2726
عنوان

من خیلی متاثر شدم کاش ...

8716 بازدید | 45 پست
این مقاله مال خود نی نی سایته وقتی خوندم گریم گرفت . چون یه پیش زمینه ی فکری از لحظه ی مرگ جنینی و تولد زمینی داشتم
تو کلاس آمادگی زایمان ماما می خواست ما درک کنیم زایمان فقط درد ما و لذت دیدن نوزادمون نیست . میگفت نوزاد انقدر استرس و ترس داره مثل زمانی که ما به مرگ نزدیک میشیم . لحظه ای که بند ناف قطع میشه و مجاری تنفسی وکیوم، ناگهان تنفس کودک از بند ناف به ریه هایی که برای اولین بار می خواد پراز اکسیژن بشه تغییر پیدا میکنه و اون وحشتناک ترین لحظه برای نوزاده ، درست شبیه وقتی که شما خواب عمیق باشید و کابوس ببینید در همون لحظه شمارو بندازن تو استخر ،شما از خواب می پرید تپش قلب دارید با اولین تنفس ریه هاتون پر از آب میشه و احساس وحشت و خفگی ...
این شرح حال نوزاد متولد شدست که فقط آغوش و صدای آشنای مادره که تسکینش میده
و اما اصل مقاله :

سزارین انتخابی، غیراخلاقی است!

تاریخ نگارش: 17/4/1391
دفعات مشاهده: 225
نسخه قابل چاپ
برای دیگران بفرستید
نظرات کاربران
نی نی سایت: رییس انجمن مامایی ایران ضمن تاکید بر این که سزارین انتخابی و تعیین وقت برای تولد جنین غیراخلاقی و سوال برانگیز است، گفت: خانواده و تیم درمان حق ندارند جنینی را از زندگی داخل رحمی محروم کنند.
دکتر ناهید خداکرمی با بیان اینکه در مقوله اخلاق پزشکی در حوزه زنان و باروری ضعیف عمل کرده‌ایم، عنوان کرد: تیم درمان و خانواده یک جنین به خود اجازه می‌دهند زندگی داخل رحمی جنینی را که از نظر فیزیولوژیک می‌بایست هنوز در رحم زندگی کند، قطع کنند. این در حالی است که این عمل از نظر پزشکی و شرعی سئوال‌برانگیز است.

وی با بیان اینکه صرفا تغییر تعرفه‌های زایمان طبیعی نمی‌تواند کمکی به کاهش آمار سزارین نماید، گفت: لازم است پزشکان اخلاقی تربیت کنیم که اجازه دهند خود نوزاد زمان تولدش را تعیین کند و بگذارند پروسه بارداری پیشرفت کند. در این صورت است که می‌توان گفت به طور قطع آمار سزارین کاهش می‌یابد.

رییس انجمن علمی مامایی ایران با بیان اینکه اگر اجازه داشته باشیم بدون دلیل فردی را از زندگی دنیوی‌‌اش ساقط کنیم، مجاز هستیم جنین را نیز از زندگی داخل رحمی محروم نماییم، گفت: این مشکلی است که در کشور وجود دارد و هر روز اتفاق می‌افتد و کمتر زن بارداری را می بینیم که با پیدا شدن علائم زایمانی برای تولد نوزادش به بیمارستان مراجعه کند.

خداکرمی اضافه کرد: متاسفانه امروز اکثر قریب به اتفاق تولدها انتخابی شده اند که مسائل مالی، تنظیم زمان و نحوه تربیت متخصصان زنان و زایمان در آن موثر است. متخصصان زنان و زایمان باید برای انجام تولدها و زایمان‌های پرخطر تربیت شوند.

وی با بیان اینکه 15 درصد زایمان‌ها پرخطر هستند، عنوان کرد: همین میزان از زایمان‌ها باید توسط متخصصین زنان انجام شود.

رییس انجمن علمی مامایی ایران با بیان اینکه اگر سزارین بدون مورد و دلیل انجام شود، غیراخلاقی است، اظهار کرد: اگر تیم درمان روز تولد نوزاد را بدون دلیل تعیین کنند مرتکب عمل غیراخلاقی شده‌اند.

خداکرمی ادامه داد: متاسفانه برخی پزشکان به عللی نظیر این که می‌خواهند به مسافرت بروند، نوزادان بی‌گناه مردم را در زودتر از زمان نعیین شده به دنیا می‌آورند در حالی که این حق جنین است که تا وقتی در خطر نیست و مشکلی ندارد از زندگی داخل رحمی بهره‌مند شود.

منبع: ایسنا
@2bare_man
اینم جالبه

نگارش یافته توسط شهاب مرادی
۲۵ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۲۲
می دانید که جنین 75 درصد وقت خود را -در رحم- در خواب سپری میکند و خوب است بدانید که جنین از هفته ی هفدهم در رحم مادر می تواند خواب ببیند.
بخشی از خواب های آدمی به ترس ها، نگرانی ها و اضطراب های او ارتباط مستقیم دارند که افراد خبره در "تعبیر خواب" و یا "تحلیل روانشناختی خواب" آن را مد نظر قرار می دهند.
ترس از مرگ از شایع ترین ترس هاست و ریشه ی بسیاری از هراس های دیگر آدمی همین ترس است.
ترس های وهم آلود و وسواس گونه نه ثواب و ارزش دینی دارد و نه فایده ای برای دنیای آدمیزاد.
شاید شما هم از مرگ می ترسید.
منظورم از ترس،
ترس از خود مرگ است نه ترس از عذاب الهی به خاطر کاستی ها و گناهان -که در مورد آن هم باورهای درست و نادرست نیاز به تفکیک دارد!-
ترس از خودِ مرگ به نحوی که آزاردهنده باشد ، مخل آسایش باشد و افت عملکرد ایجاد کند و یا افکار و رفتارهای وسواسی روی آن سوار شوند و... مورد بحث است.

این ترس بسیار شایع است و کرارا در مراجعاتم می بینم که افراد مختلف از گروهای مختلف با الفاظ گوناگون از آن شکایت می کنند.
آخرین شب سخنرانیم در اصفهان ، آخرین سوال را در کوچه قائمیه نوجوانی مؤدب در مورد مرگ و عالم بعد ابهاماتی داشت و سوالاتش را پرسید. مشکل در تطبیق نادرست این دنیا و برزخ بود.
برای پاسخ او به ذکر یک مثال در قالب یک داستان کوتاه خیالی اکتفا کردم و بازخورد خوبی را از او و اطرافیانی که شنیدند دریافت کردم. شاید برای شما هم مفید باشد:

اما حکایت :
دو جنین دوقلو با هم درد دل می کردند و با هم گفتگوی آنها را گوش کنیم:

- خواب بدی دیدم.
- چی ؟؟؟
- خواب دیدم هر دو می میریم/
- یعنی چی؟ خدا نکنه.
- یعنی از این دنیا می رویم و همه چیز تمام می شود.
- وای یعنی دیگه در مایع آمنیوتیک شناور نیستیم؟
- درست حدس زدی در هوا خفه می شیم فکرش و بکن هوا !
- ای وای من از مرگ می ترسم. دیگه چی دیدی؟
- این قسمتش هم ترسناکه! در خواب دیدم که همین بند نافم را یک آدم خطرناک با قیچی برید و تازه مادر بی محبت و بی وفای ما هم بعدا ازش تشکر هم می کنه... می میریم غریبانه و بی غمخوار.
- من هم یادم اومد یک بار خواب دیده بودم که بعد از مرگ مجبورمون می کنند با همین دهان باید حرف بزنیم و باید با همین دهان غذا بخوریم (الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُکَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَ تَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ.../ سوره یس56)
- پس تو هم اینا رو دیدی ! مرگ خیلی ترسناکه خیلی... اما میدونی قبل از اینکه با دهنمون چیزی بخوریم چی میشه؟
- نه؟
- میزننمون!
- اِ ؟! راست میگی؟ چرا؟!
- [با طعنه]حتما میگن برامون لازمه برامون خوبه
- کجاش خوبه؟ اینکه بزنن خوبه؟... حالا کی میزنه؟
- همون آدم خطرناکه که بند نافمون رو قیچی می کنه! همون!
- و ...
اما جنین ها نمی دانند که تمام شدن زندگی جنینی مرگ تلخ و رنج آوری نیست بلکه یک تولد است و پنجره ای روبه کمال.
زیاد شنیده اید که مرگ و تولد دو روی یک سکه هستند و همیشه مرگ مقدم بر حیات است در سوره ی مُلک هم می خوانیم:
خَلَقَ الموتَ و الحیاة...
مرگ هم مقدم ذکر شده و هم مصرّح است که مرگ یک امر وجودیست نه یک امر عدَمی ، پس مرگ شر نیست.

از جمادی مردم و نامی شدم وز نما مردم به حیوان سر زدم
مُردم از حیوانی و آدم شدم پس چه ترسم کِی ز مردن کم شدم
بار دیگر هم بمیرم از بشر تا برآرم از ملایک بال و پر
بار دیگر از ملک پران شوم آنچه اندر وَهم ناید آن شوم
پس عدم گردم عدم چون ارغنون گویدم انا الیه راجعون

مگر طبیب مهربان [همان آدم خطرناک از منظر جنین] چه می کند؟ جز این که جنین را از دنیایی کوچک جدا می کند دنیایی که در فکر او همه چیز است و پاک و تمیز ولی در واقع کوچک است و محدود و ... ،
جنین با یک طناب متوسط 50 سانتی به یک سیستم وابسته و متصل است ، استقلال ندارد و... اون طناب مناسب محیط بزرگ و مسیر رشد و تعالی نیست و...
پس لازمه که جنین تلنگر بخوره ، لازمه که طناب دلبندش رو فراموش کنه
و به زندگی واقعی‌تر فکر کنه.
و بهتر که نترسه!

به راستی چقدر از تصورات و نگرانی های ما در مورد مرگ ، قبر ، برزخ و قیامت و... از این جنس همین نگرانی های وهم آلود و جاهلانه است؟ در حالی که نترسیدن از مرگ نشانه دوستی با خدا و ایمان است.

قُلْ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ هَادُوا إِنْ زَعَمْتُمْ أَنَّکُمْ أَوْلِیَاءُ لِلَّهِ مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ (6) وَلَا یَتَمَنَّوْنَهُ أَبَدًا بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیهِمْ وَاللَّهُ عَلِیمٌ بِالظَّالِمِینَ (7) قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِی تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِیکُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ فَیُنَبِّئُکُمْ بِمَا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ (8)

12:40، آنکارا

http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=216101
@2bare_man

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

2728
منم تو یکی از کلاسهای دکتر خداکرمی تو بیمارستان صارم شرکت کردم

میگفتن حتی اگه کسی میخواد حتما سزارین کنه به خاطر ترس یا هر چیز دیگه بذاره دردها به سراغش بیاد تا جنین زمان بیشتری داشته باشه که از مادرش تغذیه کنه!
اسبها،درشکه راکشیده اند...ولی انعام را درشکه چی گرفته است.به چشمان اسب چشم بند زده و بر دهانش پوزبند،تا کم ببیند و دم نزند....چه آشناست! زندگی درشکه چی و اسبهایش.....!!!
خیلی تاثر بر انگیز بود ... گریه ام گرفت ...
***** مـــــــــعجزه زمانی اتفاق می افتد که تو به جای انرژی بخشیدن به ترس هایت، به رویاهایِ زیبایَت انرژی بدهی، به جای باور کردنِ ترس هایت، رویاهایت را بـــــاور کنی. همه ی زندگی روی همین دو واژه استواره : بــــــــــــــــــــــاور ، تمـــــــــــرکز
یکی از دوستای خودم چند وقت پیش گفت دکتر م مدام میره خارج بمن گفت ایران اصلا امکانات زایمان طبیعی رو نداره
بعد از کمی صحبت رسیدیم سر بحث هزینه و فهمیدم خانم دکتر 4 تومان دستمزد تازه با تخفیف ازینا خواسته !!!!!!!!!!!
درحالی که جایی خونده بودم استرالیا بنیان گذار زایمان کاملا طبیعی ( فیزیولوژیک ) بدون دخالت هیچ دارو و دستگاهی در دنیاست که از کشورهای اروپایی تور زایمان میبرن اونجا یعنی واقعا زایمان طبیعی غیر از محیط بهداشتی و رفتار دلسوزانه ی پرستار و ماما چه امکاناتی می خواد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگر اینکه پای پول زیادی در میون باشه
@2bare_man
رکسانا جون من هزینه مامای خصوصی تو بیمارستان صارم رو پرسیدم بین 150 تا 300 تومنه
خودم میخوام مامای خصوصی بگیرم

دکتر خداکرمی میگفت تو هلند یه هتلهایی ساختن به همین منظور از همه جای دنیا میرن هلند که زایمان طبیعی داشته باشن.

اونوقت تو ایران دکترا همش خانمها رو از زایمان طبیعی میترسونن.
اونم به خاطر پول
نمیدونم تعهد و انسانیتشون کجا رفته؟!
اسبها،درشکه راکشیده اند...ولی انعام را درشکه چی گرفته است.به چشمان اسب چشم بند زده و بر دهانش پوزبند،تا کم ببیند و دم نزند....چه آشناست! زندگی درشکه چی و اسبهایش.....!!!
رکسانا دلم برات تنگ شده بود
تو تهران کم کم داره این امکانات فراهم میشه الان چند ماهی هست که بیمارستان چمران (که مال صنایع دفاع ارتش هست) چند صد میلیون خرج کرده و اتاق های زایمان طبیعیه خصوصی با کلیه امکانات زایمان بدون درد مثل دوش آب گرم -آموزش ماساژها به همراه زائو و حتی انواع گیاهان مسکن مثل گل گاوزبون و ... و استخدام ماماهای مجرب بیشتر برای شیفتهای مختلف فراهم کرده

امیدوارم بیمارستانهای دیگه هم کم کم قبول کنن یه همچین هزینه هایی واجب تر از هر چیز دیگه ای هست.
@2bare_man
2706