2737
2739
می‌خوام بدونم طول دوران تحصیل در مقطع دکترا چند ساله دقیق؟در داخل و خارج از کشور طول دوران تحصیل یکی‌ هست؟برای رشتهٔ برق برای مثال.
بستگی داره به رشته ات و دانشگاهت.... بعضی جاها کلا پژوهشیه........ ولی خیلی از دانشگاههای خوب دنیا همزمان با پژوهش یه تعداد واحد هم مثلا 20 تا باید بگذرونی + کنفرانسهایی که باید بدی و مقالاتی که باید چاپ کنی.......
حداقلش 3 ساله ولی من توی ایران با پایان نامه ندیدم کسی کمتر از 4-5 سال تموم کنه....
چون پایان نامه و دفاعش خیلی دنگ و فنگ داره....
ایران که همون 2 ترم اول واحداتو میگذرونی شاید همون 20-30 تا....... و بعد میری روی تز
واحداتم بیشتر در مورد روش تحقیق و این چیزاس که بدرد تزت بخوره
دیگه به خودت و استادت بستگی داره..........
رشته منم ساختمانه
ببین نظرات اینجا خیلی خوبه ها ولی تهش ادم نیاز داره یه ادم متخصص بهش بگه چیکار کنه. من خودم هربار مساله اینجوری برام پیش میاد میرم سراغ دکترساینا. بیا اینم لینکش بعد تازه خیالمم راحته که اگر مشکلم حل نشه پولمو کامل برمیگردونن.

2728
استاد راهنمایی که منم پیدا کردم فرانسویه و میگه باید سعی کنین 3 ساله تموم کنین......
دوستمم که رشته ادبیات باستانی خونده میگه تو امریکا 3 سال که شد میگن خب بسه دیگه... کم کم جمع کن و برو....ولی دوست شوهرش آلمانه الان 7-8 سال گیره هی باز بهش میگن نه هنوز نمیتونی دفاع کنی... دانشگاه ایجا هم صداش در اومده:هههههههههه
2740