2726
پسر من سه سال مهد کودک های معمولی میرفت که البته برای انتخاب همون مهد کودک هم خیلی جاها رو گشتم ولی در نهایت کل سه سال رو نگران بودم و در جستجوی یک جای بهتر اما هر جا می رفتم می دیدم چندان تفاوتی نداره. تا اینکه پارسال به صورت اتفاقی با خانه یادگیری رها آشنا شدم. تجربه ای که در این یک سال به دست آوردم خیلی زیبا بود و خدا رو شکر می کنم. متاسفانه این هفته دیگه پیش دبستانی پسر تموم میشه و ما از رها دور می مونیم. قبلا چند جا این ور و اون ور از خصوصیاتش گفتم اما حیفم میاد خیلی از مامانهایی که مثل من دنبال همچین جایی می گشتن با رها آشنا نشن. گفتم یه تاپیک جداگانه بزنم و توضیحاتی که قبلا در مورد رها داده بودم اینجا کپی پیست کنم شاید به درد کسی بخوره.
دوست ندارم این تاپیک شکل تبلیغاتی بگیره برای همین بیشتر روی توضیح فعالیت هایی که اونجا میشه تمرکز می کنم تا خودتون قضاوت کنین. اما این رو هم نمی تونم نگم که رشدی که من و فرزندم تو این یکسال پیدا کردیم باعث میشه با افتخار بگم آشنایی با رها یکی از بهترین اتفاقهای زندگیم بوده. میدونم اینجا رو نمی خونن اما به خاطر کارهایی که برای ما کردن عمیقا ازشون ممنونم.
قبلش بگم رها کاملا یه دنیای دیگه است و خیلی با بقیه مهدها فرق می کنه. هر کسی نمی پسندتش و اصولا برای هر خانواده ای مناسب نیست. اگه از اون مامانهایی هستین که بچه تون به بچه تون آزادی تجربه کردن رو می دین و مثل من از اینکه مهد ها فقط بچه ها رو محدود و سرکوب می کنن که ساکت بمونه کفرتون در اومده و دنبال یه جای کاملا متفاوتین بهتون توصیه می کنم خانه یادگیری رها بلوار عدل-مخبری رو یه بررسی بکنین. اگه از اون مامانهایی هستی که سخت گیری می کنین و بچه رو محدود می کنن و مدام می گین مثلا ندو، نکن، می افتی یا دوست دارین بچه تون خیلی با دیسیپلین و مرتب باشه. یا به دنبال آموزشهایی مثل از حفظ کردن شعر و کلا حفظیات هستین و دوست داری جلوی بقیه قابلیتهای بچه رو نشون بدین، یا یک کم لباس یا دست بچه کثیف و رنگی بشه اعصابتون خورد میشه یا چیزی رو خراب کنه عصبانی میشین، رها به دردتون نمی خوره. اما اگه بیشتر به طبیعی بودن، آزادی فکر، فعالیت های گروهی، خلاقیت و شادی، انسان بودن، فعال بودن، درونی کردن مفاهیم و کاربردی کردن علم اهمیت می دین رها براتون عالی خواهد بود. من به شخصه به رفتاری که اونها با پسرم دارن رو بهتر از رفتار خودم با پسرم می دونم و خیلی جاها ازشون مشورت می خوام.

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

خوب از کجا شروع کنم .... این جور که من فهمیدم خانه یادگیری رها در حقیقت یک طرح پژوهشی اجرا شده است و پشتش کلی تحقیق و مطالعه وجود داره. - سبک کارش شناختیه. یعنی سعی می کنن روحیات و علائق بچه ها را بشناسن و با هر کسی از همون طریق کار می کنن. هیچ چیزی به بچه ها تحمیل نمیشه. می گذارن بچه ها بازی های خودشون رو انجام بدن و هر جا امکانش بود خیلی غیر مستقیم راه رو برای تجربه بهتر هموار می کنن. رها رویکرد انسانگرا داره و معتقده علاقه به یادگیری در وجود همه بچه ها هست فقط باید بهشون اعتماد کرد و محیط رو آماده و غنی کرد تا خودشون سراغ مساله بیان. - خودشون می گن که مربی فقط نقش مشاهده گر و تسهیل گر رو داره و این بچه هاهستن که تصمیم می گیرن. آموزش مستقم تقریبا نداریم و اگر سوالی هم برای بچه ها پیش اومد با کمک مربی ها از روشهایی مثل اینترنت یا سوال از دیگران یا آزمایش یا مصاحبه و ... دنبال جواب می گردن. - بچه ها فوق العاده شادن. نگرانی ای در مورد خراب کردن و آزمایش کردن و ساختن نیست و سعی می کنن هر چی برای پیاده کردن فکر بچه ها لازمه در اختیارشون قرار بدن. - کلاس بندی و تقسیم بندی چندانی وجود نداره فقط بچه های زیر 6 سال از بالای 6 سال تو دو طبقه جداگانه هستن. یه سری اتاق هست که مربی ها سعی می کنن اگه برنامه ای دارن انجام می دن با بچه های یه رده سنی برن تو اتاقها که خیلی شلوغ نشه. - هر رده سنی 5-6 نفر داره که زیر نظر یک مربی اصلی هستند ولی کلی مربی های تخصصی هم هست مثل آزمایشگاه، ورزش، موسیقی، مشاوره، زبان ... - ساعت کاری تا 12 یا 1 هست و بعدش مربی ها دور هم می شینن و در مورد برنامه ها و طرح ها با هم همفکری می کنن تا ساعت 4. تو این مدت برای شرایط خاص چند از بچه ها می مونن. - کلا پرسنل خیلی حرفه ای و دوره دیده هستند. کارگاه و کلاس هم برای خانواده ها زیاد برگزار میشه. مثلا فردا کارگاهمون اینه: بچه ها چگونه سواد می آموزند. هفته پیش این بود: نیازهای آموزشی نسل آینده. - رابطه خانواده ها با رها خیلییی پررنگه. مدام در رفت و آمدند و در امور رها همکاری می کنن. حتی کارهای مالی رو هم خود خانواده های رها انجا می دن. هر کس هر موقع می خواد می تونه بره رها و با بچه ها همراهی کنه. برای بچه های کوچیک خودشون هم توصیه می کنن که بهتره مادر تا هر وقت که بچه نیاز داره همراه بچه باشه حتی چندین ماه.
2728
-مربی ها کامل بچه رو می شناسن و با تمام زیر و بم خصوصیاتش آشنا هستند. برای هر کس به طور خاص با خانواده اش جلسه می گذارن که چطور میشه بشتر بهش کمک کرد و استعدادش رو شکوفا کرد. -هزینه اش نسبت به مهد بودن خیلی زیاده 6.5 میلیون در سال(برای سال 92-93). ولی چون حالت مدرسه داره و خیلی پرسنل داره و زیاد بازدید میرن خرجش خیلی بالاست و خانواده ها خودشون کارهای مالی رو انجام می دن و می گن سود مالی نداره و داره با ضرر اداره میشه ولی با عشق. - بچه ها هفته 2-3 بار بیرون میرن و بسته به موضوعاتی که اون هفته مطرح شده بازدید میرن. پارک میرن و .... - رفتارشون از نظر روانشناسی با بچه ها خیلی عالیه. تنبیه و تشویق و رقابتی ایجاد نمی کنن که بچه ها احساس کنن مقایسه می شن. مشکلی که بین بچه ها پیش میاد می گذارن خودشون راه حل پیدا کنن و به توافق برسن. قوانینی که اونجا هست رو اغلب خود بچه ها به این نتیجه رسیدن که باید باشه. مثلا اول همه چی ریخت و پاش میشده به این نتیجه رسیدن که قانون بگذاریم هر کی با هر چی بازی می کنه جمع کنه. یادگیری ها در قالب پروژه صورت می گیره.
اینم لینک به معرفی اولیه ای که وقتی تازه با رها آشنا شده بودم تو تاپیک مهدکودکها زده بودم: http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=50252&postID=20802201 آدرس سایتشون اینه: http://rahalearninghouse.ir/ اگر کسی خواست بیشتر آشنا بشه بگه تا من چند تا از خبرنامه ها را براش بفرستم.
شماره همه مربی ها رو می تونی داشته باشی و مدام باهاشون در تماس باشی. هر وقت بخوای می تونی بری سر بزنی. آدم هایی که اونجا واقعا گلچین شدن. همه از صمیم قلب به کارشون معتقدند و عشق می ورزند. هفته ای دو روز جلسه روانشناسی برای خانواده ها هست که مجانیه و اونجا مادرها خیلی صمیمی می شینن و یه کتاب رو دنبال می کنن و تجربه هاشون رو با هم در میون می گذارن و البته مشاور هم حضور همیشگی داره. و واقعا هم که چه خانواده های فرهیخته ای اونجا هستن که از بودن در کنارشون روح آدم تازه میشه. همونجا بود که منکه خیلی هم ادعام میشد فهمیدم خیلی از رفتارهام اشتباه بوده و چه اثرات بدی روی ناخودآگاه پسرم می گذاشته.
این رو هم بگم که رها مقطع ابتدایی رو هم داره و اونجا هم به همین سبک ادامه پیدا می کنه. اما به خاطر تفاوتهای زیادی که با سیستم آموزش سنتی داره و اینکه اصلا کلاس و کتابی در کار نیست و مختلط هم هست، زیر نظر آموزش پرورش نیست و اصلا تابلو هم نداره. یه جورایی شبیه مدرسه های پیشرفته خارجی هست و جالب اینکه بدون درس و آموزش مستقیم حروف الفبا و ... بچه ها یاد می گیرن بخونن و بنویسن و خیلی هم به کتاب علاقه پیدا می کنن. البته ما اونقدر شجاعت نداشتیم که برای مقطع ابتدایی اونجا بمونیم و بدون مدرک آموزش و پرورش ادامه بدیم اما خیلی ها اینقدر به کارشون معتقد هستند که حاضر شدن بچه هاشون مدرسه های متداول نفرستن و فرزندان موسسیسن اونجا و چندتا از مدیران مدارس مشهور هم الان همون جا دارن آموزش می بینن بدون اینکه مدرکی داشته باشن و چه بسا که باسوادتر از بچه های سیستم سنتی هستند.
در کل می تونم بگم اونجا بچه ها یاد می گیرن خودشون باشن، ویژگی های خودشون رو بشناسن و بهش احترام بگذارن. دنبال خواسته های خودشون برن و چیزهایی که لازمه رو خودشون فراهم کنن. و اگر رفتار مثبتی نشون می دن مثلا احترام می گذارن این کاملا با انگیزه های درونی و از صمیم قلبشون هست نه با سیستم تشویق و جایزه. امیدوارم که کسانی که دنبال یه جای خوب برای رشد و تعالی فرزندشون هستند و سیستم تربیتی خانواده شون هم به این سیستم می خوره این تاپیک رو ببینن و مثل من اینقدر دیر با رها آشنا نشن. اگه از خانواده رهایی ها کسی اینجا رو دید ممنون میشم کمک کنه و اگه نکته ای مونده بگه. من میام اینجا سر میزنم. اگه کسی سوالی یا نظری داشت جواب میدم. شرمنده که وجه تعریفی و به به چه چه تاپیک زیاد شد. راستش خیلی سعی کردم جلوی خودم رو بگیرم اما از بس خود افراد خانه رها اصلا از خودشون تعریف نمی کنن و اهل تبلیغ نیستن من اینجا جبران کردم ناخودآگاه.
پریس جون قمیتش که گفتم متاسفانه نسبت به مهدهای معمولی بالاست و برای سال تحصیلی 92-93 یعنی از تیر 92 تا خرداد 93 هزینه 6.5 بود. امسال رو نمی دونم. آدرس هم خ 35 متری گلستان یا همون مخبری (میشه اشرفی اصفهانی پایین تر از پونک)، بین میدون عدل و سردارجنگل. پلاک فکر کنم 74. فردا اونجا جلسه دارم دقیق می بینم پلاک رو و میگم.
2706