2737
2734
عنوان

هزینه های عروسی به عهده ی داماده یا پدر مادرش؟

| مشاهده متن کامل بحث + 671 بازدید | 69 پست
داداشم ۲۵ سالش بود . اون موقع درآمدش ماهی ۵ تومن بود و فقط دو سه سال بود که سر کار رفته بود . با در ...

ببین عزیزم توقعات خیلی متفاوت هست 

من موقع ازدواجم نه از پدر و مادر خودم و نه پدر همسرم هیچ توقع مالی نداشتم و به نظرم اصلا قابل قبول هم نبود که بخوام توقعی داشته باشم ( تمام جهیزیه م رو هم خودم خریدم) با اینکه خدا رو شکر پدرم شرایط خرید داشتن اما من مطلقا اجازه ندادم حتی یک قاشق چای خوری ( بدون اغراق می گم) برام بخرن و ترجیح دادم پولشون رو خرج خودشون کنن.

همسرم هم همینطور. راستش اگر فکر می کردم که آدمی هستن که می خوان از پدرشون پولی بگیرن بدون ذره ای تردید ردشون می کردم

اما اینجا می بینم کاربران متفاوت این هزینه ها رو بی چون و چرا وظیفه والدین می دونن!!

من با حمایت و کمک مخالف نیستم اما راستش اصلا درک نمی کنم که چرا پدرتون که انشالله خدا براتون حفظشون کنه تمام هزینه های برادرتون رو تقبل کردن؟!!

راستش گاهی مهربونی زیاد هم باعث سوتفاهم میشه. مثل خود شما که پدر شوهرتون رو با پدرتون مقایسه می کنید و دلگیر می شید که چرا برای شما انجام نمی دن؟!!

حق هم دارید پدر خودتون رو دیدید. ولی راستش رویه پدر شما هم اصلا رویه کاملا درستی نیست 

از حرفم دلخور نشید ولی زندگی که با خرج یکی دیگه ساخته بشه داستان داره.....

مودب نظر بدید هم اتفاق خاصی نمیفته ای کاش یه پدر به جای اینکه فقط پول خرج یه پسر کنه کمی هم در تربی ...

شما موجهی چی میگی اصلا!!پسر ۲۶،۲۷ ساله که تازه سربازیش تموم شده یکی دو ساله رفته سرکار مگه حقوقش چقدره.وظیفه هردو خانواده ست که واسشون خرج کنن.

شما منتظر بمون یه مرد ۵۰،۶۰ ساله که همه چیز داره و محتاج پدرش نیست بیاد باهات ازدواج کنه چون فقط تو ۵۰ سالگی میشه به اون حد از تمکن مالی رسید.خودت هم جهازتو بخر تا کاملا مستقل باشی

قوی بمون ، هنوز آخر قصه نرسیده !🌝💫️ 
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

حمایت با اینکه همه هزینه ها رو پدر باید پرداخت کنه شازده بشینه پای سفره عقد خیلی فرق می کنه حمایت م ...

به ما خونه ای ندادن که بشینیم .

به نام خودشونه همش . فعلا گفتن اجاره نمیگیریم که اونم از کجا معلوم دو سال دیگه اجاره نگیرن . چون همین الانشم مادرشوهرم به مامانم گفته بود که خونه خودمه اصن شاید نخوام بدم پسرم بشینه به من چه . خب به تو چه ، غلط کردی پسرتو مجبور کردی بره زن بگیره .والا عروسی هم قرار بود برامون تو بهترین تالار بگیرن موقع عقد و الان میخوان تو زمین خشک و خالی به زور بگیرن . این سیاسته که با وعده دروغ دختر مردمو بگیرن و بعدش بزنن زیرش. منم شوهرمو خیلی دوس دارم خیلی مهربون و ساده و فداکاره ولی اگه قبل از ازدواج میدونستم نمستونه حتی یه عروسی معمولی برام بگیره ازدواج نمیکردم . اما الانم که ازدواج کردم پشیمون نیستم . من که آرزوهام کشته شدن ولی عوضش یه شوهر خوب و مهربون دارم . امسالم درسم تموم شه و لیسانسمو بگیرم میتونم برم سر کار دیگه محتاجه هیچکس نباشم 

حتی نیومدن هزینه ای که شوهرم چند سال پیش بهشون داده بوده که اون خونه رو بخرن به نامش بزنن .

به ما خونه ای ندادن که بشینیم . به نام خودشونه همش . فعلا گفتن اجاره نمیگیریم که اونم از کجا معلوم ...

اینکه قولی دادن و زیرش زدن کاملا بی اخلاقی هست و حق شما و خانواده شما هست که بهشون معترض بشید و بگید به تعهدی که دادن باید عمل کنن

ولی در مورد بقیه ش واقعیت اینه که مال خودشون هست و هر طوری که بخوان می تونن خرج کنن. همین که اجاره نمی دید اسمش دقیقا کمک هست 

خدا رو شکر که همسرتون مرد خوبی هستن. اگر هم مراوده مالی از قبل از شما با خانواده شون داشتن تشویق کنید که باهاشون رفع و رجوع کنن

2731
شما موجهی چی میگی اصلا!!پسر ۲۶،۲۷ ساله که تازه سربازیش تموم شده یکی دو ساله رفته سرکار مگه حقوقش چقد ...

نیازی به مرد 60 ساله نبود عزیزم

هم خودم و هم همسرم هر دو از سن کم مستقل بودیم و نه به راحتی ولی با تلاش زیاد تونستیم خدا رو شکر زندگی نه خیلی مرفه ولی قابل قبولی برای خودمون دست و پا کنیم و از قضا تمام جهیزیه م رو هم خودم خریدم و به پدرم اجازه ندادم از این بابت هزینه ای متقبل بشن. 

پسر 27 ساله هم که به قول شما یکی دو ساله رفته سر کار دیگه باید از پس خرید یه حلقه بر بیاد که به فکر زن گرفتن بیفته وگرنه وقت زن گرفتنش نیست و اگر بقیه مثل شما تشویق به زن گرفتنش کنن در حقش ظلم کردن

اگر هم از اون دسته دخترانی هستید که با ادبیات خودتو معتقدید پدر پسر باید پول هرچی خواستیم رو بده مگه می خواد ببره توی قبرش که دیگه تکلیفتون زیادی روشنه

برای منم هیچکاری نکردن خواهر  هرروز که از خواب بیدار میشم به خودم میگم این حق من نبود . ول ...

قربونت بشم :) 

اشکال نداره عوضش یادمیگیریم که ما پدر مادر خوبی برا بچه های ایندمون باشیم و تو تورم و بدبختی به دادشون برسیم

مودب نظر بدید هم اتفاق خاصی نمیفته ای کاش یه پدر به جای اینکه فقط پول خرج یه پسر کنه کمی هم در تربی ...

من بابام هیچوقت خرج داداشمو بعد از عروسی نداده .

حتی تو خریدن خونه و ماشین بابام هیچ کمکی به داداشم نکرده .

فقط تو رهن اول که مستقل شه بابام پول رهن رو داد ، سال ۹۸ بابام شصت میلیون داد داداشم یه خونه ۹۰ متری رهن کرد ، سال بعد داداشم صد میلیون جمع کرد با اینکه درآمدش ماهی پنج میلیون بود سال بعد داداشم پولشو کرد دویست میلیون . با دویست میلیون یه خونه ی ۷۰ متری تونست رهن کنه .

و سال ۱۴۰۰ با کلی وام و فروختن همه ی طلاهای مجردی و طلاهای عروسی زنش تونست یه خونه ی ۷۰ متری بخره یک میلیارد و پونصد ولی بابام هیچ کمکی تو خرید خونه بهش نکرد البته اگه داشت اون قدر مهربون و فداکاره که میکرد ولی دیگه پول نداشت . 

ما پدر مادرمون به ما یاد دادن که پدر مادر بودن یعنی فداکاری . اونا همیشه میگن ما لذت میبریم که بچه هامون از ما بهتر بپوشن بهتر بخورن بهتر زندگی کنن و به ما هم یاد دادن که تا وقتی که نمیتونی خودتو فدای بچه ت کنی بچه دار نشو .

منم برا همین الان با اینکه ۲۲ سالمه میخوام تا ۳۰ سالگی کار کنم و برا بچه ی اینده م پول جمع کنم بعد بچه دار بشم 

ببین عزیزم توقعات خیلی متفاوت هست  من موقع ازدواجم نه از پدر و مادر خودم و نه پدر همسرم هیچ تو ...

اینم درسته .

شما چند سالگی ازدواج کردید که تونستید همه ی جهیزیه تون رو خودتون بخرید؟ 

البته پدر مادرا هم مقصر هستند مثلا من از سیزده سالگی دوس داشتم برم سر کار ولی مادر پدرم نمیذاشتن و میگفتن تو باید فقط درس بخونی تا بزرگ بشی و موفق بشی یه کار درست حسابی کنی نه تو این سن کم .

برا همین من  خیاطی یاد گرفتم و زبان و درس خوندم 

یه مدت معلم زبان بودم تو اموزشگاه ،یه مدت واسه فامیل لباس میدوختم ولی نهایتا میتونستم بعضی وقتا لباس بخرم با پولم و با پس اندازم فقط تونستم یه گوشواره و یه کردنبند بخرم و الان ۲۲ سالمه و ترم اخر دانشگام .

پدر مادرم اصرار داشتن که زود ازدواج کنم و خودشون هم هزینه هامو دادن . اگه قرار بود خودم بدم باید سی سالگی ازدواج میکردم تا بتونم تو این سالها کار کنم و یه پولی جمع کنم .

2740
اینکه قولی دادن و زیرش زدن کاملا بی اخلاقی هست و حق شما و خانواده شما هست که بهشون معترض بشید و بگید ...

درسته 

اما شوهر من اونقدر مهربون و مظلومه که هیچوقت نمیتونه چیزی بخواد یا بخواد حقشو بگیره . من مادرشوهرم قبل از ازدواج به مادرم گفته بود میترسیدم عروس آیندم خونمو از چنگ پسرم در بیاره به خاطر همین به نام پسرم نزدم که عروسم نتونه اموال پسرمو بالا بکشه ، اما تو سالهاست که دوست منی میشناسمت و دخترتو هم میشناسم که مثه دخترای دیگه نیست که مال و اموال پسرمو بگیره برا همین تو اگه قبول کنی دخترتو بدی به پسر من منم این خونه رو میزنم به نام پسرم چون خودشم قبلا پول داده و کمک کرده که ما این خونه رو خریدیم .

الان یک ساله عقد کردیم شوهرمم چند بار بهش گفته این خونه رو بزن به نام خودم ولی مامانش میگه نه ، خونه رو میخوای به نامت باشه چی کار . بعد از فوت ما این خونه به شما میرسه دیگه ولی خب بعد از سی چهل سال تو پنجاه شصت سالگیمون واقعا مال اموال به چه دردمون میخوره تازه اگه زنده باشیم 

من بابام هیچوقت خرج داداشمو بعد از عروسی نداده . حتی تو خریدن خونه و ماشین بابام هیچ کمکی به داداشم ...

خدا والدینتون رو حفظ کنه

ولی واقعیتش من هم خیلی خوشحالم که نه کسی فدای من شد و نه من قرار هست فدا ( به معنی لغوی هم فکر کنیم میشه نابود شدن!!) بشم که بقیه راحت زندگی کنن و تعادل و تعامل و استقلال رو در کنار حمایت عاطفی که به نظرم خیلی مهمتر از تامین مالی به قیمت فدا شدن هست رو یاد گرفتم

روزی که در نقطه صفر مرزی کار کردم، مرداد ماه عسلویه و دی ماه کلیبر و اردبیل رو به میل و رغبت خودم تجربه کردم و برای زندگیم و آینده م تلاش کردم از والدینم بخاطر اینکه حمایتم کردند تا زمین خوردن و بلند شدن رو یاد بگیرم واقعا ممنون شدم و خدا رو شکر کردم 

این سایت یه نکته خیلی جالبی داره

اینکه افراد با دیدگاه ها و تربیت های مختلف و نوع و سبک زندگی های مختلف باهم آشنا می شن. یکی مثل شما حمایت مالی بی چون و چرا رو نشونه رفتار درست می دونه و والدینش رو بخاطر این موضوع الگو قرار می ده که در آینده خودش هم همین رویه رو ادامه بده و یکی هم مثل من که از سن دانشجویی ترجیح داده از نظر مالی مستقل بشه بابت این اجازه و حمایتی که در این راه از والدینش دیده و رضایت کافی داره به این نتیجه می رسه که راه درست این هست و والدینش رو یه الگوی کاملا موفق می دونه

این تفاوت ها و چالش ها و برخورد این ها باهم واقعا جالب و پر از  نکته هست و امیدوارم بتونه به هم افزایی کاربران نسبت به هم کمک کنه

اگر کاربران بتونن مودب و محترم این نکات رو مطرح کنن ( مثل شما که متلکی که گفتید هم مودبانه بود) بستر خوبی برای تبادل اطلاعات در  اختیار همه قرار می گیره

موفق و خوشبخت باشید