2703
2553
عنوان

دغدغه این روزهای ما (مامانای خرداد 91)

| مشاهده متن کامل بحث + 164581 بازدید | 612 پست
دور سر

آپلود عکس کوچولوهای فارسی

مامان_فرزین
پسرم متولد13خردادهست بهداشت میگه دورسرش زیاده خیلی نگرانم بچه های شمامتولدچه روزی هستن دورسرشون تو6و7 ماه چندبوده
**********-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان فرزین فکر کنم چهل و پنج بود مطمئن نیستم
بیخیال بهداشت ...دکتر چی میگه ؟
میگن آدمای باهوش سرشون بزرگ تره نگران نباش
**************-
مامان سجاد
مامان فرزین......پسر خواهر شوهر منم همیشه سرش بزرگتر بود.........اصلا خانواده شوهرم ارثی وقتی بچن بعضیاشون سرشون بزرگه

البته شما با دکتر مشورت کنی....ضرر که نداره
****************-
nana
دور سر:

نحوه اندازه گیری دور سر :
به منظور بررسی رشد طبیعی دور سر لازم است که تا پایان ? سالگی بطور مرتب در مراقبتها دور سر کودک اندازه گیری شود .
برای اندازه گیری دور سر کودک می توانید از متر پارچه ای استفاده نمائید بهتر است برای اندازه گیری دور سر طفل در حالت خوابیده به پشت باشد سپس مراحل زیر را انجام دهید :
-از مادر بخواهید کلاه یا روسری کودک را در آورد .
- دور سر کودک را بر جسته ترین نقطه پشت سر تا بر جسته ترین نقطه روی پیشانی اندازه بگیرید ، بطوریکه متر در قسمت جلو روی برآ‎مدگی ابرو ها قرار گیرد . اندازه بدست آمده را بخوانید و یادداشت نمائید .
اندازه طبیعی دور سر در موقع تولد ??-?? سانتیمتر است در موقع معاینه نوزاد اگر اندازه دور سر بیش از حد معمول و یا کوچکتراز حد طبیعی بود ارجاع به پزشک لازم است .
تا پایان ? ماهگی هر ماه ? سانتیمتر و از ? ماهگی تا پایان ? ماهگی هر ماه ? سانتیمتر و از ? ماهگی تا پایان یکسالگی هر ماه نیم سانتیمتر به دور سر کودک اضافه میشود .
هر بار که کودک را مراقبت می کنید به افزایش دور او توجه کنید و در صورت اضافه شدن اندازه دور سر یا افزایش غیر طبیعی کودک را ارجاع فوری دهید
*********************************-
مامان قندک
پسر من 43 بود شش ماهگی دور سرش
موقع تولدش هم 36.5 بود دور سرش
**********************-
مامان_فرزین
من پسرموسونو مغزبردم گفت مشکلی نداره ولی میترسم اینده مشکلی پیداکنه یااینکه ازنظرظاهری زشت بشه البته الان خوبه پسرخواهرشوهرشماازنظرظاهرچطوره بدنیست
مامان ارنیکا دکترگفته فعلا مشکلی نداره میترسم بعدابراش مشکلی پیش بیادیااینکه ازنظرظاهری زشت بشه به نظرشمابستن سراثری داره شماماههای اول سربچه اتون رومی بستین
********************-
مامان سجاد
مامان فرزین........سلام........اینکه پرسیده بودید که پسر خواهر شوهرم که سرش بزرگ بود از نظر ظاهری چه جوریه.....والا اون موقعی که بچه بود خیلی بزرگ بودن سرش نشون میداد(مخصوصا که زیاد مو نداششت!!!)

البته به نظر ما زیاد بد نبود........این بستگی داره به مدل سلیقه ی شما و اطرافیانتون

اما هر چی بزرگتر شد و مو در آورد(الان چهار سال و نیمشه) بهتر شد..........الان دیگه خیلی معلوم نیست(ما که دیگه اونجور حالیمون نمیشه......)

در ضمن مهم اینه که بچتون سالم باشه....اگه دکتر گفت مشکلی نیست و طبیعیه.........دیگه حالا یه ذره تفاوت که اشکالی نداره

به نظر من بستن سر بچه تاثیری نداره.............مگر اینکه مثل بعضی از اقوام که از مدل های خاصی خوششون میاد......24 ساعته سر بچه رو با یه چیز سفت ببندی تا اون مدلی بشه!!!!!!!

که به نظر من این ظلم محضه در حق بچه...........چون مطمئنا با یه خورده بستن فایده ای نداره
ما باید آدما رو همون شکلی که هستن دوست داشته باشیم.........
********************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
امان فرزین فکر کنم زیادی حساسی
سرشو ببندی که مغزش رشد نمی کنه ....می خوای یه عکس ازش بزار یکم دعوات کنیم و مطمئن شی بچت چیزیش نیس
********************-

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

شعر

این شعرها رو مامانای کلوپ خردادیها برامون گذاشتن ...

جوجه جوجه طلائی

نوکت سرخ و حنائی

تخم خود را شکستی

چگونه بیرون جستی

گفتا جایم تنگ بود

دیوارش از سنگ بود

نه پنجره ، نه در داشت

نه کسی ز من خبر داشت

دادم به خود یک تکان

مثل رستم پهلوان

تخم خود را شکستم

اینگونه بیرون جستم

*************************-

ای زنبور طلایی
نیش میزنی بلایی

پاشو پاشو بهاره
گل وا شده دوباره

زمستونو خوابیدی
خواب بهارو دیدی
پاشو پاشو بهاره
عسل بساز دوباره

ماهی سرخ و زرد من
تو آب شنا میکنه برام

وقتی که دنبالش میرم
لبهاشو وا میکنه برام

یه روز که گفتم به ماهی
بیا بیرون بازی کنیم

خندید و گفت ما زنده ایم
تا وقتی تو آب بمونیم

تو دستای مامانم
پیاز تند و تیزه
با چاقو روش می زنه
تا بشه ریزه میزه
چرا مامان گریه کرد
شاید دلش می سوزه
برای اون پیازه

یک روز یه آقا خرگوشه

رسید به یه بچه موشه موشه

موشه دوید تو سوراخ

خرگوشه گفت : آخ

وایسا، وایسا، کارت دارم

من خرگوش بی آزارم

بیا از سوراخت بیرون

نمی خوای مهمون

یواش موشه اومد بیرون

یه نگاهی کرد به مهمون

دید که گوشاش درازه

دهنش بازه، بازه

شاید می خواد بخوردم

یا با خودش ببردم

پس می رم پیش مامانم

آنجا می مونم

مادر موشه عاقل بود

زنی با هوش و کامل بود

یه نگاهی کرد به مهمون

گفت ای بچه جون!

این خرگوشه

خیلی خوب و مهربونه

پس برو پیشش سلام کن

بیارش خونه

شب که میشه وقت خواب دندون و مسواک یکن
با حوله تمیزت دست و روت پاک کن
صبح که می شه با شادی بلند شو از رختخواب
یک کمی لی لی بکن برو سر شیر آب
دست و رویت را بشوی دوباره مسواک بزن
دندونا را سفید کن مانند ددون من
من همیشه صبح و شب دندونامو می شویم
همیشه پاک و زیباست دندون و دست و رویم

اتل متل یه مورچه
قدم می زد تو کوچه
اومد یه کفش ولگرد
پای اونو لگد کرد
مورچه پا شکسته
راه نمی ره نشسته
با برگی پاشو بسته
نمی تونه کار کنه
دونه هارو بار کنه
تو لونه انبار کنه
مورچه جونم تو ماهی
عیب نداره سیاهی
خوب بشه پات الهی ...

گربه من نازنازیه
همش به فکر بازیه
یه توپ داره قلش میده
میگیره و باز ولش میده

گربهه خیلی باهوشه
اما زیاد بازیگوشه
یه توپ داره رنگ و وارنگ
میزنه به شیشه دنگ و دنگ

نی نی کوچولو گل پسره
الان درست یک سال داره
خوشگله و با نمکه
رو لپش یک خال داره
موهاش صاف و طلایی
چشماش درشت و روشنه
دل می بره با اون لباش
وقتی که لبخند می زنه
همیشه توی دهنش
یک شیشه یا پستونکنه
نینی کوچو لو فقط کمی
بزرگ تر از عروسکه
بابایی اسم باباشه
مامانشم مامان زری
یکی یک دونست چون نداره
خواهر یا برادری
یکی یک دونست چون نداره
خواهر یا برادری

پاشو , پاشو
خورشید رو نگاه کن
پاشو , پاشو
آفتاب رونگاه کن
پاشو , پاشو
لباست رو بپوش
پاشو , پاشو
آماده شو بکوش
حرف من رو گوش کن
خواب رو فراموش کن
زنده کن با ورزش دل و جان
ای کودک زیبا زودتر پاشو از جا
نیرو بخشد ورزش به انسان

انار دونه دونه
بچه ای دارم دردونه
قشنگه مهربونه
انار دونه دونه
سه چهار روزه که بچه ام
گرفتار دندونه
انار دونه دونه
توی دهان بچه ام
یه گل زده جوونه
گل نگو مرواریده
مثل طلای سفیده
هیچ کس از این قشنگ تر
جواهری ندیده

یک ، یکساله دختر
دو، دو دونه گوسفند
سه ، سمور تنبل
چهار، چهار پایه کوچک
پنج ، پنجره ی باز
شش ، شیشه شکسته
هفت ، هفت تیر چوبی
هشت ، هشت پای گنده
نه ، نهنگ دریا
ده ، دهقان پیره
یازده ، یاس سفیدم
دوازده ، دروازه بسته است.
من صبح زود پا می شم
دست و رو م رو می شویم
به مامان و بابا جون
سلام و علیک می کنم
پاکیزه ام مثل گل
خوب و ملوس و تپل
به به چقدر قشنگم
می گویم و می خندم
به به چقدر قشنگم
می گویم و می خندم

با شیرآب بازی نکن
نیگا که مثل موش شدی
نازی شیطون بلا
چقدر تو بازیگوش شدی
خوبه از من یاد بگیری
ببین دارم گل میکشم
مداد زرد من کجاست
میخوام یه بلبل بکشم

بهارم و بهارم

بهارشادی با خود میارم

شکوفه های سفید

گل های تازه دارم

سه ماه دارم همیشه

فروردین اولیشه

اردیبهشت و خرداد

ماههای آخریشه

آپلود , آپلود عکس , آپلود سنتر , آپلود فایل , آپلود دائمی,آپلود موزیک

ماشین سواری چه آسون
بشین و برو خراسون
وقتی ماشین میرونی
یه چیزو باید بدونی
چراغ راهنمایی
اگر دیدی یه جایی
قرمز که شد راه نیست
ایست کن ایست کن ایست
سبزکه شد راه باد خدا به همراه باد

شبا که ما میخوابیم آقا پلیسه بیداره
ما خواب خوب می بینیم
اون دنبال شکاره
ما آقا پلیسو دوست داریم
بهش احترام میذاریم

توپ سفیدم قشنگی و نازی
حالا من میخوام برم به بازی
بازی چه خوبه با بچه های خوب
بازی میکنیم با یه دونه توپ
چون پرت میکنم توپ سفیدم را
ازجا می پره میره به هوا
قلقل میخوره توزمین ورزش
یک و دو سه و چهاروپنج و شش

فصل پاییز
چه میوه هایی داره
اولش اناره
پرتقال و لیمو
نارنگی میاره
توت فصل تابستون
آلبالو و گیلاس
زردآلو میارههههههههههههههههههههههه

ببخشید که طولانیه
به نظرم مفید اومد.........خودم که خوشم اومد...........اگه حوصلتون نداد از وسطش ول کنین و نخونین

آب جوشیده خنک شده به کودک بدهید و دادن قطره آهن را به میزان 15 قطره فراموش نکنید.

ضمن توجه و مراجعه به الگوی تغذیه مناسب سن کودک جزوه تغذیه تکمیلی که در صفحه 24 این جزوه به آن اشاره شده

است ، توصیه های زیر را به کار ببرید
.
انرژی غذای کمکی کودک را با اضافه کردن آرد یا روغن مایع یا جوانه غلات بیشتر کنید و حداقل هر روز علاوه بر شیر مادر، 5 وعده غذای کمکی به او بدهید
.
به هر وعده غذای کودک صبحانه، نهار، شام کمی روغن مایع یا کره آب شده حدود یک تا 2 قاشق مربا خوری اضافه نمایید.

( قاشق های مربا خوری معمولی که در منازل بکار می رود حدود 5/2 تا 3 سی سی و قاشقهای مرباخوری شربت های

آنتی بیوتیک 5 سی سی است. در صورت استفاده از قاشق مرباخوری موجود در منزل 2 قاشق و اگر از قاشق شربت

آنتی بیوتیک استفاده می شود یک قاشق مربا خوری کافی است.)

از جوانه ماش یا جوانه گندم یا پودر این جوانه ها در سوپ کودک بریزید زیرا علاوه بر اینکه سرشار از ویتامینهای ب و ث هستند به هضم غذا هم کمک می کنند.

کمی آرد، شیر و کره را مخلوط کرده و به هم بزنید و گرم کنید ( مثل سس سفید) و به سوپ کودک بیفزایید هم طعم و

رنگ جدید به سوپ می دهد و هم انرژی آنرا افزایش می دهد.

پودر جوانه گندم ، جو پرک، بلغور گندم را له کنید و با شکر ،‌ شیر و کمی روغن یا کره بپزید و در حجم کم و در دفعات بیشتر به کودک بدهید.
در حدود 11 ماهگ
ی می توانید کمی خامه پاستوریزه به سوپ کودک اضافه کنید. اگر کودک صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمی خور

د آنرا با کمی کره و آب مرغ مخلوط و نرم کنید و به او بدهید و یا به سوپ او اضافه کنید. زرده تخم مرغ را می توانید رنده

کرده و یا با پشت قاشق له کنید و داخل سوپ و یا پوره ( هر نوع پوره ای که درست می کنید) بریزید.

به تکه های کوچک سیب زمینی که پخته شده و پوست آنرا جدا کرده اید کمی کره بزنید و اجازه بدهید که کودک خودش

آنرا برداشته و بخورد.
سعی کنید برای تهیه سوپ یا کته از گوشت با استخوان استفاده کنید ، مثل ران مرغ و یا ماهیچه گوسفند تا املاح و

چربی بیشتری به بدن کودک برسد.
می توانید چند قلم گوسفند یا یک قلم گوساله را جداگانه بپزید، چربی روی آنرا بگیرید و عصاره آنرا برای مدت کوتاه ( در

یخچال )‌و برای زمان طولانی تر ( در فریزر) نگهداری کنید و به هر وعده غذای کودک دو قاشق غذاخوری از این عصاره را اضافه نمایید.

اگر وزن کودک کم است اضافه کردن حبوبات را به غذای او به تعویق بیاندازید ( بعد از 10 ماهگی) چون حبوبات حجم زیادی

دارند بنابراین بعد از 10 ماهگی، حبوبات را خیس کنید، پوست بکنید و از انواع آن آرد درست کنید و هر بار یک قاشق

چایخوری آرد حبوبات را با کره به سوپ کودک اضافه کنید.
اضافه کردن آب غلیظ شده ران مرغ یا تکه هایی از ران مرغ پخته شده که له شده است، همچنین جوانه گندم، آرد یا پودر

بادام خام، کنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذای کودک سبب رشد بهتر او می شود.
برای بهتر کردن طعم غذای کودک از آب لیمو ترش تازه، آب نارنج تازه، آب هویج ، سبزیهای خوشبوی ساییده شده

استفاده کنید.
کته ای که برای کودک درست می کنید به جای پختن برنج در آب، آنرا در آب مرغ یا آب گوشت بپزید.
یک یا دو خرما را پوست بکنید، هسته آنرا در آورید و خرما را در کمی آب حل کرده و به عنوان دسر به کودک بدهید . کمی

آرد را در روغن تفت دهید آنقدر که کمی زردرنگ شود و حالت خامی خود را از دست بدهد کمی شکر حل شده و چند

قطره گلاب به آن اضافه کنید ( مثل حلوا) و آنرا به عنوان دسر برای کودک استفاده کنید.

از مخلوط شیر و نشاسته و شکر و چند قطره گلاب، مسقطی ( سفت تر از فرنی) درست کنید و به عنوان غذاهای میان وعده و یا دسر به کودک بدهید.
دادن آب میوه به مقدار زیاد و یا شیرینی قبل از غذا، سبب کم شدن اشتهای کودک می شود و رشد او را به خطر می اندازد . بنابراین یا آب میوه و یا خود میوه رسیده و نرم را که با پشت قاشق له کرده اید، دو بار در روز بعد از غذای وسط روز و با حجم کم به کودک بدهید، ویتامین های مورد نیاز کودک به ویژه ویتامین C از راه شیر مادر تامین می شوند.
به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی ، عروقی توصیه می شود که در تمام دوران زندگی به ویژه دوران کودکی و نوجوانی از مقادیر بسیار کم نمک آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمک به غذا در سر میز یا سفره جداً خودداری گردد. برای کودکان زیر یکسال که خوب رشد می کنند بهتر است به غذایشان نمک اضافه نکنید ولی برای کودکانی که دچار ایست یا افت وزنی هستند و غذای کاملاً بی نمک خود را نمی خورند هنگام تهیه و طبخ غذا از مقدار بسیار کمی نمک یددار استفاده نمایید.
اگر رشد کودک زیر یکسال با افزایش دفعات تغذیه با شیرمادر و پر انرژی کردن غذای کمکی بهتر نشد، شاید لازم باشد شیر مصنوعی را هم بلافاصله بعد از بعضی از وعده های شیر مادر به او بدهید ( با فنجان یا استکان) چون هنوز غذای اصلی کودک زیر یکسال ، شیر است.

2720
بچه ها کسی دندونای بالایی نی نیش در اومده! فکر کنم نی نیم داره دندونای بالاش در میارد! شبا تا صبح میخواد شیر بخوره و سینه تو دهنش باشه فکر کنم لثه هاش میخاره

در ضمن من به نی نی فرنی نمیدم چون خوب نمیخوره! سرلاک می تونه جایگزین فرنی و حریره بادام باشه؟ تازگی سرلاک رو خوب میخوره
خدای مهربونم دوستت دارم
مامان سلماجون خیلی از این کارت خوشم میاد که میرید و مقالات انگلیسی میخونید...شما رشتتون زبان بوده یا اینکه پایه زبانتون قویه..یا از google translate استفاده می کنید؟
آخه من هم میخوام این کارو انجام بدم...ممنون میشم جواب بدی
دورباش اما نزدیک...من از نزدیک بودنهای دور میترسم
پریناز عزیز رشته ام زبان نبوده. اما همزمان با لیسانس ام رفتم جهاد دانشگاهی و زبان خوندم. الانم تو خونه کار ترجمه می کنم و قبل از زایمان هم علاوه بر کار اصلی ام تدریس می کردم. به خاطر همین همیشه با زبان درگیرم.
اگه خواستید کلاس برید به نظر من که هم تو جهاد تدریس کردم هم تو کیش ایر و چند تا موسسه خصوصی دیگه ... جهاد دانشگاهی بهترینه.
جشن دندونی

رکسانا(مامان آرنیکا)
بچه ها کسی جشن دندونی نگرفته عکس بزاره
من ایشالا پنجشنبه جشن میگیرم...یکم بهم تقلب برسونین
پنجشنبه مهمونی دارم چهل نفر دعوت کردم
آش میدم و سالادالویه و واس غذای سوم موندم چی بدم دسر چیکار کنم ؟ دسر خرده شیشه رو بلدین بهم مو به مو یاد بدین
***********************-
مامان قندک
برای دسر یه سرچ بزن تو سایتهای آشپزی دسر های خوشگل و ساده زیاده! برای جشن دندونی ژله تصویری خیلی خوبه میشه روش عکس دندون بندازی و اسم دخملی رو بنویسی
*******************-
مامان سلما
رکسانا جون من فردا شب جشن دندونی دارم. با 22 تا مهمون. انشالله فردا شب اگه جونی برام بمونه عکساشو آپلود می کنم برات.
منو :
آش دندونی - پاچینی ( کتف مرغ سوخاری) - الویه کاسه ای ( کاسه نونی) - قیمه نثار - ته چین مرغ - سینی کالباس - سالاد کلم سفید و کشمش - ژله خرده شیشه - ماست و لبو
ژله خرده شیشه رو از روی این لینک http://nini-ko0ch0olo0.blogfa.com/post-248.aspx درستیدم. تا حالا که قیافه اش فوق عالی شده فقط میترسم فردا نتونم از تو قالب درآرم.
کیک به شکل دندون سفارش دادم.

تزئینات : خودم از تو اینترنت یه سری عکس گرفتم و روشون کار کردم و با پرینتر رنگی رو مقوا پرینت گرفتم. هنوز خونه رو تزیین نکردم اما برات چند تا عکس ابتدایی میذارم. (اگه از تزیینات خوشت اومد فایلشو برات میفرستم که بری پرینت بگیری.)
این عکساشه :
http://www.upload.ninifa.com/images/lmhjr55t9a1qfry1u6id.jpg
http://www.upload.ninifa.com/images/6bubr195gle2wyu6qd9h.jpg
http://www.upload.ninifa.com/images/qxgo383pp5kporkelvmt.jpg
http://www.upload.ninifa.com/images/ovbiitstsh2s21d7obq.jpg
http://www.upload.ninifa.com/images/jevgeyzxxcdv5f0p5rjd.jpg
http://www.upload.ninifa.com/images/9vtg69d2xr3rv94few.jpg
****************************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان سانیار همراز جون و مامان سلما خیلی مرسیییییی
یکمی پست هاتونو دیر خوندم و امروز درگیر تزیینات بودم.....همرو خودم نقاشی کشیدم و درست کردم ....حالا بعدا عکس می زارم...فقط مونده بادکنک بزنم
من تاحالا تو عمرم ژله درست نکردم....پاستیل دندون گرفتم با ظرف دسر یبار مصرف شبیه جام می خوام تو هرکدوم یدونه دندون بندازم
مامان سلما چقدر شامت مفصله من تصمیم دارم آش و سالاد الویه و کشک بادمجون و کوکو دو رنگ بدم ....
راستی شیرینی شبیه دندون درست کردم همش شکست از دست خواهرم افتاد....فقط هفت تاش سالم موند با شیرینی شبیه قلب دور این هفتارو پر می کنم
تمووووم ظرفارو هم یبار مصرف گرفتم با تم کیتی
کلا خیلی همه چی رنگ و وارنگ شد

مامان سلما تزییناتتو می خوام واس تولدش که می خوام تم رنگین کمون بگیرم
2714
اطلاعات کامپیوتری

مامان سجاد
سلام دوستان..........ببخشید شما آپلود کردم عکسو بلدین؟؟؟
میشه به من یاد بدین؟
میخام عکس سجادو بذارم
*********************-
زهره جون
مامان سجاد جون برای اپلود عکس باید بری به سایتهای اپلود مثل http://uploadtak.com/
با دکمه browse عکستو از تو کامپیوترت انتخاب کنی و دکمه اپلود رو بزنی و صبر کنی اپلود بشه ... وقتی اپلود شد برای نی نی سایت گزینه آخری رو کپی میکنی و paste میکنی اینجا ... گزینه اخر که نوشته برای وب سایتها

اگر حجم عکست زیاد باشه باید اول حجمشو کم کنی ... به این ترتیب
نرم افزار office یک برنامه ای داره به نام Microsoft Office Picture Manager
رو عکست راست کلیک میکنی و گزینه open with این برنامه رو انتخاب میکنی تا عکست با این برنامه باز بشه ..
ازتب picture گزینه resize رو انتخاب میکنی و سایز عکستو کم میکنی و بعد اپلود میکنی .. در ضمن این ریسایز کردن رو روی کپی عکست انجام بده نه اصل عکس ..

فقط یه لطفی کن و بیا تو کلوپ که ادرسش رو صفحه اول اینجا گذاشتم ... اینجا بمونه برای اطلاعاتمون .. مرسی عزیزم

فهیمه (مامان فرناز ناز)
تغییر سایز و رنگ متن

قبل از متن این عبارات رو پشت سر هم تایپ کنید
>
font
color=red

size=3

<

سایز و رنگ رو هر چی خواستین بزارین
خواب 8 ماهگی

دوستان به تجربه به من ثابت شده که نی نی ها در مقوله خواب کاملا انعطاف پذیرن. من این پست رو برای مامانایی میذارم که مثل خودم نگران خواب نی نی هستند و خودشون هم ماه هاست خواب درست حسابی ندارند. فقط میخوام به خودمون امیدواری بدم که میشه این شرایط رو عوض کرد.
۱.همونطور که قبلا گفتم با اجرای یه برنام ثابت سلما به راحتی خوابیدن سرشب (حدود هفت و نیم ) رو پذیرفت
۲. خواب های روزانه سلما هیچوقت بیشتر از نیم ساعت نمیشد که باعث نگرانی من بود اما دو روز به محض اینکه میدیدم نیم ساعت شده و میخواد بیدار بشه میخوابیدم پیشش و شیرش میدادم و اونم نیم ساعت دیگه میخوابید. حالا بعد از دو روز تمرین خودش هر بار بدون نیاز به سینه گرفتن بیشتر از یک ساعت میخوابه. در نتیجه خوش اخلاق تر شده و اصلا نق نمیزنه و غذاشو بهتر میخوره.
۳. اگه همسرم بتونه مرخصی بگیره و کمک کنه سعی میکنم خواب شبش رو هم یه امتحانی بکنم. راهی که برای خواب شب در نظر گرفتم دو سه شب اول خیلی سخته و ممکنه نی نی حتی بدتر بخوابه به همین خاطر دست تنها نمیتونم. اگه این روش جواب داد حتما بهتون میگم.

زهره جون
یه نفر چند سال پیش برای من توضیح داد که ریتم خواب بچه ها چطوره .. اگر درست یادم مونده باشه اینجوری میگفت که خواب بچه در نیم ساعت اول خیلی سبکه اگر اون نیم ساعت رو طی کنه و بیدار نشه از یک تا دو ساعت میتونه راحت بخوابه و بعد از اون دو باره نیم ساعت خوابش سبکه و احتمال بیدار ششدنش زیاده .. اینو یه دکتر براش توضیح داده بود و با این روش تونسته بود خواب بچشو کنترل کنه .. در ضمن من تو تی وی دیدم که میگفت زمانی که چشمای بچه نیمه بازه اون لحظه خواب به سبک ترین حد خودش رسیده و ممکنه بیدار بشه .. میتونید در زمان سبکی خواب بچه رو شیر بدید یا پیشش باشید تااگر بیدار شد دوباره خوابش کنید

فرشته مهربون
من تازه چند روزه که پسرمو تنها می خوابونمش توی اتاقش از وقتی تنها میخوابه شبا زیاد بیدارمیشه و زیاد هم گریه میکنه انگار میفهمه که دیگه کنارش نیستم گریه هاش طولانی شده

زهره جون:
فرشته جون الان زمان مناسبی برای جدا کردنش نبوده .. بچه ها الان اضطراب جدایی دارن و نمیشه دیگه دورش کرد .. به نظر من برش گردون پیش خودت و بزار بمونه ... چون دوری شبش باعث میشه ارامشش بههم بریزه و در طول روز هم بداخلاق باشه و از دوری شما وحشت زده بششه .. بزار اروم بمونه

فهیمه (مامان فرناز ناز)

با اون دوستم که روان پزشک م هست صحبت کردم می گه بچه از 6 ماه به بعد باید یاد بگیره چند ساعت پشت سر هم بخوابه وگرنه عادت می کنه هی شبا بیدار بشه
منم تا الان چون نصف روز نبودم با تمام سختیها دیگه دلم نمیومد شبم محرومش کنم ولی هم صحبتهای دوستم و هم نگرانی از اینکه شیر خوردن شبانه دندوناشو خراب نکنه (با اینکه بعدش یه ذره اب میدم و سعی می کنم دندوناشو انگشت بکشم تمیز بشه ولی چون ممکنه خوابش بپره هر دفعه نمی تونم این کارو بکنم. ).... حالا که غذا هم می خوره دیگه تصمیم گرفتم تعداد دفعاتشو کم کنم
من اولا یه مدته تو اتاق خودش با هم رو زمین می خوابیم (چون غلت می زنه تو تخت نمی زارم) تا به اتاق عادت کنه
اولش که هنوز خوابش سنگین نیست کنارش می خوابم و تا می خواد بیدار بشه سریع بهش شیر می دم و می خوابه بعد که خوابش سنگین شد (دست و پاها کاملا شل میشه ) می رم تو اتاق خودمون اگه بیدار بشه شوشو می ره با تشک بلند ش می کنه یکم تکونش می ده اونم می خوابه ... شب اول مقاومت می کرد ولی الان بهتر شده

خواب روزشم اتاق رو تاریک میکنم و صداها رو هم کم می کنم (قطع نمی کنم) خودم کنارش می خوابم نیم ساعتی هم خودم می خوابم و بعد می رم به کارام می رسم تقریبا 2 ساعت می خوابه بعد که بیدار میشه حسابی سر حال و بازی می کنه

فرشته مهربون (38 هفته)
زهره جون من توی همین تاپیک خوندم که مامانا میگفتن باید هرچه زودتر جای نی نی رو جدا کنی وگرنه بعده ها دیگه نمیشه کاری کرد منم به توصیه دوستان گوش کردم - ممنون زهره جون که جواب دادی عزیزم
بقیه مامانا اگه تجربه ای دارید بهم بگید در این مورد؟
رکسانا(مامان آرنیکا)
فرشته جان در مورد خواب راستش من بدون آرنیکا خوابم نمیره

زهره جون
فرشته جون تا 6 ماهگی باید جدا میکردی جاشو الان دیگه بچه ترس رومیفهمه و بدون مادرش دچار اضطراب میشه .. به نظر من جای خواب بچه چیزی نیست که یه فرمول کلی داشته باشه برای همه بچه ها ..
هر مادری بهتر میفهمه که بچش امادگی جدا شدنو داره یا نه ..
میبینی که اکثر ککسانی که بچه رو جدا کردن میگن که شب تا صبح در رفت و آمدیم و نهایتا تو اتاق بچه بیهوش میشیم ! خب این چه جدا کردنیه ؟؟؟ به نظر من هر کاری که باعث بشه آرامش و خواب بچه و مادر به هم بریزه اشتباهه .. من بچه ای رو میشناسم که از یکسالگی با اینکه جاش پیش مامانش بود ولی بیدار میشد و میرفت تو هال و روی مبل میخوابید و بعضی وقتا هم تو اتاق خودش .. یعنی بچه یکساله با پای خودش بیرون رو به اتاق مامان و بابا ترجیح میداد..
و بچه ای رو دیدم ک تا 3 سالگی از پیش مامان و باباش جم نخورد و اگه نصفه شب پا میشد میدید بردنش تو اتاق خودش قشقرق به پا میکرد ولی بعد از 3 سالگی با پای خدش ازشون جدا شد و گفت میخوام تو اتاقم تنهایی بخوابم من بزرگ شدم و چیزی که به تجربه به من ثابت شد در مورد دختر اولم و هم اینکه بعدا تو tv شنیدم این بود که زمانش معمولا 3 سالگیه .. زمانی که بچه اینقدر حس بزرگ شدن داره و اینقدر محبت دیده که به راحتی و با پیشنهاد خودش جدا میشه ... حتی کسایی که بچه رو زیر یکسل جدا کردن میگن که بچه همون حوالی 3 سالگی بالاخره بی دردسر پذیرفته که جدا بخوابه ..معمولا بهترین زمان جدا کردن زمانیه که بچه دیگه شیر مادر نخوره !

بازم میگم نمیشه یه دستور خاص رو گذاشت برای همه بچه ها ... هر بچه ای یه جوره و هر مادری بهتر روحیه بچه اشو میشناسه ... جاشو جدا کن ولی تو اتاق خودتون بزار .. بچه تو این سن به اندازه کافی اضطراب داره

ببخشید که بازم من جواب دادم

*******************************************8
مامان قندک
من اوایل تخت نی نی کنار تخت خودم گذاشتم و اوایل روی تخت خودش می خوابوندمش ولی هی پا میشد شیر میخواست باید برمیداشتم شیرش میدادم و خوابش میبرد تا دوباره میخواستم بذارمش تو تخت خودش بیدار میشد! دیدم اینطوری نمیشه نه من می تونم بخوابم و نه اون! اینه که الان کنار خودم می خوابونمش! در طول شب هم بارها بیدار میشه برای شیر خوردن !و به هیچ طریق دیگه ای همخوابش نمیبره! به نظر خودم الان با این شرایط نمی تونم جدا بخوابونمش تا وقتی که شبها دیگه نخواد شیر بخوره
مامان آروین
برای جدا کردن اگر تا 6 ماهگی جدا نکرده باشی محل خوابشو بهتره تا 18 ماهگی صبرکنی چون الان دیگه استرس جدایی دارن بچه ها. من خودم از ماه 6 جدا کردم.

فهیمه (مامان فرناز ناز)

منم همینو شنیدم که اگه از 6 ماه جدا نکردین بعدش باید تا 18 ماهگی یا 2 سالگی صبر کنید واسه گذاشتن پیش پرستار و مهد کودکم همینه! منم می خواستم مرخصی بدون حقو بگیرم تا 9 ماهگی ولی اینو شنیدم همون 6 ماه رفتم سرکار و اتاقشم جدا کردم ولی اوایل هر شب تو اتاقش می خوابیدم تا به محیط عادت کنه
رکسانا(مامان آرنیکا)
بچه ها دو شبه با آرنیکا مشکل پیدا کردم...
خوابش خیلی کم شده در طول روز و شبا ساعت 9 می خوابه ولی نکته ناراحت کنندش اینه که نصف شب بیدار میشه و سرحال انتظار بازی داره
غذاش هم کم شده همینطور شیر خوردنش
بداخلاقی نمی کنه ولی در کل از زیر همه چی در میره....از خوابیدن و غذا خوردن و تعویض پوشک و لباس
حس می کنم خسته شدم یکمی
*********************-
پریناز
واااای منم میخواستم بیام اینجا مشکل مشابه مامان آرنیکا رو بگم.
دخترم چند روزی هستش که اصلا با علاقه غذا نمیخوره...قبل از این خیلی با اشتها غذاشو میخورد و بعد از تموم شدن غذاش هم با دو دست میکوبید رو صندلی که معنیش این بود بازم غذا میخواد ولی الان بعد از چند قاشق که میخوره لباشو سفت میزاره رو هم و سرشو برمیگردونه....تنوع دادم به غذاش ولی بازم فایده نداشت چیکار باید کنم...اگه اینطور ادامه بده خیلی غصه میخورم
**********************-
مامان_فرزین
یه سوال دیگه من پسرم بعضی از شبها نصف شب بیدار میشه خیلی گریه میکنه همش جیغ میزنه هر کارش میکنم اروم نمیشه نمیدونم گوشش دردمیکنه یاشکمش یا مشکل دیگه ای داره نی نی های شماهم نصف شب بیدار میشن گریه کنن
*************************-
مامان سجاد
مامان فرزین....سجاد منم گاهی شبها توی خواب گریه شدید میکنه و به هیچ صراطی مستقیم نیست........راستش کشف من در این مورد این بوده که احتمالا خوابه بد دیده....چون اگه بیدارش کنم و در واقع از خواب بیارمش بیرون درست میشه

به نظرم این طور موقه ها اگه یه کم آب با شیشه بهش بدی تاثیر داره
******************-
فرشته مهربون (38 هفته)
من فکر میکنم بخاطر درد دندون باشه که نصفه شبها بیدار میشن و گریه میکنن و جیغ میزنن چون فوق العاده درد شدیدیه که بیدارشون میکنه و با شیر خوردن هم آروم نمیشن
**************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
فرشته دختر من نصف شب بیدار میشه خوشحال و شاد بازی می کنه
طبق دستور جو فراست بار اول بوسیدمش و گذاشتم سرجاش. بعد دو دقیقه بدون حرف گذاشتم سرجاش. بار سوم بعد چهار دقیقه. و بعد هشت دقیقه و بالاخره خودش خوابید
**************-
زهره جون
من مشکل بیدار شدن شبو ندارم و نمیدونم باید چیکار کرد ولی برای دختر اولم همین کار مامان سجادومیکردم یعنی میبردمش بیرون و چراغو روشن میکردم آروم میشد . بعضی وقتا هم یکم بهش غذا میدادم و دوباره میخوابوندم
**********-
بازگشت به شیردهی

مامان_فرزین
مامان جونا من چن بار پرسیدم ولی کسی جوابمو نداد پسرم دیگه سینه خودمو نمیگیره شیرم خشک شده دوست ندارم شیرخشک بخوره ایا راهی هست بازم شیرم زیاد بشه چه کار کنم بازم شیر خودمو بخوره عادت کرده به شیشه پسونک
**************************-
مامان سلما
مامان فرزین من جوابی برای شما نداشتم و به همین دلیل چیزی نگفتم. امروز که دیدم مشکل همچنان پابرجاست چند تا مقاله انگلیسی خوندم و خلاصه شون رو برات می نویسم.
دلایل پس زدن سینه:
- راحت تر بودن شیشه؛ بدون نیاز به مکیدن زیاد شیر از شیشه جاری می شود اما سینه را باید با قدرت مکید
- مشکل دهانی؛ گلو درد یا برفک
- بینی گرفته یا گوش درد یا درد دندان درآوردن
- ممکن است ذخیره شیر شما کم شده باشد که معمولا در مادرانی اتفاق می افتد که همزمان از شیر خشک هم استفاده می کرده اند.
- عادت شیر خوردن کودک عوض شده که می تواند به دلیل برگشت شما به محل کار باشد. شاید به تازگی مسافرت بوده اید یا اسباب کشی کرده اید و .... هر کدام از اینها برای کودک تغییر بزرگی محسوب میشود.
- ممکن است از کرم یا پمادی نزدیکی سینه استفاده می کنید که بوی آن برای کودک ناخوشایند است.
- طعم شیر عوض شده که می تواند به خوراک شما مربوط باشد و یا به این دلیل باشد که شما دوباره پریود شده اید.
- شاید سینه شما متورم شده و عفونت دارد (علایم: قرمزی سفتی و دردناک بودن سینه) که معمولا در این حالت شیر شور میشود. باید به دوشیدن شیر ادامه دهید تا این مشکل احتمالی برطرف شود.

در کل نوشته بودن بچه ها گاهی به هر دلیلی اعتصاب شیر می کنند اما ممکنه بعد از چند روز دوباره سینه رو بگیرن
حالا باید چه کار کرد :
- ?. با پایگاه بهداشت مشورت کنید آنها راه حل های زیادی در آستین دارند
- اگر به شیر دادن کودک مصر هستید حتما به تعداد دفعاتی که کودک شیر می خورد شیر خود را بدوشید و با شیشه یا قاشق یا فنجان به کودک بدهید. با این کار : هم از تورم پستان جلوگیری می کنید. هم ذخیره شیر کم نمی شود. هم کودک از مزایای شیر شما بهره می برد و از همه مهمتر کودک طعم شیر شما را فراموش نمی کند.
- کودک را به شیر خوردن از سینه تشویق کنید . به این صورت :
?. تماس پوستی زیادی با کودک برقرار کنید. مثلا بدون بلوز او را در آغوش و نزدیک سینه بگیرید. یا در وان آبگرم کودک را در آغوش بگیرید.
?. چند قطره شیر را از سینه بدوشید و بگذارید روی نوک سینه بماند. دیدن و بوییدن شیر برای کودک وسوسه انگیز است.
?. وقتی کودک خواب یا بسیار خواب آلود است سینه را در دهانش بگذارید. معمولا در این وضعیت کودک مقاومت نمی کند.
?. با فرا گرفتن علایم گرسنگی کودک قبل از اینکه او برای شیر بی تاب شود سینه تان را در اختیارش بگذارید. چون وقتی بی تاب شود راحتی شیشه را به سینه ترجیح می دهد.
?. در هنگام حرکت به او شیر بدهید. کودکان شیر خوردن در هنگام راه رفتن یا تاب خوردن را بسیار دوست دارند.
?. درصد بسیار زیادی از کودکان بین شش تا نه ماهگی اعتصاب شیر می کنند و این به دلیل شناخت آنها از دنیای اطراف و کنجکاوی بیش از حد آنهاست . در این سن آنها دوست دارند شیر را به عنوان اسنک (تنقلات) بخورند نه مثل گذشته به عنوان غذی اصلی. بهتر است مکان خاصی را برای شیر دادن انتخاب کنید. مکانی آرام با نور ملایم و بدون تلویزیون.
?. پوزیشن های مختلف شیر دهی را امتحان کنید و راحت ترین حالت را برای کودک انتخاب کنید.

سخن آخر اینکه : برداشت بعضی ها از اعتصاب شیر این است که کودک می خواهد خودش را از شیر بگیرد اما اگر کودک شما زیر یکسال است این احتمال منتفی است و بدانید و آگاه باشید که این تجربه برای نی نی هم بسیار سخت است چراکه برای کودک زیر یکسال تماس با مادر و شیر خوردن از سینه دلپذیرترین لحظه ممکن است. تسلیم نشو مامان فرزین.
در ضمن مامان فرزین مطمین شو که فرزین سینه رو نمیخواد. چون نوشته بود خیلی اوقات کودک دوست داره سینه رو بگیره اما به دلیل یه مشکلی نمی تونه. ( دلایل بالا رو رو فرزین جون بررسی کن) و ممکن است سختی کودک را با اعتصاب شیر اشتباه گرفت
چند تا راه جالب دیگه الان دیدم :
- بدون لباس روی زمین بخوابید و با کودک بازی کنید
- در حمام یا بعد از حمام که کودک ریلکس است به او شیر بدهید( البته اگر نی نی شما طرفدار حمام است!)
- زمان بیداری او را پیش بینی کنید و قبل از بیدار شدنش در حالی که هنوز خواب آلود است به او شیر بدهید.
- تجربه مادرانی که کودکشان به شیشه عادت کرده و از سینه گرفتن خودداری می کند : قلقلک دادن نوک سینه یا قرار دادن تکه ای یخ که در پارچه پیچیده شده است روی نوک سینه باعث می شود که شیر شما راحت تر جریان پیدا کند و کودک به گرفتن سینه راغب شود.
این آخری تجربی بود ( به نظر عجیب میاد )

ببخش اگه بد نوشتم. سلما همش داره از سر و کولم بالا میره
برگرفته از :
تجربیات مادران سراسر دنیا در yahoo answers
سایت های baby centre و bellybelly و circle of moms
*******************************-
رکسانا(مامان آرنیکا)
مامان فرزین یه شیردوش برقی توپ بگیر و هر سه ساعت شیرتو بدوش کامل ....به بچه هم شیر خودتو بده و بزار مک بزنه ... مخصوصا وقتی می خواد بخوابه
دوشیدن شیر چه بخوره چه نخوره رو انجام بده ...دوباره جریان پیدا می کنه ...مطمئن باش
همش به فرزین و شیر دادن فکر کن...اینم خیلی موثره
حرف دیگران هم که میگن شیر نداری و بچه گشنشه و اینارو هم گوش نکن و نزار کسی اعصابتو بهم بریزه و اثر منفی بزاره
ضمنا انتظار نداشته باش تو دوشیدن شیر دویست سی سی بدوشی....هردوتا باهم چهل سی سی هم شد کافیه ....علاوه بر اینکه با شیردوش میدوشی خودتم ماساژ میدی و یجورایی بزور شیر بکش بیرون

مامان_فرزین
مامان سلماخیلی ازتون ممنون هستم خیلی زحمت کشیدی راستش من ‍ریود شدم به همین خاطرشیرم کم شداز همون اول هم چون ‍‍‍سرم زیادگریه میکرد همه فکرمیکردن گرسنه هست گفتن بهش شیرخشک بدم کم کم عادت کردبه شیشه شیرتاالان که دیگه سینومونمیگیره سرسینه هم خیلی صافه همش ازدهنش میادبیرون مطالبی که شمابرام گذاشتین خیلی خوبه ببینم میتونم بازم عادتش بدم به شیرخودم خیلی استفاده کردم ممنون دخترخوشکل نازی داری
هنر مامان ها===========> شیرینی پزی

دستوراتی که در این قسمت قرار میگیرن همگی امتحان شده و عالی هستن . قصدمون کپی برداری از سایتهای دیگه نیست چون جاش اینجا نیست .. فقط اونایی که امتحانشون کردیم و عالی هستن

شیرینی کاکا از دوست خوبم ازاده جون

این شیرینی خیلیییی سریع و بی دردسر درست میشه و ظرف زیادی کثیف نمیشه ... فوق العاده خوش عطر و خوش طعمه و مطمئنم ازش خیلی خوشتون میاد ... فقط باید توی تابه بزرگ درست بشه یعنی بزرگترین تابه اتون ! ضخامتش باید نهایتا یک سانت بشه و حسابی بزارید برشته و ترد بشه ...

مواد لازم :

آرد : یه پیمانه

شکر : نصف پیمانه

تخم مرغ : یک عدد

شیر: 3/2 پیمانه

هل و دارچین به میزان دلخواه
آرد و شکر و تخم مرغ و هل و دارچین رو با هم مخلوط میکنیم.

بعد کم کم شیر رو به مخلوط اضافه میکنیم و هم میزنیم تا صاف و یکدست و رقیق بشه.

حالا توی ماهیتابه یه ذره روغن میریزیم و بعد مایه رو توش میریزیم و روش یه دم کنی میزاریم.

با شعله متوسط رو به کم میزاریم یه ربع باشه و بعد برش میگردونیم و برش میزنیم و میزاریم تا اونورش هم سرخ بشه، ایندفعه دیگه دم کنی لازم نیست.
اینم بگم که اونایی که خوب سرخ نشده بودن رو بیشتر گذاشتم تا دو طرفش خوب برشته بشه.

رولت (مامان آروین)

آرد نصف پیمانه/ شکر 1/3 پیمانه/ تخم مرغ درشت 2 عدد.

تخم مرغ رو با شکرخوب میزنی بعد هم آرد رو اضافه میکنی باز میزنی!!! بعد هم کف ماهیتابه چدنی رو چرب میکنی. میریز توش میذاری رو گاز. یه طرفش که پخت زیر و روش میکنی. بعد که دو طرفش طلایی شد بذارروی کاغذ روغنی و زیرش حوله مرطوب بذار و تا گرمه لوله کن که شکل بگیره بعد هم که سرد شد بار کن هر چی عشقته بریز لاش و دوبار لوله کن. برش بزن. اگراولش لوله نکنی میشکنه. میتونیوانیل هم بزنی توش برای عطرش.

پیراشکی کرم دار

http://liliangol.blogfa.com/category/71

هنر مامان ها ===========> کیک پزی

دستوراتی که در این قسمت قرار میگیرن همگی امتحان شده و عالی هستن . قصدمون کپی برداری از سایتهای دیگه نیست چون جاش اینجا نیست .. فقط اونایی که امتحانشون کردیم و عالی هستن

دستور کیک هویچ و دارچین :(مامان آروین)

تخم مرغ 4 عدد
آرد 300 گرم ( 2 پیمانه)
شکر 300 گرم
هویچ رنده شده 2 لیوان
روغن 3/1 لیوان
آب 3/1 لیوان
بکینگ پودر 2 ق چ
جوش شیرین 2/1 ق چ
وانیل 1 ق چ
دارچین 2 ق چ

تخم مرغ + شکر + وانیل رو اونقدر با همزن میزنیم تا سفید و کشدار بشه و بعد روغن و آب رو اضافه میکنیم و 2 دقیقه با همزن میزنیم
آرد + ب پ + جوش شیرین + دارچین رو سه بار الک کرده و در 3 مرحله به مواد بالا اضافه میکنیم. بعد هویچ و در صورت تمایل پودر گردو را اضافه کرده و در قالب چرب شده و آرد پاشی شده میریزیم. در دمای 160 درجه حدود یک ساعت در فر میگذاریم.

توضیحات : من به جای وانیل رنده پوشت پرتغال ریختم. جوش شیرین هم کلا نزدم.

پیشنهاد میدم یک بار امتحان کنین.

زیرا کیک(کیک راه راه یا کیک گورخری!)

تخم مرغ درشت ......... 4 عدد ..... به دمای محیط رسیده
شکر .................. 1پیمانه( من تقریبا 2 پیمانه میریزم)
شیر ..................... 1 پیمانه ..... به دمای محیط رسیده
روغن مایع ............... 1 پیمانه(ذرت ، گیاهی یا کنولا بهتره)
وانیل .................... 3/1 ق چ
آرد ....................... 2 پیمانه (300 گرم)
بیکینگ پودر ............1 ق س (3 ق چ )( یا 1 ق چ جوش شیرین )
پودر کاکائو ............... 2 ق س

پودر قند و تخم مرغها را با درجه تند همزن می زنیم تا مثل کرم شده و روشن شود .
شیر و روغن را افزوده و در حد مخلوط شدن می زنیم .
آرد ،وانیل و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده کم کم به مایه می افزاییم با همزن میزنیم تا صاف و یکدست شود . زیاد نباید هم بزنیم
مواد را به 2 قسمت مساوی تقسیم می کنیم و به 1 قسمت پودر کاکائو اضافه می کنیم.
فر را با درجه 180 روشن می کنیم.
کف قالب 23 سانت را چرب کرده و کاغذ روغنی می اندازیم
3 ق س از مایه سفید را درست در مرکز قالب می ریزیم و بعد 3 ق س از مایه کاکائویی را درست در مرکز قالب . دوباره مایه سفید و....
این کار را باید سریع انجام دهیم و مکث نکنیم وهمچنین قالب را نباید تکان دهیم تا مایه پخش شود چون بتدریج پخش خواهد شد.
به مدت 40 دقیقه در فر قرار میدهیم . 20 دقیقه اول در فر را باز نمی کنیم
بعد از 40 دقیقه یک خلال دندان را در مرکز کیک فرو می کنیم و خارج میکنیم اگر تمیز بود کیک پخته است.
دور کیک را با یک چاقوی نازک از قالب جدا می کنیم و روی پنجره سیمی قرار میدهیم تا خنک شود . می توانیم روی کیک پودر قند بپاشیم

کیک رنگین کمان

با همان دستور زبرا کیک با این تفاوت که مواد کیک را به تعداد رنگهایمان قسمت میکنیم و هر کدام را یک رنگ میکنیم و بعد به همان ترتیب زبرا کیک در قالب میریزیم

نظم در خانه

منبع همه عکسها روشون مشخصه . از مامی سایت هستن
برای دختر دارا و چاره گل سرا

چاره در قابلمه ها که معضلیه برای خودش!

این کارو با لوله های خالی دستمال حوله ای و دستمال توالت میشه اجرا کرد

چاره عروسکا!

و کمداتون برای کفش ..کیف .. شال و روسری...و هرچیزی که جا بشه

کابینت زیر سینک

کاغذ رنگی . . رول چسب ... فویل .. سلفون ... اینجوری میزنین به سقف داخل کابینت

برای کابینت با ارتفاع زیاد

شت در کابینت

فنجونا رو رو هم بچینید جای کمتری میگیره و نمیریزه هم

وسیله ای برای راحت شدن از شر پلاستیکا!

در قابلمه!

تخته اشپزخونه
چ

فریز کردن مواد به شکل کتاب و مرتب شدن فریزر

جا دادن سیمها و شارژرها تو لوله دستمال

داخل کشو رو میتونید پله ای کنید با مقوا ی ضخیم و اینجوری مرتب و منظم

لباسها رو لول کنید و تو کشو بزارید هم بهم نمیریزن هم انتخابشون راحتتره چون همشون جلوی چشمن

کتاب های مفید

nooria
کتاب هایی برای تقویت هوش نی نی ها

1. **********140بازی فکری با بچه ها از تولد تا 3 سالگی

نویسنده: جکی سیلبرگ - ترجمه آناهیتا آذری

2. *********همه کودکان تیز هوشند اگر ... چگونه استعدادهای واقعی کودک خود را کشف کنیم.

نویسنده: دکتر میریام استاپرد- ترجمه سهراب سوری و امیر صادقی بابلان

3.******** انیشتین را من تربیت کردم 1000 نکته برای افزایش هوش کودک

تحقیق و ترجمه: محبوبه وفادار، الهام کامرانی

4.******** شیوه های تقویت هوش نوزاد در سه دوره 3-6، 6-9 و 9-12

نوشته بئاتریس میلتر ترجمه طاهره طالع ماسوله

5.********بازی های آموزشی برای نوزاد از بدو تولد تا یک سالگی

نوشته جکی سیلبرگ ترجمه آیدا مهری

6. ******501روش عملی برای تقویت عزت نفس بچه ها از تولد تا 18 سالگی

نوشته:رابرت دی.رمزی ترجمه حسن نصیر نیا

7.****** از تولد تا پنج سالگی

نوشته: ماری دی.شریدان ترجمه محمود مزینانی

8. ***** *365 پیشنهاد برای شاد کردن بچه ها