2733
عنوان

سرگذشت شغلی من🌱

191 بازدید | 15 پست

من وقتی ازدواج کردم همزمان دانشگاه قبول شدم. تا ارشد خوندم. همزمان دو نوع کار انجام میدادم. یه کار که بهش علاقه داشتم. و کاری که مطابق رشته تحصیلیم بود.

همیشه با خودم میگفتم من که رشته‌ام چیز دیگست. چرا سالهاست از علاقه مندیم درآمدهای ریز ریز دارم

چرا اصلا توی کار غیر رشتم هم هستم ولش کنم. نمیدونستم خدا برنامه زمانیش حرف نداره.

البته همزمان توی یه تولیدیِ برند مدیر بخش شدم. که هر روز تبلیغاتش رو توی تلویزیون می‌بینید. 

توی رویاهام‌میدیدم‌که استاد دانشگاه میشم

یا به پست و کارم‌واقعا افتخار میکردم

تمامِ من کار و رتبه و درسم بود. هویت من‌این بود.

تا اینکه نقطه عطف زندگیم رسید

خدا پسرم رو بهمون هدیه داد. کاملا بی خبر و بدون برنامه ریزی

ولی من هنوز توی رویاها و برنامه هام‌به سر میبردم

استعفا دادم چون شرکت خصوصی بود و نتونستم هم بچه داری‌کنم‌و مرخصی زیاد داشته باشم. 

من که هنوز توی رویاهام قدم میزدم‌، با شکم  باردار دو سری کتاب گرفتم. کتابهای آزمون دکتری. و کتابهای آزمون تدریس توی دانشگاه. 

آخه هیچ‌تصوری از بچه داری نداشتم.

فکر میکردم خوووب بچه بیدار میشه شیر میخوره میدم دست مادرم‌میرم به کارهام‌میرسم😄

با این حال توی بارداری رتبه پنج آزمون تدریس دانشگاه رو آوردم. 

ولی ولی روز مصاحبه استخدام،  مسئول مصاحبه یه نگاه به شکمم گرد و بزرگم انداخت و گفت بهتره فعلا بری به بچه و زندگیت برسی. اینجا اصلا چی کار میکنی!!!

پرونده و رتبه و سابقه رزومه ام رو حتی یه نیم نگاه ننداخت. پروندم رو اصلا باز نکرد!

تمام راه برگشت رو توی خیابون اشک ریختم

اصلا به نگاه مردم نمیتونستم‌توجه کنم

حتی نمیتونستم ماشین بگیرم

دلم‌میخواست راه برم‌و گریه کنم

به خدا گفتم اگه تهش این بود

چرا من باید انقدر تلاش میکردم.

ببین دیگه هیچی نیستم

دیگه  اون همه سال درس و زحمت شده صفر

رفتم خونه و این بود شروع افسردگی عجیب غریب من

تا دو سال به همین منوال گذشت 

بیکار توی خونه

بدون انگیزه

ولی عاشق بچم بودم

حاظر نبودم بدم دست کسی برم سر کار

انقدر افسرده بی‌هدف بودم که همش دعوا میکردم

حتی خواستم جدا بشم

همسرم گفت بذار بچه دو سالش بشه

بعد هر چی تو بگی جدا میشیم اصلا

بچم شد دو سالش 

ولی همسرم ازم خواهش کرد یه کار رو شروع کنم

که همزمان بتونم مراقب بچمون هم باشم.

کاری بود که نمیخوام اینجا بگم شاید دوست و آشنایی باشه بشناسن

ولی اولش نمیتونستم قبول کنم که منِ مدیر و فلان فلان 

میخوام اینچنین کاری رو انجام بدم

یه کار کاملا توی خونه. ولی از مهارتی که بهش علاقه داشتم و قبلا از طریقش درآمد داشتم استفاده میکردم. اینجا بود فهمیدم چرا من انقدر سفت و محکم سالها همزمان با درس و کار اصلیم، به علاقم و هنرم چسبیده بودم. این برنامه عجیب خدا بود و لطفش بهم.

بالاخره با اصرار همسرم قبول کردم کار رو شروع کنم.

چون میدونست اگر وضع همینور پیش بره حالم خوب نمیشه و هر روز بدتر میشم

کارم رو از زیر صفر شروع کردم

از ساده ترین حالت ممکن

از درآمد خیلی پایین و زحمت خیلی بالا 

ولی من آدمی هستم که وقتی روی پله ای می ایستم حتما باید برای آینده و چند وقت بعدم برنامه بچینم. 

یعنی بگم الان کارم توی این حد و حجمه

سعی میکنم حالا با این برنامه تا آخر امسال به فلان حد برسونم

پیج اینستا زدم. شبانه روز پای کار وایستادم

و الان پنج ساله توی این کارم

نه اون کار پنج سال پیش

میتونم بگم از بهترین های کار خودم هستم. 

الان انبار دارم. کارآموز دارم به لطف خدا سرم شلوغه.

تونستم به هدفهایی برسم که توی کارمندی هیچ وقت نمیتونستم برسم

هیچ وقت نمیتونستم با کار کارمندی کل خونه رو بازسازی کنم و وسایل عوض کنم ولی با کار خارج درسم شد

یا یه ماشین خوب به لطف خدا بخرم

البته شبها بود که بیدار موندم

از خستگی گریه کردم

مریض بودم‌ولی فرصت استراحت نداشتم

پیش خودم میگفتم مگه میشه با این شدت مریضی هم کار کنم ولی شد و با همه احوال به کارم رسیدم

باورم‌نمیشد انقدر قوی باشم

کم نیاوردم

به خودم اجازه دادم‌گریه کنم 

غصه بخورم

و بعدش میگفتم تموم شد گریه هات ؟

آفرین‌بلند شو که هدف بعدیت رو باید تیک بزنی

نوشتم اینجا چون اغلب مامانهای خانه داریم که میخوایم مستقل باشیم و فکر میکنیم بچه داری محدودمون کرده

فقط کافیه شروع کنیم

حتی اگه چندین بار کارمون نگرفت ولی شکست رو برای همیشه قبول نکنیم

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید

لذت بردم از پیشرفتت بهت افتخار میکنم عزیزم منم خیلی دوس دارم توی کاری که بهش علاقه دارم موفق شم آموزشها رو دیدم هنوز خوب یاد نگرفتم و اتفاقا کاری هست که آزاده و دوس دارم توش موفق شم ان شاءالله همیشه از خیلی وقت پیش دنبال کار و درآمد بودم  و کارها منو راضی نمیکرد و همیشه یه حس قوی بهم میگه من یه روز خیلی موفق میشم این سری رفتم دنبال علاقم تا ببینم چی میشه

لذت بردم از پیشرفتت بهت افتخار میکنم عزیزم منم خیلی دوس دارم توی کاری که بهش علاقه دارم موفق شم آموز ...

امیدوارم بهترین ها برات پیش بیاد

فقط باید چشم هات روی سختی هاش شکست هاش حتی حرفهای منفی بقیه ببندی در مقابلش فقط تلاش کنی

سلام عزیزم

تاپیکتون رو خوندم خیلی انگیزه بخش بود👏🏻👏🏻 خوندن پشتکار و تلاشتون❤

میشه بپرسم ازتون که اگر کارتون فروش هست، مثل فروش محصول یا فروش خدمات راهنماییم کنید؟ 

من کارم خدمات هست یکی از لاینهای زیبایی، ولی مهارت فروش ندارم. 

با اینکه تقریبا راحت ارتباط برقرار میکنم و بقیه فکر میکنن خیلی خوب بلدم چطوری قانع کنم و... اما واقعا اینطور نیست و کاملا هم برعکسه! 

دیدید ک میگن مشتری بالقوه رو تبدیل به بالفعل کردن، من برعکس مشتری ک بالقوه هست رو هم میپرونم🥴

توی گرفتن و جذب مشتری مشکل دارم. گرم و خوش برخوردم توی صحبت حضوری، اما تلفنی صمیمانه نیست لحنم و مشتری قیمت میگیره و میره. با قیمتهای مختلفی هم امتحان کردم کم، زیاد، متوسط... 

یا حتی مشتری حضوری میاد از کارم هم راضیه اما مشتری دیگه ای معرفی نمیکنه! 

اما میبینم کسایی ک کارشون سطح پایینتر از منه، جای خفنی هم کار نمیکنن و متریال خیلــی بیکفیت و با قیمت بالاتراز من یا متوسط خیلی مشتری جذب میکنن(هم دوره ای های من) مشتری براشون مشتری میاره... اما من گرونترین مواد، جای خوب شهر کار متوسط... 

و اونا الان روی دور افتادن و کم وبیش کار میکنن اما من اندرخم یک کوچه موندم💔

ببخشید طولانی شد ممنون میشم اگر خوندید و فرصت داشتید راهنماییم کنید🙏🏻🌹

در پیش باطلان جهان حرف حق مگو / منصور شد هلاک ز حق گفتن این چنین🕊🖤   اگر نه لایکتون کردم نه پاسخی دادم به احتمال خیلی کم ندیدم نوتیفتون رو... و به احتمال خیلی زیاد شایسته جواب دادن ندیدمتون.../  درخواست دوستی نمیپذیرم حتی شما دوست عزیزم🧡 /
سلام عزیزم تاپیکتون رو خوندم خیلی انگیزه بخش بود👏🏻👏🏻 خوندن پشتکار و تلاشتون❤ میشه بپرسم ازتون ...

سلام دوست عزیزم. 

خیلی خوبه نقاط ضعفت رو متوجه شدی

چند تا نکته مینویسم امیدوارم کمک کننده باشه

●عالیه که رقبات رو رصد میکنی. یه جاهایی بهترین برندها هم دنباله روی برندهای دیگه میشن. ببین چرا رقبات موفق هستن فعلا مثل اونها عمل کن. نکات مثبتشون رو یادداشت و سعی کن از اون نکات توی فروشت کپی کنی.

●مورد دیگه بهش میگن تبلیغ دهان به دهان. یعنی یه مشتری راضی کارت رو به دیگران معرفی میکنه.
یه تجربه فروش دارم توی این موضوع. مشتری دارم به اسم شقایق. که فروش موفقی بهش داشتم. علاوه بر فروش ارتباط صمیمی با هم گرفتیم. گویا این خانم دوستای زیادی داشت و روابط اجتماعی قوی. تا مدتها افراد زیادی بهم دایرکت میدادن و میگفتن از طرف شقایق معرفی شدن!!! انقدر این تعداد زیاد بود که باورم نمیشد یه نفر بتونه انقدر مشتری بیاره. تصمیم گرفتم به خودش و دوستانش تخفیف خیلی خوبی بدم و الان سه ساله مشتریمه. 
 کیفیت خوب، قیمت مناسب و ایجاد ارتباط درست با مشتری راه خوبیه.
در کنارش میتونی به مشتری هات تا یه مدت اعلام کنی برای خریدهای بعدی یا معرفی مشتری ۱۰ درصد تخفیف میگیرن.
●در مورد آخر ارتباط با مشتریها و موضوع های فروش تلفنی رو باید مطالعه کنی. چون بعد یه مدت باید متوجه بشی با هر مشتری چطور صحبت کنی. 
یه جای مکالمه وارد همدردی بشی به جای فروش. خودت رو جای مشتری بذاری انگار داری با زبون اون باهاش صحبت میکنی.

و اینکه برای اعتماد سازی بهتره خودت جلوی دوربین بری  محصولاتت رو معرفی کنی. 

سلام دوست عزیزم.  خیلی خوبه نقاط ضعفت رو متوجه شدی چند تا نکته مینویسم امیدوارم کمک کننده ...

سلام عزیزم

ممنونم بابت نکات مفیدی که گفتید🙏🏻🌹

دقیقا گاهی تخفیف میذارم هم برای مشتری هم برای کسی که از سمت مشتری معرفی بشه👌🏻👌🏻

میتونید لطفا ی دوره، کتاب، پادکست یا هرچیز مفیدی که در رابطه با فروش و ارتباط با مشتری هست بهم معرفی کنید. 

انقدر اساتید مختلف هستن که نمیدونم کدوم واقعا دوره هاشون و نکاتی ک میگن اصولی و حرفه ای هست و کدومشون شوآفه. چون خیلیم دراین زمینه تجربه ندارم...  

در پیش باطلان جهان حرف حق مگو / منصور شد هلاک ز حق گفتن این چنین🕊🖤   اگر نه لایکتون کردم نه پاسخی دادم به احتمال خیلی کم ندیدم نوتیفتون رو... و به احتمال خیلی زیاد شایسته جواب دادن ندیدمتون.../  درخواست دوستی نمیپذیرم حتی شما دوست عزیزم🧡 /
سلام عزیزم ممنونم بابت نکات مفیدی که گفتید🙏🏻🌹 دقیقا گاهی تخفیف میذارم هم برای مشتری هم برای کسی ...

کتاب مورد علاقه من مدیریت بازاریابی فیلیپ کاتلر هست. البته کتاب قطوریه ولی اغلب مباحث بازاریابی رو شامل میشه. داستانهای واقعی از برندهای برتر هم که داره هم جذابترش کرده و هم به درک مطلب کمک میکنه. وقتی بخونیش تازه دیدت نسبت به بازاریابی باز میشه. 

نویسنده دیگه که کتابهاش ترند شده آل ریس هست.

اینها رو مثل رمان مطالعه کن. مباحث مرتبط با خودت رو گلچین کن و توی نت ازشون بیشتر سرچ کن.

کتاب مورد علاقه من مدیریت بازاریابی فیلیپ کاتلر هست. البته کتاب قطوریه ولی اغلب مباحث بازاریابی رو ش ...

متشکرم عزیزم لطف کردی که راهنماییم کردی🙏🏻

امیدوارم امسال بیش از پیش توی کارتون بدرخشید🙌🏻❤️‍🔥

2706