2703
2553
عنوان

کودکی با نشانه های اوتیسم

2399278 بازدید | 51146 پست
سلام به همه دوستان ، پسر من 3 سال و یکماه داره و هنوز درست صحبت نمی کنه ، در حد یک بچه 2 ساله .... من برداشتم این بود که به دلیل آنکه از نوزادی باهاش انگلیسی صحبت کردم . کارتونهای انگلیسی دیده و بعضا کتابهایش هم انگلیسی بوده ، دو تا زبان رو با هم قاطی کرده و از 5/2 سالگی انگلیسی رو قطع کردم . کمی بهتر شد اما بعد متوجه شدم به محیط اطراف تا حدی بی تفاوت هستش و کلماتی که بهش یاد میدم اکو میکنه مثلا میگم آب می خوری اونهم میگه آب میخوری ! در ضمن دائما در دنیای شخصیتهای کارتونی سیر می کنه و با بچه های همسن خودش اصلا بازی نمی کنه . تصادفا با مجموعه ای آشنا شدم که علاوه بر کارهای هنری و خلاقیت با مراکز کاردرمانی هم در ارتباط بودند و مدیر اونجا به من گفت که کودک شما احتمالا اوتیسم داره و من برای اولین بار اسم این اختلال رشدی رو شنیدم و از آنروز من و همسرم غصه دار شدیم کلی در اینترنت ، مطلب خوندیم و به دنبال مراکز درمانی و پزشک متخصص برای گرفتن تشخیص رفتیم و جالبه بدونین که هر کدام یک چیزی گفتن . در نهایت مرکز گفتار درمانی رشد به مدیریت دکتر پیشیاره از همه به نظرمون بهتر اومد و تشخیص رو SID ( ناهماهنگی حواس پنجگانه ) دادند با احتمال اوتیسم ضعیف که گفتند تا 5 سالگی نمی شه نظر قطعی داد . متاسفانه مرکز درمانی بسیار تنگ و تاریک و تا حدی کثیف هستش اما ما چاره ای نداشتیم حداقل حرفهایی که شنیدیم به نظرمون منطقی تر اومد ولی هنوز کار را شروع نکردیم . من از همه دوستانی که در این سایت فعالیت دارند تقاضا دارم اگر تجربه ای در این زمینه دارند من را راهنمایی کنند . من در کتابی خواندم که در کشورهای پیشرفته برای اینگونه اختلالات ، انجمن تشکیل داده می شه و مادرها هر هفته در این انجمن به تبادل نظر می پردازند و در نهایت نوشته شده بود که اینگونه جلسات بیشترین کمک رو به خانواده ها کرده بود اما من اصلا همچین چیزی در تهران پیدا نکردم . لطفا پسر من رو در این ماهها دعا کنید که بتونه زندگی نرمالی رو تجربه کنه .... منتظر نظراتتون هستم
عزیزم نگران نباش خداروشکرکه این مشکل حل شدنیه ان شاا...که چیزی نیست....خودت از کی احساس کردی مشکلی وجودداره کوچکتربود علامتی نداشت؟
وقتی پایین ترینم خداامید من است،وقتی تاریک ترینم خداروشنایی من است، وقتی ضعیف ترینم خدا نیروی من است، وقتی غمگین ترینم خدا آرام جان من است

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

2456
ببین تا قبل از یکسالگی علائمی نداشت ؟

پسر یکی از دوستامون تا 2 سالگی خوب حرف میزد و مامان و بابا می گفت اما بعد از 2 سالگی کلا انگار همه چیز رو قاطی کرده بود
سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی*********************** عشق محمد بس است و آل محمد
سلام عزیزم ما یک پسر ده ساله تو فامیل با مشکل اوتیسم داریم
خوب حرف نمیزنه. بازی های تکراری و یکنواخت انجام میده. فقط به سه مدل غذا علاقه داره و ارتباط اجتماعی با غریبه ها در حد صفر
ولی از وقتی کار درمانی را شروع کرده خیلی بهتر شده و الان کلاس دوم هست ولی نه مدرسه عادی . بهتر حرف میزنه و عاشق کامپیوتر و بازی های کامپیوتری شده و کمی تنوع غذائی پیدا کرده ولی در کل توجه بالایی نداره
مامان و بابایش دیر مشکلش را فهمیدن تو الان زود متوجه شدی و میتونی دوره درمان را سریع طی کنی بیشتر پرس و جو کن و دکتر برو تا یک مرکز خوب پیدا کنی این فامیل ما پسر ش را توی یک مدرسه تو پاسداران میزاره اسمش را نمیدونم
خیلی از همگی بابت اظهار نظرات ممنونم . پسر من اصلا نشون نداد که همچین مسئله ای را داره . وقتی هم که کتاب اوتیسم رو خوندم دیدم خیلی از علائم را اصلا نداره ولی در بخش ارتباط با دیگران و مهارتهای کلامی می تونستم بگم که همشون در پسر من صدق می کنند . از طرفی خانواده های من و همسرم تایید کردند که من و همسرم دوران کودکی شبیه پسرم را داشتیم یعنی هر دو مون ساکت بودیم و بیشتر با خودمون بازی می کردیم . همسرم شخصیتهای خیالی داشته که باهاشون میرفته به فضا ، ولی تفاوت عمده ما این بوده که ما سر وقت حرف زدیم . البته در کتاب خواندم که آمارها نشان می دهند که اکثر بچه های مبتلا به این اختلال دارای والدینی هستند که روابط اجتماعی گسترده ای ندارند و این به خصوص در مورد همسر من صدق می کنه . مثلا در مهمانیها تا کسی ازش چیزی نپرسه حرف نمیزنه . در هر حال ، من ابتدا پیش خانم دکتر خوشابی رفتم و اون گفت علائم واضح هستش و من را فرستاد مرکز ساماندهی و درمان اختلالات اوتیستیک که راستش جای وحشتناکی بود و می خواستن روش درمان ABA رو انجام بدن که من می دونستم اگر بچه این مسئله را نداشته باشه و اینکار را باهاش بکنی کاملا از بین میره ، برای همین تصمیم گرفتم چند جای دیگر هم برم و رفتم آتیه که خیلی بهتر بود و گفتن اوتیسم اگر هم باشه ضعیف هستش و با بازی درمانی برطرف می شه ولی بعد متوجه شدم آتیه روی بچه های بیش فعال خیلی بهتر کار می کنه و در نهایت از تحقیقی که انجام دادام فهمیدم مرکز رشد گویا در بخش کاردرمانی از همه قویتر هستش و کاردرمانهای آتیه زیر دست کاردرمانهای رشد دوره دیدن ، البته فقط اینها را شنیدم برای همین دلم می خواست کسی که به این مراکز واقعا مراجعه کرده را بشناسم و ببینم از کدوم بیشتر نتیجه گرفته . سن 3 سالگی برای فهمیدن این اختلال دیر نیست ولی زود هم نیست برای همین من دیگه رشد را انتخاب کردم ولی امروز تصمیمی گرفتم که هم آتیه و هم رشد ببرمش . مثل بچه ای که مدرسه میره و بعدش کلاس تقویتی برای اینکه زودتر راه بیفته . اگر کسی رو میشناسین که به هرکدام از این مراکز مراجعه کرده و نظری داره ممنون میشم در اختیار من هم بگذارین . از همه مامانها ممنونم .
2714
یکی ازاقوام ما هم بچه ا شاوتیسم داره از یک وسال نیمگی فهمیدن
ولی با این کلاسها خیلی بهتر شده الانم بردنش تهران تا اموزش هاش تکمیل بشه
نگران نباش ....حالا هر جا که بهتره ببرش ی مدت اگه دوست نداشتی عوضش کن
در ضمن اقواممون میگفت به یه سایت خارجی (المانی فکر کنم ) در مورد اوتیسم میل زدن وشرایطشونو گفتن اونا هم خیلی یگیر درمان هستن از هون مرکز اوتیسم و بهشون گفتن هزینه کلاسها رو نمی خاد بدین بیاین اینجا تا اموزش ببینه
نعره هیچ شیری خانه چوبی را خراب نمی کند ........من از سکوت موریانه ها میترسم
باور میکنید اصلا فکر کردن به این قضیه هم منو رنج میده
یه پسر 2 سال و 3 ماهه دارم خیلی خوب حرف میزنه استعداد بالایی در یادگیری کلمات و شعرها داره طوریه که یه شعرو 2 بار که واسش بخونی کلمات کلیدیو واست میگه
اما ترس من ار نحوه برقراری ارتباطشه
خونه ما اپارتمنای هست و خیلی کم با محیط بیرون در تماسیم من و پدرش هم سر کار هستیم چیزی که هس اینه که پسر من روابط اجتماعسش خیلی ضعیفه روحیه خیلی حساسی داره
با هم سن و سالاش بازی نمیکنه یعنی یه جورایی خیلی ترسو هست طوری که اگه بچه ای که پیششه گریه کنه یا داد بزنه سریع میاد بغل من
یا اگه یه بچه ای با حالت بدو بیاد طرفش میاد بغل من .با اسباب بازیهاش خیلی لطیف برخورد می کنه بوسش میکنه .با وسایل خیالی اشپری میکنه هر کسی میبینه میگه چرا اینقدر مظلومه 2 روزه این فکذ که ممکنه اوتیسم باشه مثه خوره افتاده به جونم جرات اینکه به همسرم بگمو ندارم.یعنی ممکنه؟؟؟؟
عاطفه جون نه عزیزم پسرت اوتیسم نیست مطمئن باش
ساویج جان اصلا شک نکن رشد بهترین موسسه تو این زمینه هست منم پسرمو میبرم البته اوتیسم نیست ولی تاخیر کلامی و توجه کم داره ولی اونجا بچه های اوتیسمی رو میبینم که میارند مطمئن باش با 2-3 دوره خیلی بهتر میشه و زندگی طبیعی خواهد داشت. منم خیلی شک به اوتیسم داشتم و چند جا بردم آخر سر هم بردمش مرکز رشد که دکتر پیشیاره کامل ارزیابیش کرد و اوتیسم و بیش فعالی رو رد کرد و گفتن مشکل پسرم رفتاریه.
من پسرمو تازه دوهفته هست که برای کلاسهای کاردرمانی و ماساژ میبرم اونجا امیدوارم بزودی حرف بزنه برای همدیگه دعا کنیم دوست من.
عاطفه جا نگران نباش با بچه همون طوری که رفتار کنی جواب میده شما همش مشغول کاری چطور میخوای بچت شلوغ باشه اصلا با پسرت تا حالا کشتی گرفتی کاراته بازی کردی والله بچه های ما بس که شلوغ بازی میکنن مارو کشتن شما هم کم کم شروع کن مثلا بغلش کن بعد با شوخی خودتو روی زمین غل بده طوری که دوتای تون بچرخین باهم کاراته بازی کتین بابا پسرمن عاشق شلوغ بازیه کافیه یه اهنگی بذارم شروع میکنه به صدا در اوردن 8 ماهشه شما هم ارتباطتو با بقیه بیشتر کن یه همبازی پسر بهش بیشتر کمک میکنه باهاش تفنگ بازی کن عزیزم درسته کار واجبه اما از پسرت که واجبتر نیست برین پارک شلوغ بازی کنین با هم بدوین حتما از سر کار بر میگردین هم شما هم شوشو خسته این حال ندارین به پسرت خیلی توجه کن بذار کارای پسرونه انجام بده
ساوج جان سلام
من خودم معلم بچه های استثنایی هستم(البته تو گروه کم توان ذهنی)
ما تو مدارسمون بچه ی اوتیسم هم داریم
البته مدارس خاص اوتیسم هم هست
سن سه سالگی و سن 7 سالگی برا ی تشخیص چنین مشکلاتی سن های خاصیه
نمیشه به هر کس که روابط اجتماعی خوبی نداره یا کم حرف میزنه ویا خیال پردازه گفت اوتیسم
اوتیسم یه مجموعه نشانه هایی رو شامل میشه که تو یه محدوده ی سنی بروز داده میشه
از طرفی هم نمیشه به بچه ای هم که براش تشخیص اوتیسم دادن گفت که نه اون فقط تو خودشه یا نه اون کلا بچه ی ارومیه
مثلا خیلی از بجه ها تا مدرسه نرن کسی متوجه مشکلشون نمیشه
طیف بجه های اوتیسم طیف کاری خیلی خاص وتخصصیه
از طرفی هم هنوز به طور قطع علت یابی نشده و تقریبا اطلاعات نسبتا کمی در مورد اوتیسم وجود داره
واژه اوتیسم ضعیف واژه ی درستی نیست
ما چیزی به اسم اوتیسم ضعیف نداریم
فکرکنم خودتون تو کتاب ها و مقاله هایی که خوندیدن به کلمه اسپرگر برخورده باشین
اسپرگرزیر شاخه اوتیسمه(البته اوتیسم زیر شاخه های دیگری هم دارد)
کسانی که اسپرگرهستن شدت مشکلاتشون(از قبیل علاقه زیاد به حرکات تکراری داشتن وعدم برقراری ارتباط با محیط
رشد مهارتهای کلامی و ذهنی وعقلی کمنر از سن تقویمی و...)توشون کمتر از بقیه است وهم متفاوت تر
این بجه ها معمولا تو سن رفتن به مدرسه تو اداره های زیر نظر اموزش و پرورش مورد سنجش هوش و بعضی ازتستهای مخصوص بچه های اوتیسم قرار میگیرن وتقریبا اونجاست نوع اوتیسم و بهره هوشی(اموزش پذیرو تربیت پذیر )بودنشون تشخیص داده میشه
البته حتما تا قبل از این سن باید تو مراکزکاردرمانی و روان درمانی مخصوص اوتیسم روشون کار انجام بشه
من بسیار بسیار تاکید میکنم
تشخیص و زدن اتیکت اوتیسم به روی یه بچه کار بسیار بسیار تخصصیه ای
و هر کس نمیتونه رو بجه اوتیسم کار کنه
در بین بچه های اوتیسم (که تقریبادرصد بالاییشون ضریب هوشی های متوسط و زیر متوسط دارن)بچه هایی با ضریب هوشی های بالای 130هم دیده میشن ولی درصد بسیار کمی رو شامل میشن یکی از مشکلات کار با این بچه ها هم اینه که سخت میشه ازشون تست هوش گرفت اون هم به دلیل مشکل عدم برقراری ارتباطه
به هرحال پسر شما تو سن خوبیه
میشه روش کار کرد
نا امید نباشید این بچه ها با حضور تو محیط ها ی مناسب خودشون درحد خودشون جای پیشرفت دارن
فقط بدونید که راه سختی رو پیش رو دارید
یه جفت کفش اهنین به پا کنید وتمام تلاشتو (همونطور که تا الان داشتید) برای فرزند دلبندتون انجام بدین
فرق فرزند شما با سایربچه ها تو نیازی که به شما داره
خداوند همراه شماست خودتان را به او بسپارید ومحکم قدم بردارید(امیدوارم حرف های من شما رو ناراحت نکرده باشه شما یک مادر هستین و نگران های خاص خودتان رو دارین ببخشید اگر ناراحت شدین)
امیرحسینم/معجزه ی زندگی من /
اومدنت منو شایسته نام مادری کرد/خدایا سپاس گذارم**92/10/3
2706