2752
2739
عنوان

یک نصیحت و خواهش دوستانه به همه

| مشاهده متن کامل بحث + 1678 بازدید | 41 پست
با خواب های طلایی موافقم... و خودم هم به همین طریق و گاهی پرسیدن معادل کلماتی که برام کاربردیتر بود و دقت زیاد روی حرفای دوستام.. میتونستم حرفهای کردها.. و تاکستانیها رو بفهمم.. البته الان یادم رفته.. چون چند سال گذشته :-)
حرفتو بصورت ناشناس بهم بگو. https://harfeto.timefriend.net/17124006419150
مامان آرمین جان ما هم آذری هستیم. صحبت کردنو خندیدن اقوام همسرت دلیل بر این نیست که خدای نکرده دارن شمارو مسخره می کنن. واقعا سخته برای آذری ها که بخوان صحبت کنن.
من اصالتا آذری هستم ولی بلد نیستم حرف بزنم همسرمم فامیلمونه ولی کاملا ترکی صحبت می کنه بعد از ازدواج وقتی اومده بود تهران که با هم زندگی کنیم ازش می خواستم که باهام فارسی حرف بزنه تا عادت کنه (با اینکه اکثر کسایی که تو تهران هستند ترکی بلدن) بهم می گفت لیلا سرم درد می گیره وقتی فارسی صحبت میکنم.
البته الان انقدر فارسی حرفیده که وقتی میریم شهرستان اونجا هم با همه فارسی حرف می زنه
ببین برای منم همین پیش اومده بود دقیقا!!😥 من از یکی از پزشکای دکترساینا ویزیت انلاین گرفتم از خونه و خیلییییی خوب بود. بیا اینم لینکش ایشالا که مشکلت حل میشه 💕🌷

مامان آرشاویر جان حرف شما کاملا منطقیه اما من دوستان زیادی دارم که بعضی هاشون ترکن، بعضی هاشون ارمنی و بعضی هاشون کرد. تجربه خود من اینه که وقتی بین جمع ارمنی ها بودم حتی داشتند با خودشون صحبت می کردن و اصلا مخاطب من نبودم اما جلوی من با هم فارسی حرف میزدن ، تا حالا هم ندیدم دوستان کرد ، گیلکی یا لرم توی جمعی که یه فارسی زبان داره با زبون خودشون حرف بزنن اما دوستان ترکم این کارو میکنن و دقیقا تجربه من مشابه مامان آرمین هستش
هیچ کس بهتر از خود آدم نمیدونه چی میخواد و چی براش بهتره! شرح مطب گردیها:
http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=385081&postID=23285352#23285352
درود بر خواب های طلایی خانم گل

خواهش میکنم شما گل میگی. ایشون راهکار نخواسته بودن بلکه توصیه کرده بودن و توصیه ایشون خیلی هم بجا بود! به عنوان تاپیک دقت کنید و یکبار دیگه پست اول ایشون رو مطالعه بفرمایید متوجه میشید. ولی قبول دارم راهکار منم زیاد جالب نبود و بیشتر واسه این گفتم که حوصلشون سر نره.

در رابطه با اون برخوردی هم که گفتم چون اونا توهین کرده بودن. اگه یادتون باشه یه زمانی ریش روی چونه مد شده بود همون موقع منم از اون ریشا داشتم اینا داشتن میگفتن تو شهر ما بزامون اینجوری ریش میذارن ولی توی شیراز مرداش اینجوری ریش میذارن منم زبون ترکی رو تا حدودی دستو پا شکسته متوجه میشم ولی نمیتونم صحبت کنم اونا هم این موضوع رو نمیدونستن اینم که تعریف کردم در ادامه اون عرضم بود که گفتم صحبت کردن با یه زبون دیگه پیش کسیکه زبون ما رو متوجه نمیشه به دور از ادبه
شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر ! شخصیت من چیزیه که من هستم ، اما برخورد من بستگی داره به اینکه " تو " کی باشی.
2731
منم تهران بزرگ شدم ولی خانوادم شمالین شوهرم ترکه به قول دوستمون اگه یه غریبه تو جمع شمالی ها باشه همه

فارسی حرف میزنن ولی اذری ها عادتشون همینه من که دیگه عادت کردم همش خودم و به یه کار دیگه مشغول میکنم

اصلا اهمیت نمیدم به من میگن تو ترکی یاد بگیر منم میگم ترکی واسم جالب نیست

خودت و اذیت نکن ما که نمیتونیم عوضشون کنیم خودت و بزن به بیخیالی
حالا من باهمه اذری ها کاری ندارم و اینم منکر نیستم که سختشونه فارسی حرف بزنن ولی بعضیهاشون هم هستن که از این ابزار برای توهین و مسخره کردن دیگران استفاده می کنن ( البته بازم میگم منظورم همه نیستن ها) خواهرم تو محل کارش اکثر همکاراش ترک بودن و نمی دونستن خواهر منم دست و پا شکسته یه چیزایی حالیشه و خواهرم هم پیش نیومده بود بگه که ترکی کمی می دونی اینا یه سری یه چی درمورد خواهر گفته بودن و پیش خودشون خندیده بودن خواهر من فهمیده بود و بهشون گفته بود فهمیدم چی گفتید ها....ا ونام کلی خجالت کشیدن.. برای شوهرم هم پیش اومده بود یکی از همکاراش ترک بود حجلوی شوهرم به یه همکار دیگش که اونم ترک بوده به ترکی گفته اونقدر از این پسره بدم میاد... شوهرم منم ترکی بلد بوده فهمید که چی گفته ...
کلا منم مخالفم که یه عده چون همزبون هستن بخوان تو یه جمع باهم به زبون خودشون حرف بزنن اخه هر چقدر هم که قصد و غرض نداشته باشن باعث بی احترامی به طرف میشه.. به قول یکی از بچه ها خوب دانشگاه و مدرسه و محل کار که فارسی حرف میزنن بالخره فارسی زبون دومشون هست و تو کشوری به دنیا اومدن که زبون مادریش فارسی هست امکان نداره نتونن حرف بزنن (جدای از افرار پیر که واقعا براشون سخته منظورم جوون ها هستن)
قالب اختصاصی وبلاگ برای کودک شما
http://www.gogoli-temp.blogfa.com

کسانی که قصد سفارش قالب دارند می توانند از طریق ای میل یا وبلاگم با من ارتباط برقرار کنند.
لیـــلا خانم کسی نگفت آذریها بد هستن همه ما هموطن هستیم و همه جا خوب و بد وجود داره اتفاقا ما یه همسایه ترک تبریز داشتیم که آدمای بافرهنگ و خوبی بودن حتی رفت و آمد خانوادگی هم داشتیم اون زمان من کلاس سوم راهنمایی بودم و پسر اونا هم همکلاس من بود بحث سر اینه که تو یه جمع وقتی یکی زبون ما رو بلد نیست بهتره با زبونی صحبت کنیم که همه متوجه بشن

شما خودت فرض کن مثلا رفتی بین دوستان لر، کرد و ... اونا زبون شما رو بلدن ولی شما زبون اونها رو بلد نیستی اینجا شما انتظار داری اونا جوری صحبت کنن که شما هم متوجه بشی درسته ؟ دقیقا بحث سر همین موضوعه نه خدایی ناکرده کسی بخواد بگه فلان قوم خوبه فلان قوم بده!
شخصیت منو با برخوردم اشتباه نگیر ! شخصیت من چیزیه که من هستم ، اما برخورد من بستگی داره به اینکه " تو " کی باشی.
مرسی دوستان عزیزم از اظهار نظرتون ولی چیزی که برام جالب بود یکی از دوستان گفت این بو که تمام اقوام دیگه مثل کرد ها لر ها شمالی ها همه در جمعی که یک دوست فارس زبان باشه می تونند فارسی حرف بزنند الا ترک ها . نمی دونم چرا و علتش چیه شاید بقیه گویش باشه و همه ریشه در زبون فارسی داشته باشند ولی ترکی خودش یه زبون دیگه است
در ضمن دوستان کلمه ترک درست تره تا آذری . چون آذر به معنای آتش یک کلمه فارسیه و آذربایجان در اصل آذرآبادگان بوده و زادگاه زرتشت بوده که قوم ترک به آنجا مهاجرت کردند ولی اسم آذر همچنان تابحال باقی مونده . اینو یکی از دوستان ترک به من گفت که به ما نگید آذری بگید ترک.
عزیزم من باید برم اگر خوستی بگو تا بهت چندتا کتاب معرفی کنم که تو خونه بخونی ویاد بگیری میام بعدا می ...

چقد شما خانم فهمیده ای هستید  خیلی قشنگ و جامع توضیح دادید واقعا بانوان فهیمی مثل شما باعث مباهات جامعه هستن