2703
2553
عنوان

کلاس موسیقی برای بچه ها؟؟؟

893321 بازدید | 23458 پست
دوستان و مادران عزیز سلام
با توجه به نقش موسیقی در زندگی ، تنوع تعداد کلاسها، نوع آموزش و... بر آن شدیم تا با تاسیس این تاپیک تجربیات همدیگر را در رابطه با نحوه آموزش موسیقی به فرزندانمان به اشتراک بگذاریم.
این پست یک پست کلی در رابطه با کلیه اطلاعات مبادله شده در صفحات بعدی این تاپیک هست که به همت جمعی از دوستان نازنین گردآوری شده.
در این تاپیک نه قصد تبلیغ،تعریف و تجید بیجا از یک آموزشگاه خاص و نه زیرسوال بردن آموزشگاهی دیگر را داریم. هدف فقط و فقط به اشتراک گذاشتن تجربیات می باشد.
از همه دوستان عزیزی که به نوعی درگیر آموزش موسیقی کودک هستند خواهش می کنیم ما را در تکمیل این اطلاعات یاری کنند.
لطفا در تکمیل اطلاعات موارد زیر را تا حد امکان توضیح بدهید:
1) نام آموزشگاه،اطلاعات تماس(شامل شماره تلفن،آدرس،آدرس سایت)
2) سن و نحوه پذیرش کودک(با انجام تست و یا شروع از کلاسهای ارف)
3) کیفیت آموزش در دوره ارف و سازهای تخصصی
4)خلاصه ای از موارد آموزش داده شده به خصوص در دوره ارف
5)شهریه حدودی دوره ها به خصوص در دوره ارف
6)طول مدت دوره های آموزشی با توجه به سن کودکان
7)معایب و مزایای کلی آموزشگاه
8)نحوه آموزش به مادران
9)امکان حضور یا عدم حضور مادران در کلاس
10)آدرس ایمیل ،وب سایت یا وبلاگ کاربرجهت پاسخگویی به سوالات دوستان(در صورت تمایل)
برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کاربر موردنظر مبادله اطلاعات داشته باشید.

کلاس های ارف موجود در تهران

- مدرسه صدا و سیماhttp://musicschool.irib.ir/

آدرس: آدرس : تهران -خیابان مطهری -خیابان کوه نور-کوچه هفتم - مدرسه هنر وادبیات

تلفن : ۸۸۷۳۹۹۹۰ – ۸۸۷۳۹۷۴7

هنر جو بایستی 3سال را تمام کرده باشد و وارد 4سالگی شود. دختر من متولد دی ماه 1387 می باشد و از مهر 1391 کلاس را شروع کرد. بیشتر همکلاسهایش متولدین نیمه اول 87 بودند ولی ما به مشکل خاصی برنخوردیم.

مربی دختر من در دوره ارف خانم عفایی می باشند و من از سبک تدریسشان خیلی راضی هستم. مربیهای دیگر سبکهای مختلف دارند و میزان رضایتمندی بستگی به توقع اولیا و دیدگاهشون و طبیعتا "کودک" دارد.

- سی دی معرفی شده به ما سی دیهای "ترانه شادی" و "دنیای شادی" کار آقای ناصر نظر هستند. بسیار سی دی های خوبی بودند و کیمیا خیلی دوسشون داره. اهنگهای کوتاه با نتهای مشخص....

- حدود 10تا از اون شعرها را بچه ها به ترتیب تو طول ترم حفظ کردند....به این روش
تو کلاس شعر را می خوندند و کامل حفظ می شدند (همراه رقص و پیانویی که مربی می نواخت) بعد بچه ها یه دفتر داشتند به نام clear book که اون شعر توش نوشته شده بود و بچه ها باید یه نقاشی مربوط به اون شعر می کشیدند.

- نتها را به تدریج همراه رنگهاشون به بچه ها یاد دادند. اساس کار تو این مرحله استفاده از فلش کارت بود که هر مادر برای بچه درست می کرد.

-هر جلسه روی نتها کار می شد. و به طرق مختلف تو ذهن بچه ها جا انداخته شد. مثلا مربی دوتا گل 7 گلبرگی می کشید روی همون دفتر.ما نتها را روش می نوشتیم(تو یکی فارسی و تو دیگری انگلیسی) بچه ها گلبرگها را به شکل رنگ نتها رنگ می کردند و نتهای فارسی و انگلیسی را بهم وصل می کردند.....مثلا" گلبرگ "دو" و گلبرگ "c" آبی می شد و بعد این دو تا بهم وصل می شدند.

- بعد از اینکه بچه ها اشراف کامل به نتها پیدا کردند برگشت اونها آموزش داده شد. روش هم به این ترتیب بود که بچه ها دست هم را می گرفتند در حالیکه جلو جلو می رفتند نتها را می خوندند و بعد برمی گشتند عقب و در همون حال برگشت نتها را می خوندند. تو تموم این مراحل مربی با پیانو همراهی می کرد و کمک مربیها بچه ها را هدایت می کردند

-در بعضی جلسات مفهوم خط حامل و تعداد خطوط حامل به بچه ها همراه قصه آموزش داده شد.

-مفهوم 1،2،3 و 4 ضرب به بچه ها با استفاده از سازهای کوبه ای یاد داده شد. به هر بچه یه ساز می دادند و تمرین می کردند

چند جلسه اول فقط بازی و موسیقی و رقص بود و اموزش چند تا شعر کوتاه که همون شعرها بعدها قراره رو بلز نواخته بشن....از جلسه 4 یا 5 آموزش نتها را همراه با رنگشون شروع کردن...اموزش با فلش کارت بود که خیلی هم روش خوبی بود...بعد معادل انگلیسی نتها و در نهایت اموزش نتها و معادل انگلیسیش .بچه ها تا جلسه 10 کامل کامل نتها را ،رنگشون را و معادل انگلیسیشون را بلد بودند....

شهریه سال 1392 :300 هزار تومان برای هردوره 6ماهه

برای کوچکترین گروه سنی طول دوره ارف حدود 24 ماه می باشد که شامل اموزش نتها،نواختن بلز و فلوت و یک دوره سازشناسی است. طبیعتا با بالارفتن سن بچه ها از طول دوره کاسته می شود.

هفته ای یک جلسه 1:30 ساعت که البته یک ساعته اجرا میشه

مزایا:موسسه صدا و سیما جزو قدیمی ترین و خوش نام ترین موسسهای موسیقی است.مربیها اغلب گلچین شده می باشند. نظم و ترتیب در تمام مراحل اموزش کاملا وجود دارد. امکان تشکیل نشدن یک دوره خاص در یک برهه زمانی وجود ندارد و هر ترم تمام کلاسها طبق برنامه تعیین شده تشکیل می گردد.
در پایان هر ترم جشن پایان سال برگذار می شود و بچه ها آموخته هایشان را در معرض نمایش برای اولیا می گذارند.
معایب:ساختمان موسسه بسیار قدیمی است و امکانات و تجهیزات هم به همان نسبت قدیمی هستند. مربیهای مختلف متاسفانه سبکهای متفاوتی دارند و بهتر است قبل از شروع دوره حتما با مربی و سبک تدریسشون اشنایی داشته باشید

8)نحوه آموزش به مادران
کلاس جدا برای اولیا وجود ندارد. یک نفر نماینده کلاس می شود و در برخی جلسات اجازه حضور در کلاس را دارد.و مطالب را به اطلاع بقیه اولیا می رساند. برخی از مربیها علاوه بر نماینده دستیار هم دارند که دستیارها به اولیا آموزش کامل مطالب تدریس شده را می دهند.

فقط نماینده اجازه حضور در کلاس را دارد.

10)آدرس ایمیل ،وب سایت یا وبلاگ کاربرجهت پاسخگویی به سوالات دوستان(در صورت تمایل)
http://www.kimia1387.blogfa.com

با نام کاربری مریم (مامان کیمیا)- ایمیل نی نی سایتم هم فعال می باشد.

موسسه موسیقی سرایش
خیابان مفتح شمالی خیبان نقدی پلاک 10 طبقه سوم تلفن 88742824
وب سایت http://www.sorayesh-music.com/

از 4 سال،اگر کودک پیش زمینه داشته باشه،تست میگیرند و در ترم مناسب ثبت نام میکنند

به نظر میاد کارشون خوب باشه تو سایتشون هم نوشته آقای علیجانی متخصص ارف کودکان هستن البته پویا تو کلاس ایشون نیست تو کلاس خانوم یزدانیه که شاگرد ایشون بوده. یه کم کلاسش بی نظمه که امیدوارم بهتر بشه.

آشنایی با انواع سازهای دستی نت خوانی شعر خوانی آموزش بلز

تو این جلسات اول دارن بچه ها رو با انواع صداها زیر و بم بودن و یه سری سازهای دستی آشنا میکنن از جلسه اول بهشون بلز دادن و این خیلی باعث خوشحالی بچه ها شد. هر جلسه حدود سه نت به بچه ها یاد دادن الان بچه ها تا نت دوی بالا رو بلدن بخونن و بنویسن و بر عکس هم باید بلد باشن اتفاقا تمرین این هفته همین بر عکس خوندن نتا بود. تو هر جلسه یه شعر رو بلند با معلم میخونن و اون با پیانو براشون آهنگ میزنه تو خونه هم باید این شعرا رو مرتب تمرین کنن. یه شعر هم گفته که باید اونو با بلز بزنن به این صورت :
میرم به صحرا (دو ر می فا سل)
میچینم گلها (سل فا می ر دو)
دیگه روش صحیح به دست گرفتن باگت بلز رو بهشون یاد دادن و اینکه حتما باید زدن رو با دو دست تمرین کنن

ترم 3ماه،12 جلسه،220 تومان(هر هفته ای یک روز و یک ساعت ) و 73 تومن هم کتاب و سی دی و بلز
10 ترم ،از ترم 5 فلوت و ترم های آخر ساز شناسی
مزایا:خانوم یزدانی خیلی خوش برخورد هستند و سریع بچه ها رو جذب کلاس میکنند .
معایب: تایم کلاس یک ساعت هست ولی عملا نیم ساعت مفید دارند و یه کمی بی نظم هستند،مثلا بچه ای که دیر میاد یا گریه میگنه کاملا رو تمرگز بجه ها تاثیر میگذاره،البته خودشون میگن درست میشه چون سنشون کمه و تازه ترم اولند!

کلاساش خیلی کوچیک و ساختمون قدیمیه ولی معلم خیلی خوبه و بچه ها خیلی دوسش دارن.
یه عیب دیگه هم داره که مثل آموزشگاهی مثل پارس کلاسای مادران در کنار کلاس بچه ها نداره

8)نحوه آموزش به مادران
چند دقیقه پایانی کلاس ،مربی ،مادرانو در جریان کار کلاس میگذاره و تمرین منزل هم گفته میشه
یکی دو جلسه اول اگر بچه ای نا آرومی کنه یا از مادرش جدا نشه،اچازه میدن توی کلاس حضور داشته باشه ،

مادرا توی کلاس نیستن البته ابن یه خوبی داره و اونم اینکه بچه های وابسته فرصت پیدا میکنن از مادرشون جدا بشن یه بدی هم اینکه مادرا در جریان روند آموزش نیستن.

نام آموزشگاه،اطلاعات تماس(شامل شماره تلفن،آدرس،آدرس سایت)
پارس . http://www.pars-music.com/Default.aspx

آدرس:خیابان ملاصدرا-شیخ بهائی شمالی-نبش کوچه طالقانی-پلاک 56

تلفن:88051968 الی 70و 88045681

از 3 سال هست تست هم نداره برای ارف چون گذروندن ارف اجباریِ

ارف رو مطمئنم عالیِ چون دختر خودم الان ترم 9 هست و تجربه شخصی -
ساز تخصصی رو با پرس و جو متوجه شدم که خیلی خوبه

دو ترم اول که بازی و حرکت و ریتم شناسی و اموزش نتها به واسطه رنگها
کم کم که نتها کامل شد از ترم 5 بلز و بعدش هم فلوت اضافه شد
یک ترم در میان هم کنسرت دارن

الان 450 برای سه ماه

برای کودکان سه تا 5 ده ترم 5تا 7 هشت ترم 8 به بالا 6 ترم تاپایان ترم 5 یک و نیم ساعت از ترم 6 دو ساعت در هفته برگزار میشه.

مزایا : تمیز شیک -پرسنل آشنا به کار کودک- مقررات مطلوب -ارتباط با خانوده کودک- وایرلس
کنترل پنل شخصی هنر جو -کارنامه هر ترم -جلسه مادر و مربیان -داشتن دو مربی و یک دستیار برای هر کلاس
فضای شاد و کودکانه - ارتباط ایمیلی و کاغذی مربیان با مادران برای گوشزد موارد مورد نیاز -کتابخانه مربوط و مجموعه آثار شنیداری موسیقایی - برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در هر ترم با مدیر آموزشگاه. اتاق انتظار
عیب : شهریه بسیار زیاد

8)نحوه آموزش به مادران
سه ترم آموزش مادران رایگان بود شامل تئوری موسیقی و آموزش فلوت
بیشتر کسی مایل بود می تونست ثبت نام کنه

ترم اول به طور کامل بودیم و ترم دوم تا نیمه

موسسه موسیقی هنرگاه موسیقی
زعفرانیه - خیابان مقدس اردبیلی - نبش کوچه شیرین - پلاک 104 - طبقه اول تلفن 22048239
وب سایت http://www.doremiacademy.com/

از 3 سال،

در مدت 2 ماهی که دخترم در این آموزشگاه شروع به آموزش دیدن کرده راضی هستم و اساس کار بازی و خلاقیت و آموزش است

متد آموزش سوزوکی و ارف است
در هر جلسه یک یا دو نوت آموزش داده شد
ریتم در حین شنیدن آهنگها و یا با نواختن فلوت یا بلز به بچه ها آموزش داده می شود
حرکت با موسیقی و خلق حرکت هنگام موسیقی و رقص توسط بچه ها برای معلم مهم است
با گذاشتن آهنگهای مختلف و کوتاه سعی معلم آن است که هوش موسیقیایی کودک تقویت شود
بچه ها با فلش کارتهای مختلف ریتم و نوت ها را تمرین می کنند
در همه جلسات از همان ابتدا همه با بلز کار میکنند
طرز صحیح گرفتن مضراب و با هر دودست نواختن برای تقویت فعالیت هر دو نیمکره از نظر معلم مهمترین ویژگی است
تا حالا یکی دو آهنگ را با بلز یادگرفته اند و تمرین میکنند ... بقیه آهنگها رو خودشان خلق میکنند

ترم 3ماه ،12 جلسه ،450 تومان (هر هفته ای یک روز و یک ساعت )

بسته به شرایط و قدرت فرگیری و سن بچه ها متفاوت است
از 6 ماه تا 1 سال و نیم

مزایا
مزیت 1:خانوم آنا رستمی ( در آموزشگاههای ترانه و چاووش و ونک هم تدریس میکند ) بسیار مهربان و صبور و آرام و شاد است و ساعات کلاس را به گونه ای تقسیم میکند که متنوع و شاد و لذت بخش است و بچه ها خسته نمی شوند
بچه ها عملا در این یک ساعت در کلاس هم آهنگ می شنوند و هم یاد میگیرند و هم بازی میکنند و هم میرقصند و هم تمرین بلز خود رو ارائه میدهند
مشخص است که معلم روی پرورش خلاقیت و هوش موسیقی بچه ها کار میکند

مزیت 2: کلاس کم جمعیت است -3 الی 4 نفر و معلم فرصت بیشتری برای رسیدگی به تک تک بچه ها دارد

مزیت 3 (از همه بهتر و مهمتر): در تمام مدت دوره مادر همراه کودک در کلاس حاضر است و انگار دو نفر همزمان آموزش میبینند و حتی بسیاری از تمرینات باید توسط هر دو نفر (مادر و کودک) انجام شود

معایب : شهریه زیاد ( افزایش شهریه و میزان آن مطابق با موسسه پارس است )
که البته با توجه به حضور مادر در کلاس و نزدیکی مسیر به خانه و تا حدی خصوصی بودن کلاس و کوتاه بودن دوره نسبت به موسسه شلوغ پارس به صرفه است

8)نحوه آموزش به مادران
در همه جلسات مادر در کلاس حضور دارد و این عالی است
من همه آموزش را نوت برداری و یا ضبط میکنم

در همه دوره ها مادر در کلاس حضور دارد
گاهی اونقدر خدا زود به خواستمون جواب می ده که باورمون نمی شه از طرف اون بوده...اینجاست که می گیم :"عجب شانسی آوردم"
فری جان مرسی عزیزم...خیلی لطف کردی که جواب دادی.....اونجا بردمش ولی خود خانم سالم که خیلی کم فعالیت دارند و راستش اونجا هم به نظرم اومد که خیلی بیشتر دارن تجارت می کنن و بیشتر سرگرمیه.....من نمی خوام بچه ام 1ماهه بتهوون بشه ولی از اینکه انرژی و وقت و هزینه بیخود خرج کنم هم خوشم نمی اد....والا از خونه مون که شریعتی هستش 2بار رفتم تا اونجا
گاهی اونقدر خدا زود به خواستمون جواب می ده که باورمون نمی شه از طرف اون بوده...اینجاست که می گیم :"عجب شانسی آوردم"

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

فری جون منظورت اینجا بود دیگه:http://www.veda-music.com/web%20pages/Courses-km-classesProgram.aspx
2456
کلاسای خانم سالم که عالیه و کاملا اصولی. الان خودشون زیاد فعالیت ندارن. هنرجوهای ایشون با همون متد فعالیت میکنن. موسسه بادبادک که یه شعبش پاسداران و یکی سمت فرشته هستش با متد ایشون کار میکنه. اولش با سیستم بازی و موسیقی هستش (4 ترمه) بعد پیشرفته تر میشه. من الان پسرم ترم دو داره تموم میکنه. خیلی راضیم. انرژی و وقت زیادی هم نمیگیره یه جلسه نیم ساعته در هفته هست که بچه ها خسته نشن.
"آرامش"هنر نپرداختن به مسائلی است که حل کردنش سهم خداست
آره مریم جان همینجاست به هرحال خانم سالم سالهاست تو این زمینه کار کرده و صاحب سبکه و کتاب داره جزو قدیمیای این کاره
همسر یکی از برادران کامکاره
دختر من همونجا میره خداییش خیلی راضیم البته دوره ارف رو شانس آورد که خود خانم سالم مربیش بود الانم داره پیانو کار میکنه
موسیقی فجر گروه بزرگی تو بخش موسیقی کودکان داد
البته ناصر نظر هم که موسیقی پارس تو ملاصدرا رو داره رقیبشه
کلاسای پارس باکلاس ترن ولی هزینه بالاتری هم نسبت به ودا میگیره
به هرحال الان این دونفر کار حرفه ای کودک میکنن
موفق باشی
2714
مامان پویا کوچولو یه عالمه از راهنمایی ممنونم.....راستش همین 4ترمی که بهم گفتن یه کم دل نگرانم کرد....ولی خالا که پویای نازنین شما و خودتون راضی هستین حتما" دوباره می برمش اونجا.....

فری جون باز هم از نظری که گذاشتی یه دنیا ممنون....تصمیم گرفتم بیام اونجا و امتحانش کنم...هرچند یه کم ته دلم نگران بودم ولی خب تایید 2تا مامان برام کافیه....

مامان هانا جون دخترم برای رقص و باله معلم داره .....راستش در مورد سی دی اطلاعی ندارم....امیدوارم بتونی بهترینها را برای دختر نازت انتخاب کنی.....

شادی جون پارس خیلی گرونههههههههههههههههه.....البته در مقایسه با اموزشگاه ودا .......به نظرم بیشتر پول جا و کلاسشون را می گیرن....

پسر من 3 سال و 5 ماهشه. الان یک ماهه که میذارمش موسیقی پارس. شاید از خیلی نظر ها خوب باشه ولی این مواردیه که باید بهش دقت کرد.

1- کف کلاس پارکت هست بچه های این سن ممکنه بدوند یا در حین بازی با هم زمین بخورند که پارکت کف پوش مناسبی برای این رنج سنی نیست.
2- دور تا دور کلاس صندلی هایی آهنی- چوبی برای نشستن مادر ها هست که خیلی ایمن نیست.
3- موقع استراحت بچه ها باید از کلاس بیان بیرون و بیرون از کلاس خوارکی بخورند ولی همزمانی چند کلاس باعث شده که اغلب بچه های بعضی کلاس ها رو توی کلاس خودشون نگه میدارند و این اصلا جالب نیست چون شروع به بازی با هم و بدو بدو میکنند که قابل کنترل نیستند و خطرناکه.
4- 15 تا بچه و مادر در یک فضای حدودا بیست متری با یک مربی و دو کمک مربی.
5- مربی ها بکن نکن به بچه ها زیاد میگن. خیلی سعی در ارتباط و درک بچه ها ندارند. البته مهربونند ولی بچه 3 ساله نمیتونه مدت زمان طولانی بشینه و خیلی نمیتونه نظم رو رعایت کنه. و بیشتر وقت این مربی ها به مرتب کردن و نظرم دادن بچه ها میگذره.
6- فعالیت های کلاسی که دارند، بعد 7 جلسه زیاد تغییر خاصی نکرده و به نظر من مادر تکراری و خسته کننده است چه برسه برای بچه سه ساله ام. پسر من اصلا دلش نمیخواد بریم کلاس و کلا خیلی هم تو فعالیت ها شرکت نمیکنه. در طول هفته هیچ حرف و سخنی از کلاسش نمیزنه.
7- رفتار مسئولین بیرون کلاس در برخورد اول که مادیدیم با یکی از بچه ها بسیار بد بود طوری که مورد اعتراض شدید من ویکی از دوستام قرار گرفت.
8- روشویی ها بسیار بد و غیر استاندارد بود طوری که با یه دست شستن کل لباس ها خیس میشه. و دستشویی ها هم طوری نیست که بچه بدون کمک بتونه بره.
9- حالا فکر کنین از ترم بعدی هم میگن مادر ها نباشن.

شاید آمورزشگاه پارس خیلی خوب باشه و امکاناتش رو خیلی جاها نداشته باشند ولی دارم میبینم که بهترین ها هم تو تهران بعضی موارد بدیهی رو رعایت نمیکنند.
به نظر من بهترین راه اینه که معلم بگیری و تو خونه باهاش کار کنی.
اتفاقا چند تا از معلم های ودا از گروه رستاک هستند و به بیشتر ساز های سنتی آشنا هستند. من که به این نتیجه رسیدم.
مرسی فروزنده جان از اظهار نظرت.....راستش بیشتر این موارد نظر خودم را هم جلب کرده بود.....واسه همین هم نوشتم بیشتر پول دک و پز و کلاس و جاشون را می گیرن.....
معلم خوب گیر بیارم از خدامه....ولی اغلب راضی نمی شن با بچه این سنی کار کنن.....البته اولین استادی که ما رو تشویق به این کار کردن حاضر هستند بهش تعلیم بدن فقط متاسفانه چون نابیناست و خیلی مسن دخترم اصلا" باهاش ارتباط برقرار نمی کنه.....والا خودشون از کیمیا تستهای خیلی جالبی علی رغم نابیناییشون گرفتن و همش هم می گن آموزشش را شروع کنین.
دوستان شوهرم می گه ودا خیلی دوره...بچه درب و داغون می شه....چون من باید از مهد برش دارم و ببرمش.... خونه مون شریعتیه و خیلی به اکباتان دوره....ساعتهای کلاس هم تو او ترافیکه عصرگاهیه حکیم غربه..چیکار کنم؟
مامان سمیرا جان باله را تقریبا از2سال و 9ماهگی دخترم شروع کردم......مربیش استاد حرفه ای رقص و طراحه رقصه....از این مربیهای سالن بدنسازیها نیست....خود من هم سالها باهاشون کار کردم....
سالنش عباس اباد چهارراهه قصره....البته کلاسشون اولش 4نفره بود و چون هر4تاشون رقص را با باله قاطی می کردن قرار شد اول رقص کارکنه....بعد از 6ماه تعلیم رقص ایرانی باله را شروع کرد......
من بی نهایت از کارش راضیم.
2706