2737
2734
عنوان

بچه‌هایی که بچه‌دار می‌شوند ..

1442 بازدید | 59 پست
بر اساس آخرین آمارهای اعلامی، تنها در سال 91 بیش از 110 هزار زایمان در سنین زیر 19 سالگی زنان صورت گرفته است. نگرانی‌ها وقتی شدت می‌گیرد که بدانیم یک هزار و 635 مورد از این زایمان‌ها در بین دختربچه‌های 10تا 14 ساله بوده است. ازدواج قبل از سن قانونی به ویژه در میان دختربچه‌ها یکی از معضلات قدیمی در کشور است. دختربچه‌هایی که یا به اجبار و یا ندانسته پای سفره عقد می‌نشینند و در همان سنین کودکی، رابطه جنسی و سپس بارداری را تجربه می‌کنند.

آمارهایی که از این کودکان وجود دارد خیلی دقیق نیست؛ گرچه سال گذشته بیش از ۴۰مورد ازدواج در سنین زیر 15 سالگی دختران به ثبت رسیده است. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند شمار این قبیل ازدواج‌ها بیش از آمار رسمی است. چنانچه دکتر شهلا کاظمی‌پور، عضو هیات علمی پژ‍وهشکده جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در این خصوص می‌گوید: "در بحث آمار ازدواج‌های زودهنگام در برخی از مناطق، به دلیل آنکه سن دختر پایین است و هنوز به سن قانونی ازدواج نرسیده، ازدواجی ثبت نمی شود و تنها در صورت بروز بارداری است که برای ثبت ازدواج اقدام می کنند. همین موضوع باعث می شود آمارها در خصوص سن دختر در زمان ازدواج، خیلی هم دقیق نباشد."
ای واژه خجسته آزادی ... آیا به عمر من تو تولد خواهی یافت ؟...
آیا تو پا به پای فرزندانم رشد خواهی داشت ؟
سه سال پیش بود که محمد بنیادزاده، فعال حقوق کودکان اعلام کرد: "بیش از 950 هزار کودک متاهل در ایران وجود دارد که 85 درصد آنها را دختران تشکیل می‌دهند."
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

مریم موسوی، حقوقدان، معتقد است تنها راه بهبود وضعیت و آنچه خشونت وعلیه دختربچه‌ها نام دارد بازنگری در قانون است: "در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک ازدواج در سنین پایین یک رسم و سنت است. هنوز هم در خیلی از مناطق کشور، به اصطلاح ناف دختر و پسر را به نام هم می‌بردند و در اولین فرصت آنها را به عقد یکدیگر در می‌آورند. چیزی که می‌تواند این رسم و باور غلط را عوض کند قانونی است که از حقوق کودکان حمایت کند و اجازه ازدواج در این سنین را به هیچ عنوان ندهد."
2728
براساس آمار سازمان ثبت احوال ایران، استان سیستان و بلوچستان و مناطق روستایی استان اصفهان بیشترین آمار ازدواج کوکان را به خود اختصاص داده‌اند. اما آخرین آمارها نشان می‌دهد این نابهنجاری، مختص استان‌های محروم نیست و حتی پایتخت هم آمار بالایی از ازدواج کودکان را به خود اختصاص داده است. چنانچه سال گذشته ثبت احوال استان تهران از ازدواج 75 کودک زیر 10 سال در پایتخت خبر داد.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شد در خصوص زایمان‌های کودکان، تنها در سال 91 :

4تولد برای مادر 10ساله،
17 تولد برای مادر 11ساله،
50 تولد برای مادر 12ساله،
275 تولد برای مادر 13 ساله
و 1289 تولد برای مادر 14ساله ثبت شده است.
دکتر افسانه وارسته‌فر، جامعه‌شناس حوزه کودک در خصوص بعد جسمانی سلامت کودکانی که ازدواج می‌کنند چنین می‌گوید:
"اولین مساله‌ای که در خصوص سلامت جسمانی مطرح می شود، آغاز رابطه جنسی و در پی آن بارداری زودهنگام برای دختران است. در حالی که در جامعه ما صحبت از آموزش های جنسی، حتی در مدارس تابو به حساب می آیند، می توان تصور کرد که در عرف خانوادگی نیز آموزش های لازم برای روابط جنسی داده نمی شود. درنتیجه این رابطه می تواند برای هر دو جنس، خواه از منظر روانی، خواه از منظر جسمانی تهدیدکننده باشد."

"مساله مهم بعدی، بارداری زودرس است. از آنجا که این نوع ازدواج ها در اقشار خاصی صورت می گیرد، معمولاانتظار بارداری و فرزندآوری سریع از کودک – همسر می رود. از طرفی دیگر، همان طور که ذکر شد عدم آموزش کافی، باعث عدم آگاهی این کودکان از وسایل جلوگیری از بارداری و اصولااز دنیای زنانگی – بارداری می شود." به گفته این کارشناس، بارداری در سنین پایین به سلامت مادر و نوزاد لطمه می زند، مخصوصا اگر با بارداری‌های پیاپی و بدون وقفه همراه باشد
"ازدواج زیر سن قانونی بر خلاف پیمان‌نامه بین‌المللی حقوق کودک است."

" این پیمان نامه، سن زیر 18 سال را سن کودک تعریف کرده است که در آن بستن هرگونه قرارداد با کودک ممنوع است. از نظر حقوقی، ازدواج هم نوعی قرارداد است که میان زن و مرد بالغ بسته می‌شود و با کودکان زیر سن قانونی نمی‌توان چنین قراردادی بست"
2740
ماریلا جان موضوع واقعا قابل تاملی رو مطرح کردی...ممنون بابت تاپیک....

اتفاقا اینجا هم یه برنامه ای هست به همین اسم....وقتی کودکان بچه دار میشن... مستندی که نشون میده دختران تین ایجر باردار میشن و بعد چه مشکلات عظیمی گریبان خودشون و خانواده هاشون رو میگیره و غیره...

البته این برنامه این قبیل مشکلات رو از زاویه دیگه ای مورد بررسی قرار داده که به نظرم برای خانواده ها هشدار خوبی محسوب میشه...

ولی متاسفانه تو ایران این مسئله معضل به حساب نمیاد... از نظر شرعی ازدواج اینها منعی نداره!! ...و این راه رو برای مقابله با این قبیل موضوعات بسته...
yesterday you said tomorrow....just do it
درسته ملودى جان
این قبیل مسائل توى جوامعى مثل ایران از نظر قانونى و شرعى و عرفى مورد انتقاد نیست و حتى حمایت هم میشه
میدونی ماری جان مشکل اینه که تو ایران به خاطر "تایید شرعی" در برخی مسائل، عملا قانون نمیتونه کاری از پیش ببره...این ازدواج کودکان هم ممکنه مشکل قانونی داشته باشه...همونطور که میدونی قانون ازدواج زیر هیجده سال رو غیر قانونی میدونه ، ولی وقتی شرع اون رو "مجاز" میدونه عملا راه برای مقابله با این عمل بسته میشه...و پیگرد قانونی در این حالت معنایی نداره....

دقیقا مثل مورد ازدواج با فرزند خوانده که قانون اون رو مجاز نمیدونست ولی شرع اون رو مجاز اعلام کرد و قانون مجبور!! شد سر تعظیم فرود بیاره...

yesterday you said tomorrow....just do it
واقعا این ازدواج ها بین چه اقشاری صورت میگیره؟؟؟؟من بیشتریاد گداهای سرچهارراه ها می افتم که ازبچه بعنوان ابزار پول درآوردن استفاده میکنن.ای کاش مستقیما میگفت بین چه اقشاری هست وکجا؟؟؟؟بنظرمن بیشترمثل خریدوفروش تا ازدواج
قضاوت نمیکنم.... تا قضاوت نشوم....
ملودى مطمئنى که سن قانونى ازدواج در ایران هجده ساله؟
چون تو همین مقاله من اینو خوندم:

در قوانین ایران سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال است اما پدر یا "ولی قهری" می‌تواند فرزند زیر 13 سالش را با اجازه دادگاه به عقد کسی دربیاورد.

مریم موسوی، حقوقدان، در این خصوص به روز می‌گوید: "گرفتن مجوز برای ازدواج دختران و پسران زیر سنی که در قانون ذکر شده به هیچ وجه کار سختی نیست و شاید در عرض یک هفته این اجازه از سوی دادگاه صادر شود."
بى کران تو این مقاله گفته شده که فقط مربوط به مناطق محروم نیست یعنى پارسال 75 کودک در پایتخت ازدواج کردن
باور نکردنیه
منم دوست دارم بدونم اینا از چه قشرى هستن
2706