2703
2553
عنوان

پاسخ به سئوالات شما در مورد آزمایشهای دابل مارکر و تریپل و کواد مارکر

| مشاهده متن کامل بحث + 166337 بازدید | 388 پست
سلام
من تو هفته 21 بارداری هستم. دو هفته قبل آزمایش غربالگری دادم احتمال 1 به 134 تریزومی 21 رو نشون داد مجدد پیش یه دکتر دیگه رفتم برام سونوی nt رو نوشت و انجام دادم که جوابش نرمال در اومد.
می خوام بدونم چقدر میشه به این سونو اعتماد کرد؟
آیا نیاز به آزمایش آمنیوسنتز هست با توجه به اینکه تو هفته 21 هستم؟
با تشکر
سلام
سونوی NT در سه ماهه دوم ارزش نداره شما بهتره آمنیوسنتز رو انجام بدین
نداشتن نسبت فامیلی و یا کم سن بودن هم در این زمینه ارزش چندانی نداره وقتی ریسک بالاست باید آمنیوسنتز انجام بشه
البته این به مفهوم این نیست که جنین شما حتما مبتلاست

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

با سلام من آز غربالگری رو در هفته 12 انجام دادم همراه با سونوی ان تی وهمه چیز نرمال بود الان توی 18 هفته هستم که دوباره آز غربال گری دوم رو هم انجام دادم وبه همراه سونوی قبلی که توی هفته 12 انجام داده بودم رو در اختیار آزمایشگاه قرار دادم آیا بر اساس این که آز غربال گری اولم وهمچنین سونوی ان تی که انجام داده بودم همه چیز نرمال بوده امکان این هست که این آز دوم غربالگری به مشکل بر بخوره احتمال ریسک تا چه حدی هست.
2720
سلام خدمت خانمهای گرامی
غربالگری نوبت دوم هم لازمه چون در سه ماهه اول اصلا NTD یعنی نقص لوله عصبی در آزمایش بررسی نمیشه
بهترین کار اینه که از آزمایشگاه بخواهید جوابهای سه ماهه دوم را همراه به سه ماهه اول آنالیز کنه و به جای جواب کواد مارکر یک جواب سکوئنشیال بهتون بده که دقتش از هر کدوم از تستها به تنهایی خیلی بالاتره
اینکه تا چه حد احتمال داره مرحله دوم مثبت بشه در حالیکه نوبت اول نرمال بوده نمی توان عدد دقیقی گفت
سلام خانم ساحل دریا
درصد ریسک برای هر یک از بیماریهای غربال شده متفاوت است مثلا برای تریزومی 21 ریسک 1:250 بعنوان حد مرز در نظر گرفته میشه و اگه مخرج کسر کوچک شود تست مثبت است و اگر بزرگتر شود تست منفی است
آزمایشگاه پارسه محترم
من خودم برای آز مرحله دوم به آزمایشگاه پارسه مراجعه کردم. پذیرش به من گفتند جواب مرحله اول را نمی گیرند و اصلا لازم نیست. و فقط برگه آخرین سونوگرافی را از ما گرفتند. این خیلی برایم عجیب بود چون از آزمایشگاههای دیگر که پرسیده بودم، همه گفته بودند حتما باید جواب آز مرحله اول را به آنها بدهیم. ضمنا آز اولیه را در بیمارستان پارس انجام داده بودم.
سلام خسته نباشید.شما فقط به سوالات مربوط به سندروم جواب می دید؟ آخه مشکل من چیز دیگه ایه و من خیلی نگرانم.اگه امکانش هست من اطلاعات سونوگرافی رو براتون بفرستم شما هم نظرتون بدید. ممنون میشم
2714
سلام ازمایشگاه پارسه من دخترمو واسه غربالگری نوزادان روز 4 بردم جوابو گرفتیم t3 پایینه باید حداقل 0.8 باشه مال دخترم 0.7 است دوباره باید شنبه تکرار کنیم .ولی من نگرانم میشه بگید چبه و چه مشکلی داره؟؟؟
ممنونم
سرکارخانم گل مریم
برای اینکه بتونیم یک جواب سکوئنشیال درست و دقیق بدیم لازمه که هر دو مرحله در یک آزمایشگاه انجام شده باشه که روش انجام و اعداد و واحدهای اندازه گیری همگی یکسان باشند حتی نوع کیت مورد استفاده هم مهمه اینکه بخواهیم جواب دابل مارکر یک آزمایشگاه دیگه رو وارد طلاعات نرم افزار خودمون بکنیم حتی اگر از واحدهای اندازه گیری یکسان هم استفاده کرده باشیم کار صحیحی نیست و از نظر علمی میتونه جواب اشتباه به ما بده
ما در فرم جمع آوری اطلاعات یک سئوال قید کرده ایم که آیا برای همین نوبت بارداری قبلا در همین آزمایشگاه تست غربالگری انجام داده اید و اگر جواب بلی باشد اطلاعات سه ماهه اول را در کنار سه ماهه دوم تحت عنوان سکوئنشیال ارائه می کنیم.
سرکارخانم الهام
من که دقیقا نمیدونم سئوالتون چیه و آیا اطلاعات خام سونوگرافی میتونه کمک کنه که پاسختون رو بدم یا نه به هر حال مطرح بفرمایید تا آنجاییکه بتوانم در خدمتتون هستم به هر حال توجه داشته باید که تخصص من آزمایشگاهه و سئوالات تخصصی در مورد مشکلات زنان رو باید با متخصص مربوطه مطرح بفرمایید.

سرکار خانم سمانه
البته کاش میزان TSH نوزاد رو هم برام می نوشتین اما از روی تجربه عرض می کنم که به احتمال زیاد مشکل جدی نخواهد بود و با توجه به رشد نوزادتون مسئله برطرف میشه و جواب جدید نرمال میشه
اینکه دلیلش چیه توضیحات مفصلی نیاز داره که در این مجمل نمیگنجه ولی انواع خطاهای آزمایشگاهی می تونه باشه
البته به هر حال تا گرفتن نتیجه جواب دوم باید صبر کنین
سلام من جواب آز دوم غربال گری رو به دکترم نشون دادم وخوب بود .من آز غربال گری اول رو توی نسل امید انجام دادم وآز دوم رو به گفته دکتر در آز مایشگاه سعید در جای دیگه انجام دادم وهمه مدارکی که نسل امید در اختیارم گذاشته بود از سونوی ان تی تا آز غربال گری رو به اون ها دادم آیا باز هم امکان اشتباه هست؟
سلام خانم ساحل دریا
قدمتون روی چشم
برای سه ماهه اول از شروع هفته 11 تا انتهای هفته 13 میتونید تشریف بیارین برای سه ماهه دوم هم ترجیحا هفته 15 تا انتهای 16 باشه بهتره وگرنه تا انتهای هفته 22 هم قابل انجامه
بهتره در هفته 11 یک سونوی جدید که NT رو هم گزارش کرده باشه انجام بدین و همراهتون باشه
2706