WBC در آزمايشهاي دوران بارداري يعني چي؟ - صفحه 1MAMANMANI جون، مال شما احتمالا طبيعيه

موضوع: WBC در آزمايشهاي دوران بارداري يعني چي؟ + اظهار نظر

کاربران حاضر: 0 کاربر و 0 مهمان
نانا پست ها : 318عضویت:1389/4/16
1389/4/31 - 10:17 صبح
سلام. كسي ميدونهWBCدر ازمايشهاي دوران بارداربي يعني چي؟ و FASTING BLOOD SUGARو BLOOD SUGAR(1HPPبايد چه مقدار باشه ؟ و همچنين FERRITIN معنيش چيه؟و مقدار نرمالشم اگه ميدونيد لطفا بهم بگيد
مامان نونو پست ها : 2417عضویت:1389/2/17
1389/4/31 - 10:47 صبح
wbcتعداد گلبولهاي سفيده
یااباعبدالله ،من از نزد شما باز مى ‏گردم،درحالى‏كه چشم به‏ راه تحقق حاجت،و برآمدن و به انجام رسيدنش،از جانب خدا،به شفاعت شما به درگاه خدا هستم،پس نااميد نگردم‏ ... (دعای علقمه)
ساينا پست ها : 108عضویت:1389/2/2
1389/4/31 - 10:52 صبح
WBC همونطور كه مريم گفته گلبول سفيد هست. Fasting blood sugar ميزان قند خوتن در حالت ناشتا است كه ميزا آن نبايد از 110 بيشتر باشه و blood sugar 1HPP ميزان قند خون يكساعت پس از نوشيدن محلول شكر هست كه ميزان آن نبايد از 180 بيشتر باشه اگر اين دو تا بالا باشند نشان دهنده ديابت بارداري هست. Ferritin هم شاخصي از ميزان آهن خون است و از روي آن مي توان به وجود كم خوني پي برد.
1389/4/31 - 11:59 صبح
اگر مقدار W B C از حد مجاز كمي بالاتر باشه يعني چه مشكلي وجود د اره؟من WBC حدود 10300 است كه ماكسيمم 10000 بايد باشه
1389/4/31 - 12:19 عصر
من براي اطلاعات بيشتر اين مطالبو از اينترنت گرفتم

براي آشنايي بيشتر با اجزاي اين آزمايش و فهميدن اينكه معني آن چند حرف انگليسي مثل RBC يا HCT با اعدادي كه روبه‌رويشان نوشته مي‌شود چيست، مي‌توانيد مطالب زير را دنبال كنيد.

RBC يا(Red blood cell )
RBC مخفف ظلول‌ قرمز خون است. اين سلول‌هاي قرمز خون يا همان گلبول‌هاي قرمز، در واقع اصلي‌ترين قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود اين رنگ قرمز به دليل وجود ماده‌اي به نام هموگلوبين است كه به گلبول‌ قرمز كمك مي‌كند تا اصلي‌ترين وظيفه خود يعني حمل و نقل اكسيژن و دي‌اكسيدكربن را انجام دهد.
به طور خلاصه، گلبول‌هاي قرمز، اكسيژن را از ريه به بقيه سلول‌هاي بدن حمل مي كنند.
مقادير طبيعي : بين 4/7 تا 6/1 ميليون در هر ميكرو ليتر خون است. اين عدد براي خانم‌ها مقداري كمتر و در كودكان مقداري بيشتر است.

چه چيزهايي باعث كاهش RBC مي‌شود؟

خون‌ريزي‌هاي دستگاه گوارش مثل خونريزي معده يا روده، خون‌ريزي‌‌ از محل زخم، سوءتغذيه، كمبود آهن يا كمبود ويتامين B12 ، شكستن سلول‌هاي خوني يا هموليز آنها در اثر بعضي بيماري‌هاي خاص مثل فاويسم، بعضي مشكلات ژنتيكي مثل گلبول‌هاي قرمز داسي شكل ، مشكلات مغز استخوان ، بيماري هاي كليوي ، بيماري‌هاي مزمن، تومورهاي سرطاني و بيماري‌هاي روماتوييد (التهاب مفاصل).

چه چيزهايي باعث افزايش RBC مي‌شود؟

مقدار بالاي گلبول قرمز مي‌تواند نشان‌دهنده ظرفيت‌ بالاي حمل اكسيژن باشد. در بعضي از ورزشكاران و همچنين هنگام زندگي در ارتفاعات به خاطر كمبود اكسيژن هوا ، RBC افزايش مي يابد.
بيماري‌هاي ريوي يا كلا هر نوع بيماري‌ كه هيپوكسي مزمن (كمبود اكسيژن طولاني مدت در بدن) ايجاد مي‌كند، مثل بيماري‌ قلبي مادرزادي ، باعث توليد بيشتر RBC مي‌شوند.
نكته:
- به طور طبيعي، گلبول قرمز بعد از توليد در مغز استخوان، 120 روز در خون زندگي مي‌كند و در آخر عمر خود خرد مي‌شود و به عناصر سازنده‌اش تبديل مي‌شود.

- مقدار RBC در طي بارداري به طور طبيعي كمي كمتر نشان داده مي‌شود، چون حجم قسمت مايع خون افزايش پيدا مي كند.

- عدد RBC در واقع مقدار دقيق گلبول‌هاي قرمز در 1ميلي‌ليتر خون است.
- بسته به آزمايشگاه و نوع كيت مورد استفاده، ممكن است مقياس شمارش اين سلول فرق كند.
- خوردن داروهايي مثل كلرامفنيكل هم باعث كاهش RBC مي‌شود.

WBC يا (white blood cell )

اين سه حرف مخفف سلول‌هاي سفيد خون يا گلبول‌هاي سفيد هستند. اندازه‌گيري مقدار گلبول‌هاي سفيد خون، يكي از روش‌هاي اصلي براي تعيين وجود عفونت در بدن است، چون اين سلول‌ها كه جزو سيستم دفاعي بدن هستند، در بيماري‌هاي عفوني و غيرعفوني واكنش‌هاي مختلفي از خود نشان مي‌دهند.
شمارش WBCها دو جزء دارد: يكي مقدار كلي گلبول‌هاي سفيد در يك ميلي‌ليتر خون و دوم شمارش جزء به جزء اين سلول‌ها، چون گلبول‌ هاي سفيد خون، پنج نوع مختلف دارند كه كم و زياد شدن هر كدام از اين انواع، معني خاص خود را خواهد داشت(تصوير پايين).
كلمه diff كه در جلوي CBC نوشته مي‌شود، درخواست براي شمارش همين انواع مختلف گلبول‌سفيد است.
مقادير طبيعي : در بزرگسالان و بچه‌هاي بالاتر از 2 سال مقدار گلبول‌سفيد بين 5 تا 10 هزار در هر ميلي‌ليتر خون طبيعي است.
محدوده خطر: WBC كمتر از 2500 و بيشتر از 30000 نشان‌دهنده بيماري‌هايي هستند كه مي‌توانند گاهي خطرناك باشند.

چه چيزهايي باعث كاهش WBC مي‌شود؟

لكوپني يا كاهش گلبول‌سفيد به مقادير كمتر از 4 هزار گفته مي‌شود كه معمولا در اثر نارسايي مغز استخوان، مسموميت دارويي ، عفونت بسيار زياد، سوءتغذيه، بيماري‌هاي خودايمني و ايدز به وجود مي‌آيد. در بسياري از انواع نارسايي‌هاي مغز استخوان، مثلا بعد از شيمي‌درماني،‌ راديوتراپي و ... هم اين مقدار كاهش مي‌‌يابد.

چه چيزهايي باعث افزايش WBC مي‌شود؟

افزايش گلبول‌سفيد، لكوسيتوز نام دارد و به مقادير بالاتر از 10هزار گفته مي‌شود كه به طور معمول نشان‌دهنده عفونت، التهاب، تخريب بافت بدن، لوسمي يا سرطان خون است.
ضربه و جراحت، استرس و تب هم مقدار WBC را افزايش مي‌دهد.
نكته:
- عمل اصلي گلبو‌ل‌سفيد مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجي و مزاحم از بدن است و در مواقع آلرژ‌ي‌ها هم اين سلول‌ها مسئول بروز واكنش هستند.
- تغيير هر كدام از انواع WBC معني خاص خود را دارد و ممكن است نشان‌دهنده عفونت با ميكروب (مثل باكتري يا ويروس) و يا حتي استرس باشد.

- فعاليت شديد بدني و ورزش سنگين هم براي مدتي باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون مي‌شود. بارداري و زايمان هم اين مقدار را افزايش مي‌دهند.

مقدار هموگلوبين و هماتوكريت
Hgb يا (Hemoglobin)

در برگه‌هاي آزمايش مختلف ممكن است به صورت‌هاي مختلف HGB،Hg، يا Hgb نوشته شود. همه اين ها مخفف كلمه هموگلوبين، يكي از عناصر اصلي تشكيل دهنده گلبول هاي‌ قرمز است كه با اكسيژن تركيب مي شود و آن را در خون حمل مي كند.
اين ماده كه در آن آهن به كار رفته، جايگاه‌هاي مختلفي براي تركيب با اكسيژن دارد. هموگلوبين در جايي كه اكسيژن زياد وجود دارد با آن تركيب مي‌شود و در محيط كم اكسيژن، آن را آزاد مي‌كند.
اندازه‌گيري مقداركلي هموگلوبين، به نوعي نشان‌هنده تعداد گلبول‌هاي قرمز است.

مقادير اصلي مقدار طبيعي : براي آقايان 14 تا 18 گرم در دسي‌ليتر و براي خانم‌ها مقادير 12 تا 16 گرم در دسي‌ليتر.
محدوده خطر: هموگلوبين زير 5 و بالاي 20 مقادير خطرزا به حساب مي‌آيند و حتما نيازمند رسيدگي فوري هستند.

چه چيزهايي باعث كاهش هموگلوبين مي‌شود؟

همان دلايلي كه باعث كاهش گلبول‌هاي قرمز مي شوند، با تخريب هموگلوبين، مقدار آن را هم كم مي كنند. كم‌خوني، خون‌ريزي شديد، سرطان، سوءتغذيه، بيماري لوپوس، بيماري‌هاي كليوي و بزرگي طحال باعث كاهش هموگلوبين مي‌شوند. مصرف آنتي‌بيوتيك‌ها، آسپيرين و ايندومتاسين و همچنين داروهاي ضدسرطان هم مقدار هموگلوبين خون را كم مي‌كنند.

چه چيزهايي باعث افزايش هموگلوبين مي‌شود؟

مشكلات ريوي، سوختگي شديد، نارسايي مزمن ريه و از دست دادن زياد آب بدن (دهيدراسيون‌) مقدار اين ماده حياتي را افزايش مي‌دهند. داروهاي جنتامايسين و متيل‌دوپا هم هموگلوبين را افزايش مي دهند.
نكته:

- مقدار هموگلوبين در بارداري كاهش مي‌يابد، چون با اينكه خون‌سازي كمي بيشتر شده است، اما حجم مايع بدن و خون بالا رفته و مقدار كلي هموگلوبين در هر دسي‌ليتر كاهش مي‌يابد.

- زندگي در ارتفاعات هم به خاطر نياز بيشتر بدن به اكسيژن و كمبود اكسيژن محيط، باعث توليد بيشتر هموگلوبين مي‌شود.
- در طحال اغلب سلول‌هاي پير خون تخريب مي‌شوند. بزرگ شدن طحال، يعني تخريب بيشتر سلول‌ها و به دنبال آن كاهش گلبول هاي قرمز و هموگلوبين رخ مي‌دهد.

HCT يا (Hematocrit)
هماتوكريت يا HCT هم يكي از مقادير اندازه‌گيري گلبول قرمز است. به طور كلي هِم (heme) به معناي آهن است و هر جا در هر كلمه‌اي آمد، حتما آن كلمه ارتباطي با گلبول قرمز دارد.
هماتوكريت درصدي از حجم كل خون است كه شامل گلبول هاي قرمز مي باشد و با اندازه‌گيري قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمايش نسبت به كل ارتفاع خون اندازه‌گيري مي‌شود.
به خاطر بيماري‌ها و شرايط مختلفي كه مي‌توانند اندازه‌گيري هموگلوبين و گلبول قرمز را با اشكال مواجه كنند، HCT هم اندازه‌گيري مي‌شود تا به طور مستقيم نشان‌دهنده اندازه هموگلوبين و گلبول قرمز باشد. اين عدد معمولا با درصد نشان داده مي‌شود.
مقادير طبيعي : 42 تا 52 درصد براي آقايان و 37 تا 47 درصد براي خانم‌ها. در خانم‌هاي باردار درصد بالاتر از 33 طبيعي است.
محدوده خطر : HCT بالاتر از 60 درصد و پايين‌تر از 15 درصد.

چه چيزهايي باعث كاهش آن مي‌شود؟

تقريبا همان عواملي كه باعث كاهش هموگلوبين و گلبول هاي قرمز خون مي شوند. شرايطي مثل پركاري تيروئيد، سيروز كبدي، نارسايي مغز استخوان و ميلوم مولتيپلMultiple) (myeloma نيز باعث كاهش هماتوكريت مي‌شوند.

چه چيزهايي باعث افزايش آن مي‌شود؟

سوختگي، اسهال شديد، بيماري‌هاي انسدادي ريوي، از دست دادن زياد آب بدن، توليد بيش از حد گلبول قرمز از عوامل افزايش دهنده ي HCT هستند.
نكته:
- بيماري‌هايي كه باعث به وجود آمدن شكل‌هاي غيرطبيعي گلبول قرمز مي‌شوند (مثل بيماري گلبول قرمز داسي‌‌شكل) مقدار HCT را تغيير مي‌دهند.
- وقتي مقدار گلبول سفيد خيلي بالا باشد، بر مقدار HCT موثر است.
- در صورت طبيعي بودن اندازه‌هاي گلبول قرمز، مقدار هماتوكريت، سه برابر هموگلوبين است.
- هماتوكريت را نبايد بلافاصله بعد از خون‌ريزي شديد اندازه‌گيري كرد.
جديد پست ها : 1عضویت:1389/7/27
1389/7/27 - 11:48 عصر
salam, khob hala kesi midune ke age dar dorane bardari mahe 3 be bad , WBC kheli afzayesh peida kone che dalayeli dare? yani kesio ke in ettefagh vasash oftade didid?????????? man kesio mishnasam ke WBC be 15000 ta reside va kheili nagaranim bedunim chera va moshkel chi mitone bashe... mercccccc
*سما* مامي ني ني * پست ها : 582عضویت:1388/2/9
1389/7/28 - 2:12 صبح
يه مقدار كم بالاتر از حد ماكسيمم اشكالي نداره و طبيعيه آخه من خودم توي دوران حاملگيم اين مشكل برام پيش اومد و گلبول سفيدم يه خورده بالا بود و با متخصص خون مشورت كردم كه گفت طبيعيه و يه خاطر عوارض بارداريه...
اما اگه خيلي زياد بالا باشه نشون دهنده ي يه عفونت توي بدنه كه گلبول هاي سفيد دارن باهاش مبارزه ميكنن و به خاطر همين تعدادشون زياد شده
*سما* مامي ني ني * پست ها : 582عضویت:1388/2/9
1389/7/28 - 2:15 صبح
MAMANMANI جون، مال شما احتمالا طبيعيه
نازلي پست ها : 889عضویت:1388/9/16
1389/8/3 - 11:37 صبح
http://kelke-khiyal.blogfa.com/post-296.aspx
ماجراي زني ايراني كه تا لحظه ي زايمان نميدانست حامله است و دخترش باور كوچولو كه خصوصيات عجيبي داره.
پس اينقدر استرس نداشته باشيد اي خانوم هاي باردار؟!
"تينا" پست ها : 44عضویت:1389/10/22
1390/3/2 - 6:40 عصر
دستت درد نكنه نانا جون، من كه خيلي استفاده كردم از مطلبت
مامان رعنا پست ها : 2442عضویت:1388/8/18
1390/11/23 - 9:07 عصر
سلام
تعداد گلبولهاي سفيد من هم زياد است البته من الان تو 28 هفته هستم كسي مثل من بوده چي شده وچكار كرده؟
روژانو پست ها : 3153عضویت:1389/7/3
1390/11/23 - 11:28 عصر
من چون خودم به خاطر اين قضيه خيلي نگران شده بودم اومدم بگم اصلا نگران نباشيد. جز عوارض بارداريه. مال منم بالا بود و دكترم و ازمايشگاه گفتن طبيعيه.
مامان رعنا هيچي نشد! و هيچ كاري نكردم! خودش مياد پايين بعد از بارداري
پشت هر آدم موفقی اینترنت قطع شده وجود داره...
مامان رعنا پست ها : 2442عضویت:1388/8/18
1390/11/24 - 9:42 صبح
ممنون از راهنماييت
منا پست ها : 1245عضویت:1391/2/8
1391/7/2 - 12:40 صبح
سلام مامانا من خیلی نگرانم wbcمن 10600 است یعنی خیلی بالاست البته من هفته 28 هستم
مادرم من هرگز بهشت را زير پايت نديدم ، زير پاي تو آرزوهايي بود که از آن گذشتي به خاطر من …
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: