2410
2553
بعد از وضع حمل تمام خانم ها تمایل دارند که به وزن قبل از حاملگی خود برگردند و نگران هستند که این مورد چه مدت طول خواهد کشید؟

� بلافاصله بعد از زایمان به دنبال تخلیه محتویات رحم و خونریزی طبیعی حدود 5 تا 6 کیلوگرم، وزن کاهش می یابد.

در طول 6 هفته اول بعد از زایمان 2 تا 3 کیلوگرم دیگر وزن کاهش پیدا می کند که این کاهش وزن به علت از دست دادن مایع از طریق ادرار است. اکثر خانم ها در طی 6 ماه بعد از زایمان به وزن قبل از حاملگی خود می رسند. از عواملی که بر روند کاهش وزن بعد از زایمان تاثیر دارند: حاملگی اول، شیردهی، برگشت زودهنگام به کار خارج از خانه و ... می باشند.

� در طی 6 هفته اول بعد از زایمان نباید محدودیت انرژی داشته باشید. زیرا بدن نیازمند است تا آنچه در زمان تولد نوزاد از دست رفته است بازیابد و نیاز کودک تامین شود. در انجام کارهای منزل کمک کرده و احتمالاً کار خود را شروع کنید. تغذیه با شیر مادر به طور معجزه آسا باعث کاهش وزن نمی شود ولی به کاهش وزن کمک می کند.

� خانمی که زایمان کرده است در واقع مسئول تغذیه خود و نوزادش می باشد، پس باید رژیم غذایی خود را با دقت انتخاب کند. رژیم بعد از زایمان باید با دقت دوران بارداری رعایت شود. خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه های مغذی، میوه های تازه، سبزیجات و غذاهایی که پروتئین و کلسیم و آهن را به فراوانی فراهم می کنند باید مورد توجه قرار گیرد. متخصصان و کارشناسان در بحث های پرستاری مادران توصیه به اضافه کردن انرژی به میزان 500 کالری در روز را دارند به طور متوسط اکثر زنان شیرده روزانه 2700 کالری انرژی نیاز دارند. خوردن کمتر از 1800 کالری در روز منجر به کاهش تولید شیر و ضعف می شود. در این دوران، شیردهی و آزاد شدن اکسی توسین (هورمون آزاد شده از هیپوفیز) باعث می شود که مادر احساس تشنگی بیشتری بکند. به همین دلیل مادر در این دوران بیشتر از بقیه مواقع آب می نوشد و اگر چه که تاثیر زیادی در تامین شیر ندارد ولی متخصصین زنان و مامایی آمریکا نوشیدن حداقل 8 تا 12 لیوان آب در روز را به مادران توصیه می کند.

� مواد غذایی که مادر می خورد و می نوشد بر روی شیردهی تاثیر می گذارد. بنابراین نظارت بر غذای مادر در واقع نظارت بر غذای کودک است. به طوری که اگر مادر غذای نامناسب مصرف کند، نوزاد در واقع با رفتارش مادر را متوجه می سازد. مانند گریه کردن، خواب کم، بی قراری و ... همچنین مادر باید در مورد مصرف غذاهای آلرژی زا دقت کافی داشت باشد، زیرا نوزاد به یک سری از مواد غذایی که مادر می خورد حساس بوده و پاسخ آن را به صورت علایم پوستی نشان می دهد مصرف بعضی غذاها توسط مادر باعث قولنج معمولی در نوزاد می شود. از جمله کلم و شیر گاو.

� مادران در این دوران باید همانند دوران بارداری میزان آهن دریافتی را کنترل کنند هر چند که در دوران بارداری تمام ویتامین ها و مواد لازم را به طور کامل دریافت کرده باشند مادر دراین دروان به طور معمول قرص آهن را برای تامین آهن موردنیاز خود و نوزادش مصرف می کند. بسیاری از خانم ها ذخایر آهن خود را طی زایمان های مکرربه میزان قابل توجهی از دست می دهند. بنابراین مادران باید در این دوران از نظر ذخایر آهن کنترل شوند. البته این نکته قابل توجه است که این مواد کمکی (مانند ویتامین ها) نباید جایگزین یک رژیم غذایی خوب شوند.

� مادران با رعایت رژیم غذایی متنوع و مناسب سلامت خود و نوزاد خود را تضمین می کنند. با توجه به این که در این دوران هر هفته در حدود نیم تا یک کیلوگرم وزن مادر کاهش می یابد، رژیم غذایی کم چرب به همراه ورزش های مناسب در این روند تاثیر بسزائی دارند. ولی باید توجه داشت که کاهش سریع وزن مادر به عنوان یک خطر برای نوزاد است. زیرا این عمل باعث می شود سم معمولی که در چربی های بدن ذخیره شده است را به جریان خون رها کند و میزان مواد سمی یا آلوده کننده در شیر بالا برود.

� یکی از راه هایی که باعث می شود وزن مادر به طور منظم کاهش یابد و هیچ گونه خطری هم برای نوزاد ندارد، شیردهی می باشد. مادرانی که نوزاد خود را شیر می دهند، 800 کالری بیشتر از مادرانی که شیردهی نمی کنند انرژی مصرف می کنند.

� مادران محترم باید توجه داشته باشند که حداقل در 6 هفته اول بعد از زایمان حتی نباید به فکر کاهش وزن باشند، زیرا محدود کردن آنچه شما در هفته های اول زایمان می خورید باعث کاهش تولید شیر می شود. مصرف مواد غذایی که پر از فیبر هستند مانند میوه ها و سبزی ها قسمت اصلی رژیم غذایی این دوران محسوب می شوند (حتی بیشتر از زمان بارداری). از مزایای این مواد غذایی فیبردار، تامین حرکات دودی روده ها است که برای درمان یبوست و هموروئید (بواسیر) مفید می باشد.

� هرگز خیلی زود به فکر بارداری مجدد نباشید. شما باید ذخایر مواد مغذی بدن خود را تقویت کنید تا آغاز پرفروغی برای جنین بعدی شما باشد. بارداری و شیردهی فشار زیادی بر بدن شما وارد می سازد. بارداری های پی در پی بر ذخایر مواد مغذی شما نظیر کلسیم و آهن و سطح انرژی، فشار اضافی وارد خواهد آورد به خصوص اگر شیرده نیز باشید.

� جهت کاهش وزن خود در بارداری اول محدودیت شدید کالری برای خود ایجاد نکنید، رژیم فوق العاده کم کالری از تامین مواد مغذی مهم در دوره بارداری به خصوص مواد مغذی نظیر کلسیم و آهن ناتوان هستند.

� از استعمال دخانیات و داروهای غیرمجاز خودداری کنید و راجع به داروهایی که مصرف می کند یا قصد مصرف آن را دارید با پزشک خود مشورت کنید.
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊
azizam boro inja
http://kazemeslami.blogfa.com/cat-21.aspx
 👈 من مادر یک کودک اتیسم هستم توجه کنید از این بعد در تاپیک های متفرقه ام به سوالات در مورد اختلال اتیسم هست پاسخ نمیدهم لطفا در تاپیک هایی که موضوع شون و عنوان شون اتیسم هست سوال خودتان بپرسید ممنونم که رعایت میکنید منم یک انسانم گاهی دوست دارم از دنیای اتیسم دور باشم و تاپیک های غیر اتیسم بزنم 😊

ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!!😥

من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش

ایشالا مشکلت حل میشه 💕🌷

مامانم تا 10 روز به هیچ عنوان بهم جز سوپ واش وگوشت توشیشه چیزی نمیده تا زود ورمام بخوابه وشکمم جذب شه و واقعا هم میشه.............................ترنجبین وبارهنگ میخورم برای خنکی خودم ونی نی وجوشانده انیسو هم برای شیرم میخورم.................4زیره هم برای تو غذام که نفخ نکنم وورمم خوب بشه..........صبحانه هم کاچی وبعدشم چای ولیموی غلیظ که شیرم وببره تا نی نی اذیت نشه.
2456
چای زیاد نخور و قهوه. چون رو شیر اثر میذاره و نی نی بد خواب میشه.

خنکی بخور برای زردی نگرفتن بچه مثل عناب و عرق کاسنی

مایعات و آب بخور

مواد نفاخ نخور

گلاب کمی بخور برای خوش طعم شدن شیر. همینا یادم میاد...

البته اینا ربطی به نوع زایمان نداره...

کلا غذای مقوی بخور

نبودنِ تو فقط نبودن تو نیست، نبودنِ خیلی چیزهاست...کلاه روی سرمان نمی ایستد! شعر نمیچسبد...پول در جیب مان دوام نمی آورد! نمک از نان رفته!!! خنکی از آب.......ما بی تو فقیر شده ایم مادر💔
2714
دکتر من یه لیست بهم داد که شامل موارد زیادی بود که بخش خوردنی‌هاش اینا بود: !!!!!!!

تا 40 روز صبحانه کله‌پاچه بدون چربی و با لیموترش تازه
جگر و کباب روزی یک سیخ
جوانه گندم داخل سالاد یا سوپ
رازیانه خشک همراه دوغ یا ماست
سالاد کاهو فراوان
آلو و انجیر خیس کرده و آبش
تره و شنبلیله خام یا کوکو
7-8 لیوان شیر در روز
آب و چای و آبمیوه و کمپوت 8تا 10 لیوان در روز
ماهیچه

در سزارین 3-4 روز اول از غذای نفاخ مثل لوبیا و سبزی و میوه خام و شیر پرهیز شود

ولی من جگر خوردم شیرم خیلی بدبو شد و پسرم که 7 روزش بود ببخشید مدفوع کرد و یه مدفوع خیلیییییییییییی بد بو که بوی جگر میداد و تمام خونمون رو بو برداشته بود............خیلی بد بود............دیگه این کارو نمیکنم!
چو شقایق از دل سنگ برآ...
جگر تو کلاسای امادگی بهمون گفتن نخورید اصلا
نبودنِ تو فقط نبودن تو نیست، نبودنِ خیلی چیزهاست...کلاه روی سرمان نمی ایستد! شعر نمیچسبد...پول در جیب مان دوام نمی آورد! نمک از نان رفته!!! خنکی از آب.......ما بی تو فقیر شده ایم مادر💔
2706