2410
2553

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

سلام میشه سوال منو جواب بدید
من هفت روز تاخیر دارم
شنبه آزدادم منفی بود بتا زیر یک بود.
ممکنه من بار دار باشم یا نه؟
مگر میشود زندگی ات را در هم ریخته خلق کرده باشد...او خدای دانه های انار است...
2720
مهراد عزیز،

1) بالاخره این تست 90-80 درصد قدرت تشخیص دارد یا 95 درصد!!!! متن پاراگراف اول و دوم شما با هم همخوانی ندارد!!!!!!!!
کاملترین پروتکل 95% قدرت تشخیص دارد که به آن پروتکل سکوئنشیال گفته می شود ولی از آنجائیکه قیمت این پروتکل بالاست پس امکان انجام آن برای تمام زنان باردار به صورت یک پروتکل ملی وجود ندارد و طبق توصیه بهتر است که زنان بالای 35 سال در هنگام زایمان، زنان با سابقه بارداری دوقلویی، زنان مبتلا به HIV، زنانی که به روش مصنوعی باردار شده اند (IVF یا ICSI) و ... این پروتکل انجام شود ولی در سایر زنان پروتکل های ارزانتر یک مرحله ای با قدرت تشخیص
کمتر انجام شود بنابراین به طور میانگین باید جلوی 90- 80% موارد سندرم داون گرفته شود.

2)چرا روز اول به مراجعه کننده تذکر نمی دهید که این آزمایش تشخیصی نیست و احتمال وجود بیماری باز هم وجود دارد!
یک سری پمفلت های آموزشی در اختیار بیماران قرار می گیرد که بطور کامل در مورد پروتکل ها نوشته شده است و توسط وزارت بهداشت هم وظیفه توضیح این مسئله را بر عهده متخصصین زنان و زایمان و ماماها و متخصصین ژنتیک گذاشته است.

3) چرا در این زمینه اطلاع رسانی دقیق ندارید تا شاید برخی از خانواده ها که از تمکن مالی کافی برخوردارند این آزمایشها را انجام دهند!!!! و سایرین هم حتی با قرض هم که شده نسبت به انجام آمنیوسنتز اقدام کنند!!!
اگر بخواهیم جلوی 100% موارد سندرم داون را بگیریم باید همه تست آمنیوسنتز انجام دهند. که از آنجائیکه امکان سقط ناشی از این تست 1-0.5% می باشد و با توجه به شیوع سندرم داون 1:700 می باشد بنابراین به ازای هر بچه داونی شناسایی بشود باید 7 بچه نرمال کشته شود و به همین لحاظ با توجه به مطالعات پایلوت گسترده در 18 کشور تصمیم نهایی در سال 2007 به این ترتیب که ابتدا تمام خانمهای باردار تست غربالگری برایشان انجام شود که در این مرحله 95% افراد در محدوده ریسک کم خطر قرار می گیرند و 5% در محدوده ریسک پرخطر قرار گرفته و کاندید آمنیوسنتز می شوند.
در محدوده پرخطر از هر 33-23 مورد (بر اساس نوع پروتکل) یک مورد سندرم داون جدا می شود و به ازای هر 4-3 سندرم داون که تشخیص داده می شود یک مورد بچه سالم سقط می شود.
در محدوده کم خطر هم از هر 4200-4000 یک مورد سندرم داون به دنیا می آید که جزو موارد منفی کاذب محسوب می شود.

اگر شما به عنوان یک متخصص تصمیم گیرنده بودید کدام را انجام می دادید
7 جنین سالم را فدای یک جنین سندرم داونی می کردید؟؟؟؟
1 جنین سالم را فدای 4-3 جنین سندرم داونی می کردید؟؟؟
مثل 8-7 سال گذشته کاری نمی کردید و 100% بچه های داونی و سایر اختلالات کروموزومی بدنیا می آمدند؟؟؟

4) اگر نتیجه آزمایش شما اشتباه باشد شما با بهانه اینکه فقط بازگو کننده احتمالات بودید به راحتی از زیر بار مسئولیت شانه خالی خواهید کرد!!! و هر نوزادی که دارای مشکل باشد به قول خودتان در گروه 5 درصد احتمال قرار می دهید!!!!
به نظر من وظیفه شما بسیار مهمتر از بیان احتمالات است، وظیفه اصلی شما ارائه مشاوره به مادران باردار است و چون در این زمینه فعالیت نداشته و یا درآمد قابل قبولی کسب نمی کنید به این موضوع اهمیت نمی دهید!!!! متاسفانه فقط در معدود مراکزی نظیر آزمایشگاه کریمی نژاد مشاوره های مفیدی به مادران ارائه می شود و در اکثر آزمایشگاهها مربوطه کمیت کار به کیفیت کار ترجیح داده می شود.
البته غیر از آزمایشگاه، پزشک زنان نیز بی تقصیر نیست و او نیز وظیفه راهنمایی خود را به درستی انجام نمی دهد، حتی شنیدم که در کل ایران متخصصینی که توانایی انجام سونوی NT را جهت تشخیص بیماری دارند به اندازه انگشتان دو دست هم نیست ولی در این زمینه بسیاری از مادران ناآگاه هستند و وقتی متوجه می شوند که کار از کار گذشته است و هر یک تقصیر را بر گردن آزمایشگاه، سونوگرافی و یا پزشک می اندازند، و بیمار می ماند و کلی آه نفرین برای مقصر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

تمام مراکز غربالگری موظفند که هر ساله آمارهای خود از نظر موارد مثبت کاذب، منفی کاذب و DR, OAPR خود را گزارش نموده و با نرمالهای دنیا مقایسه کنند.
می دانم که وجود موارد منفی کاذب خیلی ناراحت کننده است ولی با توجه به صحبت هایم فکر کنم کمی متوجه شده باشید.
نازنین عزیز،

1- alkalan phosphatase و phosphor چیه و مربوط به چی هستش؟
اولی جزو تست های کبدی است و دومی مربوط به متابولیسم کلسیم و فسفر

2- چرا میزانش اینقدر بالاست که که با دو تا ستاره مشخصش کردن؟ (یعنی چی میشه که میزانش بالا میره)
با توجه به رنج نرمال در همان سن نوزاد باید مقایسه شود که با توجه به رنج نرمال آزمایشگاه ما این اعداد طبیعی است

3- برای نرمال شدن چه کار و اقداماتی باید کرد؟
به احتمال زیاد نرمال هستند باز هم رنج آن آزمایشگاه را چک کنید.

در ضمن دکتر گفته که از نظر تیروئید هیچ مشکلی نداره
بله مشکلی ندارد.
2714
با سلام
من کم کاری تیرویید دارم و هر روز قبل از صبحانه یک عدد لووتیروکسین میخورم برای دادن آزمایش تیرویید
چند ساعت قبل آزمایش باید قرص را بخورم تا جذب شود تا آزمایش دقیق نشان دهد؟
با تشکر

با عرض سلام و خسته نباشید
من ر طی آزمایشاتی که برای علت مرگ جنین داخل رحم تو هفته 17 انجام دادم هموسیستئینم پایین بود
این میتونه باعث مرگ جنین بشه؟
با اینکه از 6 ماه قبل بارداری اسید فولیک خوردم
ممنون از زحماتتون
گر نگهدار من آن است که من میدانم
شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد
2706