2410
2553
سونوگرافی های روتین بارداری در چند مرحله انجام می شوند:

1) اولین سونوگرافی Early OB می باشد که برای تشخیص قلب، جفت و Yolk Sac می باشد که در هفته ی 6 بارداری انجام می شود.

2) دومین سونوگرافی، سونوگرافی NT (غربالگری سه ماهه اول) است که برای تشخیص بیماری های ژنتیکی از جمله سندروم داون، Trisomy 18, Turnur Syndrom انجام می شود که بین هفته 11 الی 13 هفته و 6 روز انجام پذیر است.

3) سومین سونوگرافی، سونوگرافی تشخیص Anomaly جنین است که برای اطمینان پیدا کردن از سلامت کامل جنین می باشد(غربالگری سه ماهه دوم). در این سونوگرافی تمام اجزای بدن جنین از قبیل قلب، کلیه و مثانه، کبد، ستون فقرات، انگشتان دست و پا، مغز و اجزای صورت و ... برای مشکلات احتمالی مانند مشکلات قلبی و ژنتیکی و کلیه و کبد بررسی می شود.همچنین جنسیت جنین به طور قطعی قابل تشخیص است.سن مناسب برای انجام این سونوگرافی بین 18 تا 22 هفته می باشد.

4)سونوگرافی های بعدی در صورت لزوم با دستور پزشک انجام می شود که اغلب برای بررسی ضربان قلب جنین، میزان مایع آمنیوتیک، سلامتی جنین (Biophysical) ، سن و موقعیت جنین و زمان تقریبی زایمان انجام می شود. این سونوگرافی ها بعد از 30 هفتگی انجام پذیر است.
سلام میشه در مورد جواب سونوگرافی من منو راهنمایی کنید و اینکه تو سونوگرافی لگن هیچ چیزی درباره فولیکول ننوشته این یعنی اینکه فولیکول وجود نداشته؟ در ضمن این سونو در روز 14 پریود انجام دادم
the uterus is midline and anteverted measuring 77*27*34mm.
no myometrial mass or lession is identified. the endometrium is homogeneous and thin measuring 4mm.
no focal endometrial abnormality is evident.
the overies are of normal size,shape and echotexture, the right overy measures 10cc, the left ovary measures 9cc in volume. the is no adnexal mass or lesion. ther is no free fluid within the pouch of douglas.
conclusion/; the uterus and overies are unremarkable . the imaging features are not typical for PCOS.

نیکتا جان

این سونوگرافی بهتر است برای دقت بیشتر به صورت وازینال انجام شده باشد.
اگر این سونوگرافی را برای بارداری انجام داده باشید باید سایز دقیق فولیکول ها اندازه گیری شود تا مشخص شود زمان مناسبی برای بارداری هست یا خیر.

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

ممنون .. خانمی که سونو کرد گفت همه چیزو دیده و گفت لازم نداره واژینال انجام بده اما گفت بازم میله خودته. این سونو رو انجام دادم تا خیالم از بابت پی سی او راحت باشه.
اونجا از خانمه پرسیدم فولیکول ها دیده میشن؟ گفت بله اما چرا هیچی تو جواب ننوشته؟ یعنی چون دلیل سونو مطمئن شدن از نبود پی سی او اس بوده از فولیکول چیزی ننوشته؟
2720
سلام و خسته نباشید

من هفته 22 هستم
دکتر برام سونوی داپلر نوشته

لطفا درموردش توضیح بدین
برای جی این سونو نوشته میشه
و ایا همون سونوی سه بعدی هستش و اینکه رنگی میشه و قیافه و شکل چنین مشخصه و ضرری میتونه داشته باشه یا نه؟

سانازی جان:

سونوگرافی داپلر با سونوگرافی سه بعدی متفاوت است.
سونوگرافی داپلر برای بررسی عروق جنین و وضعیت خون رسانی به جنین انجام میشود ولی شکل و قیافه جنین در آن مشخص نمیشود.
سونوگرافی با استفاده از امواج صوت صورت میگیرد و ضرری نخواهد داشت.
سلام خوبید میتونید منو راهنمای کنید من هفته 36 رو تموم کردم تو هفته 37 هستم

biophysical profil score based on general movement of fetus tonicity respiration and amniotic fluid volume is 8 out of 8

in color doppler ultrasonography umbilical cord has two arteries and one vein

flow and spectral pattern of umbilical arterety and middle cerebral artery are normaL with normal PL RL SD ratio
umbilical artery RL 0.62 S/D -2.6
FETAL MCA RL -0.83 S/D -5.88

control of fetal growth specially of AC after 1-2 weeks could be in formative
2714
سلام
من هفته 13 سرکلاژ شدم والان دکترم برای هفته 19 برام سونوی واژینال هم نوشته، البته اون مامایی که دستیارشه بصورت روتین برای همه سه ماهه دومی ها می نوشت (برای تعیین طول سرویکس) .البته من بعدا متوجه شدم چون فکر میکردم فقط سونوی معمولی سه ماهه دومه.
به نظر شما با توجه به شرایط من TVS احیانا باعث تحریک به سقط یا عفونت ویا کلا مشکل دیگه ای نمیشه؟
اصلا لازمه انجام بشه واقعا؟
خیلی ممنون از راهنمایی تون
مامان نیکی جان:

از سونوگرافی داپلری که انجام داده اید به نظر می آید که همه چیز نرمال است. در ضمن عددی که دستگاه سونوگرافی به عنوان سن جنین نمایش می دهد تا 14+ و 14- روز ممکن است متفاوت باشد و این امر طبیعی است.
ممنون از راهنمایت ولی دکترم میگه مایع دور بچه کم شده خطرناکه یک روزم بیمارستان بستری شدم وبا اصرار خودم مرخصم کرد همشم به خاطر جفتم که پایینه استراحتم یک روز در میونم nst میدم یه بارشم خوب نبود بستری شدم حالا بااین وجود نمیدونم واقعا چی کار کنم خیلی نگرانم چرا nst خوب نبوده بازم ممنون
2706