2703
2553
عنوان

قد و وزن

69710 بازدید | 16 پست
با عرض سلام خدمت دوستان و مامانای گل؛ با آروزی قبولی طاعات و عباداتتون
پسرم امروز 6 ماهش تموم شده، امروز که بردمش مرکز بهداشت بهم گفت که وزن وقد بچت کمه، وزنش 6700 و قدش 63 است. من خیلی ناراحتم، همش فکر وخیال میکنم و به بچم افتادم طوری که اصلا نمیتونم شیر بدوشم، نه این که نخواسته باشم، اصلا شیر نمیاد، پسرم نه شیر خشک نه شیر خودم رو درست و حسابی نمیخوره، خیلی خسته ام چیکار کنم؟همش غصه میخورم و فکر میکنم قدش کوتاهه و وزنش کمه؟از فکر و خیال دارم دیونه میشم و اعتماد به نفسم رو از دست دادم؟ چییییییییییییییییییییییییییییکار کنم؟گریییییییییییییه

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

چر÷ا خودتو باختی؟ خب غذای کمکی شروع کن. بچه همینه دیگه. فرنی درست کن و توش کره بنداز. البته نه از روز اول. پسر من بیست و دو ماهشه و شاید باورت نشه بعضی وقتا نود دقیقه طول میکشه غذا بخوره. از بس ورجه وورجه میکنه ولی چاره ای ندارم
2456
عزیزم من هر بار برای واکسن میبرم این درمانگاه ها بهم چیز های عجیب و غریبی میگن .پریروز دخترم رو بردم برای واکسن ۱ سالگی به من گفت هم بچت لاغره هم کم خون .در حالی که من چون حساس هستم از بدو تولد هر ماه پیش دکتر خودش چک اپ بردم .دیروز هم که بردم دکتر کلی عصبانی شد از حرف اونا و گفت که همه چی بسیار خوب و اصلا مشکلی نیست .
رشد و تکامل مجموعه تغییرات کمی و کیفی است که در طی زمان کودک نوزاد را به یک بزرگسال بالغ تبدیل میکند و به عنوان مهمترین معیار تندرستی کودک شناخته میشود . رشد همان تغییرات فیزیکی در اندازه های بدن است و تکامل تغییرات در کار از نظر کیفی می باشد که هرچند مستقیما قابل اندازه گیری نیست ولی روشهای کلی بررسی آن هم وجود دارد .

رشد و تکامل حتی در کودکان سالم و طبیعی بسیار با یکدیگر متفاوت است و شاید بتوان گفت هر کودکی برای خود رشد و تکامل ویژه ای دارد که این اختلاف صرفنظر از عوامل غیرطبیعی و بیماری زا به ژنتیک ، نژاد و محیط بستگی دارد .

یکی از رایج ترین روشها برای سنجش تکامل و مخصوصا رشد ، روش "صدک" یا "درصد" یا "پرسنتایل" می باشد. در این روش معیار بر 100 قرار دارد بدین معنی که فرض میشود اگر جمع کل تعداد افراد نمودار 100 نفر باشد شخص مورد نظر با کدامیک از افراد شباهت دارد و یا روی کدام منحنی است و درنتیجه چه تعدادی از افراد در رده پایین تر و چه تعداد در رده بالاتر قرار دارند . مثلا اگر نمودار وزن را در نظر بگیریم و کودک مورد نظر روی منحنی 25 پرسنتایل باشد نتیجه میشود از هر 100 کودک 24 نفر وزن کمتر و 75 نفر دارای وزن بیشتر از کودک مورد نظر دارند .

کودک با رشد نرمال کودکی است که پرسنتایل خود را در طول دوره رشد حفظ کند البته تا حدودی افت یا افزایش ناگهانی پرسنتایل نداشته باشد.

رشد

مهمترین معیارهایی که درمورد رشد بکار میروند شامل وزن ، قد و اندازه دور سر هستند.

1- وزن : وزن کودک نوزاد طبیعی بطور متوسط 4/3 کیلوگرم و حدود آن در منحنی های 5 تا 95 درصد تقریبا 5/2 تا 4 کیلوگرم می باشد . وزن پسر هنگام تولد مختصری بیشتر از دختر و فرزند اول معمولا کمتر از فرزندان بعدی می باشد . در چند روز اول پس از تولد ، نوزاد مختصری وزن خود را از دست میدهد و سپس شروع به افزایش وزن میکند بطوریکه در روزهای هفتم تا دهم تقریبا برابر وزن هنگام تولد میگردد . پس از آن رشد نوزاد سریع میشود بطوریکه در هفته های اول روزانه 30 گرم و در 5 ماه اول بطور متوسط روزانه 20 گرم افزایش وزن پیدا میکند و در سن حدودا 4 ماه، تمام وزنش تقریبا دو برابر وزن هنگام تولد میگردد . پس از ماه پنجم تا سال اول بطور متوسط کودک حدود 15 گرم در روز افزایش وزن دارد و در یکسالگی وزن وی تقریبا 3 برابر وزن هنگام تولد میشود . در طی سالهای اول پسرها مختصری بیش از دخترها افزایش وزن پیدا میکنند.

سرعت افزایش وزن پس از سال اول به نسبت کاهش می یابد و کودک کم و بیش حالت چاقی ماههای اول عمر خود را از دست میدهد و در طی سال دوم کودک بطور متوسط 5/2 تا 3 کیلوگرم افزایش وزن داشته و در پایان دو سالگی وزن وی حدودا 4 برابر وزن هنگام تولد میگردد.

در طی سالهای سوم تا پنجم سالانه حدود 2 کیلوگرم به وزن کودک اضافه میشود و برخلاف سال اول در این سالها دخترها وزن بیشتری اضافه میکنند بطوریکه در 7 سالگی اندکی بیشتر از وزن پسرها میشود.

در سالهای دبستان کودک سالانه حدود 3 تا 5/3 کیلوگرم افزایش وزن دارد که وزنش در حدود 8 سالگی حدودا 7 برابر وزن هنگام تولد میگردد . در طی این سالها کودک در پاییز بیشتر و در بهار کمتر رشد میکند. پس از سالهای دبستان و شروع دوره بلوغ، رشد وزنی ، سریع میشود که این دوره در دخترها زودتر و حدود سنین 10 تا 12 سالگی و در پسرها 12 تا 14 سالگیست.

روشی که در بالا گفته شد روش سنجش وزن نسبت به وزن هنگام تولد است که امروزه بسیاری از متخصصین وزن اولیه کودک را معیار سنجش در نظر نمیگیرند. هرچند که خیلی ها معتقدند برای سنجش و بررسی رشد وزنی کودک باید هر دو روش بالا و روشی که الان ذکر میکنیم را بررسی نمود.

روش بعدی روش فرمولی است که از روابط زیر پیروی میکند :

وزن به کیلوگرم در 3 تا 12 ماهگی = (سن به ماه + 9 ) / 2

وزن به کیلوگرم در 1 تا 6 سالگی = (سن به سال * 2 ) + 8

وزن به کیلوگرم در 6 تا 12 سالگی =( (سن به سال * 7 ) – 5 ) / 2

"فرمولها از سمت راست نوشته شده اند."

"علامت * همان ضربدر است."

2- قد : قد نوزاد بطور متوسط 50 سانتیمتر و در نمودار صدک 5 تا 95 تقریبا 46 تا 54 سانتیمتر است . قد پسر کمی بلندتر از دختر است.

رشد قدی در ماههای اول به نسبت زیاد بوده و قد کودک در 6 ماه اول حدود 15 سانتیمتر و در 6 ماه دوم سال اول حدود 10 سانتیمتر افزایش می یابد که باز هم در پسرها اندکی بیشتر از دخترهاست . در یک سالگی قد کودک حدود 75 سانتیمتر می باشد. در طی سال دوم افزایش قد حدود 10 تا 12 سانتیمتر و از سالهای سوم تا ششم سالیانه حدود 6 تا 8 سانتیمتر است و قد در 4 سالگی حدود 2 برابر هنگام تولد میگردد . تا حدود سن 5 تا 6 سالگی قد کودک معمولا بطور خوابیده اندازه گیری میشود و پس از آن به صورت ایستاده . قد درحالت خوابیده مختصری از ایستاده بیشتر است.

در سالهای دبستانی رشد قدی حدود 6 سانتیمتر در سال بوده و در سن 13 سالگی قد تقریبا 3 برابر هنگام تولد میشود . در دوران بلوغ قد هم سریعتر رشد میکند که در دخترها زودتر از پسرها این اتفاق می افتد. پسرها معمولا در انتها قد بلندتری از دخترها دارند.

مانند وزن قد هم از فرمولهایی تبعیت میکند.

قد به سانتیمتر در 2 تا 12 سال = (سن به سال * 6 ) +77

فرمولهای بالاتر از 3 سال در دخترها و پسرها متفاوتند .

باید توجه داشت از نظر رشد طولی قسمتهای مختلف به یک نسبت رشد نمیکنند . در هنگام تولد اندامها کوتاهترند و پس از چند ماه اول اندامها رشد طولی بیشتری نسبت به تنه پیدا میکنند.

3- دور سر : سر کودک هنگام تولد نسبت به بقیه بدن بزرگتر است زیرا سر 75 درصد رشد خود را انجام داده درصورتیکه سایر قسمتها فقط حدود یک دهم رشد خود را به پایان رسانده اند. دور سر یعنی اندازه پیرامون سر که در هنگام اندازه گیری با متر در جلو از ناحیه پیشانی و در عقب از ناحیه برجستگی پشت سر میگذرد . این اندازه هنگام تولد بطور متوسط حدود 35 سانتیمتر و حدود اندازه در صدک 5 تا 95 تقریبا 32 تا 37 سانتیمتر می باشد . طول سر حدود یک چهارم قد در هنگام تولد است ولی در بزرگسالی یک هشتم طول بدن را تشکیل میدهد. در ماههای اول بعد از تولد رشد سر به نسبت زیاد است و در شش ماه اول حدود 8 تا 10 سانتیمتر افزایش می یابد و در 6 ماه دوم افزایش حدود 3 سانتیمتر بوده و دور سر در یک سالگی حدود 47 سانتیمتر میگردد . افزایش دور سر در سال دوم حدود 2 سانتیمتر و در سالهای بعد از این هم کمتر می باشد بطوریکه در 5 تا 12 سالگی جمعا 2 تا 3 سانتیمتر به اندازه دور سر اضافه میشود . فرمول زیر برای کودکان شیرخوار بکار برده میشود:

اندازه دور سر به سانتیمتر در شیرخواران = ( قد به سانتیمتر / 2 ) + 10

یعنی نگران نباشم، آخه وقتی هم حامله بودم دکتر سونو خیلی بهم استرس وارد کرد، میگفت که رشد سرش با دست و پاهاش نمیخونه و بچتون دوارفیسم داره، باورتون نمیشه تا وقتی که به دنیا اومد من چی کشیدم .تازه بعد تولدش شبها وقتی که محمد صادق میخوابه همش فکرو خیال میکنم که اگه دست وپاش کوچیک باشه چیکار کنم،خودم که اصلا خواب ندارم و همش محمد صادق رو با بچه های دیگه مقایسه میکنم. زندگی رو برای خودم و بچم وشوهرم جهنم کردم، روزی نیست که از پدرش نپرسم بچمون سالمه یا نه،دیگه خسته شدم ،نمیدونم چه جوری این افکار مزاحم رو پاک کنم، کمکم کنید
عزیزم استرس نداشته باش .
واسه شیرت خوب نیست. بهداشت واسه خودش همه چیز میگه.
ولی غذای کمکی بهش بده
آدم بد را هر طور که هست تحمل میکنم.صبرم از آدم هایی لبریز است که با ادعای خوب بودن بدی میکنند .
2714
مریم جان اولا وزن بچه شما کاملا رو نموداره ..وزن بچه در پایان 6 ماهگی باید 2 برابر وزن تولد باشه ..یعنی 6400 ...که نینی شما 6700 است و نرماله.....
این بهداشت ببخشیدا زر میزنه...هر کی رو میبینه میگه وزنش کمه..........در ضمن دخترمنم تا 5 ماهگی شیر خودمو میخورد و وزنش هم بد نبود ولی احساس میکردم دیگه با شیر سیر نمیشه و نیاز بدنش بیشتره البته دکترش میگفت خیلی خوبه ولی کلا اعتقاد داشت باید کمکی از 5 ماهگی تو همه بچه ها شروع بشه ......دختر من وزن تولدش 3450 بود و 5 ماهگی 7400 بود ......تو این 2 هفته که کمکی رو شروع کردم و فرنی و حریره میدم و به گفته دکتر با شیر خشک درست میکنم جون گرفته ......دختر منم شیر خشک نمیخوره و من تو غذاهاش میریزم........
واسه وزن گیری دخترت یکم شیره بادام و شیر خشک رو قاطی کن و غلیظ درست کن روزی 2-3 بار بعد از شیر بهش بده خیلی خوبه دختر من چون شیشه نمیگیره من اینجور بهش میدم البته......تو این 2 هفته تو خونه وزنش کردم بین 7900-8 کیلو شده بود ............
آدمی است دیگر ...گاهی دلش میگیرد
البته من هر بار فقط 20-30 سی سی میدم البته یکم غلیظ درست میکنم.......بعدش روش آب بهش میدم شیره بادام خودش خیلی خوبه که من با شیر خشک قاطی اش میکنم...............
آدمی است دیگر ...گاهی دلش میگیرد
2706