2733
2739
عنوان

پرورش کودک دوزبانه

| مشاهده متن کامل بحث + 10777 بازدید | 37 پست
دوزبانگی انواع مختلفی دارد و اینکه کدام یک از این گونه ها برای پرورش کودکتان به صورت دوزبانه، مدنظر شماست بسیار مهم است.
دوزبانگی همزمان یعنی کودک در معرض هر دو زبان مورد نظر مانند فارسی و انگلیسی، به صورت همزمان آن ها را فرا می گیرد که این امر بیشتر د راوایل کودکی اتفاق می افتد. در این نوع ممکن است یک زبان بر دیگری غالب شود و آن هم زبان محیط است.
دوزبانگی متوالی یعنی زبان دوم پس از زبان اول آموخته شود که این امر بیشتر در اواخر کودکی یا نوجوانی اتفاق می افتد.
دوزبانگی متعادل یعنی هر دو زبانی که توسط کودک فرا گزفته می شود کاملا در تساوی با یکدیگرند و هیچ کدام بر دیگری تسلط ندارد. و تها زمانی امکان پذیر است که شخص در معرض هر دو زبان به صورت کاملا مساوی قرار گیرد.

مونا منتها
کارشناس ارشد زبانشناسی
مربی کودک

www.bclc.ir
FB/RaisingBilingualChild

ببین منم به همین مشکل خورده بودم.😢خانمای اینجا بهم دکترساینا رو معرفی کردن و منم از یکی از دکتراش ویزیت آنلاین گرفتم از خونه. و خیلی راضی بودم و مسالمم حل شد😍 بیا اینم لینکش ایشالا که مشکل توهم حل بشه😘

با سلام.خانم مونای عزیزم.از اینکه قبول زحمت کردید و میکنید و دانشتون رو با قلبی پاک در اختیار ما مادرها میگذارید واقعا" ممنونم.من لیسانس ادبیات انگلیس هستم.اما متاسفانه قسمت عمده مکالمات و قواعد زبان رو فراموش کردم.پسرم 18 ماهش تموم شده و من از سن حدود 7 ماهگی با پسرم هم انگلیسی حرف زدم و هم فارسی و بدبختانه در بیشتر موارد که باهاش صحبت کردم و میکنم در انگلیسی کم میارم و مجبور میشم با فارسی ادامه بدم.پسرم در این سن عین لالها فقط غان و غون میکنه و حتی یک کلمه یا واژه ای رو به زبان نیاورده.از طرفی هم همسرم اصلا" با من در این زمینه همکاری نکرده و نمیکنه و بیشتر کار منو که هدفم پرورش دو زبانگی کودکم بوده رو مسخره کرده و میکنه و بیشتر خودش و اطرافیانش منو دلیل تاخیر تکلمی کودم قلمداد میکنن.و این در حالیه که من در این مدت خیلی روی پسرم زحمت کشیدم و تلاش کردم اما تا الان بی نتیجه بوده و کاملا منو این وضعیتش دچار اضطراب کرده.البته پسرم بعضی از کلمات و جملات منو هم به انگلیسی و هم به فارسی متوجه میشه.مثلا" وقتی میگم اونو بده به من.چشماتو باز کن سرتو تکون بده و چند تای دیگه.اما احساس میکنم که شاید روش آموزش من براش غلط بوده.از فلش کارت هم استفاده کردم اما اصلا" براش مفید نبود.نمیدونم چیکار کنم.من تبریز زندگی میکنم.اگه راهکاری هست که بنظرتون بتونه به من در این راستا کمک کنه لطفا" از من دریغ نکنین.چون در این وضعیت پسرم بسیار مضطربم.منتظر پاسختون هستم.
با سلام.خانم مونای عزیزم.از اینکه قبول زحمت کردید و میکنید و دانشتون رو با قلبی پاک در اختیار ما مادرها میگذارید واقعا" ممنونم.من لیسانس ادبیات انگلیس هستم.اما متاسفانه قسمت عمده مکالمات و قواعد زبان رو فراموش کردم.پسرم 18 ماهش تموم شده و من از سن حدود 7 ماهگی با پسرم هم انگلیسی حرف زدم و هم فارسی و بدبختانه در بیشتر موارد که باهاش صحبت کردم و میکنم در انگلیسی کم میارم و مجبور میشم با فارسی ادامه بدم.پسرم در این سن عین لالها فقط غان و غون میکنه و حتی یک کلمه یا واژه ای رو به زبان نیاورده.از طرفی هم همسرم اصلا" با من در این زمینه همکاری نکرده و نمیکنه و بیشتر کار منو که هدفم پرورش دو زبانگی کودکم بوده رو مسخره کرده و میکنه و بیشتر خودش و اطرافیانش منو دلیل تاخیر تکلمی کودم قلمداد میکنن.و این در حالیه که من در این مدت خیلی روی پسرم زحمت کشیدم و تلاش کردم اما تا الان بی نتیجه بوده و کاملا منو این وضعیتش دچار اضطراب کرده.البته پسرم بعضی از کلمات و جملات منو هم به انگلیسی و هم به فارسی متوجه میشه.مثلا" وقتی میگم اونو بده به من.چشماتو باز کن سرتو تکون بده و چند تای دیگه.اما احساس میکنم که شاید روش آموزش من براش غلط بوده.از فلش کارت هم استفاده کردم اما اصلا" براش مفید نبود.نمیدونم چیکار کنم.من تبریز زندگی میکنم.اگه راهکاری هست که بنظرتون بتونه به من در این راستا کمک کنه لطفا" از من دریغ نکنین.چون در این وضعیت پسرم بسیار مضطربم.منتظر پاسختون هستم.
2731
چرا پرورش کودک به صورت دوزبانه؟

در عصر کنونی، توجه به معیارهای اصلی تکنولوژی و روند رشد جهانی، تاثیر به سزایی در رشد و شکوفایی بیشتر در زمینه های مختلف زندگی خواهد داشت. زمانی که از استفاده کودک خود از وسایل و ابزار جدید تکنولوژی شگفت زده می شوید و مشاهده می کنید که کودکتان بدون هیچ آموزش قبلی، تنها با دیدن شما، اکنون می تواند از یک گوشی تلفن همراه لمسی به راحتی استفاده کند، شاید باور کنید که کودکان امروز قابلیت های شگفت انگیزی دارند که وظیفه ما را به عنوان والدین در برخورد با آن ها بسیار دشوار می سازد.
چگونگی فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد این استعدادها و توانایی ها، بسیار در روند رشد ذهنی کودک مفید خواهد بود.
مقوله زبان نیز یکی از این موارد حساس و مهم در زندگی کودک است. کودکان آنچنان در شنیدن و ضبط واژه ها، آواها و جملات سریع پیش می روند که این روند رشد آن ها گاهی محسوس نیست.

شاید تنها موضوع مهمی که در این زمینه باید همیشه در نظر داشت، این است که هیچ آموزشی در هیچ زمینه ای، تا قبل از سه سالگی به کودکتان ندهید. بگذارید در شرایط کاملا طبیعی به روند رشد خود ادامه دهد و تنها او را تا می توانید در معرض موارد مختلف قرار دهید. موسیقی، ورزش، و زبان شاید سه رکن اصلی زندگی هر انسانی است.

مونا منتها
کارشناس ارشد زبانشناسی
مربی کودک

لینک مطلب: http://bclc.ir/content.aspx?id=37&lang=fa#a20
www.bclc.ir
17/1/1393
فواید #پرورش_کودک_دوزبانه

تحقیقات نشان می دهند که آموزش #دوزبانه مزایای زبانشناختی بسیاری دارد؛ مغز را به صورتی متفاوت توسعه می دهد، انعطاف پذیری ذهنی بالاتر، خلاقیت بیشتر و ایده های ابتکاری تری را بر می انگیزاند. #کودکان_دوزبانه این توانایی را دارند که به مشکلات و مسائل، چه بزرگ و چه کوچک، از جنبه های متفاوتی نگاه کنند. لغات می توانند معانی زیادی داشته باشند؛ مشکلات می توانند راه حل های بسیاری داشته باشند؛ موقعیت ها می توانند از دیدگاه های مختلف بررسی شوند. زمانی که #کودکان در دو #زبان می اندیشند، هنگام مواجه شدن با موضوعات و مسائل پیچیده، به آسانی بیشتر از یک راه به ذهنشان خطور خواهد کرد...

ادامه مطلب: http://bclc.ir/content.aspx?id=34&lang=fa#a1

مونا منتها
کارشناس ارشد زبانشناسی
مربی کودک

#پرورش_کودک_دوزبانه
#دوزبانگی
#زبان_انگلیسی

2740