2777
2789

سلام بچه ها. امیدوارم حالتون خوب باش ❤️

من شاغل و دانشجو و متاهلم ولی اگه شما هر کدوم از اینا نیستید معنی ش این نیست که تاپیک واسه شما نیست همه مون محدودیت های زمانی خاص خودمونو داریم. من یه مقدار مشکل داشتم تو تنظیم زمان کارهای خونه زمان رسیدگی به خودم و همسرم. چون وقتی از سر کار برمیگشتم کل انرژیم صرف غذا پختن واسه شام و ناهار فردا میشد. تو تاپیک قبلم یه عالمه ایده ی عالی از شما گرفتم و موفق شدم زمان آشپزی رو کم کنم. خیلی ازتون ممنونم. 

تمیز و مرتب بودن خونه تو روحیه من و همسرم خیلی تاثیر داره. نه که وسواس داشته باشیم ولی آرامش خونه بیشتر میشه وقتی مرتبه. 

چند تا ایده به ذهنم رسید گفتم اینجا بگم شما هم حتما از تجربه هاتون بگید. در نهایتم اینجا میام واسه خودم گزارش میدم که کارهایی که قرار بود رو انجام دادم یا نه. شما هم اگه دوست داشتین حتما بگید که به خودتون و بقیه انگیزه بدین. 

خب شروع کنیم؟ 

نکته شماره 1: همیشه یادتون باشه خونه و وسایل در اختیار شما هستن و برای اینه که زندگی رو برای شما بهتر کنن نه برعکس. معنیش اینه که شما در اختیار خونه تون نیستین. اگه به این نتیجه رسیدیم که تو این زمان تمیز کردن بهتون مطلوبیت میده انجامش بدین وگرنه اگه به هر دلیلی انجام دادن تمیزکاری براتون عذاب اوره به خودتون فشار نیارید. 

نکته شماره 2:

به نظر من شما هر چی وسایل بیشتری داشته باشید باید تمیزکاری بییتشری انجام بدین. قبول دارین؟ اگه لباساتو زیاد باید بیشتر لباس بشورسدی و تا کنید و مرتب کنید. اگه ظرقاتون زیاده کابینت هاتون راحت تر به هم ریخته میشه. اگه وسایل چوبی زیاد تری دارین کار گردکیری بیشتری خواهید داشت. پس با آرامش و بدون فشار آوردن به خودمون تو روزهایی که کمی وقت بیشتری دارید زمان بزارید و وسایلی که نیاز ندارید رو کنار بزارید. ما به بعضی از وسایل بیشتر از اینکه نیاز داشته باشیم وابستگی عاطفی داریم. سعیی کنید اون وسیله رو در نظر بگیرید و از خودتون بپرسید آیا بدون این وسیله در زندگی من اخلالی ایجاد میشه؟ آیا هزینه ای که من برای تمیز کردن و نگهداری این وسیله میدم به اندازه‌ی سودی که به من میرسونه هست؟ هیجانی هم تصمیم نگیرید. چند روز فکر کنید و بعد اقدام کنید

بچه‌ها، باورم نمی‌شه!!!!

دیروز جاریمو دیدم، انقدر لاغر شده بود که واقعاً شوکه شدم! 😳 

از خواهرشوهرم پرسیدم چطور تونسته انقدر وزن کم کنه و لباس‌های خوشگلش اندازش بشه. گفت با اپلیکیشن "زیره" رژیم گرفته.منم سریع از کافه بازار دانلودش کردم و رژیممو شروع کردم، تا الان که خیلی راضی بودم، تازه الان تخفیفم دارن!

بچه ها شما هم می‌تونید با زدن روی این لینک شروع کنید

نکته شماره 3:

خب پس ما پروژه ی کم کردن وسایل خونه و نگه داشتن وسایلی که واقعا ازشون استفاده می‌کنیم رو هر وقت تونستیم جلو می‌بریم. حالا میرسیم به تقسیم کردن کارهای روزانه. خب واسه ی من کار روزانه ی خونه شامل اینهاست :

صبحونه درست کردن

تمیزکردن بعد از صبحونه(جمع کردن وسایل، گذاشتن ظرف ها در ماشین ظرفشویی، دستمال کشیدن گاز و میز) 

درست کردن شام و ناهار فردا

تمیز کردن بعد از شام و ناهار فردا

خب اینها کارهایی هستن که من حتما هر روز باهاشون سر وکار دارم. اگه روزی سرم شلوغ باشه غذای ساده تری انتخاب می‌کنم. 

2802

حالا میرسیم به بقیه کارها که اگه روزانه انجام نشن مشکلی پیش نمیاد ولی خب بهتره که انجام بدیم که آخر هفته خونه ی مرتبی داشته باشیم. 

1مرتب کردن یخچال

2مرتب کردن فریزر 

3 جارو کشیدن اشپزخونه

4 مرتب کردن یکی از کابینت ها

5 دستمال کشیدن در کابینت ها 

6 گردگیری کردن وسایل هال

7 شستن ملافه های اتاق

8 مرتب کردن و گردگیری کمد کوچولوی اتاق 

9 جاور کردن کف اتاق

10 مرتب کردن کمد دیواری اتاق

11 مرتب کردن راهرو و جاکفشی

12 جارو کشیدن راهرو

13 مرتب کردن سرویس بهداشتی 

14 شستن و جارو سرویس بهداتشی 

15 ضدعفونی کردن سطل آشغال 

16 مرتب کردن بالکن

17 جارو کشیدن هال

18 شستن لباس ها

19 تا کردن لباس ها

20 تمیزکاری فر

21 مهمون داری

22 هیچکدام

هیچکدام رو گذاشتم چون گاهی همون 4 تا کار روزانه برای آدم کافیه. لیست رو به روز رسانی میکنم اگه چیزی به ذهنم رسید. 

23 خرید

24 تسک اشپزی( مثلا سرخ کردن بادمجون یا سرخ کردن سبزی واسه قرمه سبزی...