2410
2553
مادرهای عزیز مطالب این تاپیک صرفاً جنبه اطلاع رسانی دارد و نباید به عنوان توصیه پزشکی تلقی شود. این مطالب حاصل تجربیات عده زیادی از مادرانیست که بچه مبتلا به آلرژی غذایی دارند. رژیم حذفی نیز که در این تاپیک به آن اشاره شده روشی است که مادران اینجا بر اساس وضعیت کودک خود به ناچار مجبور به استفاده از آن شده اند و استفاده از آن تنها برای دو هفته توصیه میشود و در صورت بهبود علائم کودک باید رژیم مادر به همان نحوی که در پایین به آن اشاره شده از محدودیت خارج شود تا مادر دچار مشکلات غذایی نشود. در صورتیکه وضعیت بچه در طی این دو هفته هیچ بهبودی نداشته باشد نیز مادر باید از رژیم خارج شود و با کمک پزشک به دنبال علت دیگری به غیر از آلرژی غذایی برای کودک خود باشد.
به هر صورت انجام این رژیم نیز کاملاً به اختیار مادر بوده و اجباری در کار نیست و ما صرفاً تجربیات خود را در اختیار شما میگذاریم .

مطالب موجود در این قسمت
تعریف آلرژی و انواع ان
آلرژنهای عمده
نحوه ی رژیم حذفی
رفلاکس
آدرس پزشکان متخصص
طب سنتی
آز خون مخفی در مدفوع
اگزما
مقاله ی دکتر سیاری
لینک تغذیه ی تکمیلی پروفسور سلطانزاده
مقاله ی مربوط به حساسیت کازئین
حساسیت به گندم و تفاوت ان با سلیاک
واکسن انفلونزا
آلرزی غذایی و علائم ان
اگزمای اتوپیک و..

*آلرژی واکنش بدن نسبت به مواد مختلف را شامل میشود..ممکن است این علائم بصورت گوارشی شامل اسهال واستفراغ یا رفلاکس دفع بلغم ویا خون باشه و یا بصورت تظاهرات پوستی اعم از اگزما کهیر یا جوش ودونه باشه..این اگزما ها اغلب با خارش همراه هستند

*آلرژنهای عمده
1- لبنیات و گوشت گاو(اعم از سوسیس وکالباس وهمبرگر) و هر ماده ای که در ان از محصولات گاوی استفاده شده باشه مثل کره که در ان شیر خشک هست یا هر نوع کیک وبیسکوییت وشیرینی....هر نوع سرلاک یا غذای کودک حتی ژله و زلاتین و پاستیل

2-تخم مرغ
3-ماهی ها وغذاهای دریایی
4-مغزها
5-سویا
6-غذاهای آماده مثل انواع کنسروها
7-افزودنیهای خوراکی مثل رب یا زعفرون و ادویه ها
8- حساسیت به گندم یا برنج

*طبق نظر پزشک اگه مادر توانایی گرفتن رژیم رو داشته باشه میتونه شیرخودش رو ادامه بده...در غیر اینصورت شیر خشک توصیه میشه

در اینصورت رژیم حذفی توصیه میشود به مدت دو هفته بدین صورت:
نحوه رژیم حذفی:
به مدت دو هفته فقط نان لواش، برنج، مرغ بدون پیاز و زردچوبه، هویج، سیب زمینی و سیب زرد استفاده کنید اگر علائم از بین رفت مواد دیگر به غیر از لبنیات و تخم مرغ را یکی یکی و با فاصله حداقل پنج روز به غذای خود اضافه کنید مثلاً به مرغتان پیاز بزنید پنج روز صبر کنید اگر علامتی نداشت یک ماده غذایی دیگه اضافه کنید همینطور ادامه بدید ولی لبنیات نخورید حداقل تا یکسالگی و حداقل شش ماه بعد از آخرین باری که علامتی مشاهده کرده اید
استفاده از عرقیات گیاهی، قطره شیرافزا و حنا به دلیل احتمال ایجاد حساسیت ممنوعه. در بچه هایی که علائم پوستی یا تنفسی دارن گل و گیاه رو از خونه دور کنید از عطر و ادکلن استفاده نکنید به لباسهای بچه توجه کنید که حتماً نخی باشه از بالش پر و پشم استفاده نکنید ملافه های رختخواب بچه رو حداقل هفته ای یکبار بشورید و اتو کنید چون موجودات میکروسکوپی به نام مایت داخل رختخواب هستند که به شدت آلرژی زا هستند و تنها راه مقابله باهاشون همین چیزیه که گفتم. بچه رو هم در محیط هایی که سیگار میکشن نبرید

*بعد از دوهفته علائم کمتر میشن..بسته به واکنش بچه به رژیم مادر غذاهای امن اضافه میشه
مثل گوشت گوسفند...عسل..خرما..انواع سبزیجات و حبوبات...
نظر دکترها و تجربه ی مادران آلرژیک بدین صورت هست که تا 6 ماه بعد از اخرین واکنش سراغ لبنیات و تست انها نریم..در عین حال تجربه های جدید به ما نشون داد که ممکنه بچه ای شرایط بهتری داشته باشه و خیلی زودتر بهتر بشه و با لبنیات کنار بیاد

*بعضی از بچه ها به اسانس موجود در داروها هم واکنش میدن حتی به مولتی ویتامین و آهن هم واکنش میدن..بهتره از قطره ی آ+د بیدون اسانس استفاده بشه

*مطلب بعدی رفلاکس هست که ارتباط نزدیکی با الرزی داره و متاسفانه اغلب بچه ها با اون درگیرن

*این مجموعه مطالبی هست که موقرمز عزیز برامون جمع کرده:

رفلاکس:
http://www.ninisite.com/content/index.asp?contentID=172
این لینک بالا توضحیات خوبی درباره رفلاکس داره
همونطور که نوشته رفلاکس برگشتن غذا از معده به مریه، و خیلی شایع بین بچه ها... تا شش ماهگی که دریچه معده سفت نشده تقریبا همه بچه ها با شدت های مختلف این رفلاکس رو دارن، و اکثرا هم نیازی به دارو نیست و خودشون خوب میشن
اما مسئله ای که هست اینه که تو بچه هایی که آلرژی دارن یکی از واکنشهای آلرژیک میتونه رفلاکس غذا باشه....
و چون متاسفانه خیلی شایعه بین ای بچه ها یکم بیشتر توضیح میدم
رفلاکس تو بچه های کوچیکتر بیشتر شکل بالا آوردنه، ولی وقتی بچه بزرگتر میشه ممکنه دیگه بالا نیاره و فقط غذا برگرده به مریش، همون چیزی که خودمون بهش ترش کردن هم میگیم، حالا از کجا میشه این رو تشخیص داد
- بچه هایی که رفلاکس دارن عموما شب بد میخوابن، دفعات زیادی بیدار میشن و شیر میخورن معمولا هم با گریه و جیغ
این به خاطر اینه که اسید معده دفعات زیادی برمیگرده به مری و گلوشون میسوزه، بیدار میشن شیر میخوان که سوزشش کم شه ولی متاسفانه شیر خوردن مجدد میتونه تشدید کنه رفلاکس رو
- یه حالت قورت دادن آب دهن به میزان زیاد توشون هست یا حالت جویدن مثل آدامس جویدن یا ملچ مولوچ کردن
- گاهی وقتا تو روز بی تاب و بی قرارن (این رو کنار بقیه ببینید، نود درصد مواقع بچه ها تو شرایطی قرار دارن که بی تاب و بی قرارن! خوابشون میاد، دندون در میارن، سرماخوردن، گرسنه ان، حوصله شون سر رفته و هزار تا دلیل دیگه و البته حتی بی دلیل)
- بد غذا میخورن و تو بچه های شیر خوار خیلی دیده میشه که بد شیر میخورن... یا نمیخورن، یا فقط تو خواب شیر میخورن

کارهایی که میشه برای کم کردن رفلاکس انجام داد این مواردن
تو بچه های شیرخوار:
- فاصله وعده های شیر رو کم کنیم و حجم کمتری از شیر تو هر وعده به بچه بدیم
- بعد از شیر خوردن آروغ بچه رو بگیریم
- بلافاصله بعد شیر نخوابونیم بیست دقیقه عمودی بگیریم بعد بخوابونیم
تو بچه هایی که غذا میخورن
- باز هم فاصله وعده ها رو کم کنیم و حجم کمتری از غذا تو هر وعده بدیم
- غذای خیلی چرب بهشون ندیم (مخصوصا وعده های شب)
- غذای خیلی آبکی بهشون ندیم (باز هم مخصوصا تو وعده های شب)
یه سری مواد غذایی هم هستن که در کل برای رفلاکس خوب نیستن و رفلاکس رو تشدید میکنن

مرکبات، شکلات، نوشیدنی‌های کافئینه و گازدار، غذاهای چرب و سرخ شده، سیر و پیاز، نعنا، غذاهای تند و ادویه‌دار وگوجه‌فرنگی و فرآورده‌های آن و آبلیمو .
حبوبات، جو و هر چیزی که نفخ معده رو ایجاد کنه هم برای رفلاکس خوب نیست... حبوبات رو حتما از قبل 24 ساعت خیس کنید.
اگه با رعایت موارد فوق بچه باز هم اذیت میشد حتما حتما دکتر گوارش ببرید (به نظر شخص بنده بچه بالای شش ماه اگه رفلاکس داره بدون توجه به رعایت و نتیجه گرفتن از موارد فوق دکتر ببرید)
دکترها معمولا دو دسته دارو برای رفلاکس تجویز میکنن... اگه دکتر خوبی بردید بچه رو به پزشکتون اعتماد کنید و حتما داروها رو به موقع و کامل بدید، یه نکته خیلی خیلی مهم اینه که وقتی حس کردید بچه خوب شده به هیچ وجه خودتون دارو رو قطع نکنید،

داروی رفلاکس حتما باید تحت نظر پزشک قطع بشه، پزشک خودش کم کم داروهای ضعیف تر و با دوز کمتر تجویز میکنه تا قطع بشه دارو
شربت زینک و سیپروهپتادین (که برای افزودن اشتها توصیه میشود)داروهایی هستند که میتونن رفلاکس رو تشدید کنن، اگه بچه تون رفلاکس داره بسیار با احتیاط تست بشه

*تجربیات سانی در مورد کودکانی که زیاد عق میزنند:

آنیسا درصد بالایی از عق هاش مال حساسیتش بوده...یعنی حساسیت غذاییش که رفع شد، عق ها هم کم شد...البته کلاً بچه عق عقی هست. مثلاً یه تیکه غذای گنده تر از معمول اگه بره توی دهنش، حالت عق میگیره. نه اینکه استفراغ کنه ها اما یه استارتی میزنه...اگه مریض یا تبدار باشه این استارته تبدیل میشه به یه استفراغ تمام عیار. وگرنه که هیچی. الکی یه عق نصفه میزنه و تموم...حالا اینا رو گفتم که بگم که علت استفراغهای آنیسا واکنشش به ماده آلرژن بوده...این از این

استفراغی که به خاطر حساسیت باشه، نمیتونه با اولین قاشق غذا رخ بده. یعنی اگه بچه کلن مشکل آناتومی نداشته باشه یا روحن با مبحث غذا مشکلی نداشته باشه، باید اول اون غذای آلرژن رو بخوره بعدش بدنش واکنش نشون بده و مثلن استفراغ جهشی بکنه
اگه تا قاشق غذا رو میبینه شروع به عق زدن میکنه یا وقتی تنهاست یا جلب توجه میخواد بکنه سرفه میکنه که عق بزنه، به احتمال زیاد اون مواقع داره الکی این کار رو میکنه. شاید در کل مشکلات گوارشی هم داشته باشه اما در اون لحظات به نظر میرسه که عق زدنش منشاش بیماری یا مشکل گوارشی نباشه...احتمالن استرس یا نگرانی رو وقتی که عق میزده توی چهره مامانش خونده و حالا یاد گرفته که از این نقطه ضعف برای جلب توجه یا رسیدن به خواسته اش استفاده کنه...به نظر من مامانش باید از این به بعد هروقت استفراغی رخ داد آرامش خودش رو حفظ کنه انگار که یه لیوان آب ریخته زمین (میدونم خیلی سخته) و سعی کنه خودش رو بیخیال نشون بده. نه دعوایی بکنه و نه دادی بکشه و نه نازی بکشه...کاملن بیخیال. فقط استفراغ رو بدون دلهره و بدون دعوا جمع کنه و هیچی به کوچولوش نگه...تا بعد از یه مدت این حالت از سر فسقلی بیفته...چون بچه توی سن 15 ماهگی واقعن از دعوا متنبه نمیشه و مامانش هم با دعوا کردن یا سرزنش کردن به نتیجه دلخواهش نمیرسه و فقط بچه بیشتر و بیشتر یاد میگیره که استفراغ حربه خوبیه در برابر مامان!

غذاهاش رو هم سعی کنه یه کم به ذائقه کوچولوش نزدیکتر کنه. یعنی مثلن اگه سوپ میبینه عق میزنه و خوشش نمیاد، یه مدت کمتر بهش سوپ بده...یه سری غذاهای انگشتی درست کنه بده دستش، شاید با اشتهای بهتری بخوره...من دقیقن نمیدونم چه چیزهایی میتونه بخوره اما به هر حال میشه یه چیزایی غیر از سوپ هم به بچه داد...آنیسا یادمه مثلن کتلت رو یا پاپ کورن به اون سفتی یا پسته رو میخورد و عق هم نمیزد اما این آخرا، فرنی رو عق میزد یا حلیم رو!!! یعنی نه اینکه بلعش لزومن مشکلی داشته باشه، یا جویدنش...میتونست بجوه و یا قورت بده اما یه غذایی که توی دهنش میماسید یا انقدری سفت بود که مثل چیزای آبکی خودش فرو نمیرفت اما به اندازه چیزای سفت هم جویدن نمیخواست رو باعث میشد عقش بگیره (مثلن سالاد الویه رژیمی)...خلاصه منظورم اینه که سوپ رو تبدیل کنه به یه چیزی که کوچولوش بیشتر دوست داشته باشه
بچه توی این سن دلش تنوع میخواد و از سوپ خوردن خسته میشه. البته میدونم مامانش هم طفلی گناهی نداره و چاره ای نداره چون رژیم لعنتی دست و پای آدم رو میبنده. دقیقن هم نمیدونم چه غذاهایی به کوچولوش میده اما ببینه ذائقه اش چطوریه، یه مدت به ذائقه بجه بیشتر راه بیاد شاید اون حس بد اومدن از غذا برای کوچولوش از بین بره....نمیدونم با این کارا شاید تعداد عق های الکی کم بشه و مامانش دستش بیاد که واقعا عق و استفراغ فسفلیش تا چه حد زیاده یا کمه

*آدرس پزشکانی که دوستان زیادی از انها راضی هستن:

دکتر ایمانزاده فوق تخصص گوارش . مطب ولیعصر باغ فردوس . برج فردوس 22704316-7

دکتر فرزانه معتمد. فوق تخصص گوارش و کبد. انتهای بلوار کشاورز. روبروی بیمارستان امام خمینی. ساختمان 416 واحد 19 66594044و66594144 ویزیت: شنبه یکشنبه سه شنبه ساعت 3 الی 4 به بعد

دکتر مسعود موحدی: فوق تخصص آلرژی. سعادت آباد. بالاتر از میدان کاج. روبروی بیمارستان شهید مدرس. ساختمان پلیکان. طبقه دوم 22365065

دکتر بمانیان: فوق تخصص آلرژی. خ ولیعصر. میدان منیریه. خ ابوسعید. جنب مسجد دارالسلام 66491034 و 66460170 ویزیت 4 شنبه ها. برای وقت گرفتن شنبه ها صبح قبل از ساعت 12 باید تماس بگیرید.

هوشنگ اختر خاوری ، فوق تخصص گوارش ، بلوار کشاورز جمالزاده شمالی، روبروی اداره پست. 66434641

دکتر مهری نجفی ثانی فوق تخصص گوارش کودکان استاد دانشگاه تهران نارمک مطبشه 77907405

دکتر کیانی فر ..فوق تخصص گوارش در مشهد 7679440 و7679441

*متخصصین شیراز که پریسا نوشته برامون:

دکتر رضا امین فوق تخصص الرژی خیابان مشیر فاطمی
دکتر سهیلا ال یاسین فوق تخصص الرژی درمانگاه امام رضا
دکتر دهقانی فوق تخصص گوارش اطفال درمانگاه امام رضا
دکتر حقیقت فوق گوارش اطفال خیابان ساحلی

از ال یاسین و دهقانی راضی بودم.

*تجربه ی نینی ناز عزیز در مورد طب سنتی:
نینی ناز
1392/2/28 11:38 ق.ظ

سلام مامانا
نمیدونم چرا کسی در مورد پست من اظهار نظر نکرد. یعنی طب سنتی انقدر براتون غریبه؟

ببینید من هر دکتری که یه تابلو زده طب سنتی رو قبول ندارم. مگر اینکه عضو انجمن طب سنتی ایران باشه. اینی که من رفتم رییس انجمنه.
دکتر میر غضنفری. پنجشنبه ها صبح شبکه آموزش برنامه صبحی دیگر میاد. منم از اونجا شناختمش البته دو سال پیش.
یه مدت برنامه رو ببینید شاید فکرتون عوض شد.

من که راضیم. الان 20 روزه که به الینا حریره بادوم میدم در حالیکه دکترا برا بچه های آلرژی تمام مغزها حتی بادوم رو حذف میکنند.
بعد از 4 ماه بالاخره پی پیش از حالت آبکی در اومد و کم کم طبیعی شد.

رژیم خودمم هم بهتر شده.

مامان هستی من بخصوص به شما پیشنهاد میکنم که بری. شاید بتونی با رژیم و داروهای گیاهی هر دو تا بچه رو راضی نگه داری.

ببینید طب سنتی میگه هر کسی یه مزاجی داره که با توجه به اون یه سری غذاها براش بده و یه سری خوب. میگه همیشه باید رعایت کنید که چیزایی که براتون بده کم بخورید.
من مزاجم گرم و خشکه. البته اونم درجات مختلف داره ها. نسخه دو سال پیشم که نگاه کردم دیدم تمام آلرژنهای معروف برای من بده. به غیر از ماهی که یادم رفته ازش بپرسم چیکار کنم.
مثلا گوشت قرمز هم برای من بده. بعد در مدت بارداری و بعد از زایمان من بی رویه گوشت قرمز خوردم. قبلش همش کباب و آبگوشت میخوردم که جون داشته باشم زایمان کنم. ههههههههههه
بعدشم میخوردم که شیر داشته باشم. آخه شیرمم کم بود.
دکتر هم گفت مادر بزرگا خواستن تقویتت کنن به این روز انداختنت.

حالا با یه سری رژیم و برنامه خوراکی و داروی گیاهی باید مزاجم اصلاح بشه و در نتیجه شیرم.
البته دکتر منکر آلرژی دخترم نیست ولی این رژیمهای عجیب غریبی هم که ما میگیرم لازم نیست. و چه بسا یکی از همون چیزای ساده رژیم پایه برای یکی بد باشه.

البته باید این طب رو قبول داشته باشید. که بدون ترس برید جلو. من با اعتماد به دکتر حریره بادوم رو برای الینا شروع کردم. و همزمان خودم داروهای گیاهی و خیلی چیزای دیگه هم خوردم و دیگه منتظر دونه دونه تست کردن نشدم.
ولی خب بعضی چیزا رو با احتیاط بیشتری پیش میرم. مثلا گفته بود بعد از یک هفته میتونم لبنیات بخورم ولی من هنوز شروع نکردم.
و تازه امروز با ماست شروع میکنم. حتی یه دستوری هم خودش داشت که با لبنیات بود اجرا نکردم.

البته الان برای غذای دخترم کلی سوال تو ذهنمه که باید یه بار دیگه برم ازش بپرسم.

کلا این تفکر که همه چیزای مقوی توی گوشت و لبنیات و تخم مرغ و این چیزاست غلطه. لبنیات حتی برای کسی که با مزاجش سازگاره نباید زیاده روی بشه. و خیلی نکات دیگه ...............

*تجربه ی مامان منای عزیز در مورد دفع خون در مدفوع و آز مربوطه:

مامان منا
1391/11/12 9:52 ق.ظ

سلام
من زیاد تاپیک نمیام..شاید این مطلب که میذارم تکراری باشه ولی وظیفه دونستم بذارم شاید به درد کسایی که میخوان از خون مخفی بدن بخوره....

بررسی خون مخفی در مدفوع(OB):

راهنماییهای غذایی:
از سه روز پیش از خوردن مواد غذایی زیر خودداری کنید:1-جگر-گوشت گاو-خوک-بره یا گوسفند-گوشت سفید(مرغ و ماکیان)2-انواع میوه وسبزی نظیر:خربزه-هندوانه-گرمک-طالبی-شلغم-گل کلم-تربچه-ترب و کلم بروکلی-خیار-ترب کوهی(ریشه خردل)-هویج-میوه ها و عصاره های ترش مزه(مانند لیمو ترش).

راهنماییهای دارویی:
نکته:قبل از قطع دارو با پزشک خود مشورت کنید
از 7 روز قبل و در طول جمع اوری نمونه مدفوع از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن-ناپروکسن-ایندومتاسین-یا مقادیر بیش از 325 میلی گرم اسپیرین در روز خودداری کنید.مصرف استامینوفن ماتعی ندارد.2-از دو روز قبل و در طول جمع اوری نمونه مدفوع از خوردن ترکیبات اهن دار(مثل کپسول هماتینیک و قرص فیفول و ویتامین ث خودداری کنید.3-اگر سابقه خونریزی از لثه دارید از 48 ساعت قبل از جمع اوری نمونه از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید.4-در زنان نمونه گیری باید 3 روز پس از قطع خونریزی قاعدگی انجام شود5-اگر مبتلا به بواسیر(هموروئید)یا شقاق مقعد هستید تست را بعد از بهبود انجام دهید.

*تجربه ی زری در مورد اگزما:

زری
1391/8/29 6:54 ب.ظ

دانسته های من از آلرژی پوستی
اگزما یا دونه یا جوش یا کهیر علائم این حساسیت هستن..اغلب با خارش همراهه وبچه رو بشدت بی تاب وبیقرار میکنه..الان که به زبون افتاده میگه سوزنی میشم...
اولین توصیه شستن مرتب با آب خالی هست..پرهیز از هرگونه صابون وشامپوی بودار..من شامپو فیروز میزدم فقط هفته ای یبار..بقیه شبها قبل خواب با آب خالی میشستم و چرب میکردم با اوسرین..سعی کنید با چرب کردن حداقل روزی دوبار با کرم مرطوب کننده خشکی پوست رو بگیرید
البته مراقب باشید بچه رو سرما ندید

پرهیز از هر نوع رختخواب پشمی و پردار و پشم شیشه هست..بهترین رختخواب پنبه ای یا لایکو هست

پرهیز از هر نوع پرنده یا جانور خانگی

پرهیز از فرش و قالی یا پتوی پشمی هست..اگر تو خونه هست میشه روش یه زیرانداز نخی بندازیم

پرهیز از هر نوع گل وگیاه هست..فرقی نمیکنه گلدار یا بوته ای معطر یا بی بو...

پرهیز از استفاده از حشره کش

پرهیز از عطر وادکلن

پرهیز از اسفند و دود سیگار

پرهیز از لباسهای غیر نخی و پلاستیکی..بهترین لباس برای بچه پنبه ای یا صد در صد کتانه..مراقب لباسهای کشباف باشیم..دختر من هنوز با لباس بافت مشکل داره...لباسهایی که دوخت بد و چند لایه داره یا با نخ نامرئی دوخته شده خیلی بد اذیت میکنه..هنوزم دختر سه ساله من جوراب شلواری رو نمیتونه بپوشه..

اگه تمام اینها رو انجام دادیم وباز هم حساسیت پوستی وجود داشت به تغذیه شک میکنیم...

بچه ها مطالب علمی در مورد آلرژی که تو این تاپیک گذاشته شده همه جمع بندی شده و در این صفحه به نمایش گذاشته شدند:

دکتر علی اکبر سیاری- فوق تخصص گوارش و تغذیه کودکان – دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تشخیص و درمان حساسیت غذایی حساسیت غذایی عبارتست از واکنش ایمنی بدن به پروتئین های مواد غذایی که وارد بدن می شود تشخیص حساسیت غذائی مشکل است چون با تستهای تشخیصی نمی توان به تشخیص قطعی رسید مگر با challenge test که آنهم محدودیت های خودش را دارد در کودکان چون اولین ماده غذایی که مورد مصرف قرار می گیرد شیر است بهمین خاطر شایعترین و زودرسترین پروتئنی که ایجاد حساسیت غذایی می کند پروتئین شیر گاو است. در کشورهای در حال توسعه سه درصد کودکان زیر یکسال به این پروتیئن حساسیت دارند. بیشتر موارد حساسیت غذایی در کودکان در سال اول زندگی اتفاق می افتد. تظاهرات آن ممکن است زودرس بلافاصله در مدت چنددقیقه تا 2-1 ساعت از مصرف ماده آلرژی زا بصورت خارش دهان، دل درد،استفراغ- اسهال یا بعد از 2-1 روز بصورت دل درد، استفراغ و اسهال خونی یا بعد از مدت طولانی بصورت اسهال و استفراغ مزمن طول کشیده، FTT, GE reflux ، کولیک شیرخواری و یبوست مزمن که به درمان طبی جواب ندهد و سندورم سوء جذب تظاهر نماید. تظاهرات گوارشی ممکن است به تنهایی یا با تظاهرات تنفسی و پوست همراه باشد . 0.3 تا 5/7 % شیرخواران از هر جهت سالم حساسیت غذایی دارند. در بعضی از مقالات حساسیت به پروتیئن شیر گاو در 3% شیرخواران زیر یکسال در کشورهای در حال توسعه گزارش شده است. تمام مواد غذایی بالقوه می توانند عامل آلرژن باشند ولی تعداد مواد شناخته شده محدود بوده است بطوریکه در کودکان در 90% موارد این مواد عبارتند از : شیر، تخم مرغ،, بادام زمینی و مغزها بطور کلی و ماهی . شایعترین تظاهرات بالینی در حساسیت غذایی در شیرخواران تظاهرات گوارشی است. (در 80-58% موارد) تظاهرات گوارشی در مری بصورت ریفلاکس (بازگشت محتویات معده به مری) بصورت استفراغ، رگورژیتاسیون، دیسفاژی، درد اپیگاستر. علائم همراه در 50% موارد بصورت برونکواسپاسم، اگزما و آتوپی است. این کودکان در 45-35 % موارد سابقه فامیلی مثبت آسم یا حساسیت غذایی دارند. در معده و روده منجر به گاستروانتریت شده که با تهوع، استفراغ،برگشت غذا ، دل درد شدید، اسهال ، خونریزی گوارشی ، انسداد روده ممکن است تظاهر نمایدو در 95 % موارد قسمت آنتر معده گرفتار بوده و در بیشتر از 50% موارد ائوزینوفیلی خون محیطی افزایش یافته است. تظاهرات همراه از قبیل اگزما، آسم، رینیت و آتوپی می باشد. در روده بزرگ پروکتوکولیت بصورت دفع رگه های خون، اسهال، دل درد ، قرمزی و التهاب اطراف مقعدتظاهر می کند. تظاهرات دیگر آنتروپاتی عبارت است از اسهال مزمن، تأخیر در رشد کودک ، یبوست مزمن، اتساع شکم، قرمزی و التهاب اطراف مقعد ، علائم سوء جذب ، قرمزی و التهاب ناف و اطراف ناف ، کولیک ، 40% شیرخوران در ماه های اول تولد از کولیک رنج می برند که در اکثر موارد تا 4-3 ماهگی بهبود می یابند . در تعدادی از مطالعات مصرف شیرهای هیپوالرژیک در کاهش کولیک موثر بوده است. تظاهرات پوستی در 50 تا 60 درصد موارد اتفاق می افند و بصورت اگزما، اگزمای قبل از 4 ماهگی همراه با حساسیت به چندین ماده غذایی گزارش شده است، تظاهرات پوستی دیگر بصورت درماتیت آتوپیک، کهیرو آنژیوادما می باشد. تظاهرات تنفسی عبارتند از: آبریزش بینی آلرژیک، آسم بصورت سرفه و یا خس خس سینه در 30-20 % موارد حساسیت غذایی دیده می شود. شرح حال، معاینه فیزیکی و سابقه فامیلی در تشخیص بیماری مهم و اساسی است. نوع تظاهرات کلینیکی، زمان بروز و مدت و نحوه پیشرفت علائم بعد از خوردن مواد غذایی که باعث حساسیت می شوند و بررسی سابقه فامیلی از نظر حساسیت مهم است. حدس حساسیت غذایی بر مبنای علائم بالینی است ولی تشخیص قطعی با حذف آن ماده و بهبود علائم و دادن مجدد آن ماده غذایی وظاهر شدن علائم است. ماده غذایی که ایجاد حساسیت کرده است باید از رژیم غذایی کودک حذف شود ولی خوشبختانه بعد از 3-2 سالگی کودکان اکثراً این مواد غذایی را تحمل خواهند کرد. شیرخوارانی که اختصاصاً شیر مادر می خورند ولی تظاهرات آلرژی و حساسیت گوارشی دارند محصولات لبنی را از رژیم غذایی مادر تا موقعی که کودک از شیرمادر تغذیه می شود حذف می کنیم. همچنین توصیه می شود مادر از مصرف تخم مرغ،بادام زمینی و آجیل و غذای دریایی تا موقعی که به شیر خوار شیر می دهد پرهیز کند و شیرخوار تا شش ماه تمام منحصراً از شیر مادر تغذیه شده و بعد از آن از غذای هیپو آلرژن مثل فرنی با برنج و شیرمادر ، سیب زمینی، کدو تنبل، سیب و گلابی بعنوان غذای تکمیلی شروع شود. و ار مصرف شیر و محصولات لبنی، تخم مرغ، بادام زمینی و آجیل و ماهی تا سه سالگی پرهیز شود. در بچه های در معرض خطر که اگزما، آسم یا سابقه فامیلی مثبت دارند توصیه میشود مادر در دوره شیر دهی از خوردن بادام زمینی و آجیل پرهیز کند و تا سه سالگی این کودکان از مصرف مواد آلرژی زای اصلی شامل غذاهای دریایی، تخم مرغ و بادام زمینی و آجیل پرهیز کنند. ولی تا کنون شواهدی مبنی بر موثر بودن این پرهیزها گزارش نشده است. مادری که محصولات لبنی را در دوره شیر دهی نمی خورد باید کلسیم تکمیلی دریافت دارد. شیرخوار تحت رژیم را باید ازنظر رشد، تغذیه، علائم کلینیکی و رعایت رژیم توسط مادر و شیر خوار تحت مراقبت باشد. اگر با رعایت رژیم های غذایی داده شده علائم از بین نرفت یا بچه دچار تاخیر در رشد شد باید تشخیص مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته و در صورت تائید تشخیص و رعایت کامل مادر از شیرخشک مخصوص به شرح زیر و قطع موقت شیر مادر بمدت 2 هفته استفاده شود.

لینک کتاب تغذیه شیرخوار از 6 تا 12 ماهگی چاپ انجمن تغذیه با شیر مادر: http://www.professorsoltanzadeh.com/new/food/maintxt.htm#aa

Casein Allergy
Casein allergy can occur in both children as well as adults, producing symptoms which are mild in some cases and life threatening in others. Read on to know casein allergy symptoms as well as casein allergy treatment.

Casein is a primary protein found in milk and dairy products. Casein in also present in bread, instant soups, margarine, processed cereals, sweets, salad dressings, and cake mixes, in very small quantities. Casein allergy occurs when the bodys immune system perceives it as a "foreign substance" or a "threat", thus producing symptoms which affect the skin, respiratory system as well as the digestive system in the body. Casein allergy is very commonly observed in infants, when they are introduced to milk formulas. In adults, casein allergy can occur anytime. Below are the symptoms of a casein allergy, followed by the treatment for the same. Read more on food allergies.

Casein Allergy Symptoms
• As soon as a person suffers a reaction due to casein allergy, symptoms such as itchiness, rash, hives and eczema appear on the skin within a few minutes.
• There is swelling in the face, tongue, and lips. Along with it, a redness might be experienced on the throat, chest and face.
• Digestive system may get affected due to the casein allergy and there might be cramping in the abdomen, vomiting as well as bouts of diarrhea.
• Casein allergy affects the respiratory system as well, with people affected by this allergy experiencing difficulty in breathing, shortness in breath and a wheezing sound upon breathing.
• In some people the symptoms might become severe, resulting in the person experiencing a choking throat, feeling unconsciousness and losing blood pressure.
• In infants, casein allergy produces symptoms such as a running rose, severe pain in the abdomen and ear infections.

Casein Allergy Treatment

The conventional treatment for any kind of food allergy is avoiding the allergen, in this case casein. So, the person suffering from casein allergy, should start an elimination diet. Side by side, he should maintain a diary of the foods consumed by him. Consulting an allergist to understand what constitutes a casein free diet is important to learn what foods to eat, what foods to avoid and also to learn which packaged products in the market are casein free. Read more on milk allergy diet.

The medical treatment for severe casein allergies involves giving epinephrine, which helps in relaxing the bronchial passages, thus improving the passage of air through the lungs. Antihistamines such as Diphenhydramine (Benadryl) are recommended by doctors too, along with corticosteroid, which aids in reducing the swelling and itching caused due to the allergic reaction and thus, provides allergy relief.

People with a casein allergy might suffer from a calcium deficiency as their intake of calcium is considerably reduced, resulting in weak bones or osteoporosis or muscle and nerve impairments. So, it is very important for such individuals to consume calcium rich foods such as fish, shellfish, eggs and nuts in their diet so that the daily calcium requirement of the body, which is 1500 mg for adults, is met.

Researches show that even after casein has been eliminated from the diet, its traces remain for about eight months in the body. Thus, a casein free diet has to be continued for a number of months to see improvement in the health condition. Also, it would do a lot of good if a person suffering from this allergy, eats freshly prepared food instead of processed food. Besides, changes in ones diet, avoiding personal care products or paints or any other products that might trigger the allergy should be undertaken. Children usually outgrow this allergy by the time they are seven. As for adults, taking precautions and medical treatments mentioned above is the key to avoid and cure casein allergy

http://www.allergyclinic.co.nz/guides/43.html

https://http://www.nutramed.com/Foodallergy/type1_foodallergy/fatype1.htm

http://www.suite101.com/content/allergic-proctocolitis-in-breastfed-infants-a158986

http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2009/04002/Colon_in_Food_Allergy.16.aspx

حساسیت به گندم:
گندم می تواند باعث مجموعه ای از مشکلات پوستی ، گوارشی ، و تنفسی شامل بثورات جلدی ، سردرد ، حالت سرماخوردگی ، ورم معده و اسهال شود. این حساسیت در صورتی که تشخیص داده نشود ، موجب نگرانی فرد خواهد شد.
با وجود شباهت هایی که بین علائم این آلرژی و بیماری سلیاک وجود دارد ، باید توجهداشت که این دو با هم اشتباه نشود.

تفاوت بین حساسیت به گندم و بیماری سلیاک

آلرژی نسبت به گلوتن تحت عنوان بیماری سلیاک شناخته می شود و افرادی که نمی توانند دانه های حاوی گلوتن را تحمل کنند تحت تاثیر قرار می دهد.
این یک اختلال گوارشی است که به روده کوچک آسیب می رساند و با جذب مواد مغذی از غذاها تداخل می کند.
این بیماری با رعایت رژیم غذایی قابل کنترل است و درمان خاصی هم برای آن وجود ندارد.
آلرژی به گلوتن شامل گندم اغلب اشتباه تشخیص داده می شود و می تواند یک بیماری پیشرونده باشد. ابتدا به صورت حساسیت به گلوتن با نشانه های تاخیری (دو تا سه روز پس از خوردن) و نهایتا رسیدن به مرحله ای که منجر به واکنش فوری و شدید نسبت به هر غذایی که حاوی گلوتن است می شود.
در صورتی که نمی دانید به بیماری سلیاک مبتلا هستید یا نسبت به گندم حساسیت دارید با یک متخصص آلرژی مشورت کنید.
*برای تشخیص بیماری سلیاک آزمایشهای خاصی لازم است یکی از روشها هم آندوسکوپی می باشد...

علائم

حساسیت واقعی به گندم ناد است و معمولا پیش از سه سالگی تشخیص داده می شود ، اما عدم تحمل گندم مربو ط به حساسیت به گلوتن ( پروتئین موجود در گندم و جو ) شایع تر است . نشانه های عدم تحمل ممکن است زمانی روی دهد که شما گندم می خورید یا ممکن است مدتی پس از خوردن پیش آید اما می تواند نشانه سایر مشکلات کلینیکی هم باشد . علائم عدم تحمل غذا با حساسیت های غذایی متفاوت است. نشانه های عدم تحمل غذا شامل تهوع ، درد معده ، نفخ ، انقباضات و گاز ، استفراغ ، سوزش قلب ، اسهال ، سردرد و عصبانیت هستند.
علائم حساسیت غذایی از خفیف تا شدید متغیرند و مقدار غذای موردنیاز برای تحریک یک واکنش آلرژِی در افراد مختلف متفاوت است . این نشانه ها شامل بثورات جلدی یا کهیر ، تهوع ، درد معده ، اسهال ، خشکی پوست ، و تنگی نفس می شود.
زندگی بدون گندم :
حذف گلوتن همیشه به معنی حذف گندم نیست و انواع نان و غلات با برچسب بدون گلوتن در واقع شامل بدون گندم نیز می شود. افراد حساس به گندم باید از همه انواع گندم پرهیز کنند بنابراین فهرست اجزاء تشکیل دهنده غذاهای بدون گلوتن را به دقت بخوانید و محصولاتی با برچسب " بدون گندم و گلوتن " را انتخاب کنید.

مراقب افزودنی های مخفی باشید

افزودنی های مخفی موادی هستند که ممکن است حاوی گندم یا محصولات جانبی آن باشند مانند گلوتن گندم که به عنوان عامل تثبیت کننده به بسیاری از غذاها اضافه می شود. نکته قابل توجه این است که امکان دارد این افزودنی ها از مواد غذایی آلرژی زا گرفته شده باشند.
این غذاها شامل شیر (کازئین) ، تخم مرغ (آلبومین) ، ماهی ، صدف خوراکی ، بادام زمینی ، گندم یا سویا هستند بنابراین علاوه بر نوع مواد غذایی به هنگام خرید ، برچسب مربوط به افزودنی های آنها را نیز به دقت بخوانید.

برنامه و راهنمای کشوری واکسیناسیون: (به صورت فایل پاورپوینت)
http://www.iums.ac.ir/files/twhc/pages/rahnamaie_vac..pps

منع مصرف واکسن آنفلوانزا در افراد دارای حساسیت به تخم مرغ:

INFLUENZA VACCINE
موارد مصرف‌: این‌ واکسن‌ فقط برای‌ ایجادایمنی‌ فعال‌ (تولید پادتن‌) بر علیه‌ آنتی‌ژن‌های‌ ویروس‌ آنفلونزا که‌ در واکسن‌موجود است‌، مصرف‌ می‌شود. تزریق‌واکسن‌ برای‌ افراد باسن‌ بیشتر از 6 ماه‌ که‌بدلیل‌ سن‌ و شرایط پزشکی‌ در معرض‌خطر ابتلا به‌ آنفلونزا هستند، توصیه‌می‌شود. همچنین‌ برای‌ سالمندان‌ با بیش‌ از65 سال‌ سن‌، کارکنان‌ خانه‌ سالمندان‌ یاکارکنان‌ بهداشتی‌ و درمانی‌ که‌ با بیماران‌مزمن‌ سروکار دارند، کودکان‌ وبزرگسالان‌ مبتلا به‌ بیماریهای‌ مزمن‌،کودکان‌ تحت‌ درمان‌ طولانی‌ مدت‌ باآسپیرین‌، زنان‌ باردار که‌ سه‌ ماهه‌ دوم‌ وسوم‌ بارداری‌ آنها در فصل‌ آنفلونزا واقع‌می‌گردد توصیه‌ می‌شود.

مکانیسم‌ اثر: واکسن‌ آنفلونزا، آنتی‌ژن‌های‌تهیه‌ شده‌ از سه‌ سویه‌ مختلف‌ ویروس‌های‌غیرفعال‌ آنفلونزا می‌باشد که‌ باعث‌پادتن‌های‌ خاصی‌ می‌شود. مصونیت‌ فقطدرمقابل‌ آن‌ سویه‌هائی‌ از ویروس‌ ایجادمی‌شود که‌ مشابهت‌ نزدیکی‌ با سویه‌ های‌موجود در واکسن‌ داشته‌ باشند.

فارماکوکنتیک‌: مصونیت‌ تقریبا 14 روز بعداز تزریق‌ واکسن‌ ایجاد می‌شود و برای‌ 6ماه‌ تا یک‌ سال‌ باقی‌ می‌ماند.

موارد منع‌ مصرف‌: در صورت‌ وجودحساسیت‌ نسبت‌ به‌ تخم‌ مرغ‌ (در موردواکسن‌هائی‌ که‌ از مایع‌ آمبریونیک‌ جوجه‌مرغ‌ تهیه‌ شده‌اند)، حساسیت‌ نسبت‌ به‌ هریک‌ از اجزا واکسن‌، سابقه‌ سندرم‌Guillen-Barre، سابقه‌ عوارض‌ عصبی‌ بعداز تجویز واکسن‌ها، بیماری‌ حاد تنفسی‌ وعفونت‌ حاد نباید مصرف‌ شود.

هشدارها: 1 ـ بیماران‌ مبتلا به‌ نقص‌ ایمنی‌اعم‌ از مادرزادی‌ یا به‌ علت‌ بیماری‌

(عفونت‌ HIV) یا ناشی‌ از درمان‌(گلوکوکورتیکوئیدها، داروهای‌سایتوتوکسیک‌ یا پرتودرمانی‌ در بیماران‌سرطانی‌) ممکن‌ است‌ پاسخ‌ کمتری‌ دهند.

عوارض‌ جانبی‌: عوارض‌ جانبی‌ واکسن‌آنفلونزا عموم در بزرگسالان‌ اهمیت‌نداشته‌ و احتمال‌ بروز آنها کم‌ است‌.اختلالات‌ عصبی‌ (مثل‌ آنسفالوپاتی‌، فلج‌نسبی‌ عصب‌ صورت‌ و التهاب‌ عصب‌بینائی‌)، درد در محل‌ تزریق‌، تب‌، دردعضلانی‌ و احساس‌ ناخوشی‌ از عوارض‌جانبی‌ واکسن‌ آنفلونزا می‌باشد. بدلیل‌وجود مقادیر خیلی‌ کم‌ پروتئین‌های‌ تخم‌مرغ‌ در واکسن‌ های‌ جدید، واکنشهای‌حساسیتی‌ بندرت‌ اتفاق‌ می‌افتد.

نکات‌ قابل‌ توصیه‌: 1 ـ بدلیل‌ احتمال‌ بروزتب‌ بعد از واکسن‌ آنفلونزا، سابقه‌ تشنج‌ناشی‌ از تب‌ بررسی‌ شود و از تزریق‌واکسن‌ در افراد مبتلا به‌ تب‌ حاد خودداری‌شود.

2 ـ واکسیناسیون‌ آنفلونزا همزمان‌ باتزریق‌ سایر واکسن‌ها (در محل‌های‌متفاوت‌) بلامانع‌ است‌.

3 ـ تزریق‌ واکسن‌ ممکن‌ است‌ در همه‌ افرادمصونیت‌ ایجاد نکند.

4 ـ فقط داخل‌ عضلانی‌ و ترجیح در عضله‌دلتوئید برای‌ بزرگسالان‌ و عضله‌ ران‌برای‌ کودکان‌ تزریق‌ شود. تزریق‌ درعضله‌ سرینی‌ باعث‌ کاهش‌ پاسخ‌ ایمنی‌می‌شود.

5 ـ واکسن‌ آنفلونزا باید دردمای‌ 2-8درجه‌ سانتیگراد و بدور از نور نگهداری‌شود. از انجماد واکسن‌ جلوگیری‌ شود.

6 ـ قبل‌ از تزریق‌ ویال‌ واکسن‌ را باید خوب‌تکان‌ داد. در صورت‌ انجماد یا مشاهده‌تغییر رنگ‌ یا وجود ذرات‌ در ویال‌، باید ازتزریق‌ واکسن‌ خودداری‌ کرد.

مقدار مصرف‌: برای‌ کودکان‌ با سن‌ کمتر از9 سال‌ که‌ قبلا واکسینه‌ نشده‌اند باید طی‌ دونوبت‌ (به‌ فاصله‌ بیشتر از یکماه‌) و هر نوبت‌0/5 میلی‌لیتر از واکسن‌ (حاوی‌آنتی‌ژن‌های‌ سطحی‌ یا اجزای‌ ویروس‌)تزریق‌ شود. در خردسالان‌ با سن‌ بین‌6-35 ماه‌ مقدار 0/25 میلی‌لیتر باید تزریق‌شود. در کودکان‌ با سن‌ کمتر از 12 سال‌ ازتزریق‌ واکسن‌ حاوی‌ ویروس‌ کامل‌خودداری‌ شود. در افراد با سن‌ بیش‌ از 12سال‌ تزریق‌ یک‌ نوبت‌ واکسن‌ کافی‌ است‌.واکسیناسیون‌ باید سالانه‌ و در زمان‌شیوع‌ عفونت‌ آنفلونزا انجام‌ گردد.

مصاحبه شبکه 3 با دکتر علی اکبر سیاری در تاریخ 31 فروردینhttp://ch3.ir/salamat/index.php?option=com_content&view=article&id=785&Itemid=406

آلرژی‌های غذایی در کودکان/ دکتر حسین سهرابی‌فر
نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمی - برچسب‌ها: آلرژی‌های غذایی، دکتر حسین سهرابی‌فر
در حدود ??% جمعیت عادی واکنش ناخواسته نسبت به مواد غذایی را گزارش می‌کنند ولی شیوع واقعی آلرژی غذایی کمتر از این میزان است (?-?% در کل جمعیت).
خیلی از مردم به‌اشتباه فکر می کنند که به یک ماده‌ی غذایی خاص حساسیت دارند و از آن ماده‌ی غذایی اجتناب می‌کنند بدون آن که با پزشک مشورت کرده باشند و این پرهیزهای بی‌رویه گاهی عوارض سوءتغذیه را به‌دنبال دارد.
در کودکان آلرژی غذایی بیماری شایع و مهمی است زیرا ?-?% کودکان زیر یک ‌سال از آلرژی غذایی رنج می‌برند و پرهیز از غذاهای اصلی مشکلات فراوانی را برای والدین‌شان ایجاد می‌کند.
واکنش در برابر مواد غذایی یا عدم تحمل می‌تواند به‌علل مختلفی از جمله مسمومیت غذایی، اختلالات آنزیمی، ناسازگاری‌های فردی و … به‌وجود آید.

واکنش‌های متقاطع بین مواد آلرژی‌زا
هنوز کاملاً مشخص نشده است که چرا بعضی مواد آلرژی غذایی ایجاد می‌کنند و بعضی خیر، و چرا همه‌ی اشخاص نسبت به یک نوع ماده‌ی آلرژن واکنش آلرژیک نشان نمی‌دهند.
سابقه‌ی خانوادگی آلرژی تنها فاکتور مهمی است که ثابت ‌شده می‌تواند فرد را نسبت به بیماری‌های آلرژیک مستعد کند. اگر یکی از والدین کودک بیماری آلرژیک داشته باشد، میزان تقریبی خطر ابتلای کودک به آلرژی ??% است و اگر هر دو والدین مبتلا به آلرژی باشند خطر به ??% می‌رسد.
نکته‌ی دیگر این‌که آلرژی معمولاً نسبت به چند نوع ماده‌ی غذایی دیده می‌شود و اگر کودک به یک ماده‌ آلرژی داشته باشد، احتمال دارد به مواد دیگر هم آلرژی داشته باشد.
همچنین بعضی از کودکان از واکنش متقاطع رنج می‌برند، مثلاً کودکانی هستند که به لاتکس (ترکیبی که در دستکش‌های بیمارستانی، شیشه و … به‌کار می رود) حساسیت دارند و این کودکان احتمال بیشتری دارد که به موز یا کیوی نیز حساسیت داشته باشند. اما به‌طور کلی حساسیت به یک میوه یا سبزی خاص غالباً در ارتباط با حساسیت به دیگر غذاهای متعلق به همان خانواده یا خانواده‌های نزدیک به آن است.
واکنش متقاطع دیگر بین آلرژی‌های استنشاقی و آلرژی‌های غذایی است. هنگامی که یک بیمار با زمینه‌ی حساسیت، بزرگ می‌شود و حساسیت به آلرژی‌های استنشاقی مثل گرده‌ی گیاهان، گرد و غبار منزل و … رخ می‌دهد، به‌احتمال زیاد این فرد به آلرژن های غذایی که دارای واکنش متقاطع با این آلرژن‌ها هستند نیز حساس می‌شود. مثلاً کودکی که به گرده‌ی گیاه غان حساسیت دارد، ممکن است وقتی که سیب می‌خورد هم علایم آلرژی را نشان دهد زیرا پروتئین سیب مشابه گرده‌ی گیاهان است.
در زیر بعضی از واکنش‌های متقاطع آورده شده ‌است:
?- سیب با سیب‌زمینی و هویج
?- هویج با کرفس، سیب، سیب‌زمینی، گندم و آناناس
?- حبوبات با گندم، ذرت، جو، برنج و گرده‌ی درختان
?- شیر گاو یا شیر بز و شیرهای با فرمول تهیه شده براساس شیر گاو
?- سفیده‌ی تخم‌‌مرغ با زرده‌ی تخم‌مرغ
?- سیر با پیاز و مارچوبه
?- نخود فرنگی با سویا، باقلا، لوبیا سفید، بادام زمینی، لوبیا قرمز، عدس و رازیانه
?- هلو با آلو، زردآلو و موز
?- گندم با جو، ذرت و حبوبات.

علایم و نشانه‌های آلرژی غذایی
نوع و شدت علایم آلرژی از یک ماده‌ی آلرژن به ماده‌ی آلرژن دیگر و از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. گروهی از کودکان دچار آلرژی غذایی فقط تظاهرات و نشانگان آلرژی دهانی را نشان می‌دهند که شامل خارش دهان و گلو در هنگام بلع غذا است که خیلی زود هم برطرف می‌شود، ولی برخی دیگر از کودکان حساس به مواد غذایی از بیماری آسم یا اگزمای پوستی رنج می‌برند.
بعضی از کودکان ممکن است همزمان چند علامت آلرژی را تجربه کنند.
شایع‌ترین علایم و نشانه‌های آلرژی غذایی عبارت‌اند از:
?- درگیری پوست و مخاط: کهیر، خارش یا اگزما، تورم لب‌ها، صورت، زبان و گلو یا هر عضو دیگر از بدن
?- درگیری دستگاه تنفس: خس‌خس سینه، گرفتگی صدا، تنگی نفس، سرفه‌ی مزمن
?- درگیری دستگاه گوارش: دردهای شکمی، اسهال، تهوع و استفراغ، وجود خون در مدفوع
?- درگیری دستگاه گردش خون: افت فشار خون، گیجی، سبکی سر، سردرد.
شایع‌ترین واکنش پوستی به یک غذا کهیر است. کهیرها قرمز، خارش‌دار و متورم هستند که سریعاً پدیدار و به‌همان سرعت هم ناپدید می‌شوند و ممکن است به‌تنهایی یا با دیگر علایم ظاهر شوند.
اگزما وضعیتی است که در آن پوست خارش‌دار، پوسته‌دهنده و قرمز است و ممکن است به‌علت آلرژی غذایی ایجاد شود. این واکنش معمولاً مزمن است و در افراد با سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی آسم یا آلرژی‌های دیگر مشاهده می‌شود.
علایم آسم از قبیل سرفه، خس‌خس سینه یا تنگی نفس ممکن است در اثر تنگی راه‌های هوایی ناشی از آلرژی غذایی (به‌ویژه در شیرخواران و کودکان) دیده شود.
علایم گوارشی آلرژی شامل تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکمی، خون در مدفوع، خارش و تورم دهان و گلو، نفخ و گاهی اوقات راش‌های قرمز اطراف دهان است.
شایع‌ترین علایم آلرژی غذایی در اطفال شامل اگزما، علایم دستگاه گوارش، تهوع، استفراغ، اسهال و کرامپ‌های شکمی و در بزرگسالان شامل سندرم آلرژی دهانی، کهیر، التهاب مخاط بینی و آنافیلاکسی است.
سندرم آلرژی دهانی شامل کهیر، خارش و تورم ناحیه‌ی لب‌ها، دهان و گلو شایع‌ترین علامت بالینی آلرژی غذایی در بالغین است.
آنافیلاکسی
آنافیلاکسی شدیدترین نوع واکنش سیستمیک بدن است که در آن دستگاه‌های متعددی از بدن واکنش‌های حساسیتی نسبت به غذا را هم‌زمان تجربه می‌کنند. آنافیلاکسی واکنشی از آزاد شدن ناگهانی واسطه‌های شیمیایی متعدد بر اثر عملکرد آنتی‌بادی‌های IgE است. اثرات این واسطه‌ها عبارت‌اند از: قرمزی و خارش شدید پوست، کهیر، تورم گلو، انقباض برونش‌ها و تنگی نفس شدید، افت فشار خون و علایم شوک، عدم هوشیاری و گاهی اوقات مرگ.
اولین علامت آنافیلاکسی ممکن است احساس گرما، گر گرفتن، احساس خارش در دهان یا بثورات قرمز خارش‌دار باشد. دیگر علایم عبارت‌اند از احساس سبکی سر، تنگی نفس، عطسه‌ی شدید، اضطراب، انقباضات معده، تهوع، استفراغ یا اسهال. در موارد شدید، بیماران دچار افت فشار خون، از دست دادن هوشیاری و شوک می‌شوند.
آنافیلاکسی اگر سریعآً درمان نشود ممکن است کشنده باشد.
به‌طور کلی می‌توان علایم آنافیلاکسی را در اعضای مختلف بدن به‌صورت زیر تقسیم کرد:
?- پوست: کهیر، تورم، خارش، گرما، قرمزی، راش
?- دستگاه تنفس: عطسه، تنگی نفس، گرفتگی گلو، سرفه، خشونت صدا، درد قفسه‌ی سینه، گرفتگی بینی
?- دستگاه گوارش: تهوع، درد و انقباض معده، استفراغ، اسهال، خارش دهان و گلو
?- دستگاه گردش خون: رنگ‌پریدگی یا کبودی، نبض ضعیف، سبکی سر، گیجی، افت فشار خون، شوک
?- دیگر اعضا: اضطراب، خارش و اشک‌ریزش چشم‌ها، سردرد، قرمزی چشم‌ها
هر غذایی می‌تواند سبب واکنش آلرژیک شود، اما شایع‌ترین غذاهایی که سبب آنافیلاکسی می‌شوند عبارت‌اند از: بادام زمینی، آجیل، میگو، ماهی، شیر، تخم‌مرغ و افزودنی‌های غذایی مثل سولفیت‌ها.
عوامل موثر بر شدت واکنش آلرژی
?- مقدار ماده‌ی خورده شده
?- شکل ماده‌ی غذایی (ماده‌ی غذایی مایع سریع‌تر از جامد جذب می‌شود)
?- ورزش (در حوالی زمان خورده شدن ماده‌ی غذایی، علایم را بدتر می‌کند)
?- پختن غذا (غذاهای پخته شده گاهی اوقات بهتر تحمل می‌شوند).

عوامل خطرزا برای ابتلا به آلرژی غذایی
ابتلای کودک به آلرژی غذایی قابل پیش‌بینی نیست، اما بعضی عوامل ممکن است کودک را در معرض خطر بیشتری قرار دهند. عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد آلرژی دارند. مشخص شده است که اگر هر دو والد آلرژیک باشند خطر بروز آلرژی در کودکان‌شان ??% و در صورتی که یکی از والدین مبتلا به آلرژی باشد خطر برای کودکان ??% است.
در حال حاضر والدین نمی‌توانند برای حذف کامل احتمال ابتلای کودک به آلرژی‌های غذایی کار مهمی انجام دهند. با وجود این، تغذیه با شیر مادر ممکن است کمک کند تا شیرخوارانی که مستعد آلرژی به شیر گاو یا سویا هستند، واکنش‌های آلرژیک را نشان ندهند.
هنگامی که شیرخوار فقط شیر مادر مصرف می‌کند، با غذاهایی که می‌توانند سبب آلرژی شوند تماس کمتری دارد. در حال حاضر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که کودکان مستعد آلرژی نباید تا ? ماهگی با غذاهای جامد تغذیه شوند و منحصراً تا ? ماهگی باید شیر مادر بخورند.
مواد غذایی آلرژی‌زا
هر غذایی که حاوی پروتئین باشد بالقوه قادر به تولید واکنش آلرژیک است اما به‌طور کلی گفته می‌شود که ? نوع غذا مسوول بیش از ??% آلرژی‌های غذایی هستند. این ? نوع غذا عبارت‌اند از: ?- شیر گاو ?- تخم‌مرغ ?- ماهی و سخت‌پوستان (میگو، خرچنگ، صدف) ?- سویا ?- آجیل‌ها (بادام، گردو، پسته، فندق و …) ?- گندم ?- بادام زمینی ?- گوجه فرنگی.
در اطفال بیشتر آلرژی‌های غذایی ناشی از شیر، تخم‌مرغ، بادام زمینی، سویا و گندم، و در بزرگسالان بیشتر ناشی از مصرف ماهی، آجیل و بادام زمینی است.
پیشگیری از آلرژی غذایی
به‌طور خلاصه راه‌های پیشگیری از آلرژی‌های غذایی در کودکان مستعد ابتلا به آلرژی عبارت است از:
?- تغذیه فقط با شیر مادر، حداقل به‌مدت 6ماه
?- تداوم تغذیه با شیر مادر حتی‌الامکان تا 2سال
?- اجتناب از دود سیگار و سیگار نکشیدن در دوران حاملگی
?- تاخیر در شروع غذاهای کمکی تا سن 6ماهگی
?- هر غذای جدید را یک‌به‌یک شروع کنید (تا مشخص شود واکنش آلرژیک نسبت به کدام ماده‌ی غذایی است)
?- تخم‌مرغ را بعد از یک سالگی شروع کنید (سفیده‌ی تخم‌مرغ)
?- آجیل و غذاهای دریایی را بهتر است بعد از 2سالگی شروع کنید
?- هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد محدودیت شدید رژیم غذایی مادر در دوران حاملگی از آلرژی غذایی جلوگیری می‌کند. به‌علاوه محدودیت شدید ممکن است به تغذیه‌ی کودک در حال رشد آسیب برساند.
توصیه‌های کلی در پرهیز غذایی
- به‌طور کلی اگر کودک شما آلرژی غذایی شدید دارد، باید مراقب غذاهای آماده باشید. اگر شما در منزل غذا درست کنید و از تمام محتویات آن آگاه باشید به میزان زیادی خطر تماس کودک خود را با آلرژی کم کرده‌اید. این‌که کودک شما مبتلا به آلرژی غذایی است به این معنی نیست که او را از تمام غذاهای محبوب کودکان محروم کنید.
ml) سرکه به‌جای هر تخم‌مرغ استفاده کنید.
- خوردن غذاهای بسته‌بندی شده یا تغذیه در مدرسه یا رستوران ممکن است کودک شما را در معرض منابع مخفی آلرژی قرار دهد.
- پرهیز از مواد غذایی حاوی افزودنی‌ها یک اصل کلی در پرهیز غذایی است که نباید فراموش شود. افزودنی‌ها شامل مواد رنگ دهنده، اسانس‌ها، ادویه‌ها، مواد نگهدارنده، ترکیبات حاوی کولا و هر ماده‌ی شیمیایی دیگری است که به غذای اصلی اضافه می‌کنند.
برنامه‌ریزی، کلید کمک به کودک شماست تا از وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها لذت ببرد و دچار واکنش‌های آلرژیک نشود. عمدتاً ایمن‌تر است که غذای کودک را خودتان آماده و بسته‌بندی کنید.
منبع: برگرفته از مقالات مرکز تحقیقات آسم و آلرژی و ایمونولوژی ایران.
دکتر حسین سهرابی‌فر
متخصص کودکان و نوزادان
عضو انجمن آسم و آلرژی ایران

اگزمای آتوپیک

دکتر امید زرگری

اگزمای آتوپیک یا سرشتی چیست؟
اگزما یک بیماری پوستی است که اشکال مختلف با علل متفاوت دارد. اگزمای آتوپیک یکی از شایع ترین انواع اگزما است که به خصوص در نوزادان و کودکان ایجاد می شود. این نوع اگزما معمولا با تاریخچه شخصی یا خانوادگی سایر بیماریهای حساسیتی همچون آسم و حساسیت های فصلی رابطه دارد.

شیوع اگزمای آتوپیک چه میزان است؟
شیوع این نوع اگزما طی سه دهه گذشته به خصوص در کشورهای پیشرفته افزایش قابل توجهی داشته است و به نظرمی رسد زندگی ماشینی و شهر نشینی باعث افزایش شیوع آن می گردد طوری که در اروپای شمالی میزان شیوع اگزمای اتوپیک در کودکان تا بیست درصد هم گزارش شده است.

علایم اگزمای آتوپیک چیست؟
در دوران شیرخوارگی اولین علایم اگزمای آتوپیک معمولا در صورت و به شکل ضایعات قرمز رنگ روی گونه ها آغاز می شود. با گذشت زمان سایر نواحی بدن به خصوص اندام ها هم مبتلامی شوند. پوست ناحیه درگیر غالبا خشک و خشن بوده و گهگاه دانه های ریز آبدار هم به مجموعه علایم اضافه می شود. علاوه بر این ها پوست مبتلایان به اگزمای آتوپیک بسیار بیشتر از سایرین مستعد عفونتهای جلدی به خصوص با استافیلوکوک اوریوس می باشد.
اما آنچه کودک مبتلا به اگزمای آتوپیک را بیش از هر چیزآزار می دهد خارش و تحریک پذیری شدید پوست است طوری که ممکن است کودک دایما در حال خاراندن خود بوده و حتی شب به هنگام خواب نیز آسایش نداشته باشد. از سویی دیگر این خارش خود منجر به افزایش ابتلا به عفونت خواهد شد.

چه عواملی باعث ایجاد اگزمای آتوپیک می شوند یا آن را تشدید می کنند؟
در بروز اگزمای آتوپیک عوامل مختلف ارثی ، ایمنی، متابولیک، نورواندوکرین و عفونی مشارکت دارند اما به طور اختصار می توان گفت که علاوه بر استعداد خانوادگی برای ابتلا به اگزما عوامل دیگری هم در ایجاد یا تشدید آن دخیلند که عبارتند از:
استرس : استرس در اشکال گوناگون میتواند اگزمای آتوپیک را بدتر کند: کم نیستند کودکانی که به هنگام امتحانات دچار حملات اگزما میشوند!
آب و هوا: تغییرات شدید حرارت می تواند اگزما را تشدید کند. معمولا در آب وهوای خشک اگزمای آتوپیک شدیدتر میشود.
مواد حساسیت زا: عوامل مختلف حساسیت زا همچون گرد و غبار و پشم حیوانات و نیز برخی از غذا ها به خصوص مواد افزودنی غذایی از دیگر عوامل مشدد اگزما هستند.
درمان
در درمان اگزمای آتوپیک توجه به چند عامل اهمیت دارد که عبارتند از:
درمان خشکی پوست: به هر نحو ممکن میبایست پوست این کودکان را چرب نگاه داشت. استفاده مکرر از مواد امولیانت (نرم کننده) و پرهیز از استفاده از صابون های قوی از اصول اولیه برخورد با اگزمای اتوپیک است.
درمان خارش: با خنک نگاه داشتن پوست، استفاده از البسه نخی و نهایتا مصرف آنتی هیستامین ها می بایست خارش این کودکان را کنترل کرد.
درمان ضایعات جلدی: استفاده از داروهای استیروییدی موضعی تحت نطارت پزشک معمولا باعث بهبود ضایعات جلدی می شود، هرچند گاهی درمان های قوی تری لازم میشود.
درمان عفونت ثانویه: با مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها و رعایت بهداشت ممکن می شود

توصیه هایی برای والدین کودکان مبتلا به اگزمای آتوپیک:
- استفاده از پمادهای نرم کننده را جزو برنامه های منظم مراقبت از پوست و به صورت عادت در آورید. توصیه من آن است که این کار را خود شخصا و با حوصله انجام دهید و استفاده از آن را به کودک خود محول نکنید!
- سعی کنید لباس زیرکودک همیشه نخی بوده، حتی الامکان از تماس پوست با البسه نایلونی و پشمی اجتناب شود.
- استحمام اگزما را بدتر نمی کند، اما استفاده از صابون و آب داغ چرا! بنابر این بهتر است با آب ملایم و مواد غیر صابونی یا صابون های بسیار ملایم پوست پاک شود. همچنین پس از استحمام از سایش شدید پوست با حوله خودداری کنید و حتما بلافاصله از نرم کننده استفاده نمایید.
- اگر پزشک شما استفاده از آنتی بیوتیک یا پماد های کورتونی را برای مدتی توصیه می کند، مطابق دستور وی عمل کنید. استفاده درست این داروها هیچ خطری برای کودک شما نخواهد داشت.
- درمان اگزما نیازمند وقت و حوصله است. علاوه بر این کودکان مبتلا به اشکال شدید اگزمای آتوپیک غالبا از لحاظ روحی قدری با دیگران متفاوتند، بنابر این نیازمند توجه بیشتر و متناسب هستند

مطالب مربوط به این قسمت شامله:
تیپهای مختلف الرژی
تستهای مختلف تشخیص آلرژی
تجربه ی یاس از آلرژی
شرح حالها
زری
رها
مامان شایان
هانا
یاس
هدی
گل پسر(مامان منا)
رکسانا

*اطلاعاتی که بهارک عزیز در مورد تیپهای مختلف الرژی در اختیارمون گذاشته:
بهــــــــــارک
1391/9/25 2:26 ق.ظ

مطالب زیر از یکی از معتبرترین منابع پزشکی استخراج شده که مطلب خیلی طولانی و به زبان انگلیسی بود. خودم ترجمه و خلاصه اش کردم . هرکسی خواست بگه تا کل مطلب رو براش ارسال کنم.
محض اطلاع دوستان: این منبع اسمش up to date هست که الان همه پزشکها همراهشون دارند و بهش مراجعه میکنند و هر 6 ماه یکبار مطالبش به روز میشه و پزشکها ورژن جدیدش رو میخرند.

آلرژی به پروتئین گاوی به سه دسته تقسیم میشود
1. وابسته به ige
2. غیر وابسته به ige
3. هر دو (هم وابسته به ige و هم غیر وابسته به ige)

علائم:

1.وابسته به ige
آنافیلاکسی (شدید ترین شکل واکنش آلرژیک)، کهیر و آنژیو ادم (نوع شدید کهیر که زبان و لب ورم میکند)، واکنشهای سریع گوارشی و دهانی- حلقی
تشخیص این نوع بسیار مهم است چون ممکن است در صورت عدم رعایت رژیم شوک انافیلاکسی ایجاد شود.

2.غیر وابسته به ige
مشکلات روده، ریفلاکس، کولیک، یبوست

3.هر دو با هم
ناراحتی روده، درماتیت آتوپیک (اگزما)، آسم

نوع غیر وابسته به ige معمولا زودتر رفع میشود ولی وابسته به ige تا 3 سالگی طول میکشد و در 60% موارد حتی تا 12 سالگی هم طول میکشد.

تشخیص:
استاندارد طلایی تشخیص، خوردن و تست کردن غذاها در شرایطی که تلقین وجود نداشته باشد. oral food challenge
(به زبان ساده اینکه: مثلا یک غذایی به مادر یا خود کودک میدهیم که نمیداند داخلش شیر هست یا نه و واکنش را می سنجیم)
روش دوم اندازه گیری ige اختصاصی پروتئین گاوی در آزمایشگاه (بعد از خوردن غذا در آزمایشگاه تست خون میگیرند)
روش سوم تست پوستی هست

خطاهای تشخیصی:
در غذاهای فرواری شده (پخته شده یا جوشیده) ممکن است میزان آلرژنها کاهش یابد مثل بستنی و ما را در تشخیص به اشتباه اندازد

!!!
یک واکنش متقابل بین شیر گاو و شیر سایر حیوانات از قبیل گوسفند و بز و... وجود داد و بهترین شیر به جای شیر گاو شیر خر (!!!!!!!!!!) هست.

توصیه های رژیم غذایی:
(این مبحث خیلی مفصله و من خیلی خلاصه اش کردم)
1. به افراد با آلرژی غیر وابسته به ige و ترکیبی پرهیز از کلیه پروتئینهای گاوی توصیه میشود.
2. به افراد با آلرژی وابسته به ige اجازه میدهیم، به خوردن شیر خیلی فراوری شده ادامه دهند (یعنی شیری که پخته شده است مثل کیک حاوی شیر و کره. ولی مثلا بستنی و پنیر کم فراوری شده به حساب می آیند)
اخطار: ممکن است بعضی مواقع واکنش آلرژیک در صورت مصرف مقدار بسیار زیادی شیر ایجاد شود یا در صورت مصرف مواد لبنی کم پخته شده یا فرآوری شده باشد

*تجربه های سارای عزیز در مورد تستهای تشخیص الرژی:

تست رست یا همون آزمایش خون

مقدار خونی که می گیرن زیاده معمولا 20 تا 25 تا ماده رو تست می کنن و جوابش هم طول می کشه تا جایی که من می دونم تو بیمارستانهای دی پارس و مرکز طبی کودکان انجام میشه

من تو بیمارستان دی انجام دادم دو سال پیش قیمتش حدود 60 تومن شد خیلی سخت از دخترم رگ گرفتن که بعدش فهمیدم می تونستم همونجا از دکتر توسلی که خون گیریش عالیه بخوام که ازش رگ بگیره همیشه یادتون باشه تو هر بیمارستانی چند نفر هستن که خیلی خوب رگ می گیرن برید سراغ همون نفرا دختر من رو شاید 5 نفر روش تست کردن تا بتونن رگ بگیرن دقیقا 1 ربع جیغ زد خیلی خیلی اذیت شد

و اما نتیجه

جلوی هر ماده از صفر تا چهار یه عدد زده بودن صفر و یک نشون دهنده عدم حساسیت بود دو نشون دهنده حساسیت خفیف و سه حساسیت نرمال و چهار حساسیت شدید

حالا ما یه دوره دکترای مختلف رفتیم تا بفهمیم فقط سه رورعایت کنیم یا دو هم لازمه البته چهار نداشتیم

مثلا آروشا نسبت به برنج و سیب زمینی حساسیتش دو بود اما خوب من نمی خوردم اون موقع چهار ماهش بود فک کنم هشت ماهگی بهش برنج دادم و خداروشکر مشکلی نبود دکتر ترسلی آلرژی می گفت دو ها رو لازم نیست رعایت کنید

البته برا ما شیرگاو صفر بود یعنی جواب آزمایش کاملا درست نبود کلا این آزمایشا درست نیست جواباشون و فقط به جوابای مثبت میشه اعتماد کرد

تست پوستی

تو تست پوستی اول با خودکار روی دست علامت می زنن بعد با یه وسیله ی نک تیز مثل سوزن خراشای خیلی کوچیک رو سطح پوست ایجاد می کنن و مواد رو می زنن بعد یه ربع نتایج رو می خونن کار دردناکی نیست اما بچه های بزرگتر که می فهمن می ترسن

تعداد مواد هم متفاوته بعضی از دکترا موادی که مریض بخواد رو هم تست می کنن فک کنم تا بیست تا ماده رو هم تست می کنن

اما نتیجه

برا دختر من که نه انتی هیستامین خورده بود ونه داروی دیگه ای همش منفی بود چراشو نمی دونم اما خوب این تستا اینجورین برا بعضیا جواب می دن البته من پیش بمانیان بردمش فک کنم پیش موحدی می بردم نتیجه می گرفتم

بازم می گم نتایج مثبت قابل قبوله منفی ها دوباره باید تست بشه

تست پچ

یه چسبای گرده مث چسب زخم که به کمر می چسبونن و باید 48 ساعت بمونه بعدش دکتر چسبارو ورمی داره و نتایج رو می خونه

زمانی که من تست پچ رو انجام دادم فقط پروتئین گاوی موجود بود تو مرکز طبی هزینه ش یادمه زیاد بود نتیجه هم مثبت شد و گفتن هنوز آلرژی ش وجود داره شنیدم تو کلینیک خورشید واسه مواد مختلف دارن اما خوب دو نفر رفته بودن و اونا هم از جواب راضی نبودن

این هم تجربه ای از یاس عزیز که لطف کرده و در اختیار ما گذاشته:
اینم برای مامانای عزیزی که بچشون دفع خون داره

رژیمی که دکتر میده 4 چیزه
1-لبنیات و هر چیزی داخلش شیر و محصولات گاوی باشه از جمله بیسکویت شکلات کاکائو ژله گوشت گاو سوسیس و کالباس
2-سویا و روغن سویا
3-مغزها
4-محصولات دریایی ماهی و میگو

ولی بچه من با این رژِیم همچنان خون دفع میکرد و با رژِیم کامل اونم چند ماه خونش قطع شد بنظر من بهتره همون اول که بچه دفع خون داره بریم تو رژیم سفتو سخت هم بچه کمتر اذیت میشه هم با دو هفته بعد دفع خون میشه کم کم با فاصله یک هفته موادی که الرژی کمتر دارند رو دوباره میگم با فاصله یک هفته اضاف کرد با مقدار کم...
سبزیها غیر از گشنیز چعفری و شوید الرژن هستند
حبوبات غیر از ماش و عدس که دختر من با عدس هم دفع خون داشت
همه شیر افزاها و عرقیات
نوشابه و مالشعیر
میوه فقط سیب زرد و لیمو شیرین خیار مجاز هستند
هویج و سیب زمینی و کاهو مجازند
بعضی بچه ها به پیاز واکنش نشون میدند اینم باید تست بشه
ادویه الرژنه غیر نمک
شکر چایی بدون عطر قند مجاز هستند
هر چیزی که مواد افزودنی داره رب و سس
تخم مرغ الرژن هست
گوشت بوقلمون مرغ بلدرچین گوسفند مجاز هست که دختر من با گوشت گوسفندم خون دفع میکرد
جو و گندم الرژن هستند ولی در ابتدا گندم نان لواش رو حذف نمیکنیم اگه مشکل با حذف مواد بالا حل نشد گندم هم حذف میشه

البته من هر چی دکتر رفتم کاملا با این رژیم مخالف بودند ولی بنظر من بهترین کار همینه وقتی کم کم کم کنیم اخر گیج میشیم نمیدونیم از چیه ولی اینکه بعد دوهفته که از دفع خون بگذره کم کم اضاف کنیم خیلی بهتره ...
دکتر صانعیان تخصص گوارش اطفال میگفت وقتی دو ماده غذایی اصلی از رژیم مادر حذف بشه باید عملا شیر دهی قطع بشه ولی چون ما باید شیر خشک رژیمی رو وارد کنیم و مرتب قابل دسترس نیست بیشترین ضرر رو مادر میکنه که فکر کنم چاره ایی هم نداره.....

قرص کلسیم و مولتی ویتامین حتما کنار رژیم برای مادر توصیه میشه .....

من خیلیها رو شنیدم با رژِیم لبنیات بچه دفع خونش بر طرف شده و مشکلی هم نبوده و بعد یکماه کمکم لبنیات رو اضاف کردند...دیگه خودتون میتونید انتخاب کنید

این هم شرح حال آلرژی چند تا از بچه های این تاپیک از زبان مادرهایشان:
زری
*کاربر تایید شده*
1390/9/28 1:06 ب.ظ

خیلی وقته میخواستم در مورد آلرژی دخترم کامل بنویسم..چیزی که رنجم میده تکرار سختیهاشه..بنابراین کسی مجبور نیست بخوندش!
دختر من از نوزادی دلدردهای وحشتناکی داشت..نفخ شدید همراه رفلاکس..دکترهای زیادی ویزیتش کردن..ولی کسی از آلرژی صحبتی نکرد..تا دوماهگی با بیخوابیهاش سر کردم..تا بالاخره دکترا رضایت دادن براش رانیتدین بنویسن..خوردن این شربت بهترش کرد.ولی گریه ها وبیخوابیهاش ادامه داشت..گاهی تا 16ساعت یکسره گریه میکرد و اشک میریخت..اولین نشونه های اگزما تو سه ماهگی پیداشد.بغل گوشش بعد کم کم به سر شونه وبازوها رسید..دست آخر رو کل پاش رو پوشوند..خیلی وحشتناک بود میدیدم نا آرومه ولی نمیفهمیدم از چیه..بعضی وقتا بعد خوردن نهار و شامم این حالت التهاب پوستش بیشتر میشد..همراهش گریه میکردم ولی نمیدونستم چکار کنم..دکتر که میبردم انواع کرمهای کورتونی رو نسخه می پیچیدن..ولی باز کسی از آلرژی صحبتی نکرد..یکی صابون اژه میداد یکی نوع شامپوشو عوض میکرد..یه دکتر متخصص پوست بهمون معرفی کردن که کارش حرف نداره و..وقتی بردیمش یک کلام گفت این بچه تا 5سالگی همینه..فقط دهات نبرینش و از گرد وخاک دور نگهش دارین..نمیدونم قیافه ما رو چطور دیده بود که ...

تو این مدت به توصیه یه دکتر آشنا فقط شبها رو بهش شیر خشک ببلاک میدادم که گاهی حالشو بدتر میکرد..ولی بازم نمیفهمیدم چرا..تا 4 ماهگی بیشتر شیر خشک ندادم ...به توصیه دوستان مجازیم لبنیات رو قطع کردم..کمی بهتر شد ولی همچنان اگزما و دل درد و نفخ و شکم روون خودنمایی میکرد..باز سر خود به خوردن لبنیات ادامه دادم!
بعد واکسن 6ماهگی اوضاعش بدتر شد..همیشه که شکمش شل بود..بعد واکسن تا یک ماه ونیم اسهال بود..روزی 8 بار پوشک عوض میکردم..میبردم دکتر ازم میپرسید خون چی دفع کرده؟وقتی میگفتم نه بفکرش هم نمیرسید که یه آزمایش خون مخفی مدفوع براش بنویسه!...
تابستون اونسال به توصیه مادربزرگا حنا و عرق شاتره رو تو حموم به بدنش کشیدیم بلکه این پوست خشک کمی بهتر بشه..دریغ که بدتر شد..اونقدر ملتهب شده بود ...حتی سفیدی چشماش هم قرمز شد..تو این مدت من شیشه شیشه عرق کاسنی و شاتره میخوردم..نگو اونم بدترش میکنه!!!!!!!!

روزگار همینطور میگذشت تا بچه ام 8 ماهه شد..این تاریخ با تولد 7 سالگی پسرم یکی بود براش کیک شکلاتی گرفته بودیم..فردای اونروز صورت دخترم کهیر زده بود..من کیک نخورده بودم بلکه یه بمب آلرژی(شیر تخم مرغ موز شکلات...) خورده بودم..قضیه ای که بعدها متوجه شدم!
از دکتر که نتیجه نگرفتم باز پناه آوردم به دوستان تو کلوپ آلرژی....به توصیه اونها رژیم مطمئن گرفتم..فقط برنج و نون و سیب زمینی و مرغ و گوشت گوسفند و هویج میخوردم...گاهی کاهو وخیار وسیب زرد که نفخ میکرد و پشیمون میشدم..دوماه طول کشید تا صورت دخترم از شر اون کهیرهای وحشتناک و چرکی راحت شد..پوستش هم دونه نداشت ولی هنوز خشک بود...کم کم شروع به تست مواد دیگه کردم..با خوردن خرما باز هم دونه زد..تقریبا تمام سبزیجات معطر رو واکنش داشت..به مرکبات سختتر ..به تخم مرغ وحشتناک..و به لبنیات که همچون غول قدرت نمایی میکرد و میکنه!!!!!!!
تازه تو 10 ماهگی یه دکتر متخصص آلرژی بردمش که براش شربت آنتی هیستامین(زادیتن) نوشت..تاکید کرد خارجیشو بگیر.. کتوتیفن ایرانیشه....گردش داروخانه ای ما برا پیدا کردن زادیتن بدون اسانس شروع شد که فقط یبار یافتیم.بعدش با طعم موز وتوت فرنگی بود..شربته بسیار گرون بود دفعه ی اخر 17هزار و500بود!
به توصیه بزرگترها دخترمو بردم پیش یه دکتر طبی..هم کلی دم کردنی و عرق خریدیم ..هم حجامتش کردیم..طفلکم چقدر جیغ زد...ولی زهی خیال باطل خوب شدنی در کار نبود..تمام عرقیجات گیاهی بودن وکار من دوباره در اومد!
وقتی 15ماهه شد یه دکتر متخصص آلرژی دیگه بردمش..به توصیه ایشون تست پوستی شد..تاکید بر این بود که حدود یک هفته قبل از تست هیچ نوع آنتی هیستامینی ندم حتی سرماخوردگی..من نادونی کردم و رانیتیدین رو دادم...تست انجام شد ولی همه منفی بود..دکتر گفت اینو قبول ندارم..تازه بعدا متوجه شد که برا رانیتیدین بوده..خسته ودلگیر به خونه برگشتیم..طفلکم بیخودی اذیت شده بود..برا همین به همه توصیه میکنم قبل تست این نکته مهم رو رعایت کنن!!!! دکترش گفت هر روز حمامش بدم وفقط هفته ای یبار شامپو فیروز بزنم براش وبعد حموم حتما با اوسرین چربش کنم..این کرم خیلی عالی بود..از اون تاریخ به جز موارد حاد دیکه از کورتون استفاده نکردم..
خوبی دیگه ای که داشت من کم کم رژیم 8ماهم رو شکستم..از گوجه پخته شروع کردم..اوئل واکنش داشت..ولی کم کم بهتر شد..غذاهام مزه و رنگ گرفته بود...بگذریممممم..
دکتر گفت لبنیات گوسفندی رو تست کنم.اوئل اصلا لبنیات خالص گیر نمیومد..همه جا تقریبا با شیر گاو یا بز قاطی میکنن..اینو البته بعد از خوردن ماست و اثر وحشتنک اونو رو دخترم فهمیدم..شب عید بود وفکر میکردیم ماستش گوسفندیه..خوردم و اون شب تا 1 نصفه شب جیغ زد از دل درد ..بعد که پاهاش دونه زد..دیگه درد نداشت..بلکه خارش داشت..مجبور شدم شربتشو دوبرابر بدم..هیچ وقت یادم نمیره!
واکسن 18 ماهگی هم ماجرا داشتیم..نگو واکسن ماده ای بنام کازئین داره که این ماده باعث حساسیت میشه..تا یک ماه دختر طفلکم اسهال بود!!!!چیزی که هیچ دکتری باورش نکرد! گفتن ویروسیه..ازمایش چیزی نشون نداد..بدون خوردن انتی بیوتیک هم خوب شد..فقط یکماه طول کشید.....

خرداد 90 یعنی تو 19ماهگی دخترم دوباره تست پوستی شد..از 17مورد تست فقط به بادوم وشکلات واکنش داشت...چشمهام ? تا شد..یعنی میشه؟دکتر گفت خودم ماست وپنیر بخورم...بعد خوردن پنیر سفید باز اگزما و اسهالش شروع شد..دوباره قطع کردم..این دکتر شربت ستیریزن رو توصیه کرد که به خارش بیشتر جواب میده وبهتر از زادیتنه..تازه ایرانی هست وارزونتر..خیلی ارزونتر !!!!!!
تا دوسالگی بغیر از ماهی و شیر و پنیر سفید و مرکبات و گردو وبادوم و بادمجون به اضافه ی غذاها ی اماده و ادویه و فلفل..همه چی میخوردم..
الان دختر 25 ماه ی من خیلی بهتر از قبله..به تخم مرغ تو کیک وکتلت حساس نیست..ولی داخل نیمرو کمی واکنش داره..دکترش میگه بهش بدم..اگرچه دوست نداره و نمیخوره..
لبنیات خیلی مهمه که تازه از ماست کم شروع کردیم و دست وپاش باز دونه زده..دکترش میگه ادامه بدم..میدونم خوب میشه..آلرژی مریضی سختی نیست بشرطی که زود تشخیص داده بشه وزود بریم تو کار رژیم..اشتباهی که من کردم این بود که دخترمو به شیر خشک مخصوص عادت ندادم..یعنی بعد 4 ماهگی دیگه شیشه نگرفت..والا الان میتونست نئوکیت یا ایزومیل بخوره و بی شیر نمونه!

*بروز شده در تیرماه92:
الان حسنا سه سال و 8 ماهشه
کیک شیردار میخوره..ماست گاوی وپنیر گوسفندی میخوره..بستنی میخوره...با زردچوبه وزعفرون کنار اومده
مشکلش با شیر وکره هنوز هست به صورت دلدرد و دفع بلغم....هنوز لب به غذاهای دریایی نزده..بادمجون و کیوی هم نخورده تا حالا..با شکلات و بادوم اساسی بهم میریزه...از گوارشی تا پوستی...و بدغذایی که مشکل ماست...ولی باهوشه...مهربونه..عاطفیه..گاهی بزرگتر از سنش میفهمه...و این برا من مادر خیلی بارازشه

رها
*کاربر تایید شده*
1390/9/28 4:42 ب.ظ

خوب منم تعریف بکنم داستان آلرژی رو
دختر من وقتی به دنیا اومد آروم بود برخلاف حسنا اصلا گریه نمیکرد. من اون موقع ها خیلی به تغذیه اهمیت میدادم میدونستم شیر گاو باعث دلدرد میشه اما نمیدونستم که حساسیت میاره. اصلا از حساسیت چیزی نمیدونستم. میدونستم تخم مرغ باعث رفلاکس میشه اما حساسیت نه!
من تخم مرغ و شیر گاو رو تا یک ماه و نیمگی اصلا نخوردم. خیلی چیزا نمیخوردم. پیاز نمیخوردم سیر نمیخوردم که شیرم بدبو نشه. حبوبات نمیخوردم. حتی هندوونه و هلو که یه ذره نفاخن هم نمیخوردم که بچه نفخ نکنه. همه میگفتن از بس رعایت میکنی بچه ات انقدر راحته.
بعد از یک ماه و نیمگی من دیگه گفتم خطر برطرف شده. شیر خوردم دخترم نفخ داشت نه خیلی زیاد اما داشت. موقع دفع خیلی به خودش میپیچید. خیلی ها میگفتن غیر طبیعیه اما به دکترا که میگفتم میگفتن طبیعیه.
چون اون زمان خیلی سرم شلوغ بود و مهمون پشت مهمون وقت نکردم که ببرمش دکتر به خاطر نفخش. خودم شیر رو قطع کردم دو سه روز دیدم فایده نداره گفتم از شیر نیست. نمیدونستم باید دو هفته نخورم.
دقیقا یک روز بعد از سه ماهگی دخترم بود یک شنبه بود. اولش یه چند قطره خون دیدم توی مدفوعش. با اینکه همیشه روزی یک بار دفع میکرد اون روز ساعت 12 هم دفع کرد. منم پوشکشو برداشتم و بردم پیش دکتر اطفال. اونم گفت حساسیت داره و اگه نخوری شیر گاو و سایر موارد خوب میشه تا نه ماهگی. اسم دکترا رو هم مینویسم که بدونید کدوماشون ذره ای به درد نمیخورن. این دکتر افسون نورالهی مقدم
اون روز باید میرفتیم شهرستان. من اون شب دوغ خوردم اما فکر میکردم دوغ گوسفندیه چون ما اصلا تو خونمون دوغ گاوی نمیخوردیم. اما گاوی بود ولی خونریزی رو تشدید نکرد.
الان چیزایی که خوردم و یادم نمیاد پنیر لیقوان خوردم و یه کمی حلوا شکری.
یه دفعه خونریزی اش زیاد شد. اون روز مامانم میگفت ببریمش گوشش رو سوراخ کنیم. تا رفتیم توی مطب گفتم آقای دکتر درخشان بچه ام خون هم توی مدفوعش هست اونم پوشکو که باز کرد هممون وحشت کردیم. همش خون بود و حالت کف داشت. گفت ببر این بچه رو بستری کن این بچه روده هاش پیچیده به هم.
بعد ما رو اورژانسی فرستاد پیش یه دکتر دیگه به اسم دکتر حسین زاده. اونم گفت نگران نباشید این بچه حساسیت داره. حساسیتش شدیده. اون خیلی راهنمایی ام کرد گفت حلواشکری نخور و کلی چیزای دیگه رو بهم گفت.
من رفتم توی رژیم سفت و سخت شامل برنج سیب زمینی مرغ و نون. اما جواب نداد خونریزی بدتر و بدتر میشد. دیگه از شهرستان اومدیم تهران. جمعه بود رفتیم اورژانس مرکز طبی. اونجا دو تا انترن بودن که گفتن حساسیت داره. کلا کاری برامون نکردن. یه آزمایش مدفوع دادیم که توش RBC و WBC عر دو many بود. زنگ زد به بخش گوارش گفتن این عفونیه اسهال خونی کرده به ما ربطی نداره. زنگ زدن به بخش عفونی گفتن این حساسیت داره به ما ربطی نداره.
ما هم برگشتیم خونه. شنبه بردیمش پیش دکتر احمد خداداد. با کلی التماس قبول کردن. وقتی رفتیم تو یه دستیار داشت به اسم دکتر سجادی گفت حساسیت داره گفتم خوب چرا بهتر نمیشه من رژیم گرفتم. هی میگفت کنجد خوردی؟ گفتم نه و ....
بعد معاینه اش کرد. گفتم آقای دکتر خیلی خونریزی میکنه خودش که اصلا نگاه نکرد گفت حواست باشه ملافه رو کثیف نکنی. بعد به دستیارش گفت چقدر خونه؟ گفت خیلی تقریبا نیمی از پوشکش خونه. گفت اشکال نداره. دختر جون تو چرا اصلا شیر گاو میخوری؟؟؟ ضرر داره!
یه ویتامین AD برامون نوشت و اومدیم بیرون.
و اما اون شب....اون شب خونریزی اش خیلی بدترشد هر دو ساعت یک بار. بدجور سوخته بود بازش گذاشتیم و میدیدیم چقدر خون میاد. تا صبح نخوابیدیم. ماه رمضون بود موقع سحر دخترم استفراغ کرد توش خون بود. ما از دفع کردنش فیلم گرفتیم تا این دکترا بفهمن که وقتی میگم زیاد خون میاد یعنی زیاد خون میاد!
صبح زود رفتیم مرکز طبی بازم رفتیم اورژانس فیلم رو نشون یه انترن دادیم خیلی ترسیده بود. گفتم همین الان یه فکری به حال بچه من بکنید من دیگه نمیرم خونه تا کاری نکنید. بعد اون انترنه رفت بالا پیش استاداشون و اومد پایین گفت بستری اش کنید.
بستری کردن کلا کار درستی نیست اما ما مجبور بودیم نمیتونستیم تو خونه بشینیم همینطوری خون رفتن رو نگاه کنیم. بعد ازش آزمایش گرفتن. گفتن با این خونی که ازش میره احتمالا بهش خون بزنیم. اما هموگلوبینش اونقدرا پایین نبود. شب قرار شد بمونیم اما من نمیخواستم کلی گریه کردم اما شوهرم نذاشت گفت بمون تو خونه بیشتر اعصابت خورد میشه. اون وقتا شب قدر بود ....
انواع آزمایش های مختلف ازش گرفتن. آزمایش انعقاد خون. آزمایش آنزیم های کبد.
یه روز صبح دوباره استفراغ کرد توش یه کمی خون بود. دکتر فرزانه معتمد که اومد گفت میخوایم برای شنبه ببریمش اسکن مکل که یه اسکن هسته ای هستش. مواد رادیو اکتیو میزنن تو خونشون بعد عکس میگیرن ببینن از کجا خونریزی میشه. یه هم اتاقی داشتم مامان امیرحسین گفت این کارو نکن. منم تصمیم گرفتم نرم.
بعد به دکتر گفتم تو استفراغش خون بود یه دفعه خودش و دستیارش که همون خانم سجادی باشه هی میگفتن چطور بود لخته بود رگه بود چی بود؟ منم گفتم حالت رگه داشت. بعد گفتن اگه خونریزی از معده اش باشه کلا درمان تغییر میکنه. اینو بگم که غذای من در این چند روز برنج و مرغ و نون بود. بعد که دکتر گفت ممکنه از نون باشه نون هم نخوردم.
بعد گفت معده اش رو شست و شو کنید. منم گفتم اگه میخواید چیزی فرو کنید تو حلقش خوب آندوسکوپی اش کنید. دکتر هم یه کمی عصبانی شد از حرفم اما گفت باشه چرا روزه شک دار بگیریم امروز هم نوبت آندوسکوپی خودمه. ساعت 9 بیارش برای آندوسکوپی
ساعت 9 بردمش و اومدم بیرون بعد صدام زدن و گفتن یه پوشک بیار من خیلی تعجب کردم پوشک برای چی میخوان. بعد که رفتم بچه رو گرفتم رفتم پیش دکتر. دکتر گفت اینو نگاه کن این معده دخترته. ببین چقدر ملتهبه زخم شده. این روده هاشه جای سالم نداره من تا حالا همچین روده ملتهبی ندیدم جای سالم نداره.
گفت برو بخش پرستاری تا بیام. رفتم اونجا گفت خانم بچه شما احتمالا حساسیت به شیر مادر داره. هیچ ماده دیگه ای نمیتونه اینطوری روده و معده بچه رو نابود کنه. برام باور کردنش سخت بود. یه نسخه داد به شوهرم که نئوکیت بگیره. گفت از این لحظه به بعد دیگه حتی یک قطره هم بهش شیر نده.
اما من رژیم رو ادامه دادم. تا شنبه خیلی حالش بهتر شد دیگه بهش نئوکیت میدادم. روز یک شنبه خیلی خونریزی اش کم شده بود. گفتم دکتر من هنوز رژیم دارم میتونم شیرش بدم. گفت حتی یک لحظه هم بهش فکر نکن. بچه ات اصلا جای ریسک نداره.
اینطوری بود که من از شیر گرفتمش. تا دو هفته بعد حالش خوب بود اما تو این مدت اگه چیز دیگه ای غیر از نئوکیت میخورد بازم خون می اومد مثلا یه بار قند بهش دادم. اما الان با قند و شکر شکر خدا مشکلی نداره.
دکتر میگفت بچه ای که به بیش از سه ماده غذایی آلرژی داشته باشه باید شیر ضدآلرژی بخوره. بهم زادیتن داد هر شب شبی یک سیسی بهش بدم. با ویتامین AD و قطره آهن هم فروسانول
روزی که از بیمارستان مرخص شدیم دقیقا یک شنبه بود در دو هفته عجیب و سخت دخترم آلرژی گرفت و از شیر مادر محروم شد و مادرش از شیر دادن محروم شد.
آلرژی رو جدی بگیرید ممکنه یک دفعه اینطوری شدید بشه از کنترل خارج بشه. الکی چیزای مختلف رو امتحان نکنید. اگه رژیم براتون سخته به بچه شیر ضدآلرژی بدید.

*بروز میکنیم در تاریخ تیرماه 92
کوچولوی نفس(رها) اکنون دو سال ودوماهه است:
دوستان عزیز یه شرح حال کوتاه میدم. دختر من الان 23 ماهشه و دقیقا بیست ماه پیش به دلیل خون ریزی شدید معده و روده مجبور شدم شیر خودم رو قطع کنم و بهش نیوکیت دادم... من هم مثل دوستان دیگه به تدریج مواد رو به دخترم دادم و تا یک سالگی هیچ ماده ای که جز مواد اصلی آلرژی زاست بهش ندادم...
تقریبا تا هجده ماهگی هیچ پروتئین گاوی ای بهش ندادم بعدش جسته و گریخته تو کیک و شیرینی یا یه ذره کوچیک ماست خورده بود...

از حدود یکی دو ماه پیش مقدار خیلی کم بهش ماست دادم و الان خداروشکر میتونه ماست بخوره ...

خب امیدوارم با خوندن شرح حال ما امیدوار باشید و بدونید خدا هیچوقت زحمات آدم رو بی ارزش نمیکنه و بالاخره یه جایی جواب صبر و زحمت ما رو میده...

حتی شدیدترین آلرژی ها هم به امید خدا و با صبر و درایت خوب میشن.

مامان شایان
*کاربر تایید شده*
1390/9/29 12:37 ب.ظ

این هم داستان غم نامه ...ما و الرژی
شایان به دنیا اومد به خاطر زردیش دو روز بستر ی بود دوباره بعد از مرخص شدن به خاطر عفونت 8روز مجدد بستری شد و این شد که یعد از مرخص شدن هم مرتب مریض می شد و دکترش هم می گفت به خاطر عفونتش ضعیف شده و زمان می بره خوب بشه و بهش داروی گیاهی برای سرفه اش می داد و بعد از خوردن اون دارو مرتب بالا می آورد و همه می گفتن طبیعیه زیاد شیر می خوره این طوری می شه !!!4 ماهه که شد یه بار خون تو مدفوعش دیدم و چون تکرار نشد اهمیت ندادم ..دوباره تو 4ماه و نیم تکرار شد دو روز پشت سرهم و و کل بدنش ریخت بیرون و همه می گفتن به خاطر بزرگ شدنش این طوری می شه . بردمش دکتر و گفت به پروتئین گاوی حساسه و شیر خشک سویا و پرهیز از لبنیات رو بهم داد و من فکر می کردم لبنیات فقط شیر و ماست و پنیره و شامل کیک و اینا نمی شه بعد از یه مدت پرهیز چون شایان دیگه خون دفع نکرد پرهیز رو گذاشتم کنار و شیر خشک هومانا بهش می دادم ..تو این مدت به شدت شایان به صورتش چنگ می زد و ران پاهاش شروع شد به زبر شدن و دکتر هم می گفت فقط با وازلین مرطوبش کن ..شایان 6 ماهه بود که من کله پاچه گاوی خوردم و چقدر احمق بودم که از ابش به شایان هم دادم و استفراغهای وحشتناک شایان شروع شد و تا شیرم رو می خوردم بالا می اورد کلی دکتر بردیم و هرکسی یه چیزی می گفت و در اخر مجبور به زدن امپول شدیم و سه روز کشید تا اثر کله پاچه از بدنمون رفت تا شایان خوب شد و باز من چقدر احمق بودم که نمی فهمیدم اینها به خاطر چیه ...
تاسوا عاشوای سال 1389 بود که بدترین روزهای عمرم بود ...شروع کردیم هر چی تو خیابونها پخش کردن خوردیم و به شایان هم دادیم از غذای نذری تا شیر پاستوریزه که استفراغهای وحشتناک شایان و گریه های تمام نشدنیش شروع شد یعنی کل سه شب و سه روز فقط شایان گریه می کرد و جیغ می زد تا چیزی می گذاشت دهانش استفراغ جهشی و زیاد می کرد ..پیش 4 تا دکتر بردیم هرکسی یه سری دارو می داد و می گفت ویروسیه دو تا امپول زدیم . یه دکتر سرشناس گفت پپسی بدید تا اسهال بشه و مواد محرک از بدنش بیرون برن پپسی دادیم و علاوه بر استفراغ اسهال هم شروع شد ...پودر OR بهش دادن که مثل زهره بچم فقط به لیوان اب اشاره می کرد و اون پودر بدمزه رو با ولع تمام می خورد بعد از سه روز رفتیم بیمارستان و گفتن باید بستری بشه ولی چون بیمارستان تخت خالی نداشت یه سرم بهش دادن و به زور ما دست شایان رو نگه داشتیم تا رگش رو پیدا کنن سه چهار جاش رو سرنگ زدن ولی رگش پیدا نمی شد فشارم افتاده بود و لی قدرتی داشتم تا دستش رو نگه دارم تا بهش سرم بزنن کلی جیغ زد و تا سرمش اثر کنه و به خواب رفت و صبح که بلند شد خوب شده بود و استفراغ نمی کرد و با دستهای کوچولوش شروع کرد به چهار دست و پا رفتن ولی مرتب به خاطر ضعیف شدنش می خورد زمین و خدا دوباره شایان رو به ما هدیه کرد ....
گذشت و من پرهیز لبنیات کردم ولی نه سفت سخت ..ران ها و لپهای شایان پر شد از دونه .. به توصیه یکی از دوستانم رفتم پیش تنها دکتر الرژی اینجا و تا دونه ها رو دید بهمون پرهیز داد و گفت حتی گندم هم به شایان ندیم و تازه با این کلوپ آشنا شدم و تصمیم به رژیم سخت گرفتم هیچ چی نمی خوردم و غذامون مرغ و کاهو و خیار و سیب و برنج و روغن مایع و اینچیزهای مجاز بود ولی هفته یه بار تخم مرغ می خوردم و دونه ها خوب نمی شدن وقتی بابچه های اینجا در میان گذاشتم گفتن داری منبع الرژی رو می خوری این شدکه اون رو قطع کردم و دونه ها شروع شدن به خوب شدن ..عید سال 90خیلی سخت بود چون هم تولد شایان بود هم که ما تازه رژیم رو شروع کرده بودیم و کلی گریه می کردم خیلی سخته آدم همه چی همه جا باشه ولی نتونه خودش و پسرش بخوره ولی حس مادری قویتر از این حرفهاست و رژیم رو نشکستیم ...اردیبهشت سال 90 شایان رو بردین تهران بیمارستان دی و تست خون دادیم کلی اذیت شدیم و ولی علی رغم اون همه سختی جواب ازمایش اصلا بهمون کمکی نکرد وخودمون با ازمون و خطا پیش رفتیم ..الان شایان 21 ماهشه و می تونه پنیر گوسفندی .ماست گوسفندی . گوجه و رب . پرتغال و نارنگی . حبوبات . گوشت گوسفندی . سبزی و خیلی چیزهای دیگه رو بخوره و چیزهایی که نمی تونه تخم مرغ . لبنیات . افزودنیها وموز که امیدوارم به زودی اونها رو هم بتونه بخوره
شیرخشکهایی که مصرف می کردیم اول هومانا که بهش نمی ساخت بعد ببلاک اچ ای که بهش نساخت بعد بیومیل سوی که کهیر زد بعد نوترامیژن که نخورد و اخر ایزومیل که داره می خوره و الان کمیاب شده .........

*بروز میکنیم در تاریخ تیرماه ۹۲
مدتهاست لبنیات وتخم مرغ میخورد..

هانا (مامان آرتین)
*کاربر تایید شده*
1390/9/30 9:04 ق.ظ

منم داستان خودم رو مینویسم شاید روزی به درد کسی خورد:

پسرم وقتی به دنیا اومد هیچ مشکلی نداشت فقط فوق العاده کم خواب بود و اصلا خواب نداشت. ولی گریه و دل درد و اینا هم خبری نبود. اما کم خواب کم خواب بود.

از همون روز اول تو روز کلا شاید به زحمت دو ساعت میخوابید و تو شب هم شاید سه ساعت.
تو کتابا نوشته بود بچه ها تو این سن بین 16-20 ساعت میخوابن و پسر من همش 5 ساعت میخوابید.
وقتی بیدار بود منم همش داشتم بهش شیر میدادم! و بیشتر مواقع شیر بالا میورد همه میگفتن طبیعیه! زیاد بهش شیر میدی!
اونقدر هرکی رسید بهم گفت شیرت کمه بچه سیر نمیشه که بخوابه که دیگه دلم نمیخواست هیشکی رو ببینم
همه باهام همدردی میکردن و فامیلای خودم که میگفتن به مامانت رفتی اونم شیرش کم بود. در حالیکه من بچه اول مامانم بودم و مامانم میگفت تا چهار ماهگی شیر خودم رو خوردی و اونقدر شیر داشتم که بیشترش هدر میرفت اما تصادف میکنن و شیر مامانم کم کم میشه و دیگه شیرخشکی شدم!
اما من اون موقع میبردمش پیش دکتر کلانتری اون میگفت شیرت خیلی هم کافیه و بچه وزن خوب میگیره و الکی شیر خشکیش نکن ولی دلیل بی خوابیش رو نمیدونست چیه میگفت بعضی بچه ها همینن!!! من خوش خیال ساده هم باور کردم!
تا اینکه خواهر شوهرم که پسرش یه سالی از پسر من بزرگتر بود بهم گفت لیدی میل بخور عالیه برای شیرت!
دو ماهه بود که یه وعده خوردم و از مزه اش خوشم نیومد و نخوردم! اما بعدش اسهال شد! ولی ندونستم از چیه!فکر کردم از غذاهای دیگه باشه!
تا اینکه واکسن دوماهگی رو که زدیم رفتم شهرستان خونه پدر و مادرم و یه ماهی اونجا بودم!
اونجا هرکی میومد دیدنم هی میگفت چقدر بچه ات ضعیفه. کلافه شده بودم!
شروع کردم به خوردن لیدی میل! هرچند یه دوست پزشکی داریم گفت از انی چیزا نخور و با غذاهای طبیعی خودت رو تغذیه کن اما من احساس میکردم شیرم چیزی نداره و باید این آشغال رو بخورم!
روزی سه وعده میخوردم و بعد سه چهار روز کم کم پسرم اسهال و اسهالیتر شد
به اون دوست پزشکمون زنگ زدم گفت حتما غذای چربو چیلی زیاد میخوری نخور!
روغن غذاهای حذف شد اما اسهال و لیدی میل ادامه داشتن تا اینکه یه اسهالش شبز و بلغمی شد
بردمش دکتر متخصص اونجا گفت آب زیاد بخور که بچه دچار کم آبی نشه و آز مدفوع نوشت و WBC و RBC هر دو 0-1 بودن و یعنی مشکلی نبود
اما اسهالش شدید و شدیدتر میشد طوری که یک روز 20 بار پوشکش رو عوض کردم. آذر پارسال بود.
دوباره بردمش یه دکتر دیگه دوباره آز مدفوع و اینبار WBC حدود 25 شده بود اما RBC تغییری نکرده بود گفتن عفونی شده و انتی بیوتیک تجویز کردن و بهش میدادم و کم کم خوب شد. دوره دارو ها که تموم میشد دوباره روز از نو روزی از نو!
برگشتم تهران و بردمش پیش کلانتری گفت عفونی بوده میگفتم داروها که قطع میشه دوباره شروع میشه میگفت عفونیه!
تا اینکه دقیقا نهم دی پارسال بود یه روز تمام مدت رو بالااورد وحشتناک و اسهال آبکی آبکی سبز که توش رگه های خلطی داشت داشتم میمیردم زنگ زدیم همون دوست پزشکمون گفت زود بیارینش اگه همینجوری ادامه بده معده اش فلج میشه و باید بستری بشه. همسرم از سرکار اومد و بردیمش پیش همون دوستمون و اونم بهش امپول زد و گفت
ببرینش و تمام مدت بغلتون باشه و عمود و تا فردا صبح خوابیده نزارینش
هیچوقت یادم نمیره تا ساعت یک اون شب همش بغلم بود و بعد خوابم گرفت تکیه دادم و همسرم کلی بالش دور وبرم گذاشت و آرتین تو بغلم همونجوری خوابیدیم
اما دو سه روز بعد دوباره همه چیز از اول شروع شد و بالااوردنهاش وحشتناک هم بهش اضافه شده بود!
یکی از همکارام قبل از اینکه آرتین دنیا بیاد بهم گفته بود بچه ات رو این دکتر اون دکتر نکن ببرش پیش دکتر اخترخاوری خیلی دکتر عالیه و تشخیصاش حرف نداره اما بهم دور بود و وقت گرفتنش مشکل نبردمش. اونروز بهش زنگ زدم و آدرس و اینا رو گرفتم و نوبت گرفتیم و بردمش پیشش. تا دیدش گفت آلرژی به پروتئین شیر گاو و رژیم داد و گفت یک هفته صبر کن اگه بهتر شد رژیمت رو ادامه بده اگه نه دوباره بیا. گفتم کم خوابه گفت احتمالا بهتر شه با رژیمت اگه نشد دوباره بیا احتمالا رفلاکسه و باید بری سونو. سر یک هفته اسهالش خوب خوب خوب شده بود و خوابش خیلی بهتر اما بازم کم خواب بود و بردمش پیشش و سونو و گفت رفلاکس شدید داره و باید دارو بخوره.
الان ماروز پسرم دقیقا پانزده ماهش تموم شد شکر خدا
هرچند خیلی ریزه و ضعیفه و تازه نه کیلو شده و هنوز درست و حسابی راه نمیره اما خدا رو شکر

یاس
*کاربر تایید شده*
1390/9/30 4:07 ب.ظ

اینم از داستان الرژی پرنیای من

پرنیا 11 روز اول خیلی اروم من توی اسمونا بودم سر ساعت پا میشد شیر میخورد میخوابید من توی دوران بارداریم خیلی رعایت کرده بودم چیزای مضر نخورم از ماه 8 بادمجان و هندوانه و.....که نفاخ بود رو هم نمیخوردم و از زمان زایمان هم چیزای نفاخ و شیر رو حذف کردم ولی همه چیز از شب 12 شروع شد وای خدای من بچه از ساعت 9 شروع کرد گریه تا خود صبح مامانم عصر رفته بود خونه رو اماده کنه برم خونه بابا شب بیدار بودیم و فرداشم پرنیا بیوقفه گریه میکرد اصلا نمیشد لباس تنش کنم منم باهاش اشک میریختم مامان مرتب زنگ میزد چرا نمیایید و من میگفتم بچه اروم نمیشه لباس تنش کنیم خلاصه این بی قراریها ادامه داشت منم از این دکتر به اون دکتر یکی میگفت کولیت یکی میگفت هوشیاره یکی میگفت پس چطور بهشت زیر پای مادره بعضی شبا مامان بابام هم گریشون در میومد و بابام هی براش ختم بر میداشت مرتب بالای سرش دعا میخوند یکی نبود به اون دکترای بیشعور بگه کولیت عصره نه 11 نهایت 4 ساعته نه بی وقفه هوش چه ربطی به گریه داره و من اون بهشتو نخواستم براش ننو بستیم اسفند اتیش هی ولی بی فایده بود ....یک روز برام جگر درست کردند پرنیا گریش از صبح شروع شد بابام خیلی نگران شد زنگ زد داداشم دوباره راه افتادیم دکتر وای باد وحشتناکی میومد یک ساعت راه ...نشد بریم تو جاده تصمیم گرفتیم برگردیم و همون شهرستان ببریمش دکتر که اونم دیفن داد گفت 4 ماه همینه ...... بعد اطرافیا گفتند جگر شیرو سنگین میکنه تا یکماهو نیم شد و بازی ادامه داشت اینقدر گریه میکرد که از هوش میرفت یکشب چک کردم دیدم هیچی دریغ از یه قطره شیر به خدا با اون خستگی و نگرانی حق داشتم .... ساعت 12 شب رفتند شیر خشک نان خریدند پرنیا شیرو یه نفس رفت بالا و من گریه میکردم چون دلم میخواست بچم شیر خودمو بخوره همه بهم غر میزدند اینو بخور اونو بخور شیر بخور خوب نمیخوری شیرم نداری رازیانه به هر شکلی شیر افزا و لیدی میل و... و پرنیا نان رو دو بار خورد و دیگه نخورد براش اس ام ا گرفتیم براش زیاد درست نمیکردم شاید هفته ای دوبار هر وقت میدیدم اروم نمیشه . تا دو ماهگی که رشدش کم شد و اومد زیر نمودار شیر خشکشو بیشتر کردیم اینم بگم که بعضی روزا پرنیا استفراغای خلطی میکرد که دکتر میگفت مورد نداره برای دلدرش یکی گفت گز خوانساری بدید گفت ما دادیم بچه خوب شد یکی میگفت خاکشیر بدید منم درمونده دیگه صدام در نمیومد...پرنیا با این جوشونده ارومتر شد ولی دفعه دوم که من لیدی میل رو خوردم دخترم خون دفع کرد دنیا رو سرم خراب شد دوباره راه دکترو گرفتیم دکتر گفت رژیم لبنیات بگیر ولی نگفت شیر خشک نده منم اینقدر حالم خراب بود هواسم به شیر خشک نبود خلاصه اینبار که شیر خشک دادم وحشتناک خون دفع کرد خلاصه مرتب دکتر بودیم ازمایش چیز خاصی نشون نداد دکتر فوق الرژِی میخواست تست پوستی کنه ولی چون شنیده بودم زیر نه ماه جواب نمیده نزاشتم ...فوق گوارش براش نوترامیژن نوشت ولی بچم ازش حالش بد میشد و نمیخورد ایزومیل رو گرفتیم دکتر گفت نده ببلاک اچ ا بلغمم اضاف کرد دکتر فوق تخصص گوارش گفت برا این بچه ها اصلا سراغ ببلاک نمیریم و حالا باید نئوکیت پیدا میکردیم که اونم ماجراهای خودشو داشت رژیم لبنیات گرفتیم فایده نداشت کم کم رژیم زیاد شد هر روز یه دکتر بیمارستان ....بحث کولونوسکوپی هم پیش اومد که اصلا نمیتونستم فکرشو بکنم....ولی با کمک مامانای تایپیک و کلوب تونستم رژِیممو سختر کنم چیزایی که میخوردمو محدود کردم به مرغ نان برنج و مربا هویج و سیب ولی همچنان خون بود منم مرتب دکتر بودم از این دکتر به اون دکتر همشون بیسواد بلاخره تو 5 ماهگی تست پوستی رو برا 6 ماده انجام دادیم که منفی بود دکتر گفت برا ازمایش ببر تهران اصلا ممکنه الرژِ ی نباشه و کلی برا رژیم دعوام کرد .بازم با وجود تایپیک فهمیدم بهتره صبر کنم و تیرماه بلاخره خون قطع شد و دوماه بعد قطع خون کم کم یه چیزایی که خطرش کمتر بود رو امتحان کردم
پرنیا از حدود دوماهگی هم سرفه میکرد که دکتر گفت اونم از الرژیه اونم یه جور دیگه بچمو اذیت میکرد امپولم سرفشو خوب نمیکرد با اسپری اوضاع بهتر بود تا بلاخره 4 ماهگی بچه بهتر شد .
ببخشید سرتونو درد اوردم

*بروز میکنیم در تاریخ تیرماه 92:
پرنیا الان دوسال و 8 ماهشه..همچنان با لبینات مشکل داره ولی تخم مرغ میخوره..

هدی
*کاربر تایید شده*
1389/11/27 4:50 ب.ظ

پسر منم حساسیت داشت و داره ولی میتونم بگم خدا رو شکر الان تقریبا همه چیز میخوره به غیر از آلرژنهای شدید مثل ماهی و بادام و گردو و بادمجان و ادویه و ...
چون دیدم بهارجان دوست داره از تجربیات ما استفاده کنه هرچند اطلاعات خودش عالیه....اومدم تا بگم این چند وقت چه کارایی کردم...
من 2 ماهگی تو پی پی پسرم خون دیدم و به دکتر اطفالش که گفتم گفت به پروتئین شیر حساسه و نباید بخوری منم نخوردم باز خون دیدم و دوباره رفتم پیشش و اینبار گفت دیگه شیر خودت رو نده و بجاش ایزومیل بده...منم خوشم نیومدو رفتم یه دکتر اطفال دیگه اونم گفت سفیده تخم مرغ و لبنیات و کاکائو نباید بخورم ...دوباره با وجود پرهیز از اینها بازم خون میدیدم ..اینبار خودم ماهی و گوجه و آجیل وگوشت گاو رو هم حذف کردم ولی باز هم خوب نشد....
تا اینکه یکی متخصص اطفالی که فوق تخصص آسم و آلرژی بود رو بهم معرفی کرد....فکر کنید پسرمن 3ماه ونیم خون دفع میکرد تقریبا هفته ای یکی دوبار...خیلی غصه میخوردم....پسرم 5 ماه و نیمش شده بود....
این دکتر برام یه لیست نوشت که باید فقط اونارو میخوردم...برنج و سیبزمینی و هویج و گوشت گوسفند و کاهو و کلم سفید و کدو و نان لواش و مرغ و آبلیمو و سیب زرد و شکر و روغن مایع و کره اطلس طلائی و نمک و مربای خانگی هویج و سیب و جعفری و گشنیزو شوید
یه ماه اینارو خوردم و خون قطع شد...بعد همین دکتر تست پوستی برا پسرم انجام دادو مشخص شد که پسرم به عسل و لبنیات و بادام وگردو و گوجه فرنگی و گردو خاک و تخم مرغ و سویا و پرو پشم و پیازو پلاستیک و پرتقال و کیوی و موزو نارنگی حساسیت داره...دکتر گفت همون رژیم قبلی رو رعایت کنم و فقط بهش نانهای دیگه و گوشت گاو رو اضافه کنم....بعد از تست من ماهی یک بار به دکتر مراجعه میکردم و هر دفعه چیزی رو به رژیمم اضافه میکرد...البته خودم میپرسیدم و دکتر میگفت میتونم بخورم یا نه....غذای کمکی هم با لعاب برنج شروع کردم...
دوران سختی بود ولی بالاخره گذشت... حدود یک سالگی لبنیات خوردم و 2 ماه بعدش به پسرم دادم....و چند ماه بعد هم تخم مرغ و موزو رب و بقیه چیزها یواش یواش به رژیمم اضافه شد....میتونم بگم پسر من حدود یک سالگی بهبودی یافت....ولی سعی میکنم بنا به گفته دکتر چیزای معطر بهش ندم مثل سبزیجات معطر و وانیل و...
الان پسرم نوزده ماهشه و خیلی خوشحالم که میتونه لبنیات و ...بخوره...اینم بگم درجه حساسیت پسر من به لبنیات کم بود...
مهم اینه که رژیمتون رو کامل رعایت کنین و تحت هیچ شرایطی ذره ای لبنیات نخورین و از پرهیزتون خارج نشین..هستن کسایی که هر از چند گاهی لبنیات رو امتحان کردن و دوباره رژیم گرفتن و بچه هاشون هنوز تو سن 2 سالگی خوب نشدن....شاید رژیم من برای خیلی هاتون سخت باشه و بگید بیخودیه ...ولی من راضی بودم چون بهبودی پسرم رو میدیم....در ضمن پسر من خسخس سینه هم داشت.که با رژیم خوب شد...من تمامی گل و گیاهامو هم جمع کردم....
امیدوارم نینی های گل شما هم روزی بهبودی کاملشون رو بدست بیارن و شما رو خوشحال کنن...موفق باشین...

gol pesar
*کاربر تایید شده*
1390/11/16 1:07 ق.ظ

اینم قصه ی الرژی من امیدوارم به درد بقیه بخوره:
من از چند روز قبل زایمان خیلی مراعات کردنم شروع شد وغذاهای نفاخ نخوردم.بعد سزارین هم دکتر خودم گفت خیلی مواظب غذاهات باش وهر چی لبنیات رو دیرتر شروع کنی به نفعته ولی حرفی از الرژی نزد!از روز اول که راستین بدنیا اومد پسرم انقدر اروم بود که همه میفتند خوش به حالت که انقدر ارومه(فقط سوپ ساده ماهیچه میخوردم).تا روز پنجم که به خاطر زردی بالا بستری شد و بخاطر استرس ونگرانی شدید شیرم خیلی کم شد و گفتند بخاطر شیر خودت زردیش انقدر بالا رفته(27 شده بود)وزن موقع تولدش هم2980 بود که با زردی بالا شد 2450!.ما هم روز سوم که مرخص شدیم به تجویز دکتر ببلاگ1 گرفتیم که با شیر خودم بهش بدم.همون روزها به توصیه بعضی ها که میگفتند هر چی شیر بخوری شیرت زیاد میشه لبنیات رو شروع کردم.پسرم شروع کرد به نفخ کردن و بعد از شیرش حداقل ده دقیقه سکسکه میکرد.دکتر میبردمش میگفتند طبیعیه به مرور خوب میشه.کم کم برگشت شیر هم پیدا کرد به صورتی که یکبار انچنان شیر خودم رو برگردوند که از پره های بینیش شدیدابیرون زد.بعد صورتش شروع کرد به جوش زدن که گاهی کمو زیاد میشد ولی از بین نمیرفت دوباره راهی دکتر شدم گفت به خاطر بوسیدنه اگر رعایت کنید خوب میشه ولی خودم حس میکردم هر چی خودم بیشتر بهش شیر میدم دونه ها بیشتر میشن.خواب هم کم کم به ما حروم شد وپسرم که روزهای اول بیست ساعت راحت میخوابید دیگه توی 24 ساعت 4-5 ساعت بیشتر خواب نبود و مدام دل درد داشت و تا زمین میگذاشتیمش شروع به گریه میکرد.موقع دفع هم خیلی زور مزد و گریه میکرد و روزی 8 بار شکمش کار میکردو موقع شیر خوردن با شیشه سینش هم خس خس میکرد ولی موقع تنفس عادی خوب بودو وزن گیری خوبی هم نداشت..با وجود این علائم دکتر میگفت همه چی نرمال وخوبه.در عرض 20 روز یک دفترچه نو را براش تموم کردیم.تا اینکه از خستگی برای استراحت و دادن بیشتر شیر خودم راهی منزل پدری شدم.قبل از این راستین نهایت روزی 3 بار شیر خودم رو میخورد و دکتر میگفت چون شیر خشک هم میدی بچه اینجوری می شه(شیره به شیره میشه)من هم با اینکه شیرم کم بود به سختی وعده های شیرم را زیاد کردم و4-5 روز اینجور گذشت که دونه های صورتش خیلی بیشتر شد و شبی که میخواستیم به منزل برگردیم موقع عوض کردن پوشک لکه های قرمز خون رو دیدم و صورتش هم جای سالم نداشت وبین ابروها و سرش هم شروع کرده بود به پوسته دادن.با همسرم سر راه سریع به مرکز طبی رفتیم که دکتر کشیک گفت جوش های صورتش برای بوسه هست و اگر هم خونی باشه خودت لبنیات رو قطع کنی درست میشه وحرفی از حساسیت وعوض کردن شیرخشک نزد یک ازمایش خون مخفی هم برای مدفوع دادیم که منفی بود.فردای اون روز بردمش دکتر خودش و ماجرا رو که گفتم وقتی مقعد سوخته بچه رو دید گفت خوب نشستیدش زخم شده یا زخم سینه داری و از خون خودت خورده و دفع شده و یک پماد هیدرو داد که باید قبل و بعد از هر دفع میزدم.وگفت باید حداقل دو بند انگشت داخل فرو کنی وبزنی تا اثر کنه.به خاطر التهاب شدید وترس نمیتونستم پماد رو زیاد داخل بزنم و هر دفعه که پوشکش رو عوض میکردم رگه های بیشتری از خون میدیدم.بعد 2 هفته دکترش بهانه کرد که پماد رو خوب نمالیدی که بدتر شه(دیگه موقع دفع اول یک مایع ژله مانند خونی میاومد وبعد خود مدفوع)من هم سعی میکردم دستور پزشک رو مو به مو اجرا کنم ولی پماد هم تاثیری نداشت و من اب شدن بچم رو به چشم میدیدم.تو اینترنت با این کلوب اشنا شدم و چشمم به شیر خشک های مخصوص خورد به دکتر که گفتم ببلاگ اچ ا رو تجویز کرد با شیر خودم همراه با رژیم لبنیات و گوشت گاو که به زور به یک وعدش میرسید کمی بهتر شد ولی مشکلات همچنان ادامه داشت تا اینکه گفت دو هفته شیر خودم رو قطع کنم وفقط شیر خشک بدم این شد که راستین تا 48 روزگی فقط شیر مادر خورد ...با شروع شیر خشک مخصوص بعد سه روز خونریزیش به طرز قابل توجهی کم شد و در عرض شش روز نیم کیلو وزن اضافه کرد(موقع حساسیت هر دو هفته صد گرم)با ازمایش خون هموگلوبین خونش از 14 به 5/7 رسید و تشخیص دکتر حساسیت شدید به شیر مادر وقطع کامل شیر مادر بود.ویک ماه طول کشید تا خونریزی کامل قطع شد...الان حساسیت پسرم با شیر مخصوص نئوکیت تحت کنترله و وزن گیری و رشدش شکر خدا عالی بوده و به زودی غذای کمکی رو براش شروع میکنم.فشارهای روحی اون دوران هم که قابل توصیف نیست.همینجا هم از همه ی دوستانی که با نوشتن تجربیاتشون بهم واقعا کمک کردن ممنونم و براشون بهترینها رو ارزومندم.امیدوارم این داستان بتونه به درد کسی بخوره مرسی.

*بروز میکنیم در تاریخ تیرماه ۹۲
الان راستین ۲۳ ماهشه
خبر خوب رو در تاریخ هفت فروردین ۹۲ شنیدیم:

منم اومدم اینجا تقریبا با اعتماد اعلام کنم که حساسیت پسرم فروکش کرده و خوب شده شکر خدا مامانای نگران بدونن و روحیه بگیرن که یه روزی هم میرسه که بیاین و از خوب شدن بچه هاتون بنویسید ایشالا.همون طور که من یه روز از دغدغه هامون با عنوان گل پسر نوشتم و بهار جون به صفحه اول انتقالش داد و میتونید برید بخونید.....
راستین الان روزی 200 سی سی شیر گاو میخوره و مدتی هم هست که کم کم ماست رو براش شروع کردم....و با الرژن های دیگه از جمله مغزها-کاکائو-تخم مرغ و......مشکلی نداره.
ارزوم بهبودی کامل همه بچه های تاپیک و کلوپ الرژی و همه بچه های مریض دنیاست امین.

* رکسانا(مامان آرنیکا)
1392/2/4 11:38 ق.ظ

آرنیکا هم اسهال بود هم دفع خون داشت هم خس خس سینه و هم خارش و اگزما
مثل همه من زادتین می دادم و یه هفته هم قرصی بنام ایزوپرد...و بخاطر اسهال شقاق معقد هم پیدا کرد که خونریزیشو زیاد می کرد
دو هفته رژیم پایه گرفتم که شرایطش فرقی نکرد و به توصیه دکترش رژیم معمولی که چهار آلرژن اصلی رو حذف کردم فقط با یک سری آلرژن های تابلو مثل گوجه و ....
بعد یک مقاله آمریکایی خوندم که بچه رو نباید خیلی پاستوریزه بار آورد و باید در معرض آلرژن ها قرارش داد اینجوری شد که خودم کم کم شروع کردم به خوردن...نتیجه نمی گرفتم استپ می کردم و یک ماه دیگه دوباره امتحان می کردم ماده خاص رو
بعد هم واس آرنیکا لبنیات رو از دوغ شروع کردم و بعد کره و بعد ماست و خامه و رسیدم به خود شیر
تخم مرغ رو پنج بار امتحان کردم و هربار دلدرد و اسهال شد و اگزما زد که این بار آخر دیگه خبری نبود
خیلی وقته زادتین رو هم قطع کردم

و از همه مهمتر به خاطر حساس بودن من آرنیکا حساسیت تلقینی داشت که با قانون جذب و روان درمانی خودم آرنیکا هم بهتر شد ... خداروشکر

ازکی رژیم رو شکستم:
رکسانا(مامان آرنیکا)
1392/2/4 11:30 ب.ظ

تقریبا شش ماهش بود..هشت ماهگیش خودم همه چی می خوردم و حدود نه ماهگی هم از دوغ شروع کردم واس خود آرنیکا هر هفته یچیز جدید مثل ماست و کره و خامه و الان که یازده ماهشه چند روزه رسیدم به خود شیر که فرنی و سوپ شیر بهش میدم
گوسفندی رو خودم دوست ندارم و لب نمیزنم...واس آرنیکا امتحان کردم و ترش می کرد و دیگه امتحان نکردم

مطالب این قسمت شامله:
شیرخشکهای مخصوص آلرژی
لینک خوراکی های مجاز
فهرست مواد غذایی مجاز
غذاهای مفید و رژیمی

در این صفحه فهرست مواد غذایی مجاز برای بچه ها و مامانهاشون به نمایش گذاشته میشه:
البته قبل از خوندن به چند نکته توجه کنید: ممکنه بچه ای باشه که به این مواد ظاهراً مجاز هم حساسیت داشته باشه پس موادی رو که تا حالا امتحان نکردید رو با احتیاط مصرف کنید. 2- با توجه به سن بچتون نوع غذا رو امتحان کنید ممکنه یکسری از این غذاها برای بچه های زیر یکسال مناسب نباشه. 3- برای مقوی تر کردن غذای بچه میتونید به این غذاها مقداری از روغنی که مجاز به مصرفش هست رو اضافه کنید

*شیرخشک های مخصوص این بچه ها چند دسته اند:
اول ببلاک اچ ای که شیر گاوه که یکی از پروتئینهای آلرژی زاش حذف شده ولی بقیه پروتئین ها رو داره به خاطر همین هم درصد ایجاد حساسیتش بالاست
دوم شیرخشک های سویا که مطمئن ترینش ایزومیله که الان نایاب شده و بعد بیومیل سوی که درصد زیادی از بچه هایی که به پروتئین گاو حساسیت دارن به سویا هم حساسیت دارن
سوم نوترامیژن که شیر گاوه که کل پروتئین های حساسیت زاش حذف شده ولی بسیار تلخه در 5% موارد ممکنه حساسیت بده
چهارم نئوکیت که یک شیر کاملاً مصنوعیه به هیچ عنوان آلرژی نمیده ولی بدبو و تقریباً بدمزه است و به سختی گیر میاد تو هلال احمر و فقط با نسخه ....در مواردی باعث تشدید رفلاکس شده
پنجم آپتامیل که به سه صورت آپتامیل اچ آ...آپتامیل جونیورز و آپتامیل پپتی
هست..برای تهیه ی این شیر به داروخانه ها مراجعه کنید..فقط گرونتر از شیرخشکهای دیگه هست

*توضیحی که مامان جوجه در مورد آپتامیل پپتی برامون نوشته:

پروتیین اپتامیل پپتی به طور گسترده و کاملا هیدرولیز شده و تنها از نوع وی میباشد ( پروتیین کازیین حذف شده)
بنابریین طعمش بهتر از نوع حاوی کازیین هیدرولیز شدس

اپتامیل پپتی
حاوی ایمنوفورتیس است که مخلوط منحصر به فردی از گالاکتو و فروکتو (gos\fos)
که بعد از عبور از دستگاه گوارش در روده بزرگ سبب رشد باکتریهای مفید شده و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن میشود
حاوی 85 درصد پپتید با زنجیره کوتاه و 15 درصد امینو اسید ازاد است
اینکه بعضی از بچه ها بهشون نمیسازه شاید به خاطر این باشه که حاوی رو غن ماهی
contains milk& fish
iron...............3.9
calcalcium................345
mangnesum..........37
zinc.....3.7
protein.11.6
fat.............25.6
lactos........21.1
carbohidrates......52
aa49
dha......49
طعمش بد نیست
قیمتش 27 هزار تومن که خب واقعا زیاده
قوطیش 400 گرم
فرق اپتامیل پپتی و جونیور فقط و فقط در لاکتوز
که اپتامیل پپتی جونیورز بدون لاکتوز است

منطور از هیدرولیز شدن اینه که حلقه های پروتیین که دارای زنجیره های طولانی که برای بچه های ما قابل شکستن نیست
تو این شیرها به اصطلاح هیدرولیز میشه یعنی حلقه های پروتیین شکسته میشه به حلقه های خیلی کوچکتر که واسه این بچه ها قابل هضم و جذب باشه

حتماً با مشورت پزشک نوع شیر کودک خود را انتخاب کنید

**************لینک مفید برای خوراکی های مجاز************:

http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=420145&PageNumber=1

بیسکویت های بدون شیر و تخم مرغ:
? بیسکویت مینو با طعم نارگیل
مشخصات: جعبه بزرگ زرد رنگ
عکس :http://www.minoogroup.com/index.php?option=com_content&view=article&id=141&Itemid=212?=fa

? بیسکویت پتی بور گرجی
مشخصات: جعبه بزرگ قرمز رنگ
عکس: http://www.gorjico.com/spgorji/Default.aspx?app=Galleries&Page=GalleryItemShow&docId=11485&docParId=11466

?

طرز تهیه آرد برنج:
ابتدا برنج را کامل شسته و سپس چند ساعت خیس میکنیم و بعد توی یک سینی پهن میکنیم تا کامل خشک بشه بعد تو آسیاب آردش میکنیم ولی اینطور نیست که با یک بار آسیاب کردن کاملاً آرد بشه بلکه باید چندین بار الک و دوباره آسیاب کنید

طرز تهیه کرم سیب، گلابی و به:
ابتدا آب سرد را داخل قابلمه ریخته و سپس یک قاشق مرباخوری سر پر آرد برنج را روی سطح آب بپاشید تا آرد گوله نشود سپس قابلمه را روی حرارت قرار داده و با حرارت ملایم میگذاریم تا بپزد و کامل غلیظ شود وقتی به این مرحله رسید یک سیب یا گلابی و یا به را که داخل آسیاب کامل له کرده ایم به آن اضافه میکنیم و میگذاریم با حرارت بسیار ملایم در حدود چهار تا پنج دقیقه بپزد. در صورت تمایل یک قاشق چایخوری شکر هم میتوانید اضافه کنید وقتی از روی حرارت برداشتید میتونید یک مقدار شیرخشک یا شیر خودتون رو هم بهش اضافه کنید که مقوی تر بشه

کرم کدو حلوایی (کدو تنبل):
کدو حلوایی یا همون کدو تنبل آلرژی زا نیست و میگن خواص زیادی داره از جمله ویتامین A زیاد و برای سرماخوردگی هم مفیده البته این نوع کدو در فصل پاییز و زمستان وجود داره. برای تهیه این کرم یک مقدار از کدو رو ببرید (در حدود یک برش دو سه سانتی از کدو) و برش بزنید و در کف قابلمه بچینید روش رو شکر بپاشید و یک قاشق مرباخوری روغن مایع بریزید و بگذارید حدود نیم ساعت با حرارت بسیار ملایم بپزه بعد در میکسر لهش کنید. بقیه دستور دقیقاً مثل کرم سیبه فقط به جای سیب کدوحلوایی رو اضافه میکنید.

دنت بیسکویتی:
یک قاشق مرباخوری سرپر آرد گندم رو با یک قاشق مرباخوری شکر و یک قاشق مرباخوری روغن مخلوط کرده و آب سرد بهش اضافه کنید و روی حرارت ملایم بگذارید تا آرد کاملاً پخته بشه بعد چند تا بیسکوییت را داخل آب حل کرده و به مخلوط قبلی اضافه کنید وقتی که مخلوط ما خیلی خیلی غلیظ شد از روی حرارت برمیداریم و مقداری شیرخشک یا شیر خودمون رو اضافه میکنیم تا غلظتش مناسب بشه بعد در یخچال میگذاریم تا خنک بشه

طرز تهیه یک نوع شیرینی بدون شیر و تخم مرغ. کسانی که ممنوعیت مصرف گندم هم دارن میتونن به جای آرد گندم از آرد برنج استفاده کنن:
روغن جامد نصف پیمانه- پودر قند یک چهارم پیمانه - هل نصف قاشق چایخوری - آرد یک پیمانه - بکینگ پودر یک چهارم قاشق چایخوری .
فر را روی 300 درجه فارنهایت قرار بدهید تا گرم شود. روغن و پودر قند را با همزن بزنید تا لطیف شود. هل، بکینگ پودر و آرد را اضافه و سپس مخلوط کنید تا یکدست شود. خمیر را به صورت توپ های کوچک در آورده و در سینی فر بچینید و در طبقه وسط فر به مدت ده دقیقه بپزید. بعد از فر خارج کرده و بگذارید تا سرد شود و بعد از سینی جدا کنید.

مسقطی
نشاسته صد گرم ، شکر دویست گرم، آب سه پیمانه، گلاب یک پیمانه، روغن جامد چهل گرم، هل ده عدد
نشاسته را با آب سرد حل کرده و از صافی رد می کنیم، روی حرارت میگذاریم و دائم هم میزنیم تا کاملاً غلیظ بشه بعد شکر رو اضافه کرده و به همزدن ادامه میدیم سپس روغن رو اضافه میکنیم و هل آسیاب شده و گلاب رو و اینقدر هم میزنیم که وقتی با قاشق روی مواد بکشیم اثر قاشق باقی بمونه سپس از روی حرارت برداشته و در یک قالب مستطیلی پهن میکنیم و میگذاریم تا چند ساعت خودش رو بگیره بعد با چاقوی چرب شده برش میزنیم. میتونید گلاب و هلش رو هم حذف کنید هر چند دیگه عطر و بو نداره ولی چاره ای نیست

کیک بدون شیر و تخم مرغ
کسانی که ممنوعیت مصرف گندم هم دارن میتونن به جای آرد گندم از آرد برنج استفاده کنن:
آرد یک و نیم پیمانه - بکینگ پودر یک قاشق چایخوری - شکر یک پیمانه - آب سرد نصف پیمانه - آب میوه ( هر میوه ای که مجازید سیب یا گلابی) نصف پیمانه - وانیل نصف قاشق چایخوری
آرد و بکینگ پودر و شکر رو مخلوط کرده و روغن را بهش اضافه کنید سپس آب سرد و آب میوه و وانیل رو هم اضافه میکنیم به مدت یک ساعت در درجه حرارت صد و هشتاد درجه سانتی گراد در طبقه وسط فر- اگر فر نداشتید قابلمه تفلون رو چرب کنید و روی شعله پلوپز با حرارت کم قرار بدید حدود یکساعت و نیم زمان می بره برای اینکه ببینید پخته یک چنگال رو درون کیک ببرید اگر چیزی بهش نچسبید یعنی پخته .این کیک چون تخم مرغ نداره خیلی پف نمی کنه

نوع دیگری از کیک بدون تخم مرغ:

2 پیمانه آرد رو با 3/4 پیمانه روغن مخلوط کنید تا یکنواخت بشه . یک پیمانه شکر رو توی 2 پیمانه آب سیب(دستور اصلی شیر هست) روی حرارت حل کنید. مخلوط مایع رو با آرد و روغن قاطی کنید و خوب هم بزنید. آخر سر دو قاشق چایخوری بیکینگ پودر بهش اضافه کنید و خوب هم بزنید و توی قالبی که از قبل چربش کردید بریزید.زمان پختش هم نیم ساعت الی 45 دقیقه. تا 20 دقیقه در فر 170 درجه سانتیگرادهست اول در فر رو اصلا باز نکنید. دستور اصلی آرد گندم هست که برای بچه هایی که حساسیت دارند به جاش آرد برنج بریزید. بعدش وانیل داره که برای بچه های ما حذف میشه. و میتونید یه دونه سیب گلاب توش رنده کنید ترد و خوشبو و خوش طعمش می کنه کیک رو. آب سیب هم نداشتید همون آب معمولی بریزید. به جای سیب گلاب هویج هم میتونید توش رنده کنید. خلاصه یکی از این کارا رو بکنید که کیک خوشبو باشه یعنی یا آب سیب یا رنده کردن سیب یا هویج. اگر شیر خشک مخصوص هم دارید می تونید با آب درست کنید و بعد از حل کردن شکر شیر خشک توش بریزید.

شیرینی بدون تخم مرغ و شیر
آرد 5 پیمونه(سر شیشه شیر)روغن 3قاشق مربا.پودر قند 2قاشق مربا.نمک خیلی کم..اب نصف استکان..بگینگ پودر یک قاشق چای خوری ... اینا برا خمیر بودکه همه رو مخلوط میکنیم ..بعد میذاریم 2 ساعت استراحت بکنند
بعد به اندازه یه نارنگی از خمیر برمیداری و با وردنه صافش میکنی .با یه استکان یا هر وسیله گردی در میاری ..بعدسیب ورقه شده نازک رو که تو پودر قند غلطوندی میذاری تو خمیر گرد ودو طرف خمیر روهم میذاری.حدود 10 تا میشه.بعد میذاری تو سینی فر..با دمای 150 درجه نیم ساعت میپزی...این دستوری بود که من انجامش دادم..اگه تونستید بجای روغن کره بزنید وروی پایها زرده تخم مرغ بمالید که طلایی بشه

بیسکویت رژیمی
شیر خشک=2 لیوان
آرد =2 لیوان
روغن=2 لیوان
پودر شکر=1 لیوان

طرز تهیه:
آرد و شیر و روغن را با هم مخلوط می کنیم. سپس شکر را به آن اضافه می کنیم. خمیر بدست آمده را در سینی فر می ریزیم. (خمیر نباید به صورت مایع باشد) و به مدت ربع ساعت در فر با درجه حرارت متوسط می گذاریم بپزد. رنگ بسکویت باید سفید باشد چون بعد از بیرون آوردن خشک خواهد شد. بعد آنرا از فر خارج کرده می گذاریم خنک شود.

نوعی صبحانه:
بلغور گندم که باهاش حلیم درست می کنیم یا جو پرک شده رو با یه میوه سیب یا گلابی یا زردالو یا هر چی که مجازید با شکر یا اگه می تونید خرمای له شده بزارید بپزه بعد میکسش می کنیم و بهش شیر خشک اضافه می کنیم.

حلوا شکری :
آرد رو تفت بده (یک قاشق). بعدش کمی روغن مایع اضافه کن و باز تفت بده. بعدش بهش آب و شکر غلیظ اضافه کن تند و تند هم بزن میشه حلوا...اگه بخوای میتونی کمی هم توش شیر بریزی که بشه حلوای شیر.

معجون سرلاکی: (مخصوص بچه هایی که به تخم مرغ حساسیت ندارن)
چند تا بیسکویت رو در آب حل کنید و بذارید رو حرارت شروع میکنه به غلیظ شدن دوباره بهش آب و یک مقدار شکر اضافه کنید وقتی شروع به جوشیدن کرد یک زرده تخم مرغ رو بهش اضافه کنید و مرتب بهم بزنید تا تخم مرغ حالت بریده پیدا نکنه بعد از اینکه از رو حرارت برداشتید میتونید شیرخشک یا شیر خودتون رو هم بهش اضافه کنید. این میان وعده یک مقدار مزه سرلاک میده و خوشمزه است

حلیم:
ابتدا گوشت گوسفند، مرغ یا بوقلمون (هر کدوم که مجازید)رو با آب و پیاز و کمی زردچوبه بگذارید بپزه وقتی پخته شد نصف پیمانه گندم پرک رو اضافه کنید تا کامل پخته بشه و لعاب بندازه و غلیظ بشه در آخر مقداری نمک بهش اضافه کنید و مواد را داخل مخلوط کن ریخته و بگذارید تا کامل یکدست بشه.

کوکوی مرغ:
یک چهارم سینه مرغ + یک پیاز کوچک + یک عدد سیب زمینی کوچک + یک عدد هویج کوچک + نصف قاشق غذاخوری جعفری خرد شده
همه مواد را به جز جعفری داخل آسیاب ریخته تا کاملاً مخلوط شود سپس جعفری خرد شده و نمک و زردچوبه (در صورتیکه حساسیت نداشته باشد) را اضافه کرده و خوب مخلوط میکنیم سپس روغن را در قابلمه ریخته و بعد از اینکه داغ شد مواد را ریخته و حرارت را کم میکنیم تا مرغ با حرارت ملایم بپزد وقتی یکطرف طلایی رنگ شد کوکو را برگردانده تا طرف دیگر هم سرخ شود البته مواظب باشید خیلی برشته و خشک نشود تا بچه ها بتوانند راحت بخورند. دستور اصلی این کوکو با تخم مرغه اگر خودتون ممنوعیت ندارید که تخم مرغ اضافه کنید اگر بچه تون هم حساسیت نداره با زرده تخم مرغ براش درست کنید

کتلت:
گوشت چرخکرده گوسفند + یک عدد سیب زمینی کوچک + یک پیاز کوچک + نمک + زردچوبه(در صورتیکه حساسیت نداشته باشد) همه را با هم مخلوط میکنیم و در روغن سرخ میکنیم

دمی کلم قمری و هویج:

کلم قمری 1 عدد رنده شده درشت
هویج 3 عدد متوسط رنده شده درشت
تلخون (مشکوک شاید نزنید بهتر باشه) یک چهارم پیمانه ریز خرد شده.
گوشت چرخ کرده تفت داده شده با پیاز.
زردچوبه اگر مجاز باشید
زعفران اگر مجاز باشید

این دو تای آخری رو هم نریزید خوش رنگ میشه چون هویج خودش رنگ پس می ده.

هویج و کلم ها رو توی روغن خوب تفت بدید. آخر سر تلخون و زردچوبه رو اضافه کنید و چند دقیقه بچرخانید.

گوشت چرخ کرده رو با پیاز داغ آماده کنید. (اونایی که پیاز مجاز نیستن هم نریزن- طعم کلم قمری بوی بد گوشت پخته رو می گیریه)

مواد بالا رو مخلوط کنید و بذارید کنار بمونه.

3 پیمانه برنج رو بذارید مثل کته آماده بشه. وقتی آبش رو کشید مواد رو به برنج اضافه کنید و بذارید دم بکشه.

به همین راحتی غذای خوشمزتون آمادس...........

می تونید زعفران رو آخر سر بهش اضافه کنید.

طرز تهیه یک آش مقوی:
ماهیچه گوسفند یا در صورتیکه بچه تون به گوشت گوسفند حساسیت داره یک تکه گوشت مرغ یا بوقلمون رو بذارید کامل بپزه و سپس گوشت رو کاملاً ریز کنید تا وقتی بچه میخوره بدش نیاد. مقداری عدس و ماش رو بپزید بعد به گوشت اضافه کنید یک مقدار جو پرک و کمی برنج هم اضافه کنید و بذارید بپزه. سپس سبزی آش رو اضافه کنید در صورتیکه احتمال حساسیت میدید فقط گشنیز و جعفری اضافه کنید.یک پیاز هم سرخ کنید و به آش اضافه کنید در آخر هم رشته رو اضافه کنید و بذارید تا آش خوب جا بیفته این آش خیلی خوشمزه میشه و تقریباً مزه آش شله قلمکار رو پیدا میکنه و بسیار هم مقویه. اگر احتمال میدید بچتون به حبوبات حساسیت داره میتونید عدس و ماش رو هم حذف کنید. این آش برای خودتون هم قابل استفاده است

کرم کاستارد:
زرده تخم مرغ 1 عدد شیر خشک سویا یا هر نوع شیرخشکی که برای بچه هاتون مجازه 60 سی سی شکر 1 قاشق مرباخوری سر پر وانیل به مقدار خیلی خیلی کم همه مواد رو با هم خوب بزنید بعد داخل یک ظرف نشکن بریزید بعد درون فر با 180 درجه سانتیگراد و 20 دقیقه قرار می دهیم تا پخته شود اگر فر ندارید میتوانید ظرف را داخل یک قابلمه آب بگذارید و در قابلمه رو بذارید و با حرارت ملایم اجازه بدید تا مواد بپزه و کاملاً سفت بشه بعد داخل یخچال قرار بدید و بعد از خنک شدن بدید بچه هاتون نوش جان کنند طعمش مثل کرم کارامل می مونه. وانیل رو میتونید از مواد حذف کنید

طرز تهیه یک مخلوط میوه ای همراه باشیربرای عصر یا صبح:
1 عدد سیب 1 عدد گلابی (در صورت مجاز بودن) پوست کنده وخورد شده
125 میلی لیتر (fl oz 4) آب
1 یا 2 پیمانه شیر نئوکیت برای هر بار استفاده ( این دستور برای 4 بار تهیه مناسب است)
ابتدا میوه ها راداخل ظرف آب ریخته بگذارید 5 تا 10 دقیقه پخته شود بعد آب اضافه را خارج کنید وکنا بگذارید
ومیوه باقی مانده را خوب مخلوط کنید طوری که نرف وصاف شود اگر خیلی سفت بود کمی از آب کنار گذاشته شده به آن اضافه کنید.

میان وعده سبزیجات(برای 4 وعده)

هویج متوسط 1 عدد
سیبزمینی متوسط 1عدد
کدوسبز چند حلقه
پودر شیر نئوکیت 2تا3 پیمانه(در صورت تمایل)
ابتدا سبزیجات راپوست کنده حلقه کرده در آب بپزید همراه با 250 میلی ایتر آببهد از این که خوب پخته شد آب اضافه را از آن جدا کنید(حدود 80 میلی لیتر) وکنار بگذارید سبزیجات را به خوبی مخلوت کنید تا نرم وصاف شوند اگر غلط آن زیاد بود کمی از اب کنا گذاشته شده به آن اضافه کنید. (اجازه دهید سبزیجات خنک شوند) میتوانید قبل از هر بار استفاده در صورت تمایل2 تا 3 پیمانه پودر شیر نئوکیت به آن اضافه کنید.
این دستور رابا هر سبزی مجاز دیگر نیز میتوان تهیه کرد.

بیسکویت برنج
آرد برنج 190 گرم
مارگارین بدون شیر یا روغن جامد مجاز 60گرم
مخلوط میوه که دستورشو قبلا گفتم (بدون پودر شیر)30 گرم
شکر 2 قاشق چای خوری
تمام مواد راداخل ظرف ریخته وخوب با هم مخلوط کنید تا یک خمیر سفت حاصل شود.میتوانید در صورتی که خمیر خیلی سفت بود 1 یا دوقاشق چای خوری آب اضافه کنید.
از اضافه کردن آب بیش از حد لزوم بپرهیزید زیرا بیسکویت های شما سفت می شوند .
گلوله های به اندازه گردو از خمیر بردارید وروی سینی فر از قبل چرب شده(روغن مجاز) قرار دهید وبعد با چنگال روی آن ها را صاف کنید .بیسکویت ها را به مدت 20 دقیقه در فر با درجه حرارت 180 درجه سانتی گراد قرار دهید یا تا زمانی که روی بیسکویت ها کمی قهوه ای شود.سینی را خارج کرده وبعد از سرد شدن داخل ظرف در بسته نگه داری کنید

مافین کدو تنبل (حلوایی):
3 پیمانه آرد مجاز
2 پیمانه شکر
2قاشق چای خوری بیگینگ پودر(جوش شیرین)
1پیمانه روغن مجاز
2 پیمانه کدوتنبل پخته شده
ابتدا در کاسه ای بزرگ تمام مواد خشک را باهم مخلوط کنید سپس روغن وکدوتنبل را اضافه کرده وخوب مخلوط کنید .مواد راباضخامت کم به داخل ظرف مافین ریخته وداخل فر بادرجه حرارت 350 درجه فارنهایت برای حدود ا ساعت قرار دهید(نباید بعد ازفرو کردن چنگال به داخل مافین چیزی به آن بچسبد)
حدودا 10 مافین به شما میده

بستنی نئوکیت:

350 میلیلیتر شیر نئوکیت
80میلیلیتر مخلوط میوه (دسترشو قبلا گفتم)
2 قاشق غذا خوری آرد برنج
2 قاشق چای خوری شکر حل شده (در صورت تمایل)
ابتدا آرد برنج را داخل کاسه بریزی ومقداری از شیر نئو کیت را ریخته هم بزنید تا مخلوط شود سپس مابقی شیر را اضافه کنید وخوب به هم بزند سپس مخلوط را روی حرارت ملایم برای 3 تا4 دقیقه قرار دهید تا کمی سفت شود بعد هم بزنید تا توده تشکیل شود .بگذارید خنک شود سپس مخلوط میوه را به همراه شکر حل شده (عسل در صورت مجاز بودن) به آن اضافه کنید و خوب به هم بزند .مخلوط را داخل ظرف بستنی ویا قالب کیک کم ضخامت بریزید وذاخل فریزربگذارید تا زمانی که اطراف ظرف شروع به یخ زدن کند ( حدودا 1 ساعت ) اجازه ندهید مخلوط کاملا یخ بزند.
ظرف را خارج کرده وداخل یک ظرف یخ قرار داده وبا هم زن برقی خوب به هم بزنید تا یک مخلوط سبک وپر کف یه شما بدهد حدودا 3 دقیقه طول میکشد.
مخلوط را به ظرف بستنی دوباره برگردانید وداخل فریزر بگذارید تا کاملا یخ بزند.

کباب کوبیده
مواد لازم برای یک سیخ
گوشت چرخکرده گوسفندی به اندازه یک نارنگی
پیاز متوسط یک عدد
نمک به مقدار لازم
پیاز رو روی گوشت رنده میکنیم و نمک هم به مقدار لازم میزنیم و حسابی ورز میدیم تا گوشت به دست بچسبه گوشت حتماً باید دوبار چرخ شده باشه یا بریزید تو غذا ساز تا کاملاً چسبنده بشه بعد هم به سیخ بگیرید برای اینکه کبابتون خوب بشه باید گوشتتون روی سیخ نازک باشه و با حرارت زیاد و زمان کم کباب بشه اگر روی منقل نمیتونید توی فر از شعله بالاییش استفاده کنید سیخ رو نزدیک آتیش بگیرید و مرتب هم سیخ رو بچرخونید. در بچه هایی که به پیاز حساسیت دارن یک کم جعفری و یا گشنیز رو خیلی ریز کنید و بریزید توی گوشت و بگذارید دو ساعت بمونه بعد به سیخ بکشید

کباب کوبیده مرغ
مواد لازم برای یک سیخ
گوشت چرخ شده مرغ به اندازه یک نارنگی
پیاز متوسط یک عدد
نمک و زردچوبه به مقدار لازم

پیاز رو رنده کنید و نمک و زردچوبه هم اضافه کنید بعد گوشت رو به سیخ بکشید فقط چون گوشت مرغ خیلی به دست میچسبه حتماً موقع سیخ گرفتن دستتون رو خیس کنید. تمام نکاتی که برای کباب کردن کوبیده معمولی گفتم رو اینجا هم باید رعایت کنید.
برای بچه هایی هم که به پیاز و زردچوبه حساسیت دارن ترجیحاً جعفری و اگر نشد گشنیز بریزید بعد دو ساعت گوشت رو به سیخ بکشید.
نکته مهم در مورد کباب:
چون پیاز داخل کباب به خوبی پخته نمیشه به همین دلیل خیلی نفاخه حتماً بعد کباب یک چیزی برای برطرف کردن نفخ به بچه بدید و ترجیحاً به عنوان شام هم بهش ندید چون باید تا صبح بیدار باشه

روغن جامد 250 گرم
آرد نخودچی 125 گرم
پودر قند 125 گرم

طرز تهیه:
ابتدا روغن جامد، پودر قند را با هم مخلوط کنید و با همزن بزنید تا خمیر صاف، نرم و یکدستی درست شود.
آرد نخودچی را کم کم به مواد اضافه کنید و خمیر را ورز دهید تا به هم بچسبد.
سپس اجازه دهید خمیر24 ساعت داخل فضای آشپزخانه بماند. در این مرحله می توانید به دو روش عمل کنید: یا خمیر را داخل کیسه فریزر بگذارید و زمان دهید یا اینکه شیرینی را به شکل دلخواه فرم دهید و قالب بزنید، روی سینی فر بچینید و بعد از 24 ساعت سینی را داخل فر بگذارید.
برای درست کردن شیرینی می توانید خمیر را به قطر یک سانت روی سطح صافی پهن کنید و به صورت سنتی قالب بزنید یا اینکه به اندازه یک فندق از خمیر بردارید، داخل دست گرد کنید و روی آن را با نوک چاقو شکل دهید. همچنین می توانید با ماسوره شیرینی روی خمیرها را مانند گُل شکل دهید.
شیرینی های آماده را با فاصله روی سینی فری که کف آن کاغذ روغنی انداخته اید، بچینید
سپس سینی شیرینی را 20 دقیقه در طبقه وسط با حرارت 150 درجه سانتیگراد فر بگذارید تا شیرینی ها بپزند.

اگر ترازو هم ندارید این هم شیرینی نخودچی با مقادیر لیوانی دستورش مثل همون قبلیه:
آرد نخودچی : دو لیوان

پودر قند : یک لیوان

پودر هل : نصف قاشق چایخوری

?- روغن جامد : نصف لیوان

مواد لازم برای شیرینی بهشتی
آرد 500گرم
روغن 250گرم
پودر قند 250گرم
وانیل نصف قاشق چایخوری
ابتدا پودر قند و روغن و وانیل را مخلوط کرده و با هم‌زن به مدت سه دقیقه می‌زنیم تا نرم و لطیف شود و آرد را کم کم به آن اضافه کرده و خوب ورز می‌دهیم سینی فر را کاغذ روغنی گذاشته و از خمیرها گلوله‌های کوچکی درست کرده و با فاصله در سینی فر می‌چینیم. سینی را در فر با حرارت 170درجه سانتی‌گراد به مدت 15الی 20دقیقه بگذارید.
این شیرینی خشک را مدت طولانی در ظرف‌های دربسته می‌توانید نگه‌دارید.

نان صبحانه
مواد لازم :
آب گرم 1 پیمانه
شکر 1 قاشق غذاخوری ( و اگه نان شیرین دوست دارین ، یک سوم پیمانه یا 65 گرم )
خمیر مایه 1 قاشق غذاخوری یا 10 گرم
نمک 1 قاشق چایخوری سر صاف یا 4 گرم
روغن مایع یک هشتم پیمانه
آرد سفید 3 پیمانه

طرز تهیه :
آرد رو الک میکنیم ، نمک و شکر و خمیر مایه رو اضافه کرده و مخلوط میکنیم .
روغن و آب گرم رو اضافه کرده و خوب ورز میدیم تا یکدست بشه .
روی خمیر رو میپوشونیم و تو مکان گرم قرار میدیم تا به عمل بیاد .یک دقیقه خمیر رو ورز میدیم و بعد تو قالب پهن میکنیم و دوباره روشو میپوشونیم .نیم ساعت دیگه بهش زمان میدیم تا دوباره پف کنه .فر رو با حرارت 175 درجه ی سانتی گراد گرم کرده و به مدت نیم ساعت قالب رو تو فر میذاریم تا نون بپزه .

یک نوع شیرینی تر بدون شیر و تخم مرغ:
مواد لازم :
آرد: یک پیمانه
شکر: سه چهارم پیمانه
بیکینگ پودر: یک و نیم قاشق چای خوری
سس سیب شیرین نشده: یک سوم پیمانه
روغن مایع: یک چهارم پیمانه
آب میوه مجاز: دوسوم پیمانه
طرز تهیه: . فر را از قبل روی درجه 350 درجه فارنهایت (180 درجه سانتی گراد) گرم کنید. . درون یک قالب 21*21 سانتی متر را چربکرده و آرد بپاشید. . مواد را به ترتیب ذکر شده، کاملا با هم مخلوط کرده تا نرم و یک دست شوند. . مخلوط را درون قالب ریخته و آن را در فر به مدت 50 دقیقه حرارت داده تا خوب بپزد. . قبل از برش صبر کنید تا شیرینی کاملا سرد شود. . پس از سرد شدن شیرینی و برش آن،آن را با سس سیب تزئین کنید
* طرز تهیه سس سیب: تعدادی سیب بردارید. پوست و تخم آن ها را بگیرید. سپس آن ها را قاچ زده و بشویید.سیب ها را داخل ظرفی قرار داده و ظرف را روی حرارت بگذارید. سیب ها را پشت و رو نکنید تا اینکه کاملا بپزند. حالاسیب ها آماده است. با پشت قاشق، سیب های پخته را له کنید، سپس بگذارید کاملا سرد شوند.

مواد لازم برای سس مایونز خانگی:
زرده تخم مرغ .........................................یک عدد
سرکه.....................................................2 قاشق غذاخوری
یا
آبلیمو...................................................1 قاشق غذاخوری
نمک...................................................کمی
شکر...................................................1 قاشق مرباخوری
روغن مایع ........................................به مقدار لازم
اول زرده رو با سرکه یا آبلیمو و نمک و شکر مخلوط میکنیم و یک دقیقه با همزن برقی میزنیم بعد کم کم (یعنی خیلی خیلی کم) روغن مایع رو اضافه میکنیم و مرتب هم میزنیم اگر کمک داشته باشیم که کسی برامون روغن رو بریزه بهتره این کار رو اینقدر ادامه میدیم تا خوب سفت بشه توجه کنید که اگر روغن رو یک دفعه اضافه کنید و یا بعد از اینکه سفت شد باز روغن بریزید یک دفعه میبره و خراب میشه
اگر به سرکه یا آبلیمو مشکوک هستید حذفش کنید.

و اما خیارشور
طرز تهیه خیارشور فوری خانگی:
خیارها رو خوب بشورید و داخل شیشه بریزید چند شاخه شوید (دستور اصلیش ترخونه ولی چون ممکنه آلرژی زا باشه من نوشتم شوید) رو داخل شیشه بزارید و سه چهارم شیشه رو از آب نمک پر کنید و مابقی شیشه رو سرکه بریزید اگر به سرکه مشکوکید کلاً آب نمک بریزید. درش رو ببندید و دو روز در آفتاب بگذارید و بعد از دو روز بذارید داخل یخچال بعد از دو ساعت آماده خوردنه.

و اما کسانی که تخم مرغ نمیتونن بخورن و دلش هوس سالاد الویه کرده:
طرز تهیه سس مایونز بدون تخم مرغ:
این مقدار برای حدود نصف شیشه سس کوچیکه
دو قاشق غذاخوری سرپر آرد(دستور اصلی نشاسته است ولی بوی خوبی نداره بهتره با آرد درست کنید) رو با آب سرد حل کنید و بذارید رو حرارت ملایم و مرتب هم بزنید حدود یک ربع تا کامل بپزه بعد از روی حرارت بردارید و بذارید یک کم خنک بشه و خودش رو بگیره بعد کم کم بهش روغن مایع اضافه کنید و هم بزنید اینقدر اینکار رو ادامه بدید تا غلظت و یکدستی سس مثل مایونز بشه بعد یک مقدار سرکه در حدود دو تا سه قاشق غذاخوری، یک کم نمک و یک کم شکر و دو سه قطره آبلیمو اضافه کنید من دقیقاً مقدار نمیدونم چون هی ریختم و چشیدم بوش که نهایتاً مثل مایونز میشه طعمش هم اگه خالی بخورید نه ولی تو سالاد که میره مثل مایونز میشه. در ضمن الویه رو بدون تخم مرغ درست کنید

سرلاک خونگی
شیرینی بهشتی رو طبق دستوری که تو تاپیک نوشته شده درست کنید و بعد لهش کنید که یه پودر شبیه سرلاک بشه، بعد توش یکم از شیر خشک مجاز هم قاطی کنید، میشه خوراکی های دیگه ای که برای کوچولوهاتون مجازه هم قاطیش کنید، مثلا برای سرلاک موزی، موز رو خشک کنید و آسیاب کنید و یا موز تازه رو له کنید و بهش اضافه کنید، اگه از مغزها هم چیزی هست که کوچولوتون بهش آلرژی نداره میتونید آسیاب کنید و یه تفت کوچولو بدید توش اضافه کنید، بعد توی یه ظرف در دار نگه دارید و هر وقت خواستید بهش آب جوش اضافه کنید، برای بیرون از خونه و تو مسافرت خیلی خوبه.

یک نوع کیک مجاز دیگه:
آرد : 3 پیمانه
شکر 1 و3/4 پیمانه
آب :1 و1/4پیمانه
روغن جامد :1/2 پیمانه
بیکینگ پودر:2 1/2 قاشق چایخوری
نمک :1 قاشق چایخوری
وانیل:1و1/2 عصاره وانیل

3قاشق غذا خوری آب/3 قاشق غذا خوری روغن کانولا/2قاشق چایخوری بیکینگ پودر(خوب با هم مخلوط میکنیم)

تمام مواد رو با هم در یک ظرف بزرگ با همزن برقی مخلوط میکنیم بعد قالب مورد نظر رو چرب کرده کمی آرد میپاشیم ودر فری که از قبل با 180 درجه گرم شده برایه 40تا 45 دقیقه میگزاریم

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

شرح حالهای
بلفی
یکتا
بارون(مامان آنیتا)

*شرح حال بلفی(سعیده):

بلفی

1391/9/24 12:49 ق.ظ

میخوام قضایای آلرژی پسرم رو بگم که بدونید موادی که بهش آلرژی داشت رو تک تک تست کردم و دکترا که سهلن خدا هم بیاد بگه براش ثابت میکنم که پسرم به تک تک این مواد آلرژی رو نشون داد و من به چشمم دیدم.
یکماهش بود که دکترش بخاطر خشکیه پوستش و بالا آوردن شیرهای خشک معمولی به آلرژی شک کرد. لبنیات و پروتئین گاوی رو کلن ممنوع کرد. چک آپ دوماهگیش وضعیت اسفناک پوستش رو که دید تخم مرغ و غذاهای دریایی رو محدود کرد ولی مغزها و آلرژن های معروف مثل بادمجون کیوی و فلفل ...رو حذف کرد.
وضعیت بهتر شد ولی خوب نشد. چهار ماهش شد دوباره اوضاع رو به وخامت گذاشت. رژیمم رو کامل کردم. حتی تخم مرغ و ماهی رو هم کامل حذف کردم. حتی ناخنک هم نمیزدم به ممنوع ها. بردمش پیش دکتر منصوری. رژیمم رو تایید کرد و آز خون داد. تو آز خون فقط به شیر حساسیت نشون داد و بس. بیخیالش شدم.
پوستش شده بود مثل پوست مار. فلس فلس شده بود و با بلند شدن فلس ها از زیرش خون میزد بیرون. روزی حداقل پنج بار لختش میکردم و سر تا پاش رو چرب میکردم. روزی یکبار هم به توصیه دکتر ده دقیقه تو وان آب میشوندمش که پوستش نرم شه.
پنج ماه و پنج روزش بود که با فشار شوهرم و خانواده اش و خانواده خودم از شیر گرفتمش. چون با رژیم سنگین من بازم خیال خوب شدن نداشت. یک هفته بود ببلاک اچ آ میدادم و ندیده بودم وضعیتش بدتر شه. تا دو هفته بعدش هم خوب بود که یکهو باز همه علائم شروع شد. بردمش پیش دکتر منصوری. گفت به ببلاک اچ آ هم حساسیت داده. سعی کرد شیرم رو برگردونه که نشد. چون دفع خون نداشت و تو آزش به سویا حساسیت نشون نداده بود رفتم سراغ ایزومیل. خدا رو شکر ساخت بهش.
اول هشت ماهگی که نون رو به غذای کمکیش اضافه کردم. علائم شروع شد. دستم اومد که پس یکی از چیزایی که نساخته بود گندم بود. گندم رو یازده ماهگی تست کردم نشد. سیزده ماهگی تست کردم نشد. پانزده ماهگی دیدم علائم کمتری نشون داد. تا هجده ماهگی از یه نصفه کف دست لواش رسوندمش به سنگک و فهمیدم که حل شده.
زردچوبه اولین باری که ریختم تو غذاش مقعدش پر از جوش شد. دو ماه بعد تست کردم و آزاد شد
پیاز دقیقا مثل زردچوبه
گوجه فرنگی اولین بار که ریختم توی آبگوشتش؛ شبش خواب بود ها ولی مینشست به خاروندن پاهاش. تمام پاهاش رو خراش داده بود. دو ماه بعد باز تست کردم و آزاد شد.
پسته رو چند بار تست کردم و جوش زد و هنوز هم ندادم
تخم مرغ رو چند بار تست کردم که با اسهال و بلغم همراه شده و نمیدم هنوزم
موز رو واکنش پوستی داد ولی چون خیلی شدید نیست اگر بخواد بهش میدم.
آها اینم بگم. بعد از یه مدت رفتم پیش دکتر منصوری. وقتی روند رو براش گفتم گفت اینا دقیقا ممنوع های مرحله بعدی بودن. اگه شیرت رو قطع نمیکردی اینا رو به نوبت از غذات حذف میکردم. خودش گفت اگه هنوز شیر میدادی اولین چیزی که میگفتم قطع کن نون بود.
من امیرحسام رو پیش دکتر منصوری دکتر موحدی دکتر بمانیان که هرسه فوق متخصصین آسم و آلرژی بودن بردم.
دو تا دکتر اطفال و یه دکتر متخصص پوست و دکتر معتمد هم بردم.

اینا همه قسمت های بدش بودن. قسمت خوبش این بود که کلا با اسانس ها و در نتیجه با داروها از اولش مشکل نداشت. هر مارکی آهن و مولتی دادمش و به مشکلی بر نخوردم.
رفلاکس هم نداشت
یکسالگی حساسیت زدایی رو تحت نظر دکتر بمانیان شروع کردم و تقریبا 17 ماهگی میتونست روزی 200 سی سی شیر گاو بخوره.
الان همه محصولات گاوی و گوشت گاو رو هم میخوره.

**و اما بروز میکنیم در تاریخ تیرماه۹۲:

از عید ۹۱ که میشد 17 ماهش تا بهمن ماه ۹۱ هم نون و هم شیر رو خورد. به هر میزان که میخواست ولی عید 92 وزنش 11100 بود و بهمن ماه 11700. هرچی دکتر بردم و گفتم یه ایرادی هست هیچکی به حرفم گوش نکرد. بهمن ماه بردم پیش دکتر منصوری. قبول کرد که نمودار نسبتا افقیه. از رشد 50 درصد رسیده بود به زیر 10 درصد. آزمایش خون داد برای آلرژی (تست رست) توی آزمایش به گندم وبادوم حساسیت 1 نشون داد و به شیر و گوشت گاو حساسیت 2. دکتر منصوری گفت من خودم حساسیت زدایی رو کار کردم. گفت تحقیق و پایان نامه خودم بوده. ولی الان به این نتیجه رسیدم که تا سن مدرسه صبر کنم. اگه نشد حساسیت زدایی میکنم. گفت برای بچه های تاخیری (دقت کنید تاخیری ها) حساسیت زدایی جواب نمیده. چون اثر کوتاه مدت رو از بین میبریم ولی اثر بلند مدت رو نه. هیچکس نمیدونه تو دستگاه گوارش بچه داره چه اتفاقی میافته در اثر مصرف ماده الرژن وقتی واکنشش تاخیریه!

باز رفتیم تو رژیم. توی ماه اول رژیم یهو وزن 11700 رسید به 12300 و قدش هم نزدیک به دو سانت افزایش پیدا کرد. مطمئن شدم مشکل این بوده که من تمام این تقریبا یکسال رو بهش ماده آلرژن رو دادم که جلوی رشدش رو گرفته.

بخاطر حساسیت به گندم به سلیاک شک کردم. بردم پیش دکتر نریمان. تست داد. انجام دادیم مثبت شد. درجا گفت سلیاک داره. به حال نیمه جون بردم پیش دکتر معتمد. گفت تستش ناقصه. چند تا آیتم دیگه هم داد واسه آزمایش. بازم همه مثبت شد. افتان و خیزان رفتم پیش ایمانزاده. آندوسکوپی کرد. یه مقداری از پرزهای روده از بین رفته بودن. یعنی دقیقا چیزی که بهم گفت این بود که خیلی هم صاف نبود روده اش. (البته بگم زمان آندوسکوپی امیرحسام تقریبا 4 ماه بود که تو رژیم شیر بود و رژیم گندم رو هم فقط بخاطر انجام آزمایشها شکسته بودم. یعنی اگه آزمایشها زمانی که تو رژیم بود انجام میشد به نتیجه اش نمیشد اعتماد کرد و من هم مجبور بودم بهش نون بدم بخوره) خلاصه نمونه برداری کرد و فرستادیم پاتوبیولوژی. اونجا گفتن که سلیاک نیست. ولی دکتر ایمانزاده گفت این از بین رفتن پرزها بخاطر آلرژیه. خلاصه تاکید کرد که رژیم شیر و گندم و گوشت گاو و مغزها رو جدی بگیریم. شیر و گوشت رو یکسال و گندم و مغزها رو شش ماه

هنوز تو رژیمیم. وزنش مورچه وار میره بالا ولی خیالم راحته که میره بالا و ثابت نیست. به تولد سه سالگیش امیدوارم. ایشالا که چند وقت دیگه میام و خبر خوب شدن کاملش رو میدم

*شرح حال یکتا:

یکتا

1392/3/25 12:08 ق.ظ

سلام به مامانای عزیزم

دخترم حلما داره یکساله میشه از 5ماهگی متوجه شدم حساسیت داره و 5ماه رژیم گرفتم خیلیییییییی سخت بود دکترش هم دکتر افظلیان بود و دکتر لیدا عطارد هر دو معتقد بودن نیازی به رژیم سخت نیست فقط تا مدتی لبنیات مصرف نکن اما من خیلی چیزا رو نمی خوردم.
الان یک ماهه کره پنیر کیک بیسکویت و ... میخورم به دخترمم کره و بستنی میدم البته با اجازه دکترش وخدارو شکر واکنشی نداشته خیلی وقت نمی کنم شرح حالشو براتون بنویسم مامانای قدیمی تر شاید منو یادشون باشه از همتون ممنونم خیلی کمکم کردید.

سرم حسابی شلوغه سر یه فرصت از شروع حساسیت تا خوب شدن دختر عزیزم رو براتون مینویسم
تازه از مشهد برگشتم و با تمام وجودم برای سلامتی همی ی بچه ها دعاکردم ایشالله سلامتی و خوشبختی بچه های عزیزمونو شاهد باشیم

*شرح حالی که بارون از آنیتا در اختیارمون گذاشته:

حساسیت آنیتا از همون روزهای اول زندگیش شروع شد.. اما من از 3ماهگی فهمیدم که آلرژی داره..
15 روزه بود که سوختگی ناحیه ی پوشک شروع شد و بعد چندتا دونه ی قرمر روی دست و پا و ادامه ش هم با بی خوابی..2ماهش شد که مدفوعش تغییر کرد و من به خاطر برفک دهانش به عفونت روده شک کردم.اما با آزمایش فهمیدم که عفونت نداره و احتمال آلرژی رو دادم تا اینکه از 3ماهگی تخم مرغ و لبنیات و رب رو حذف کردم.... کم کم مدفوعش بهتر شد....تا واکسن چهارماهگی و قطره ی استامینوفن تایلانول و روز بعد با صورتی پر از دونه های قرمز مواجه شدم..ظهرش کل معده جهشی زد بیرون و بعد اولین نقطه ی خون.
رژیمم رو محدودتر کردم وفقط چندتا ماده میخوردم اما هیچ نتیجه ای از رژیم هم نگرفتم..
تا 6ماهگی به همین روش ادامه دادم.
از 6ماهگی رژیمم رو با توصیه ی دکتر و فشار اطرافیان بازتر کردم و فقط لبنیات و تخم مرغ و سویا و بادام و یه سری موارد مثه بادمجون و کیوی و گوجه خام و پیاز خام .. رو دورش خط کشیدم و باقی رو خوردم..چون دکتر نظرش این بود که آنیتا مطمئنا" به یک یا دو ماده ی آلرژن حساسیت داره.یکی دو هفته وضعیت روبه راه شده بود . تا اینکه دوباره بلغم و خون برگشت.. دوباره رفتم دکتر و این بار قرص نیزوپرد و فمی لاکت رو تجویز کردن... دفع خون قطع شد . بلغم هم دوباره قطع شد.. اما کم کم بلغم دوباره برگشت.
با توصیه ی دکتر تو 11.5 ماهگی تست پوستی دادیم و نتیجه همش منفی شد... و دکتر گفت کم کم شروع کن به تست مواد برا خود آنیتا. اما من اصلا" جراتش رو نداشتم.. چون آنیتا همچنان بلغم دفع میکرد و نمیشد فهمید حساسیت به اون ماده رو..
تا 12 ماهگی آنیتا -فقط برنج و گوشت گوسفند- خورد...-و همچنان دفع بلغم پابرجا-....تو این مدت بعضی مواد خیلی امن رو براش تست کردم اما بهش نمی ساخت و نفخ شدید میکرد.
یکساله که شد با خودم گفتم ...بخوره و بلغم دفع کنه بهتر ازینکه نخوره بازم بلغم دفع کنه....به غذاش سیب زمینی اضافه کردم و جالب بود که دیگه بلغم نداشت...هویج و باز هم بلغم نداشت.. شوید..جعفری.. مرغ...عدس..ماش...
و باز هم عادی بود شرایط. و زرده ی تخم مرغ... اما دوباره 2-3-روزی بلغم برگشت.. این وسط یه چیز مطمئن بودم اونم اینکه دفع بلغمش ربطی به مواد خوراکی نداشت.. و یه چیز شک داشتم اونم آلرژی شدید.
چند روز گذشت و باز شرایط عادی شد.. اما دوباره 2-3 روز دفع بلغم.. وباز شرایط عادی شد.
دکتر میگفت صبر کن.. آنیتا داره بهتر میشه..علائم آنیتا یکی یکی ناپدید شدن.
الان آنیتا 14 ماهشه و با غذاهای خودمون مشکلی نداره.. و میوه هارو هم میخوره.. ولی با تخم مرغ مشکل داره هنوز... شکر خدا خیلی خیلی بهتر شده..
یه بار گوشت گوساله خوردم و مشکلی پیش نیومد .. دکتر گفت میتونم لبنیات رو تست کنم..ولی خودم عجله ای ندارم.. یعنی اعصابم نمیکشه که خدای نکرده دوباره برگردیم به روزای قبل..
همینکه دفع بلغمش خوب شده خدارو شکر میکنم روزی هزار بار... آخه تا یه سالگی اصلا" نمیشد فهمید به چی حساسیت داره و به چی نداره.. فقط این بین یه چند روزی هی خوب میشد و من میفهمیدم با چیزایی که روز قبل خوردم مشکلی نداشته. پس یعنی بلغمش ربطی به غذاهایی که میخورم نداره.. دکتر میگفت دستگاه گوارشش تا یه سالگی خوب میشه که خدارو شکر شد.
به امید روزی که خبر سلامتی تک تک بچه های آلرژیک رو بشنویم
2456
شرح حالهای
مامان شایلین
آسمانه
مامان کیمیا

*شرح حال مامان شایلین:

مامان شایلین

1392/2/30 11:39 ق.ظ

با سلام به همه دوستان قدیمی وجدید

اگه یادتون باشه دخترمنم به خیلی چیزا آلرژی داشت تا جایی که میگفت مامانم از میوه ها فقط سیب وخیار وهویج بخوره گوشت گوسفند خرما برنج نون سیب زمینی ومرغ

راستش اصلا امید نداشتم دخترم با این شدت آلرژی که داره حالا حالا ها خوب بشه
به مدت یک سال پرهیز شدید داشتم ولی بعد یکسال از گوجه اندازه یه عدس شروع کردم بعد رب خونگی وکم کم میوه ها رو دونه دونه امتحان کردم

الان اومدم این خبر خوش رو که میدونم برای مامانایی که مثل من هستن امیدوار کننده هست بدم

دخترم20 ماهشه ومن حدودا 2 هفته است که با اجازه دکتر معتمد لبنیات رو با یه سی سی ماست براش شروع کردم والان میتونه تقریبا 50 سی سی شیر بخوره
رفتم رو شیر چون از ماست به شدت بدش میاد هر کلکی هم میزنم فایده نداره
البته خودم پنیر تا جایی که سیر بشم میخورم روزی یه پیاله کوچیک ماست و یه فنجون هم شیر میخورم

(یه جورایی جشن لبنیات گرفتم واسه خودم چون ناهار وشام هم نون وپنیر میخورم تازه دفعه اولی که پنیر خوردم از خوشحالی گریه کردم)

ولی گوشت گاو رو هنوز تست نکردم

اما دخترم هنوز به حبوبات حساسیت شدید داره تا جایی که با چندتا دونه باقالی خوردن من شکمش آبکی میشه یا اینکه هنوز هم باید بگردم و روغن بدونه روغن سویا پیدا کنم

گاهی اوقات به خودم میگم نکنه اصلا به پرتیین گاوی حساس نبوده و مشکل همین حبوبات بوده وچون حساسیت به پرتیین گاوی از همه معروفتره دکتر به ما گفت به پرتیین گاوی حساسه آخه من تو این مدت حتی یک بار هم جرات نکردم تستش کنم
به هرحال گذشت
اینهارو نوشتم واسه مامانایی که منو میشناسن تا خوش حال بشن ومامانایی که اول راه هستن تا امیدوار باشن
وبرای همه بچه ها آرزوی سلامتی میکنم

*شرح حال آسمانه:
*آســـــــــمانه*

1391/9/21 5:30 ب.ظ

من هم تجربه م رو می گم امیدوارم به درد کسی بخوره

شاید باورتون نشه اما یکی از بزرگ ترین حسرت های زندگی من اینه: "چرا دیر با این تاپیک آشنا شدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟"

دختر من مورد خاصی از آلرژی بود

نه دفع خون

نه بلغم

نه اگزما

نه خس خس

هیچی هیچی هیچی

حتی ریفلاکسش هم ریفلاکس پنهان بود و من خیلی کم می دیدم که بالا بیاره

تنها علامت بارزش کم وزنی بود که اکثر دکترا می گفتن می تونه ارثی و طبیعی باشه

و بی قراری شبانه که دیگه بهش عادت کرده بودم و فک می کردم مدل بچه م اینطوریه که شب ها نخوابه

دو سال تمام دختر من هیچ رژیمی نداشته

اما دو سالگیش یه مرتبه تمام مشکلات ریختن روی سرش و من تازه فهمیدم درد دخترم چی بوده و من حیف که جقدر دیر فهمیدم

دقیقا از دو سالگیش که با این تاپیک و راهنمایی های دلسوزانه ی دوستان آشنا شدم ما توی رژیمیم تا همین الان که نزدیک سه سالشه و شکر خدا خییییییییییییییییییلی بهتره

دختر من یک سالگیش ده کیلو بود و دو سالگیش ده و هشتصد!!!!!!!!!!!! یعنی تنها هشتصد گرم طی یک سال!!!

در حالی که چهار ماه اول وزن گیریش عالی بود و تا یک سال رو هم تقریبا خوب طی کرد

قصد ندارم کسی رو بترسونم یا نگران کنم یا بگم که آلرژِی خوب نشدنی هست و ...

منظورم اینه که نمی تونیم بگیم چون یک ماه دفع خون بچه قطع شد یعنی از اول رژِیم گرفتن اشتباه بوده

تجربه ی بهار عزیز دقیییییییییقا برای ما رخ داد چون راس دو سالگی یه مرتبه دخترم به حال وحشتناکی رسید که همه ی علائمی که طی دو سال قبلی زندگیش نداشت رو با هم بروز داد

مشکلات تنفسی

اگزما

بلغم و ...

رژیم باعث شد وزن گیریش بهبود پیدا کنه، ریفلاکسش درمان بشه، شب ها راحت بخوابه و آرامش روان من برگرده :)

*شرح حال مامان کیمیا:

مامان کیمیا

1392/2/8 11:19 ب.ظ

سلام مامان های گل

این تاپیک به طرز خیره کننده ای بلنده.
من فقط اومدم که تجربیاتم رو بگم برای مامانهایی که شرایط مشابه رو دارند. شاید مفید بود.

دختر من در ابتدای تولد جوش پوشک داشت در حد تیم ملی. هر کاری که می کردیم بدتر می شد. اولش با پوشک پمپرز شروع کرده بودیم ولی بعد همه جور خارجی و ایرانی را امتحان کردیم جواب نداد. هر متخصص کودکی که می شنیدیم خوبه می رفتیم. گفتند باید باز باشه همیشه. چند روزی کلا باز بود و زیر نور چراغ مطالعه تا زخم هاش خوب بشه ولی نمی شد. در ضمن همیشه هم پی پی می کرد و امکان نداشت فقط جیش کنه.

چند بار تشخیص آلرژی گذاشتند براش ولی چون رژیم غذایی رو که به من توصیه می کردند خیلی خانمان برانداز بود تلاش می کردیم یک دلیل دیگه برای مشکلش پیدا کنیم. یکی از دکترها به من گفت نباید شیر گاو- گوشت گاو- تخم مرغ- کلیه مغز های آجیل جات- سویا و یک مجموعه چیز دیگه که یادم نیست رو بخورم. اما سرانجام کوتاه اومدم و قبول کردم احتمال حساسیت به مجموعه زیادی از چیزها از جمله پروتین گاوی رو جدی بگیرم. دو سال تمام گوشت گاو - شیر گاو و هر محصولی که شیر گاو داشت (کیک- بیسکوییت- شیرینی و هر چیزی که کمی شیر خشک داشت ) رو تحریم کردم. حتی به شیر سویا هم حساسیت داشت و البته به بادام. هر چند وقت یک بار هم مشکلش بر می گشت که نشون می داد من چیزی خوردم که نباید می خوردم. تا دو سالگی این جوری بود و بعدش یواش یواش خوب شد. به خصوص وقتی از پوشک گرفتمش.

راستی بین همه کرمهای سوختگی پای بچه ای که امتحان کردم کرم egozite که مال شرکت ego استرالیا بود از همه بیشتر جواب می داد.(مطمین نیستم املاش رو درست نوشته باشم آخه ماجرا مال سه چهار سال پیشه)

مامان کیمیا

1392/2/8 11:29 ب.ظ

لان رفتم یک ذره از پست های قبلی رو خوندم

عزیزان این قدر نا امید نباشین. تموم میشه این روزها . من فکر می کردم دو سال شیر و بقیه محصولات گاوی نخورم لابد از پوکی استخوان می میرم ولی دو سال گذشت و هیچ اتفاق بدی هم نیفتاد.

به شکل یه ماجراجویی بهش نگاه کنید. می تونید کلی ناز کنید موقع غذا خوردن :)) کلی کله پاچه بخورید بدون این که عذاب وجدان داشته باشین :))

تازه چون مجبورین قبل از خوردن هر محصول کارخونه ای مواد تشکیل دهنه اش رو بخونید کلی به اطلاعات علمی تون هم اضافه میشه. مثلا کشف می کنید که تو یه چیزهایی شیر خشک می ریزند که عقل جن هم بهش نمیرسه :))

ولی زود تموم میشه. باور کنید.
شرح حالهای
نگین
بهارک

*شرح حال نگین:

نگین (مامان بردیا)

1391/12/26 11:27 ب.ظ

بچه ها دوست ندارم جو منفی راه بیفته ولی من هم تجربه خودم رو براتون میگم

پسر من از روز اول تولدش یعنی از توی همون بیمارستان صورتش و بدنش دونه میزد و ما هم نمیدونستیم که از چیه. تا اینکه توی یک ماهگی تبدیل به اگزمای وحشتناکی شد که حتی یه جای سالم توی صورتش و سرش نداشت. یعنی اصلا پوستش قابل دیدن نبود. حتی پلک چشماش و توش گوشش هم اگزما بود. یه زخم یه تیکه که اگر عکسش رو براتون بذارم حالتون بد میشه.

دکترا به من همون رژیم 4 تا آلرژن اصلی رو دادن ولی من با این تاپیک آشنا شدم و تصمیم گرفتم رژیم پایه بگیرم. دو هفته گرفتم و هیچ بهبودی در کار نبود. حتی یک ذره.........

کم کم هویچ و سیب زمینی و سیب و بقیه چیزهای رزِم پایه هم حذف شد و یک ماه آخر رسیدم به مرغ و برنج. من خودم لاغر هستم و با دو ماه رژِیمی که گرفتم شدم 46 کیلو به اضافه افسردگی بعد از زایمان که با رژیم شدیدتر و شدیدتر شد.

تا اینکه یه روز توی خونه غش کردم. از اون روز دیگه شوهرم مخالف صد در صد شیر دادن من شد. حق هم داشت. با اون رژیمی که هنوز هم پسرم باهاش واکنش داشت هم من داغون میشدم و هم بچم.

بالاخره راضی شدم از شیر بگیرمش هر چند که خیلی بابتش غصه خوردم. ولی از روز اولی که بردیا نئوکیت خورد به وضوح بهتر و بهتر شد.

الان از اینکه خودم بهش شیر نمیدم ناراحتم ولی از اینکه میبینم با نئوکیت روند بهبودی بهتری داره خوشحالم.

اینها رو گفتم که بگم همه بچه ها درصد شدت آلرژیشون یکسان نیست. یعنی ممکنه مثل بچه من شیر مادر نه تنها کمکی به خوب شدنش نکنه بلکه نتیجه عکس هم داشته باشه.

در نهایت هر مادری حتما بهتر از هر کس دیگه ای میدونه صلاح بچش چی هست. ولی باز هم اگر زحمت میکشید و به مامانهای تازه وارد راهنمایی میکنید این رو هم در نظر بگیرید که آلرژی متاسفانه در هر بچه ای فرق میکنه و یک سری راهنماییهای عمومی مناسب همه نیست.

*شرح حال بهارک:

بهــــــــــارک
1391/9/21 6:10 ب.ظ

تا 3 ماهگی پسرم از ترس کولیک شیر نمیخوردم تا نفخ نکنه. پسرم فوق العاده آروم بود و خندان، وزنش هم زیاد بود نسبت به سن و وزن تولدش. فقط ریفلاکس خفیف داشت که دکتر خاوری گفته بود نیازی به درمان نیست و مهم نیست.
بعد از سه ماهگی شروع به خوردن شیر کردم که پسرم یهو بی قرار شد، ریفلاکسش شدید شد که رفتیم سونو و مشخص شد علت فیزیکی داره و دهانه معده گشاده. اون روزها آردا اصلا شیر نمیخورد و با اینکه گرسنه بود سرش رو برمیگردوند. چند روز بعد شد اگزمای شدید زد درست فردای روزی که من 2 لیتر شیر خورده بودم! همون موقع 100% فهمیدم که به شیرگاو حساسیت داره و رژیم شروع کردم. از طرفی درمان ریفلاکس رو هم شروع کرده بودیم. خلاصه که سر 4 ماهگی 2 تا دندون در آورد پسرم. همه این مسائل دست به دست هم داده بودند تا آردا بیقرار بشه... خلاصه یک ماه طول کشید همه چیز. بعدش که رژیم شروع کردم در عرض یک ماه همه چی آروم شد و دوباره همه چی مثل قبل شد و یک ماه بعدش داروی ریفلاکس هم قطع شد و فقط قرار شد من تا 18 ماهگی پسرم رژیم گاوی بگیرم.
الان هم برای تمام غذاهای سابق جایگزین پیدا کردم و اصلا رژیم اذیتم نمیکنه. پسرم مثل قبل هست، خوب وزن میگیره، خوب میخوره، خوب میخوابه، فعالیتش خیلی جلوتر از سنش هست.
خودم همه چی میخورم، پسرم هم همه چیزهایی که هم سن هاش میخورن میخوره غیر از محصولات گاوی

بهــــــــــارک
1391/11/5 1:44 ب.ظ

سلام
برای اونهایی که یادشون هست میخوام بگم:
من همچنان به آردا روزی چند قاشق ماست میدم. اگه نخورد آش دوغ یا ماست درست میکنم. ماست ترش دوست نداره براش ماست خامه ای میگیرم و توش مربا میریزم و میخوره البته زیاد نه
رژیم خودم هم کاملا آزاده ولی باز هم احتیاط میکنم. همه چی میخورم حتی شیر گاو ولی به مقدار کم چون میترسم
تو این مدت باز هم وزن گیری پسرم نرماله ولی فقط یکبار استفراغ کرده که دکتر عطارد گفت اگه تکرار بشه ماست و دوغ خودش رو قطع کنم ولی رژیم خودم همچنان آزاد میمونه
دو روز هم کمی بیقرار شد آردا که دیدیم باز هم داره دندون درمیاره! دندونهای 9-10 در 9 ماهگی دارن درمیان میخوام سرموبزنم به دیوار... کلی لاغر کردند
پسر تپلم رو این دندونها

ظاهرا ما از دست این آلرژی لعنتی خلاص شدیم. امیدوارم همه زود زود راحت بشن

بهــــــــــارک
1391/11/17 3:50 ب.ظ

یکبار دختر خالم با بچه های خودش به آردا آب گوشت (گاوی) داده بود و من 2 روز بعدش فهمیدم که هیچ چی نشده بود و خودم هم یکبار شیرینی خامه ای و یکبار هم آش کشک خوردم و اتفاقی نیافتاد
رفتم پیش خانم دکتر لیدا عطارد و ازش خواستم تست انجام بده
در کمال ناباوری تمام تست منفی بود
زیر نظر ایشون اول شروع کردیم به چالش
هفته اول من فقط دوغ خوردم... بدون محدودیت در مقدار= هیچ چی نشد و 160 گرم وزن اضافه کرد آردا
هفته دوم من ماست خوردم و به آردا دوغ دادم= هیچ چی نشد و آردا 110 گرم وزن اضافه کرد (البته سرما هم خورده بود)
هفته سوم من شیر خوردم و آردا ماست خورد= هیچ چی نشد و آردا 200 گرم وزن اضافه کرد فقط یکبار استفراغ کرد و گاهی اطراف دهنش دونه میزنه
از اون روز رژیم من کاملا آزاد هست و آردا هم میتونه ماست بخوره. خانوم دکتر عطارد گفت دونه زدنهای دور دهان اصلا مهم نیست، اگه بیقرارش نمیکنه و وزن هم میگیره و دفع خون هم نداره لزومی نداره رژیم بگیرم. اگر آردا باز هم استفراغ کرد باید ماست به خودش ندم ولی رژیم خودم دیگه کاملا آزاد هست

راستی............ خانوم دکتر معتقد بود آلرژی آردا خفیف (تیپ 4) هست و فقط تیپ 1 ها باید رژیم سر سخت بگیرند.
اون چالش هم که انجام دادیم برای مشخص شدن شدت آلرژی بود. اگه شدیدتر بود 3 ماه دیگه باید رژیم ادامه میدادم و بعدش شروع به حساسیت زدایی میکردم. البته دقیقا این جکله رو هم اولش بهم گفت: فصل ماست و شیر گوسفندی داره میرسه... عجله نکنید.

از وقتی رژیم رو شکستم هر هفته آردا 200 گرم وزن میگیره.... انشالله همه از دست این رژیم راحت بشن

بهــــــــــارک
1392/1/23 2:34 ق.ظ

سلام به همه
من خیلی وقته مسافرت بودم و نیومدم، نمیدونم کسی من رو یادش هست یا نه
من همونی ام که پسرم فقط به پروتئین گاوی حساسیت داره البته به صورت خفیف و رژیمم رو دکتر عطارد آزاد کرد و قرار شد با احتیاط به پسرم لبنیات بدم همه چیز غیر از شیر
الان پسرم یکساله داره میشه من همه چی میخورم خدا رو شکر ولی پسرم با مقادیر زیاد لبنیات ریفلاکس میکنه، یعنی به سکسکه می افته و محتویات معد ه اش میاد بالا ولی استفراغ نمیکنه... البته دور دهانش هم دونه میزنه که خیلی خیلی کمتر از قبله و اصلا مهم هم نیست
مثلا در حد یک قاشق غذا خوری بستنی میخوره یا خامه میخوره چیزی نمیشه اما بیشترش رو نه
آش دوغ فراوان میخوره و چیزی نمیشه

سفیده تخم مرغ رو امتحان کردم 2 روز اسهال شد... یک ماه بعد دوباره امتحان کردم فقط یک روز و خفیف اسهال شد ولی داخل غذا مثلا کتلت، هیچ مشکلی پیش نمیاد.... یک ماه دیگه دوباره امتحان میکنم

بهــــــــــارک
1392/2/7 12:03 ق.ظ

سلام دوستان
من باز برگشتم

پسرم چند روزی هست که یکساله شده و آلرژی کامل تموم شده. خدا رو شکر
من بهش دنت میدم که 80 درصد شیر داره، نون خامه ای میدم و .... خدا رو شکر حتی دهنش هم دونه نمیزنه

خدایا شکرت....... ما خلاص شدیم! الان دیگه پسرم همه چی میخوره. خدا به همه مامانها هم صبر بده ، دیر یا زود همه راحت میشن
این پست شامل تجربه ی تست پوستی مامان آوا
تست پنل و تست پچ باونی اردیبهشت
وشرح حال مامان جوجه میباشد

**تجربه ی تست پوستی مامان آوا:

مامان آوا

1391/10/10 12:18 ق.ظ

سلام به دوستان
من امروز مطب موحدی برای آریای 4 ماهم تست پوستی دادم

18 تا ماده رو تست کرد

فقط شیر گاو-گوشت گاو-افزودنیها-سفیده تخم مرغ و زرده تخم مرغ مثبت شد

البته سه تا لیست 50 قلمی داده که نخورم

از چیزهایی که میخوردم نان تست ورشته و ورمیشل و ماکارونی بود که فکر نمیکردم ممنوع باشه
مخصوصا نوشته نان تست سه نان
و هر جایی که نوشته آلبومین- لسیتین -لیزوزیم -گلوبولین
اگر فرصت کنم لیست هاش رو مینویسم

مامان آوا

1391/10/10 1:15 ق.ظ

شیر گاو

ماست پنیر دوغ که خامه کشک کیک بیسکویت سرلاک پنیر پیتزا سوسیس کالباس و محصولاتی که در تولید آنها از شیر خشک و یا پودر آب پنیر به کار رفته باشد-بیشتر شکلاتها و دسر ها کرم کارامل کرم کاستارد بعضی نان ها (نان تست سه نان) شیر بز (چون پوتئین آن بسیار مشابه شیر گاو است )-بستنی

افزودنی های غذایی

سرلاک سوسیس کالباس انواع سس ها دلستر نوشابه آبمیوه های صنعتی شیر های طعم دار بیسکویت های کرمدار ژله پاستیل کنسرها مثل تن ماهی ترشیجات خیار شورهای صنعتی زعفران بعضی شکلات ها پفک و چیپس دنت بستنی های اسانس دار مانند شکلاتی زعفرانی توت فرنگی ... و تمام محصولاتی که دارای نگهدارنده است

تخم مرغ

بستنی کیک بیسکویت انواع رشته ها ماکارونی سوپ آش سس مایونز بعضی دسرها پاستا کرپ ها پودینگ سوفله پنکیک ها و تمام غذاهای دارای تخم مرغ مانند الویه کوکو ته چین نان تست و نان فرانسوی پروتئین موجود در تخم پرندگان مشابه مرغ مانند شتر مرغ و بلدرچین و... تخم مرغ را به صورت خام آب پز و سرخ شده نباید مصرف کنید نامهای دیگری که نشان دهنده وجود تخم مرغ است (لبومین- لسیتین -لیزوزیم -گلوبولین )

بعضی واکسن ها مثل آنفولانزا و تب زرد

البته بچه من 5 قلم از تستش مثبت شد کسایی که بیشتر مثبت نشون میداد لیستاشون اضافه میشد

مثلا آریا سویا و گوجه فرنگی و ...منفی شد
من امروز در نیم ساعت که مطب بودم حد اقل 5 تا بچه زیر 7 ماه رو تست کرد
یه دختر کوچولو دیدم صورتش دور از جون همه مثل جذامی ها شده بود از اگزما دلم ریش شد
خدا رو شکر می کنم که اینجا میتونیم با هم همفکری کنیم و به بچه هامون کمک کنیم
از همه مامانا که از اطلاعاتشون استفاده کردم هم متشکرم

البته من بازم خودم رزیمم رو رعایت میکنم و مرکبات و گوجه و.. رو نمیخورم،اینجوری خیالم راحت تره تا 6 ماهش بشه کم کم اضافه میکنم

*تجربه ی تست پنل و تست پچ توسط بانوی اردیبهشت:

بانوی اردیبهشت

1392/4/29 5:20 ب.ظ

ما رفتیم آزمایش خون دادیم...بعد دکتر گفت همون پنل هست اما به جای اینکه بچه رو خراش بزنن..روی خون امتحان میکنن...
به شیر و انواع پنیر و سفیده و زرده تخم مرغ و کازئین + 1و +2 بود بقیه 0

حالا فردا میریم پچ رو هم دکتر بخونه..تقریبا همون مواد آز خون هست فقط دکتر گفت اگه واکنش تاخیری باشه معلوم میشه
بانوی اردیبهشت

1392/4/29 5:50 ب.ظ

دکتر ادیب گفت آز خون همون تست پوستی هست! پنل

پچ 20 تا ماده بود..دو تا برچسب 10 تایی چسبوندن به پشتش...

کنجد و گوشت گاو و گوسفند و ماهی و انواع آجیل و سفیده و زرده تخم مرغ رو یادمه

هم آز خون دادیم..که دکتر گفت همون تست پوستی پنل هست...منتهی فقط واکنش های سریع رو میگه..یعنی
+هاش درسته..._ هاش نه لزوما

بعد رفتیم مطب تست پچ دادیم که دو تا برچسب حاوی مواد الرژن که بالا گفتم چسبونده به پشت ادیب...
48 ساعت بمونه...بعد بریم دکتر پشتشو ببینه و نظر بده
میگه این واکنش های تاخیری رو هم نشون میده
بانوی اردیبهشت

1392/4/31 9:31 ق.ظ
سلام دوست جونیا...خوبین؟
من اومدم جواب تست پچ ادیب رو بگم...

خوب واکنش های ادیب تاخیری بود و تو این تست حسااااااااابی شرمنده مون کرد:::
بچه ام 8 ماهه داره تخم مرغ مییخوره!

خوب واکنش شدید:
یه سفیده تخم مرغ و کنجد

عدم واکنش فقط به:
برنج و گوشت گاو!!! و تا حدی جو

واکنش متوسط به :
انواع آجیل،گوشت ماهی،مرغ ،گندم،ذرت،گوشت گوسفند

و از همه جالب تر: سیب زمینی!!
اینو دیگه باورم نمیشددد

خوبه هویج تو تست نبود والا اون هم ممنوع میشد!

حالا پیشنهاد خود دکتر جالبه:
گوشت گوسفنر بخور...گاو نه...جو ممنوعه اما نون گندم میتونه بخوره...برنج و مرغ و هویج
تو میوه ها: فقط هلو و زرآلو و موز و سیب...خیار و هندونه ممنوع

دیگه تا یک ماه غذای ما دوتا اینهاست البته حبوبات هم میتونیم بخوریم...تا ماه بعد اگه اوضاع خوب بود..سویا و گوشت گاو اضافه میشه!

این در حالی هست که تو آزمایش پنل فقط سفیده و زرده تخم مرف و شیر +بود و همه چی بدون واکنش!!!

*شرح حال مامان جوجه:

مامان جوجه

1391/9/25 10:52 ب.ظ

مامانا سلام
پسرمن الان 14 ماهشه
وقتی به دنیا اومد تا 15 روزگی فقط شیر خودم رو میخورد همش گریه میکرد و 600 گرم وزن کم کرد
؟؟؟/!!!!!!!!!!!!!
واسش شیرخشک کمکی شروع کردم البته باید هر بار بعد از دادن سینم شیر خشک رو هم میدادم کمکم پسرم وزن گرفت
البته هر وقت سینم رو بیشتر میدادم پسرم بازهم وزن کم میکرد و من خیلی تعجب میکردم و البته اسهال کم و سوختگی مقعد هم بادادن سینم بیشتر میشد
پسرم رو دکتر بردم هیچ تشخیصی ندادند ؟؟؟؟؟؟؟؟
ومن مجبور شدم شیر خودم رو قطع کنم البته این رو هم بگم که واسه این موضوع افسردگی گرفتم و به شدت رو حیم خراب شد
و اینقدر تو اون مدت گکریه کردم که 15 کیلو وزن کم کردم

همه چیز خوب پیش میرفت پسرم کاملا تپلی شده بود و سالم و سرحالو همه حرکاتش جلوتر از سنش بود

تا اینکه تو 8 ماهگی 18 روز اسهال داشت و من تو این 18 روز بارها دکتر بردم و ازمایش دادم ولی تشخیصی ندادند
دوباره تو اول 9 ماهگی اسهال و استفراغ گرفت که باعث شد تو بیمارستان بستری بشه
و این بار البته با اشنا شدن خودم با کلوب و کمک یه دکتر رزیم رو شروع کردم و پسرم خوب شد و معلوم شد الرزی داره

دوباره روحیم داغون شد
روزای سختی رو میگذروندم

تقریبا یک ماه پیش بود که یک کم شیرینی بهش دادم که واکنش اول نشون نداد ولی اگر تکرار بشه واکنش نشون میده و

الان بیشتر واکنشهاش به صورت کولیک شدید رودس

جدیدا میتونه گوشت گوسفند رو هم تحمل بکنه و بدون واکنش بخوره.

*شرح حال آوینا:

آوینا

1392/3/26 12:10 ب.ظ

سلام به همه دوستان عزیز ونازینین
من این تاپیکو تقریبا پیگیری کردم....شرح حال ها رو خوندم...
حالا از دخترم براتون بگم...

دخترم الان 5 ماهو نیمشه ...با وزن 3900 متولد شد از اول سینمو نگرفت ...شیر خشک ببلاک کامفورت میخورد تا یه ماهگی که تو مدفوعش رگه های خونی دیدم رفتم دکتر بهش ال 110 داد(چه دکتر خنگی!)
دیگه خون مدفوع قطع شد و تو ازمایشم دیده نشد...
تا 3 ماهگی که بالا میاورد دکتر گفت وزنش خیلی کمه و بیومیل پلاس داد و گفت که باید ا ماه چهار کمکی شروع بشه
تا اینکه دیدم چند وقتیه اصلا به شیر میلی نداره و با اینکه از اول فقط تو خواب میخوره حالا دیگه تو خواب هم نمیخوره ...
رفتم پیش دکتر نجفی براش عکس رنگی نوشت که ببینه علت بی اشتهایی انسداد مری نباشه که خداروشکر نبود ولی ریفلاکس رو نشون میداد

از ادرار سالم بود و گفت دخترم الرژی داره و باید شیر نئوکیت بخوره و لاغیر
تو اون ماه فقط 200 گزم اضافه کرده بود

دو هفته بعد از شروع نئوکیت 350 گرم به وزنش اضافه شده بود خداروشکر و گفت حتی مولتی هم ندم چه برسه به غذای کمکی که با تجویز دکتر خنگ قبلی انجام شده بود

البته ناگفته نمونه که تو این مدت با قطره چکون 800 و 900 سیسی بهش شیر میدادم چون دیگه شیشه هم نمیگرفت حتی تو خواب یعنی نصفه شب با قطره چکون...تصور کنید!!

تا اینکه بعد از دو هفته اروم اروم اشتهاش به نئوکیت باز شد طریکه تو خواب با شیشه میخوره...
دکی گفت دیگه اینقدر ره نئوکیت عادت کنه شیرای دیگه رو نخوره
حالا گفته تا دو ماه هم بهش روزی 4و نیم سیسی رانیتیدین خارجی بدم

این بود داستان دختر منو الرژی ....دوست دارم تو جمعتون تا خوب شدن کامل دخترم باشم انشا الله
2714
مامانه نینی من یکبار بچم سه ماه و نیمش بود که یک نقطه کوچک خون تو مدفوعش دیدم ولی دیگه تکرار نشد دکتر گفت احتمالاً حساسیته و اگه تکرار شد بیا براش آزمایش مدفوع بنویسم این قضیه تکرار نشد تا 5 ماهگی که غذا رو براش شروع کردم همون روز اول فرنی درست کردم و توش کره ریختم صبح که بهش دادم عصری تو پوشکش خون بود و مرتب هم تکرار شد تقریباً 4 هفته تو پوشکش خون بود و دکتر رژیم بسیار سفت و سختی به من داد آزمایش مدفوع فقط براش انجام دادیم دکتر گفت ممکنه حساسیت به چیزهای دیگه مثل تخم مرغ و ....... هم باشه حالا دیشب بردمش پیش یه دکتری که 20 سال آمریکا بوده و تازه برگشته ایران وقتی بهش گفتم که این چیزها رو نمیخورم تعجب کرد و گفت یعنی چی؟ کی همچین حرفی زده تو باید لبنیات بخوری، همه چیز بخوری فقط به خود بچه تا یکسالگی نباید لبنیات گاو بدی و بعد هم با روش خاصی باید براش شروع کنی حالا نمیدونم حرف دکترای خودمون رو گوش کنم یا حرف اینو؟ خیلی هم تعریفش رو میکنن نمیدونم چیکار کنم؟
مامان بهار جون پسر منم ن 10 ماهشه راستش دو هفته پیش از این رژیم سخت خسته شدم و گفتم خودم تست کنم ببینم شاید پسرم خوب شده باشه روز اول یک کم کیک خوردم هیچ اتفاقی نیفتاد همین طوز تا روز چهارم که یک مرتبه اسهال شد و تا 10 روز اسهال بود و وزن کم کرد و آخرش با داروهایی که دکتر داد خوب شد در حالیکه 4ماه بود که معده اش مشکلی نداشت اینو گفتم که اشتباه منو نکنی و بدون مشورت با دکتر رژیمتو نشکنی راستی اولین بار من به نوصیه یه دکتر در ماه 5 شیر گاو به پسرم دادم و از اون موقع حساسیتش شروع شد هنوز که هنوزه خودم رو سرزنش می کنم برای همین سعی می کنم دیگه اشتباه نکنم
مامان آروین ، آروین تو 5 ماهگی که متوجه شدید حساسیت داره خون هم تو مدفوعش بود یا فقط اسهال داشت؟ مطمئنید که اسهال این دفعه اش مربوط به حساسیتشه آخه یک سری اسهال و استفراغ ویروسی شایع شده فکر نمیکنی همون باشه و ربطی به حساسیتش نداشته باشه؟
بهار جون علائم پسر من اسهال و نفخ شدید همراه با دل درد بود در ضمن روی گونه چپش اگزما می شد خیلی بد بود، خدا رو شکر الان دیگه اگزما نمی شه اما درباره خون فقط همون بار که بهش شیر گاو دادم خیلی خیلی کم دیدم اما دیگه هیچوقت تکرار نشد در مورد ویروسی بودن هم حق با شماست تازگی ویروس اسهال و استفراغ اومده اما دکتر یه رژیم غذایی بدون میوه و هویج داد گفت اگه تا 4 روز خوب شد یعنی بخاطر شیر گاو بوده اگر پسرم آزمایش بده که البته الان بعد از 3 روز تقریبا خوب شده در ضمن هیچ علائم دیگه ای مثل کم اشتهایی یا استفراغ نداره اما کلا معده اش ضعیف شده و بخاطر همین دکتر یه درمان با اسید فولیک و شربت زینک براش شروع کرده شما چی؟ هیچ دارویی به نازنین جون می دین؟ البته مهمترین درمان مثل اینکه همون حفظ رژیم و صبر و حوصله است راستی هر موقع غذای کمکی رو شروع کردید خیلی خیلی خیلی باید دقت کنی و حواست به علائم حساسیت باش
بهار جون کلا باید خیلی حوصله داشته باشیم، من اوایل خیلی غصه می خوردم، اما الان می دونم که این علائم موقتیه و با بزرگ شدن بچه ها کمتر میشه ، مثلا پسر من دیگه اگزما نمی زنه و دلدرد نمیشه فقط اسهالش مونده، اینا رو میگم که نگران نباشی چون من خودم اوایل خیلی غصه می خوردم هنوز هم گاهی که می بینم بقیه بچه ها ماست می خورن ناراحت میشم اما به خودم میگم که فوقش چند ماه دیرتر، دختر گلت رو ببوس
2706