاو هستید،حتی یک قاشق هم لبنیات و یا گوشت گاو نخورید.چون خوردن همانا و به هم ریختن بچه همان!

انتخاب یک دکتر متخصص خوب هم تو روند بهبود تاثیرگذاره...

خواهشا رفلاکس رو جدی بگیرید و بچه رو فقط پیش یک دکتر نبرید.این مساله اگه درمان نشه تا مدتها معده،ریه و گوارش بچه رو درگیر می کنه و درست بشو نیست و یه خانواده رو به هم می ریزه.چون بچه رو به شدت عصبی و ناآروم می کنه و تا تحت درمان قرار نگیره،می شه یک معضل همیشگی.

اینم از مقوله رفلاکس که خیلی خیلی مهم بود.
حالا اگه سوالی هست در خدمتم...
سوالاتتون رو بنویسید،هر موقع اومدم دیدم جواب می دم...می تونید چند روز بعد برگردین و جواب رو بخونید.
فکر نمی کنم کسی تا حالا از رفلاکس معده دخترش اینقدر اذیت شده باشه اندازه من!
نازنینم ...تمام هستی من تویی...همه آرزوی من سلامتی توست...
مرسی مینو جون

من پسرم یه ماهشه ، علائم پسرمو میگم ببین همون رفلاکسه

وقتی بهش شیر میدم حالت شیب دار تو بغلم میذارمش و بهش شیر میدم ...وقتی آروغشو میزنه بعضی وقتا پشت سر آروغش یکم از شیر رو بالا میاره که حالت پنیری داره و مثل خلط سینه لیز میمونه

تا حالا سه بار هم به صورت جهشی شیر بالا آورده که دفعه اول همراه با شیرش یه مایع زرد رنگ هم همراه شیرش بالا آورد که تویه شیرش کاملاً معلوم بود

شیر هم که میخوره اگه حالت افقی یا خوابیده بهش شیر بدم حتماً میارتشون بالا و شیری که بالاآورده غلیظ تر شده

یه چیزی هم انگار تو دهنشه مثل آدامس میجوه ولی همیشه نه

اولین باری هم که شیر بالا آورد 9روزه بود .

علائم دیگه رو نداره

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

سلام مینوجان مرسی.عالی بود.پسرم14ماهشه.منم از20روزگی درگیر بودم و هستم.شما برا درمان فعل حاضر چه دارویی میدی؟درمان کلی چطوریه؟
خاهشا برای براورده شدن حاجتم یه صلوات بفرستید*****اللهم صلی علی محمد وال محمد وعجل فرجهم*****
2728
ساحل 91 :
عزیزم...شک نکن که رفلاکس داره پسرت.حتما برو پیش یه متخصص گوارش خوب.اگر تهرانی فقط برو پیش بهروز مقدادی.
اون متخصص رفلاکسه.
وقتی جهشی شیر رو بالا می یاره خیلی باید مواظب باشی که برنگرده تو ریه.خطرناکه.جهشی علامت اینه که اسید معده ش زیاده گلم.زود برسونش دکتر...

میلی میلی:
من از یک ماهگی بهش مولتی لیوم و از 3 ماهگی رانیتیدین خارجی می دم.
تا حدی کنترل شده ولی یه وقتایی رفلاکسش عود می کنه.
درمان کلی نیست! باید کنترل بشه تا از بین بره.
تا دو سال همراه کودکان رفلاکسیه.
اگه کنترل نشه ممکنه رشد و دندون در آوردن رو عقب بندازه.
سلام شب همه خانمای عزیز بخیر
با اجازه مدیریت محترم کلوب
آیا بدنبال هدیه ای زیبا شایسته کودک دلبند خود هستید؟
آیا دوست دارید بهترین ها را به عزیران خود هدیه کنید؟
ایا مایلید احساس لمس ارامش ولطافتی بینظیر را خود وفرزندتان تجربه کنید؟
پیشنهاد میکنم روی لینک داخل امضای من کلیک کنی..
ده خطری که سلامت زنان را تهدید می کند http://khanomane.ir/weblog/medical_and_health/10-khatari-ke-salamat-zanan-ra-tahdid-mi-konad-beshnasid
مینوجان اینکه رفلاکس تا دو سالگی خوب میشه درست نیست پسر منبا وجود اینکه از دو ماهگی دارو میخوره هنوز شدیدا درگیره.
عرق نعناع رفلاکس رو بشدت تشدید میکنه واصلا نباید مصرف بشه.
الهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
2738
پسر منم از یک ماهگی رفلاکس داشت چون سینمو پس می زد ولی از 8 ماهگی خوب شد و شیر خورد الانم خوبه کلا 16 ماهشه یعنی ممکنه رفلاکسش ادامه داشته باشه تا الان ؟ از کجا بفهمم ؟
خدایا کمکم کن پسرم رو یه انسان واقعی تربیت کنم
ممکنه داشته باشه عزیزم...باید بری متخصص تا برات چک کنه.بعد هم خودت بچه رو چک کن ببین علایم رو داره یا نه! ممکنه رفلاکس پنهان باشه.که ایشالا نی نی شما خوب شده.
دختر منم از یک ماهگی متوجه شدم که رفلاکس پنهان داره الان 8ماهشه اموپرازول مصرف می کنه خیلی بهتر شده ولی خیلی لذیت شدم مخصوصا شب ها که خیلی بی قراری داشت چون دایم اسید معده اش بیدارش می کرد ولی شکر خدا حالا خیلی بهتره....
CafeMom Tickers
مامان مینی مولتی لیوم مصرف کنه دیگه اسید معده ش اذیت نمی کنه. دختر من خیلی بهتر شده از وقتی سوپ رو شروع کردم براش... مولتی لیوم بی قراری رو کم می کنه
2706