2726
عنوان

پاسخ به سئوالات شما در مورد آزمایشهای دابل مارکر و تریپل و کواد مارکر

| مشاهده متن کامل بحث + 166572 بازدید | 388 پست
سلام خانوم مریم
این مقاله رو بطور کامل خوندم و حتی یک ای میل هم به نویسنده اش زدم که اطلاعات دقیق تر بگیرم تست بسیار جالبی است و می تواند صرفا برای کسانی که در تستهای غربالگری از نظر سندروم داون مثبت شده اند و کاندید انجام آمنیوسنتز یا CVS هستند کاربرد دارد ولی توجه داشته باشید که در مورد این تست اگر جواب منفی شود صد در صد می توان به آن اطمینان کرد ولی اگر مثبت شود به احتمال 2.1% جواب مثبت کاذب است.
اما در مورد شخص شما اگر کاریوتایپ روی آمنیوسنتز انجام داده اید خاطرتان جمع باشد اما اگر فقط QF-PCR کردین بهتر است که حتما کاریوتایپ هم انجام بدین
به هر حال از اینکه باعث شدین نکته جدیدی یاد بگیرم بی نهایت متشکرم
ممنون از پاسختان
بله من kayrotype و fish رو هر دو انجام دادم ولی باز یک مقاله خوندم که اگر سندورم داون از نوع mosaic باشه امکان خطا هست ولی خوشبختانه در هفته 21 نسبت BPD/NBL جنین برابر 5.4 بود و باز در مقاله ای خوندم اگر cutoff point برابر 8 برای این مارکر انتخاب بشه با sensitivity برابر 100% میـتوان موارد سندروم داون را شناسائی کرد بهرحال از توجه تان خیلی خیلی ممنون هستم

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

سلام
شرمنده یک سوال دیگه دارم .
برای غربالگری دوم شنیدم هفته 15-18 بهترین زمانه ولی دکترم گفته هفته 20 برو!!!!! آیا امکان پذیر هست و جواب درست از اب درمیاد یا باید همون هفته های 15-18 باشه؟؟؟

ممنون
سلام
ببینید غربالگری دوم از هفته 14 تا انتهای 22 قابل انجامه ولی بهترین زمان در هفته 15 تا 16 است چون اگه خدای نکرده جواب ریسکتون بالا باشه باید فرصت کافی برای آمنیوسنتز وجود داشته باشه و باز هم اگر خدای نکرده اون هم مثبت شد تا انتهای هفته 17 مجوز قانونی سقط رو میدند اما بعد از اون نه
لذا توصیه ما اینه که حتما در هفته 15 مراجعه کنین
2728
سلام
1 - اساسا ارزش این آزمایشات غربالگری به همین است که مواردی که هیچ سابقه ای در خانواده ها وجود ندارد را پیدا می کند خدا را شکر که شما این آزمایشات را به موقع انجام داده بودین. مورد شما خیلی آموزنده است برای اون دسته از افراد یا حتی همکارانی که هنوز به این آزمایشها ایمان نیاورده اند و معتقدند اگر هم قرار باشد این تستها انجام شود فقط برای افرادی که سابقه دارند یا درسنین بالا باردار شده اند لازم است. اینکه چرا با وجود نبود سابقه فامیلی فرزند مبتلا داشته اید خوب مشخصا به علت موتاسیون بوده است البته سندروم داون دلایل متعددی دارد علاوه بر تریزومی انواع ترانسلوکاسیونها هم برایش محتمل است مانند Robertsonian Translocations به هر حال بحث مفصلی است که در این موجز نمی گنجد.
2 - اگر هنوز باردار نیستید توصیه می کنم یه ملاقات با متخصص ژنتیک ما داشته باشین اگر الان باردارین بهتره در هفته 11 تا 13 یه تست دابل مارکر به همراه سونوی تشریحی با ذکر اندازه NT انجام بدین و در هفته 15 تاکید می کنم حتما 15 تا حداکثر 16 در همان مرکز آزمایشگاه اول تست کواد را انجام بدین و به آزمایشگاه یادآوری کنین که چون تست دابل را در آن مرکز انجام داده این بجای جواب کواد جواب ترکیبی سه ماهه اول و دوم که به نام سکوئنشیال معروف است را به شما جواب بدهند البته بهتر است از همان تست اول یعنی دابل مارکر با آزمایشگاه چک کنین که امکان گزارش سکوئنشیال را دارد یا خیر اگر نداشت به آزمایشگاهی مراجعه کنین که این امکان را داشته باشد و در فرم اطلاعاتی که بهنگام نمونه گیری به شما می دهند حتما قید بفرمایید که بارداری قبلی بدلیل سندروم داون سقط کرده اید.
3 - بله ریسک کسانیکه سابقه داشتن فرزند مبتلا به ناهنجاریهای کروموزومی را دارند با سایرین متفاوت است و اگر شما یا آزمایشگاه به این نکته توجه نکنید جواب دقیقی بدست نمی آورید.
با سلام وتشکر از احساس مسئولیت شما

من خانمی 27 ساله هستم که هنوز دقیقانمیدونم سن بارداری ام چقدره ازمایشگاه پارس بهم گفت هفته 15 هستم و نسل امید برام 16 هفته حساب کرده

بنده در هفته 12و 1روز ان تی دادم در ازمایشگاه پارس که احتمال دان 1به 321 براورد شد که من چون هیچ سابقه ای نداشتم دوباره در نسل امید که سن بارداری رو 13 هفته و 6روز تخمین زدن ازمایش ان تی رو تکرار کردم نتیجه احتمال 1 به 18000شد به نظر شما امنیو رو باید بدم چون دکترم میگه سن بارداری شما تو اون تاریخ 14 هفته بوده وازمایشت درست نیست حالا من موندم که ازمایش دومم درسته یا نه از یه طرف ازمایشگاه یه جور سنمو گفته از طرف دیگه دکترم یه چی دیگه میگه تورو خدا بگین چیکار کنم امنیو بدم یا نه در ضمن نتیجه همه سونو هام خوب بود

هفته دیگه میخوام کواد مارکر بدم اگه جوابش خوب باشه لازمه امنیو رو بدم
سلام. هفته 11 هستم. تا حالا هیچ گونه آزمایشی ندادم. دکترم بهم دو تا برگه داده یکیش سونوی NTو Nb و دو مورد دیگه رو نوشته، در اون یکی برگه فکر میکنم آزمایشات مربوط به قند خون و این چیزها باشه. سوال من اینه: آیا همین سونوی NT کافیه؟ مگر نباید با یک آزمایش خون همراه باشه؟ چون یادمه دکتر گفت باید تست غربالگری انجام بشه، ممکنه یادش رفته باشه بنویسه؟
سرکار خانم نیاز
آیا شما در سه ماهه اول تست دابل مارکر رو انجام دادین یا خیر؟
نمیشه صرفا بر مبنای سونو به ریسک اعتماد کرد وقتی اطلاعات سونو در کنار تستها قرار می گیره قابل اطمینان تر میشه
توصیه من اینه که یک سونوگرافی سومی در یک مرکز دیگه انجام بدین و هر دو جواب قبلی رو هم به سونوگرافیست نشون بدین تا با داشتم این زمینه ذهنی بتونه با دقت بیشتری عمل بکنه و بالاخره سن دقیق مشخص بشه
به هر حال حتما کواد رو در هفته 15 انجام بدین
در مورد دوختن یا ندوختم من منبع موثقی برای اظهار نظر نیستم بهتره با یک متخصص زنان سوم مشورت کنین
ضمنا پزشکتون اگر فقط بر مبنای تاریخ LMP سن بارداریتون رو میگه خب خیلی قابل اطمینان نیست به هر سونو دقیق تره اما اینکه چرا این دو سونو اینقدر با هم تفاوت داشتند واقعا نمی دونم حتما سونوی جدید رو که گفتم انجان بدین
سرکار خانم نازی
وزن فاکتو مهمیه البته اگه در حد یکی دو کیلو اشتباه کردن خیلی مهم نیست اما اگه بیشتره بهتره به آزمایشگاه اطلاع بدین تا با وزن صحیح دوباره براتون حساب کنند
سرکار خانم گل مریم
آزمایشات غربالگری در سه ماهه اول یعنی از 11 تا انتهای 13 هفته شامل انجام سونوی NT و NB میشه بعلاوه آزمایش خون دابل مارکر یعنی اندازه گیری دو هورمون freeBhcG و PAPP-A
شاید تو برگه دوم اینها رو براتون نوشته باشند
اگر نه یادآوری کنین که بنویسند به هر حال این دو تست تحت پوشش بیمه اول نیستند و خودتون هم می تونید از آزمایشگاه بخواهید تا انجام بدند
ببخشید یعنی به نظر شما دو تا ازمایش ان تی که دادم یکی 1 به 321 و یکی د یگه 1 به 18000 شده من لازم نیست امینو بدم به کدومش اعتماد کنم چرا اینقدر تفاوت داره ازمایشی که تو پارس دادم با نسل امید
2706