2726
سلام
راستش من دیروز کلاس تغذیه داشتم ، چون توی غربالگری تشخیص دادند که دیابت بارداری دارم! من سعی می کنم چکیده این مطالب رو که 2 ساعت عنوانش طول کشید رو خدمتتون ارائه کنم
1- دیابت بارداری معمولا حدود 6 تا 12 هفته بعد از تولد نوزاد از بین می رود ولی خانمهایی که دیابت بارداری داشتند بسیار مستعد دیابت نوع 2 هستند و باید هر سال تست گلولز (ناشتا و بک ساعته و دوساعته بدهند)
1- علیرغم باور ما که قند فقط در قند و شکر و نان و ... وجود داره، قسمت اعظم و مهم قند ما از سه گروه ، نان + شیر + میوه به دست می آد
پس این سه گروه باید با رژیم خاصی مصرف شوند !
2- گروهی از مواد غذایی که با افزدون شکر ، عسل ، و شربت به وجود می آن (اعم از بستتی انواع نوشیدنی، نبات و شکلات ، ژله ، کیک ، انواع آبمیوه ، دونات و ... همه غیر مجاز هستند و اصلا نمی بایست استفاده شوند!
3- بین صبحانه و ناهار ، نباید هیچ میوه ای مصرف شود و میان وعده ما می بایست شامل گروه نشاسته مثل یک واحد نان با سبزیجات (ونه میوه جات باشد)
4- استفاده از دستگاه تست قند خون بسیار می تواند موثر باشد ، و ترتیب استفاده به این شکل می باشد
ناشتا (بعد از 8 ساعت خواب شبانه ) قند خون می بایست بین 60 تا 90 واحد باشد
یک ساعت بعد از هر وعده غذایی باید کمتر از 130 واحد باشد
دوساعت بعد از هر غذا می بایست کمتر از 120 باشد.
اگر تست قند خون شما مثلا با اختلاف یکی دو واحد عدد دیگری را نشان می داد نگران نباشید ، ولی اگر این اختلاف مقدار زیادی را نشان می داد حتما به دکتر گزارش کنید .
5- هر واحد از نان (و کلیه فراورده های نشاسته ای ، میوه و شیر) دارای 15 گرم کربوهیدارت هست که باید سعی کنیم کربوهیدات مورد نیاز را به این شکل در طول روز طبقه بندی کنیم،
صبحانه: 2 واحد (شامل نان و شیر و نه میوه )
میان وعده اول : 1 واحد (شامل نان و گوشت و سبزیجات و نه میوه) دقت بفرمائید
ناهار : 3 واحد (شامل 2واحد نان و 1 واحد میوه و میزان دلخواه گوشت و سبزیجات )
میاون وعده دوم : 1 واحد میوه
شام : 3 واحد (تمام سه واحد کربوهیدرات از نان تامین می شود و میزان دلخواه گوشت و سبزیجات )
میان وعده سوم : 2 واحد (شامل 1 واحد نان و 1 واحد شیر...)
6-بجز طول مدت شب ، همیشه توقع داریم برای ثابت نگه داشتن قند خون و پیشگیری از بالا و پائین رفتن قند خون ، در فاصله های 3-4 ساعته حتما چیزی برای خوردن داشته باشید !
7- ورزش کمک شایانی به سوختن قند اضافه در عضلات می کند و از ورود آن به خون جلوگیری می کند، البته ورزشهای سنگین خصوصا برای کسانی که تجربه ورزش سنگین قبل از بارداری نداشتن توصیه نمی شود، ولی حتی حرکت دادن دستها و پیاده روی سبک و البته شنای سبک بسیار کمک می کند .
8- نکته که برای خودم هم جالب بود، برای خانمهای دیابتی حتی آبمیوه 100 خانگی و طبیعی هم ممنوع است ، چرا که آب میوه شامل قند طبیعی و قابل جذب فراوان بدون فیبر یا پروئین است (که فیبر و پروئین جذب قند را به تاخیر می اندازد) و قند آبمیوه به سرعت جذب می شود و خطر ناک است .
9- واحدی که برای میوه ها و نانها و غلات مختلف عنوان شد ، متفاوت است در کامنتها بعضی از میوه های رایج و منظور از واحد آنها را عنوان می کنم!
امیدوام همگی سلامت و شاد باشید
عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
یک واحد نان ، منظور یک برش نان تست می باشد ( در نانهای سنتی اندازه یک کف دست) مثلا می توان با کمی اغماض نان همبرگر را 2 واحد نان در نظر گرفت .
یک واحد ماکارونی که در گروه نان (نشاسته ) قرار میگیرد ، یک سوم پیمانه (بعد ازپخت )
یک واحد برنج که در گروه نان (نشاسته) قرار می گیرد ، یک سوم پیمانه (بعد از پخت )
یک واحد پاپ کورن که در گروه نان (نشاسته )قرار می گیرد ، 3 پیمانه (بعد ز آماده شدن)

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

رکسانا جون من هفته 18 هستم، اینجا نتایج آزمایشات رو دست بیمار نمی دن و توی بیمارستان می مونه ، فقط بهم زنگ زدن و گفتن که دیابتی هستی ، و باید برای کلاس تغذیه اقدام کنی
2728
میوه ها
یک عدد سیب کوچک پوست نکنده = یک واحد میوه
زرد آلو 4 عدد = یک واحد میوه
موز معمولی = دو واحد میوه (نصف موز برای یک واحد قابل قبول است )
طالبی یک فنجان خرد شده = یک واحد میوه
خرما 3 عدد = یک واحد میوه
انجیر 1 عدد و نیم = یک واحد میوه
کیوی 1 عدد = یک واحد میوه
پرتقال کوچک (سایز توپ تنیس) اعدد = یک واحد میوه
آناناس 3/4 فنجان = یک واحد میوه
توت فرنگی یک و یک چهارم فنجان = یک واحد میوه
هندوانه یک و یک چهارم فنجان = یک واحد میوه
اگر در مورد میوه یا غذای مورد نظرتون سئوال داشتید بفرمائید من از کتاب براتون مقدار یک واحدش رو در بیارم! ضمنا گوشت و چربی و سبزیجات کربوهیدات ندارند، لذا تائیرری بر دیابت ندارند ولی ملاحظات خاص چربی برای جلوگیری از ابتلا به کلسترول بالا و ... را دارند
عزیزم هر چربی اعم از روغن تا چربی حیوانی ، هیچ کدومشون کربوهیدارت نداره پس قندت رو بالا نمی بره ، ولی کلسترول زیاد داره و نگران کننده هست
ممنون عزیزم کاش این ها رو تو تاپیک دیابت منصوره جون هم بذاری..
یه سوال افرادی که انسولین می زنن چه طوری هستن؟
مادرکر - نکست - بنتون - زارا و اچ اند ام اروپایی از مادرید درمهربان بانو www.mehrabanbano.shopfa.com شماره من در وایبر 09123455183 خرید حضوری-اینترنتی-سفارشی
مهربان بانو، راستش اگه این دوره برای من جواب نده و قندم کنترل نشه ، اونوقت باید برم برای انسولین ، اگه خدایی نکرده کار به اونجا کشید من حتما مطالب مهمش رو می زارم
تاپیک منصوره جون رو نمی دونم کجاست اگه لینکش رو بدی حتما می زارم
2706