2410
2553
عنوان

رژیم برای دیابت حاملگی

113042 بازدید | 35 پست
من الان هفته هشتم بارداری هستم به علت بالابودن قند بعد گلوگز تحت نظر متخصص غدد هستم قند ناشتا م چند روزی 90-95 شده دکتر بهم گفته اگه تایه هفته زیر 90نشد باید انسولین بزنی میخواستم بدونم چه رژیمی خوبه بخصوص شبهاچی بخورم که ناشتام بالا نره ،بعد از غذام خوبه از راهنماییتون ممنون میشم.
پیاده روی مصرف حبوبات ..دوری از استرس

کم کردن مصرف برنج و شیرینجات غیر طبیعی
خرما و عسل زیاد اشکال نداره

حتما جدی بگیر و تحت نظر باش من جدی نگرفتم تپش قلب بچه ام بلند بود. نوزادیش خیلی اذیتم کرد و بیقرار بود

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥 

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود و حتی توی تعطیلی های عید هم هستن. 

بیا اینم لینکش ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

2456
رژیم غذایی سالم در دیابت بارداری
دیابت بارداری در 8-3 % بارداری ها ایجاد می شود.در ایران به طور متوسط7% خانم ها در دوران بارداری مبتلا به دیابت بارداری می شوند. این بیماری به علت تغییر سطح هورمون ها در بدن به وجود آمده و گاهی اوقات برای درمان آن نیاز به تزریق انسولین می باشد. دیابت بارداری در اکثر موارد بعد از تولد نوزاد از بین خواهد رفت. این مطالب اطلاعاتی در مورد مصرف غذای سالم در زمان ابتلا به بیماری دیابت بارداری در اختیار شما قرار خواهد داد.

چگونه سالم غذا خوردن به ما کمک خواهد کرد ؟

یک برنامه غذایی سالم را با اهداف زیر پی گیری نمایید:
• کنترل میزان قند خون با هدف دستیابی به سطح قند خون در محدوده طبیعی
• تامین تغذیه مناسب برای شما و همچنین برای جنین در حال رشد
• دستیابی به تغییرات مناسب وزن در طول دوران بارداری

چه غذاهایی باید مصرف کنم ؟

• کربوهیدرات غذاهای حاوی کربوهیدرات به گلوکز تبدیل شده و برای تامین انرژی بسیار مفید می باشند. کربوهیدرات برای شما و فرزندتان بسیار مفید می باشند. برای کمک به تنظیم میزان قند خون خود لازم است مواد حاوی کربوهیدرات را در 3 وعده غذایی اصلی و 3-2 میان وعده در روز تقسیم کنید. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات عبارتند از :

• نان و غلات صبحانه
• ماکارونی ، برنج و رشته فرنگی
• سیب زمینی و ذرت
• حبوبات مانند لوبیا و عدس
• میوه ها
• شیر ، ماست ؛ شیر سویا غنی شده با ویتامین D

در بعضی از موارد علی رغم تنظیم میزان مصرفی کربوهیدرات توسط خانم های باردار ، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی می باشد. در این موارد نباید کربوهیدرات را از برنامه غذایی حذف کرد. در این موارد در روند درمان دیابت بارداری نیاز به استفاده از انسولین برای تنظیم میزان قند خون می باشد.

چربی: همواره سعی کنید تا میزان چربی مصرفی خود را کم کنید.به خصوص چربی های اشباع. از چربی های سالم مانند روغن کانولا ، زیتون و انواع روغن های اشباع نشده ، مارگارین ، آواکادو و روغن تهیه شده از مغز های خوراکی استفاده کنید. به منظور محدود کردن میزان مصرفی چربی های اشباع در رژیم غذایی ، گوشت مصرفی خود را از نوع کم چرب ، مرغ بدون پوست و لبنیات کم چرب انتخاب نموده و از مصرف غذاهای آماده ( بازاری ) و فست فود خودداری نمائید. مصرف چربی بیش از اندازه باعث ایجاد اضافه وزن شده در نتیجه به صورت غیر مستقیم باعث بالارفتن سطح قند خون خواهد شد.

پروتئین : روزانه مصرف 2 واحد پروتئین بر ای شما توصیه می شود. مواد غذایی حاوی پروتئین عبارتند از : گوشت ،مرغ ، ماهی ، تخم مرغ ، پنیر کم چرب ، این مواد غذایی به طور مستقیم باعث تغییر در میزان قند خون شما نمی شوند. شیر، ماست و حبوبات نیز منابع مهمی برای پروتئین می باشند. به خاطر داشته باشید که آنها حاوی کربوهیدرات نیز می باشند.

کلسیم و آهن : نیاز به مصرف کلسیم و آهن در طول دوران بارداری افزایش می یابد. سعی کنید 3-2 وعده مواد غذایی کم چرب حاوی کلسیم در روز مصرف کنید. ( ا واحد = 250ml شیر یا شیر سویا غنی شده ، 200 گرم ماست و یا 2 برش پنیر ) آهن در گوشت قرمز ، مرغ و ماهی به آسانی جذب می شود. به هر حال اگر شما گیاهخوار بوده و یا تمایلی به استفاده از این مواد غذایی ندارید می توانید طبق صلاحدید پزشک ار مکمل های حاوی کلسیم و آهن استفاده کنید.

دیگر ملاحظات رژیم غذایی :

• مواد غذایی که باعث افزایش اضافه وزن در شما نشده و یا سطح قند خونتان را افزایش نمی دهند را می توانید آزادانه مصرف کنید.به عنوان مثال: میوه مانند توت فرنگی ، لیمو ، لیمو ترش ، خیار ، کاهو ، سبزیجات ( به جز سیب زمینی ، ذرت ، حبوبات )
• سعی کنید 2 واحد در روز از سبزیجات استفاده نمائید.

چه نوشیدنی هایی را می توانم مصرف کنم ؟

در اغلب اوقات سعی کنید آب را به عنوان نوشیدنی انتخاب کنید. گاهی اوقات با اضافه نمودن لیمو ترش می توانید طعم متفاوتی برای خود ایجاد کنید.

آیا می توانم از شیرین کننده های مصنوعی استفاده کنم ؟

از شیرین کننده های مصنوعی در مقادیر کم می توان استفاده نمود

نظرتان در مورد تغذیه نوزاد با شیر مادر چیست ؟

تغذیه نوزاد با شیر مادر به همه خانم های باردار توصیه می شود . این یکی از بهترین روش هایی است که به شما در رسیدن به وزن قبل از بارداری کمک خواهد کرد.

آیا من در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستم ؟

در حالی که سطح قند خون بعد از تولد نوزاد به میزان طبیعی خواهد رسید اما 50-30 درصد خانم هایی که در طول دوران بادراری خود مبتلا به دیابت بوده اند در 15-13 سال آینده مبتلا به دیابت توع 2 خواهند شد.

}برای کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 چه کارهایی می بایت انجام دهم ؟

حفظ یا رسیدن به وزن سالم با رعایت تعادل در مصرف مواد غذایی و نیز انجام فعالیت فیزیکی ( ورزش ) مناسب به منظور کاهش وزن اضافی .

نکاتی برای مدیریت برنامه غذایی در دوران ابتلا به دیابت بارداری:

• میان وعده های می توانند در کاهش قند خون به شما کمک کنند. اگر شما بین وعده های اصلی غذایی خود از میان وعده ها استفاده نکنید ممکن است به علت پایین آمدن قند خون دچار ضعف و سرگیجه شده و در نتیجه برای از بین بردن این حالات مجبور به استفاده از مواد غذایی با حجم بیشتری شوید. پس می بینید که داشتن 3 وعده غذایی اصلی و 3 میان وعده به شما در کنترل صحیح قند خون کمک خواهد کرد.

• وعده های غذایی بیشتر با حجم کم بسیار مناسب است.

• در برنامه غذایی خود ترکیبی از انواع گروه هارا داشته باشید. به عنوان مثال کربوهیدرات نباید تمام برنامه غذایی شما را پر کند چرا که باعث بالا رفتن سریع قند خون خواهد شد. خوردن کربوهیدرات به همراه پروتئین می تواند این اثر را کاهش دهد.

• کنترل قند خون در منزل : میزان قند خون را قبل از غذا و نیز 1 و 2 ساعت بعد از غذا اندازه گیری نمایید . با این روش متوجه خواهید شد چه مواد غذایی در بالا رفتن قند خونتان موثر است . و در نتیجه بهتر می توانید رژیم غذایی خود را رعایت کنید.

در زمان ابتلا به دیابت بارداری علاوه بر نوع و حجم مواد غذایی زمان غذا خوردن نیز بسیار مهم است.داشتن 6 وعده غذایی ( 3 وعده غذای اصلی : صبحانه ، نهار و شام و 3 میان وعده ( 10 صبح ، 4 عصر و قبل از خواب ) به تقسیم مناسب کالری در بدن و در نتیجه جلوگیری از افزایش یا کاهش قند کمک خواهد کرد.
2714
عزیزم بهتره از مشاور تغذیه کمک بگیری، من خودم دیابت بارداری داشتم ، باید بگم که دوران خیلی سختی بود تا بتونم فق با رژیم قند خونم رو در حد نرمال نگاه دارم. چون برنج سفید، ماکارانی نون سفید رو کامل حذف کرده بودم، شیرینی شکر قند عسل خرما انگور موز حذف ، میوه های دیگه خیلی کم، یک سیب کوچک یا یک شلیل کوچک یا یک پرتقال کوچک ، یا ۴ تا توت فرنگی ، خیار کاهو کلام هر چی بخوری اشکال نداره، و پیاده روی . من روزی ۶ تا۸ بار قنده خونم رو خودم اندازه میزدم برای همین دستم اومده بود که چی بخورم. راستی حتا حبوبات هم بده. آب میوه هم نباید بخوری. البته باز هم باید بگم بستگی به بدن شما هم داره که با خوردن چه مقدار از مواد مجاز قند خونتون در حد نرمال میمونه برای همین با مشاور صحبت کنید
سلام آماندا خوبی ؟
چرا جواب اس ام اس های منو نمیدی دختر نگران شدم .. احساس می کنم بهت نرسیده ولی یکیش رو مطمئنم رسید
حالت چطوره ؟
راستی من الی هستم اسمم رو عوض کردم
بارون باشه تو باشی یک خیابون بی انتها باشه … به دنیا میگم…خداحافظ !
2706