2410
2553
عنوان

طبیعی یا سزارین؟

3510 بازدید | 55 پست
باورهای غلطی که در مورد زایمان وجود دارد:
1- شما میتوانید به هر تعداد سزارین داشته باشید: در این بخش توضیح داده که لطماتی که سزارین به بدان وارد میکند بائس میشود که بارداری های بعدی پر خطرتر شوند که بازان ممکنه برا درمان این مشکلات پزشک مجبور شود که رحم را بردارد.
2- اگر شما یک بار سزارین شدید زایمان بعدی شما حتما باید سزارین باشد: این باور در قدیم وجود داشته ولی با تحقیقات جدید پزشکی این نظریه رد شده است
3- سزارین برای مادر آسانتر است: بازی از خانوم ها فکر میکنند چون میتواند زمان سزارین را انتخاب کنند برایشان راحت تر است ولی برای اکثر خانوم ها زایمان طبیعی امن تر و سالم تر هست.
4- سزارین دارد کمتری نسبت به زایمان طبیعی دارد: اکثر خانوم ها بعد از زایمان میفهمند که سزارین درد بیشتری دارد و مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. اگر شما بچه دیگری در خانه دارد نگاه دری از دو کودک در حالی که بخیه شکم شما درمان میشود کار بسیار دشواری است. و به طور کلی زایمان طبیعی برای اکثر مادرها امنتر از سزارین است
5-درد زایمان بسیار زیاد و غیر قابل تحمل است: بله زایمان درد دارد. راه های زیادی برای کم کردن درد وجود درد که نیاز به دارو ندارد از جمله راه رفتن یا حمایت یک دوست یا یکی از افراد خانواده میتواند برای شما ایجاد آرامش کند داروهای کم کننده درد هم بسیار اثر دارند.
6- من هیچ نقشی در فرایند زایمان ندارم و همه چی به کادر پزشکی بستگی دارد:
7- من خیلی ریزه هستم ولی بچه درشت است بنابرین نمیتوانم زایمان طبیعی داشته باشم : تشخیص سایز بچه قبل از زایمان کار دشواریست حتی دکتر های با تجربه میتوانند تا نیم کیلو اشتباه داشته باشند. تشخیص سونوگرافی تا 15 درصد احتمال خطا دارد.
8 - اگر سر نوزاد پایین نیامده باشد باید سزارین کرد: تا قبل از سال 1990 اکثر مادرانی که نوزاد آنها سرشان به پایین نیامده بود حق انتخاب داشتن که زایمان طبیعی را امتحان کنند در سال 1990 به دنبال مقاله ای که زایمان نوزادانی که سرشان به پایین نیامده بود را به صورت طبیعی نا امن خوانده بود بسیاری از کشورها برای اینگونه کودکان سزارین را اجباری کردند. ولی تحقیقات جدید نشان میدهد که در بعضی موارد این گونه نوزادان میتوانند بی هیچ مشکلی به صورت طبیعی به دنیا بیایند. امروزه در اروپا و امریکا مرکزی هستن که به اینگونه مادر ها کمک میکنند که سر نوزاد برگردد و در صورت عدم موافقیت بررسی میکنند که با توجه به شرایط مادر و نوزاد آیا زایمان طبیعی قابل اجرا هست یا خیر.
9- اگر از تاریخ تقریبی زایمان (40 هفته) بگذرد باید با آمپول فشار بچه را به دنیا آورد: در اکثر موارد آمپول فشار تا وقتی که 10 روز از تاریخ تقریبی زایمان گذشته باشد پیشنهاد نمیشود مگرینکه در بارداری برای مادر یا نوزاد خطری وجود داشته باشد. با آمپول فشار احتمال اینکه مادر موفق به زایمان طبیعی نگردد زیاد است.
10 - اگر من بارداری پر خطری داشته باشم سزارین برای من بهتر است: بعضی از خانوم هایی که بارداری پر خطر دارند بهتر است برای سلامتی خودشان یا نوزادشان سزارین بشوند. ولی بسیاری از خانوم ها هم میتواند زایمان طبیعی داشته باشند هر بارداری باید با خودش مقایسه شود و نا با دیگران.
فواید و مضرات سزارین میگه:
فواید: 1- درد کمتری در واژن احساس میکنید. 2- در کوتاه مدت افتادگی مثانه کمتر ایجاد میشود ولی هنوز تحقیقات کافی در مورد تاثیر دراز مدت سزارین بر افتادگی مثانه وجود ندارد.
مضرات:1- خون بیشتری از مادر میرود.2- خطر بیشتر جراحت و عفونت. 3- بستری طولانی تر در بیمارستان 4- بهبودی طولانی تر و با درد بیشتر 5- خطر بیشتر مرگ در حین زایمان: با وجود اینکه مرگ در هنگام زایمان به ندرت اتفاق میوفتاد این خطر در بین مادرانی که سزارین میشوند 5 برابر بیشتر است. 6 - مشکلات سکسی بعد از زایمان از قابل درد هنگام رابطه و بی رغبتی برای رابطه. البته این مورد در بین هر دو زایمان وجود دارد. 7- احتمال مشکلات تنفسی در نوزاد بالا میرود. 8- نوزادان سزارینی سخت تر شیر مادر میخورند. 9- امکان جراحت نوزاد با تیغ یا چاقو جراحی وجود دارد. 10 - سزارین ممکن است برای بارداری های بعدی ایجاد مشکل کند و بائس ناباروری شود. 11 - در بارداری های بعدی ممکن است بائس سقط جنین گردد. 12 - در بارداری های بعدی جفت ممکن است در مکان نادرستی قرار گیرد و ایجاد مشکل کند. 13 - پارگی رحم در بارداری بعدی
فواید و مضرات زایمان طبیعی میگه:
فواید:1- خونریزی کمتر 2- خطر کمتر جراحت و عفونت 3- دچار مشکلات جراحی نمیشوید 4- بستری کمتر در بیمارستان 5- زمان و درد بهبود بسیار کمتر است 6- خطر کمتر مشکلات تنفسی برای نوزاد
مضرات: در طول دوران بهبودی شما ممکن است این مسائل را تجربه کنید: 1- بخیه منطقه واژن ممکن است شما را اذیت کند. 2- مشکل کنترل ادرار پس از زایمان بعد از مدتی این مشکل حل میگردد. 3- مشکلات سکسی که بعد از هر زایمانی ممکن است پیش بیاید.

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

2456
عزیزم این اطلاعات پزشکی هستش که متاسفانه تو ایران دکتر ها در اختیار بیمار قرار نمیدن که با آگاهی تصمیم بگیره و فقط برا جیب خودشون و راحتی خودشون مردم رو تشویق به سزارین میکنن
2714
نسیم جان من خودم طببیعی میخواستم از اولش هم به دکترم گفتم اونم با طبیعی موافق بود اما یهویی کیسه ابم پاره شد واز 8 شب تا 7 صبح هم صبر کردن امپول زدن اصلا امکان طبیعی زائیدن برام وجود نداشت
لوتوس جون اون که شرایط خاص هستش اصلا سزارین برا همین شرایط خوبه که یک وقت خدای نکرده به مادر یا نینی لطمه ای وارد نشه. من خودم هم با اینکه طبیعی دوست دارم میگم اگه دکتر صلاح بدونه برا سزارین حتما قبول میکنم چون اگه یک وقت چیزی بشه خودم رو نمیبخشم. ولی واقعا ناراحت میشم میام اینجا میبینم خیلی ها اختیاری سزارین میکنن و بیشتر هم به خاطر اطلاعات ناقص و غلتی هستش که دکتر های ایران بهشون میدن واقعا این دکترها وجدان ندارن؟
رکسانا جون و مهمان مامان من هم تو گروه زایمان طبیعی هستم و خیلی خوشحالم که میبینم یک عده هم اونجا هستن که با تمام مشکلاتی که تو ایران هستش زایمان طبیعی رو انتخاب میکنن واقعا بهتون تبریک میگم که تحت تاثیر فشار محیط قرار نگرفتین
2706