نی نی سایت > تبادل نظر > دوران بارداري > مشكلات و بيماريهاي جنين > همه چيز درباره آمينوسنتز+سوالات مربوطه

موضوع: همه چيز درباره آمينوسنتز+سوالات مربوطه + اظهار نظر

صفحه 1 از 228  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  بعدی آخر صفحه
کاربران حاضر: 0 کاربر و 4 مهمان
Mehr@n پست ها : 1665عضویت:1391/2/9
1391/2/27 - 3:32 عصر
دوستان من توي هفته 16 بارداري به همسرم آمينو پيشنهاد شد و با توجه به عدم شناخت نسبت به اين آزمايش و نبود اطلاعات كافي و ترس و استرس فراوان به اين شدم كه به تمام پدر و مادرهايي كه امينو بهشون پيشنهاد ميشه كمك كنيم كه از ناراحتي بيرون بيان
كسايي كه اين آزمايش رو دادن مي دونن كه چه شبها و روزهاي سختي سپري ميشه تا بهت جواب ميدن
اميدوارم كه ني ني همه سالم باشه
1391/2/27 - 3:33 عصر
آزمايشهاي تهاجمي آمينوسنتز

آمينوسنتز به خارج كردن نمونه‌اي از مايع آمنيوتيك از راه شكم، توسط سرنگ اطلاق مي‌شود. مايع آمنيوتيك، حاوي سلولهايي از منشا جنيني است كه مي‌توان آن را براي آزمايشهاي تشخيصي كشت داد. پيش از آمينوسنتز، از سونوگرافي براي تأييد قابليت حيات جنين، سن بارداري، تعداد جنينها و طبيعي بودن ساختمانها و ... استفاده مي‌شود. آمينوسنتز به صورت سرپايي و عموما در هفته‌هاي 16 - 15 پس از اولين روز آخرين دوره قاعدگي، انجام مي‌شود. علاوه بر تجزيه و تحليل كروموزومهاي جنين، مي‌توان غلظت AFP در مايع آمينوتيك را جهت شناسايي بعضي بيماريها، ارزيابي كرد.

AFP، نوعي گليكوپروتئين جنيني است كه عمدتا در كبد توليد مي‌شود و به داخل جريان خون جنين منتقل مي‌شود و توسط كليه‌ها از راه ادرار به مايع آمنيوتيك دفع مي‌گردد. AFP از طريق جفت، پرده‌هاي آمينوتيك و گردش خون مادري - جنين، وارد جريان خون مادر مي‌شود. بنابراين مي‌توان آن را در مايع آمينوتيك يا سرم مادر سنجيد. هر دو سنجش در تشخيص پيش از تولد بسيار مفيد هستند. اگر غلظت اين گليكوپروتئين زياد باشد، نشان دهنده بعضي اختلالات در جنين مي‌باشد. در آزمايش آمينوسنتز، احتمال پاره شدن پرده آمينوتيك و سقط جنين وجود دارد.
كوردوسنتز

كوردوسنتز، روشي است كه براي بدست آوردن مستقيم نمونه خون جنيني از بند ناف با هدايت سونوگرافي بكار مي‌رود. نمونه خون جنيني صرفا به چند روز كشت نياز دارد تا سلولهاي مناسب براي تجزيه و تحليل كروموزومي يا مطالعات خوني فراهم شوند. كوردوسنتز براي پيگيري سونوگرافي كه وجود اختلال جنيني را نشان داده است. در مواردي بكار مي‌رود كشت سلولهاي مايع آمينوتيك ناموفق بوده يا وقتي تشخيص DNA براي اختلالي كه با آزمايشهاي بيوشيميايي سلولهاي پلاسما يا خون جنين قابل شناسايي است، امكان پذير نيست. كوردوسنتز در هفته‌هاي 21 - 19 بارداري انجام مي‌شود و ميزان سقط جنين در اين روش 3 - 2 درصد است.
كاربردهاي اصلي تشخيص پيش از تولد با آزمايشهاي تهاجمي

• سن بالاي مادر: در سن 35 سالگي، خطر وجود اختلال كروموزومي در جنين، برابر خطر سقط مرتبط با آمينوسنتز است.
• فرزند قبلي دچار نوعي اختلال كروموزومي جديد باشد كه والدين اين اختلال ندارند و احتمال اين اختلال در فرزندان بعدي، بيشتر است.
• وجود اختلال ساختماني كروموزمي در يكي از والدين.
• سابقه خانوادگي يك اختلال ژنتيكي كه با تجربه و تحليل بيوشيميايي يا DNA ممكن است تشخيص داده يا رد شود. اكثر اختلالات اين گروه ناشي از نقايص تك ژني بوده و خطر عود آنها 50 - 25 درصد است.
• سابقه خانوادگي نوعي اختلال وابسته به جنس كه هيچ آزمايش تشخيص اختصاصي پيش از تولد براي آن وجود ندارد.
• خطر نقص لوله عصبي، در اين موارد انجام آزمايش آمينوسنتز، الزامي است.
1391/2/27 - 3:40 عصر
روش هاى سريع تشخيص ژنتيكي قبل از تولد

بررسى كروموزومى بر روى نمونه هاى آمنيوسنتز يا پرزهاى جفتى (CVS)روش معمول بررسى براى تشخيص قبل از تولد سندرم داون ، تريزومى ١٨ يا تريزومى ١٣ و ساير ناهنجارى هاى كروموزومى مى باشد٠ آماده شدن جواب آزمايش بين دو تا سه هفته به طول مى انجامد و در اين مدت خانواده در اضطراب آماده شدن جواب آزمايش هستند. به همين دليل مراجعه به مراكز معتبر و مشاورين متخصص مي تواند خانواده را در كاهش اين اضطراب ياري دهد. با اين وجود در مواردى خانواده ترجيح مي دهند پاسخ آزمايش آنان سريعتر آماده شود و در مواردى نيز به دليل مراجعه دير هنگام خانواده فرصت صبر سه هفته اى به دليل ملاحظات قانونى، شرعى يا اخلاقى وجود ندارد.
به همين منظور تكنيك هاي جديد سيتوژنتيك ملكولي تا حد زيادي مي توانند در جهت رفع اين مشكلموثر باشند. تكنيك هاي MLPA و QFPCR از جمله اين تكنيك ها هستند. به كمك اين تكنيك ها اين فرصت وجود دارد تا در مدت يك روز وضعيت جنين از نظر ناهنجاري هاى شايع كروموزومى بررسى شود.
تشخيص سريع ناهنجاري هاي قبل از تولد توسط تكنيك MLPA و QFPCR در بعد وسيع براي اولين بار در كشور با سرمايه موسسه نسل اميد و در پروژه هاي تحقيقاتي دانشگاه علوم پزشكي تهران و با طراحى مديريت و سرپرستي علمي و اجرايي دكتر سعيد رضا غفارى راه اندازي شدند. در حال حاضر اين روش ها به منظورهاي تشخيصي قبل از تولد و بعد از مشاوره و بررسي سوابق فاميلي و مشاور دقيق ژنتيكي توسط دكتر غفارى يا همكاران ايشان از ابتدا در كلينيك ژن ، يا موسسه نسل اميد قابل بوده است.
اين روش ها مطمئنا كمك زيادى به خانواده ها و پزشكان در جهت حصول سريع نتيجه مي كنند. با اين وجود ملاحظات مختلفي پيرامون استفاده از اين تكنيك ها وجود دارد و لذا در برخي موارد استفاده از آنها به جاي كاريوتيپ توصيه نمي شود. به همين دليل هميشه مي بايست قبل از استفاده از اين روش يك متخصص ژنتيك آشنا به جوانب مختلف تكنيك خانواده و پزشك را در اين زمينه راهنمايي كند
1391/2/27 - 4:19 عصر
خيلي از كسايي كه من توي مركز ديدم براي آمينو اومده بودن نتيجه غربال گريشون 1 به 98 يا پايين تر هم بود
پس اگه نتيجه هاي پايين تر هم داشتيد فورا خودتون رو نبازيد كه ديگه همه چيز تمومه
نه اصلا اينجوري نيست بهتره به خدا توكل كنيد ايشالا كه ني ني مشكلي نداره
1391/2/27 - 4:20 عصر
اين رو هم به ياد داشته باشيد كه استرس براي يه خانوم باردار بسيار مضره
نقش آقايون و روحيه دادن به همسرشون ميتونه خيلي مفيد باشه
زهرا پست ها : 196عضویت:1391/2/9
1391/2/27 - 4:28 عصر
سلام.من الان هفته 13 هستم و به من گفتند هفته 18 ازمايش امينوسنتز را انجام بدم.به علت توكسوپلاسما كه در ازمايش بعد بارداري ام IGM=1.5 بوده. بسيار نگران هستم چون دكتر گفت اين ازمايش 100 درصد نيست و ممكن است با وجود منفي بودن جواب فرزند سالم متولد نشود.
نگراني من از اين است كه واقعا نميشود به جواب ان اطمينان داشت؟
1391/2/27 - 9:55 عصر
خانوم زهرا جواب آمينو 99 درصد صحيحه
بعد اگه هفته 18 انجام بدين و خداي نكرده مشكلي باشه كه ديگه مجوز سقط قانوني نميدن!
بهتره با پزشك هاي ديگه هم مشورت كنيد
1391/2/27 - 9:56 عصر
خانوم مامي اول آز خون غربال گري انجام ميشه و احتمالش در نظر ميگيرن
اگه كسي توي محدوده پرخطر بود براي تشخيص قطعي به آمينو فرستاده ميشه
مهبا پست ها : 9516عضویت:1390/2/16
1391/2/28 - 12:12 صبح
سلام اقا مهران ايميلتونو دريافت كردم جواب هم دادم. خودم تاپيك رو پيدا كردم الان جزو فيوريتهام ميذارمش هر كمكي بتونم انجام ميدم. خداروشكر كه بچتون سالمه خيليييييييي خوشحال شدم :))

راستي جنسيت نينيتون چي بود به سلامتي؟
پسرم، همه زندگي من!
1391/2/28 - 12:49 صبح
دختره مهبا خانوم
ممنون از لطفتون و دلداريتون
ايشالا كه براي همه خوب باشه
1391/2/28 - 12:56 صبح
اينم نحوه نمونه گيري در آمينو

آپلودسنتر آپ98
1391/2/28 - 12:58 صبح
توصيه پزشكان بعد از آمينو اينه كه
تا چند ساعت استراحت داشته باشين
چيز سنگين بلند نكنيد
چندتا ليوان آب بخوريد
1391/2/28 - 1:04 صبح
لطفا تست هاي غربال گري رو جدي بگيريد:

فوق العاده مهم - حتما بخونيد ( سندروم داون )

http://ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=97425
مهبا پست ها : 9516عضویت:1390/2/16
1391/2/28 - 1:49 صبح
به سلامتي ايشالا
پسرم، همه زندگي من!
حنانه (مامان ايليا) پست ها : 168عضویت:1388/2/7
1391/2/28 - 9:53 صبح
دوستان ني ني سايتي هيچ مشكلي نداره خيلي راحت هست ترس نداشته باشين
به مدت 5 دقيقه طول ميكشه براي سلامتي نيني هاتون خيلي خوبه
منم ازبس ديگران ودكترم گفته بود احتمال داره نيني سالم نباشه تا جوابمو بهم بدم مردم وزنده شدم
خدا راشكر همه چيزش عالي بود حالا يه پسر هفت خيلي ناز وخوشگل دارمممممممممم
توكلتون به خدا باشهههههههههههههه
بهاري! پست ها : 4285عضویت:1390/10/19
1391/2/28 - 10:07 صبح
بهترين جاهايي كه آز غربالگري و سونو ان تي و آمينوسنتز انجام ميدن كجان؟
«بسم الله الرحمن الرحيم» «إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ الكوثر»
1391/2/28 - 12:32 عصر
ممنون خانوم حنانه
خدا نگهش داره براتون
1391/2/28 - 12:32 عصر
خانوم مصي شما كدوم شهريد؟
صفحه 1 از 228  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  بعدی آخر صفحه
اظهار نظر

پر کردن فیلدها یی که با علامت * مشخص شده اند الزامی است.
*متن: